Yazı Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 10:57 Bu yazı 130 kez okundu
 
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA MESLEKTAŞIM, DOSTUM VE DE ‘PAYDAŞIM’A CEVAP
İLHAN KARAÇAY
 
 

ZORUNLU BİR AÇIKLAMA


MESLEKTAŞIM, DOSTUM VE DE ‘PAYDAŞIM’A CEVAP

 

Öncelikle ‘paydaş’ için bir açıklama yapayım:


‘Taşınır ya da taşınmaz bir mal üzerinde pay sahibi olan kişiye paydaş adı verilir.’


Ama benim anlatmak istediğim ‘paydaş’, malımın değil, fikirlerimin ve işlerimin paydaşıdır.


Benim biyografimi yazan, bu paydaş ile pek çok konuda işbirliğimiz oldu. O beni övdü ben de O’nu. Fikirlerimiz hep örtüştüğü için O’na ‘paydaş’ demeyi uygun buldum.


Çok sevdiğim bu paydaş, 30 yıllık tanışıklığımızdan sonra beni ilk defa aleni bir şekilde eleştirdi.


Facebook’ta yapılan bu eleştiriye kısa ve nazik bir yanıt verdim ama tatmin olmadım.


Çoğunuz bu paydaşımı tanırsınız ama ben yine de isim vermeden, açık bir mektup ile savunmamı yapmayı uygun buldum.

Konu şu: Rotterdam Belediye Başkanı Ahmet Ebutaleb, geçen hafta bir Fas yayın organı ile yaptığı söyleşide, ‘Türkler, neden Faslılar’dan daha başarılılar’ şeklindeki bir soruya, hepimizi kızdıracak bir cevap verdi. ‘Aksine, Faslılar daha iyi uyum sağlıyorlar’ diyen Ebutaleb, bununla da yetinmedi, işi Ankara’ya kadar uzatarak siyasi eleştirilerde bulundu.
Ebutaleb’in toplumlar arasında ikilik yaratacak nitelikteki bu açıklamaları üzerine ben de ‘BEDEVİ’YE SERZENİŞ’ başlıklı bir yorum yazdım.
(Bu yorumu yazımın sonunda tekrarlayacağım)

Yorumumun yayınlanmasından sonra pek çok yorum daha yazıldı ve tepkiler ortaya konuldu.
Gazeteci arkadaşım Bülent Moran, ‘Yok mu bu Ebutaleb ile görüşebilecek bir Türk gazeteci’ gibisinden bir laf etmişti. Kaldı ki, Bülent kardeşimiz bir Hollanda televizyon kanalına çalışıyordu. Ebutaleb ile kendisi de görüşebilirdi ama topu bizlere attı. Hoş, ben de, ‘Benim aktif gazetecilik günlerim geride kaldı, diğer meslektaşlarım düşünsün’ diyerek, topu diğer meslektaşlarıma bıraktım.

Ebutaleb ile görüşme fikrini Rotterdam’da yayın yapan Life24 TV’si gerçekleştirdi.
Bülent Moran bu yayından sonra Facebook’a şunları yazdı:
‘Arkadaşlar verdiğim tavsiyeyi ciddiye almışlar ve Rotterdam Belediye Başkanı ile mülakat yapmışlar. Ama tam bir ava giden avlanır durumu olmuş. Ebutaleb, Fas Yayın Kurumu’na verdiği cevapları, kelimeleri değiştirerek, Türkçe yayın yapan kuruma da vermiş. Yani neymiş, aramak birinci adım, hazırlanmak ikinci adımmış. Hollandaca bilenler bilmeyenlere anlatsınlar!’
Bülent Moran şunu demek istemiş: ‘Türk gazeteciler benim çağrıma kulak vermişler ve iyi bir girişim yapmışlar ama, iyi hazırlık yapamadıkları için Ebutaleb’in tuzağına düşmüşler.’
Bülent Moran’ın facebook’taki bu sözleri üzerine, Life24 TV’sine çalışan paydaşım savunmaya geçmiş. Bunun üzerine de tanıdığımız pek çok isim derin bir tartışmaya girmişler.

Tatışmaya girenlerden biri de İbrahim Görmez oldu. İbrahim de söyleşinin seyrini beğenmediğini ifade ettikten sonra, ‘KARAÇAAAAAAAY neredesin’ diye bir laf etmişti.
Ben de bu laf üzerine, ‘Kardeşler, merak etmeyin, yorumumda sorduklarım Ebutaleb’in eline geçti. Ama cevap veremiyor. Veremez de…’ diye yazdım.

Ertesi sabah uyandığım zaman Life24 TV çalışanı paydaşımın, Facebook’taki o ifademe karşı ‘İlhan Karaçay usta, racon kes şimdi. Fena bir şey mi yaptık meslek adına…
Yaptığımız gazetecilik mi, değil mi, gerisi angarya…’ diye bir şeyler yazdığını görünce şaşırdım. Ben de kendisine şöyle yazdım:
‘Hayırdır………..,? Ne raconu? Tabii ki iyi bir iş yaptınız. Gazeteciliğinizi ben mi eleştirdim? Ben, bana seslenen birinin çağrısı üzerine, ‘Merek etmeyin, yorumum Ebutaleb’e ulaştı ama cevap veremedi’ diye yazdım. Sen tepkini bana değil, eleştirenlere gönder.’ diye yazdım.

Şimdi gelelim çam devirmesine.
‘Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır’ sözünü çoğunuz bilirsiniz.
Yani, her insanın kendine özgü bir çalışma yolu, yöntemi, iş yapma biçimi vardır.
Life24 TV çalışanlarının yoğurt yiyiş biçimlerine hiçbir eleştirim olamaz.
Benim yoğurt yiyiş biçimimi bilen bilir…
Ama birkaç örnek vermem gerekecek.

Örnek 1. Hollanda’da yapılacak olan genel seçimlerde, aday listelerine adlarını koydukları iki Türk’ü, ‘Ermeni soykırımını tanınıyorlar’ gerekçesi ile adaylıktan atan İşçi Partisi lideri Wouter Bos ile görüşmeye gitmiştim. Bos’un yanında, şimdilerde Avrupa Birliği’nde yüksek bir pozisyonda olan Timmerman da vardı.
İki Türk adayı neden listeden attıklarını sorduğum Bos eften püften cevaplar verirken, beraberimde götürdüğüm gazete kupürlerini önüne sererek, ‘Bak, bu kupür Amerikalı
McCarty’nin, soykırım olmadığına dair yazılarıdır. Bak, bu da 1920 yılında yayınlanan Algemeen Handelsblad gazetesinde yayınlanan bir yazı. Bu yazıda soykırım olmadığı, tarafların karşılıklı savaştıkları dile getiriliyor.’ dedim.
Dedim ama, kendi yoğurt yiyiş biçimiyle dedim. Yani yüzlerine karşı bağırarak.

Örnek 2. Hollanda’da Rita Verdonk adlı bayan, Yabancılar ve Entegrasyon Bakanlığı’nı yürütüyor. Yabancılar için söylediği laflar ve uygulamaya koymak istediği yöntemler hiç hoşumuza gitmiyor. Biz de kendisini sürekli eleştiriyoruz. Kızgınlığımız o kadar ileri gitmişti ki, kendisine ‘Vicdansız Sabuha’ lakabını yakıştırdım.
‘Vicdansız Sabuha yukarı, Vicdansız Sabuha aşağı’ sürekli eleştiriyorduk.
Ben de DÜNYA Gazetesi’nde yayınlanan yorumlarımı Hollandaca olarak da koyuyordum.
Gazeteler tabii ki tüm parlamenterlere ve medyaya gidiyordu.
Allah rahmet eylesin, İOT Başkanlığını yapmakta olan dostum Sabri Kenan Bağcı, Bakan Verdonk ile yaptığı görüşmeyi anlatırken şunları söyledi: Bakan ile çeşitli sorunları görüşürken, masasında duran bir yığın DÜNYA Gazetesi’ne gözüm takıldı. Gazeteye baktığımı görünce, ‘Tanıyor musun Karaçay’ı’ diye sordu. Ben de ‘Of, hem de nasıl’ diye cevap verdim. ‘Ne yapalım’ diye soran Verdonk’a, ‘Bir yemek daveti yapın’ dedim.
‘Davet edin ve konuşun Karaçay ile’ diye devam ettim.

Verdonk davet etmişti ama ben yemeğe değil çaya gelirim demiştim.
İşte, benim yoğurt yiyiş biçimlerinden biri de böyledir.

Örnek 3. Verdonk’tan sonra, yeni kurulan hükümete İşçi Partyili bir bayan Bakan olarak atanmıştı. Çok sevinmiştik. Ama ne görelim, Verdonk’un yerine gelen Ella Vogelaar hepimizi hayal kırıklığınauğratmıştı. Lahey’de bir basın toplantısı düzenlemişti Vogelaar. Toplantı bir salondaydı. Biz koltuklardaydık, Bakan da sahnede. Sorular ve cevaplar arasında ben de ayağa kalktım ve Türkler’in entegrasyonda zorlandıklarını söyleyen Bakan’a, ‘Nasıl oluyor yani, şimdi Bulgarlar daha mı iyi entegre oluyorlar?’ diye sordum. Aldığım yanıt beni öylesine kızdırmıştı ki, Bakan’ın yüzüne ve bağırarak, ‘Verdonk’tan sonra sizin gelişinize çok sevinmiştik. Ama bizi hayal kırıklığına uğrattınız. Bana göre siz Verdonk’un klonlaşmış halisiniz.’ dedim. Ortalık buz gibi oldu. O toplantıya beni de davet eden sekreteri ile göz göze geldiğim zaman dudaklarını ısırıyordu. Ama ben yine de korkmadım. Zira, fikir özgürlüğüne saygı duyulan Hollanda’da polis tarafından tutuklanmayı hiç beklemedim.
(Ella Vogelaar, geçirdiği bir deprasyondan sonra geçen yıl intihar etti)

Örnek 4. Ülkenin en büyük ve bozguncu gazetesi De Telegraaf, sürekli Türkiye ve Türkler aleyhinde yayın yapıyor. Ben de DÜNYA Gazetesi’nde Hollandaca olarak bu gazeteye karşı savaşıyordum. Bir ara, günlük yazarlarından biri ile günlerce çatışmış, diğer yazarları da sıra ile eleştirmiştim. Gazetenin Turizm Eki’ni hazırlayan büro şefi iyi tanıdığımdı. Bir gün telefon etti ve ‘Genel Yayın Müdürümüz seni öğle yemeğine davet ediyor’ dedi.
Kabul ettim ve De Telegraaf binasına gittim.
Yayın Müdürünün, tanıdığım arkadaşa ‘Ne istiyor bu Karaçay bizden? Sen iyi tanıyormuşsun. Davet et de kendisiyle bir görüşelim’ demiş olduğunu öğrendim.
Müdür aynı soruyu bana da sorunca şöyle cevap verdim: ‘Ben sizden bir şey istemiyorum. Siz bizden, yani Türkiye ve Türkler’den ne istiyorsunuz? Sürekli aleyhimize yayın yapıyorsunuz ve turizmimizi de baltalıyorsunuz. Kaldı ki, onlarca Türk tur operatörü gazetenize milyonlarca euroluk ilanlar veriyorlar.’
Müdür şaşırdı tabii. Etrafındakilere şöyle seslendi: ‘Hemen harekete geçin. Türk tur operatörleri ile bir yemekte buluşmamızı sağlayın.’
Müdür bunla da kalmadı, turizm sayfasını yapan arkadaşıma, ‘Karaçay ile büyükçe yayınlanacak bir röportaj yapın’ talimatını verdi.
Ben de, ‘Hayır hayır, benimle değili büyükelçimiz ile röportaj yapın’ dedim. Akabinde büyükelçimiz ile röportaj yapıldı ve Hollanda’da hiç görülmemiş şekilde tam sayfa olarak yayınlandı.

Daha sonra da Türk tur operatörleri ile 5’erli gruplar halinde 3 yemekli toplantı yapıldı ve Türkiye lehinde yayınlar yapılmaya başlandı. Ama tabii ki bu 5-6 ay sürdü ve sonra yine aleyhte yayınlar devam etti.
İşte, benim yoğurt yiyiş biçimim budur sevgili paydaşım.
Sen zaten işin içinde yok gibisin. Bu nedenle sana direkt olarak bir sözüm olmadı ve olamaz da…
Ha, yapılan röportajdaki sorular hakkında fikrimi sorarsanız, sadece şunu söyleyebilirim:
Benim yoğurt yiyiş biçimim çok başkadır.
Her şeye rağmen, Ebutaleb ile yapılması sağlanan röportaj bir başarıdır, tebrik ederim.
Ebutaleb, stüdyoya davetinizi kabul ederse, başarınız ikiye katlanır. O zaman sorulacak sorularla izleyiciyi tatmin etmenizi dilerim.
Vakti olanlar için, Ebutaleb için yazdığım önceki yorumumu ekliyorum.
Kalın sağlıcakla…

BEDEVİ’YE SERZENİŞ !!!
Sen Turgut Torunoğulları’nı, Atilay Uslu’yu Nebahat Albayrak’ı ve bizzat ödül verdiğin Tagi kardeşleri unuttun mu bedevi ?
İlhan KARAÇAY yazdı:
‘Kim bu bedevi?’ diye soracaksınız tabii.
Hemen cevap vereyim: Rotterdam Belediye Başkanı Ahmet Ebutaleb.
Neden mi bedevi?
Çünkü kendisi Berber kökenli olup, berberice konuşuyor.
Berberler de, Müslüman Arap olan Bedeviler’in bir uzantısı olarak kabul ediliyorlar.
Eeeee, Google’de arama yaptığın zaman bedevi sözcüğünden sonra şunların yazılı olduğunu görürsünüz: Çölde, çadırda, ibtidâî şartlarda yaşayan, medenî olmayan kişi anlamına gelir.
Demek oluyor ki, Fas’tan Hollanda’ya göç etmiş olan Ahmet Ebutaleb de medeni olmayan bedevilerden biriydi.
Peki sonra medeni olabildi mi Ebutaleb?
Bu konuda fikirler değişebilir ama, bana göre Ebutaleb ilkelliğini korumuş.
Bu kanaata neden vardığımı az sonra anlamış olacaksınız.
Rotterdam’ın Belediye Başkanlığı’nı yapabilecek kadar bilgilenmiş olan Ebutaleb’in, bilgilendiği halde bedevilikten kurtulamamış olduğu aşikârdır.
Ebutaleb’in doğmuş olduğu kent Rif’te yayın yapan NadorCity adlı haber portalı, bu röportajı Fasça değil, Berberice yaptı. Tercümesi ekranlarda yazılı olarak Hollandaca yapıldı.

2016 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Kaya’nın, Rotterdam Başkonsolosluğumuza girişini engelleyen güçleri yönetirken, polislere ‘vur’ emri verdiği bilinen Fas asıllı Belediye Başkanı Ahmet Ebutaleb’in, Türk kuruluşlarına karşı takındığı olumsuz tavırları da biliniyor.
Söyleşi yaptığı haber portalı muhabirinin, ‘Hollanda’daki Türkler, neden Faslılar’dan daha başarılılar’ şeklindeki sorusuna, şaşırmış bir yüz ifadesi ile, ‘Hayır, aksine Faslılar Türkler’den daha uyumludurlar’ şeklinde cevap veren Ebutaleb şunları ekledi: ‘Türkler, yüzlerini ve dikkatlerini Türkiye’ye çevirmişlerdir. Onların her işi Türkiye’de halledilmektedir. Türk devletinin buradaki Türk toplumu üzerindeki etkisi bilinmektedir. Erdoğan’ın eli camilere kadar uzanmaktadır.’
Aynı durumun Faslılar için geçerli olmadığını belirten Ebutaleb şöyle devam etti: ‘ Rabat’ın eli buradaki camilere kadar uzanmıyor. Fas’ın buradaki Faslılar’a müdahalesi yoktur.
(Yazımın sonunda, Rabat’ın geçmişteki uzun elini anlatacağım) Ebutaleb devam ediyor:Burada sokakta yürüyen bir Faslı’ya, Fas’ın Başbakanının kim olduğunu sorarsanız bunun yanıtını alamazsınız. Ama bir Türk’e, ülkeyi kimlerin yönettiğini sorarsanız, isimleri tek tek alırsınız.’
Ebutaleb’in bu ifadesi, dış ülkelerde yaşayan Faslılar’ın, kendi ülkelerinin başbakanının adını bilmeyecek kadar apolitik olduklarını ve entegrasyondan ziyade asimilasyona daha yatkın olduklarının ispatı mıdır acaba?
Ebutaleb’in yukarıdaki ifadelerine ilk tepki, Belediye Meclisi’nde DENK’in Grup Başkanı olan Stephan van Baarle’den geldi. Van Baarle’ye göre, Ebutaleb’in bu söylemleri, iki grubu karşı karşıya getirir ve bir entegrasyon yarışı meydana getirir. Ebutaleb’in, Rotterdam Belediye Meclisi’nin görüşlerini anlatmadığını belirten Van Baarle, ‘Bu dil, kullanılan dil değildir. İnsanları başarılı ve başarısız diye gruplara ayırmak tehlikelidir’ dedi.
Van Baarle, Ebutaleb’in Türkler ve Faslılar vurgulaması ile ayrımcılık yaptığını belirtirken,
‘Bizim meclisimizde Türk Rotterdamlılar ve Faslı Rotterdamlılar’dan söz edilir. Ebutaleb’den, sarfettiği sözleri geri almasını talep ediyoruz.’ dedi.
Ebutaleb’in sözleri Lahey Belediyesinde de kursaklara oturdu. Lahey Belediye Meclisi’nde İslam Demokratlar’ın Grup Başkanlığını yapan Tahsin Çetinkaya, ‘Ebutaleb çok yanlış bir tablo çiziyor. Buradaki Türk organizasyonlarının çoğunun Erdoğan ile bir ilişkileri yoktur. Ebutaleb, Türk toplumuna uzatmış olduğu parmağı geri çekmelidir.’ dedi.
Ahmet Ebutaleb, Rotterdam Belediye Başkanlığını üstlendiği günden bu yana, Türk gruplarına hiç de sempati ile bakmadı. Kim bilir, bu belki de kendi ailesinin özel yaşamından kaynaklanmaktadır.
Bu kıskançlık da, Ebutaleb’i ırkçı söylemlere itmiş olabilir.
Şimdi sormak lazım: Hollanda’ya uyum sağladıktan sonra açmış olduğu işyerleri ile Hollanda’da ve Türkiye’de büyük yatırımlar yapan Turgut Torunoğulları’nı tanımış mıdır Ebutaleb.
Hollanda’da bir Türk işçi çocuğu olarak doğduktan sonra, kendisini geliştiren ve sonunda da Corendon adlı Tur Operatörlüğü ve Hava Yolu Şirketi sahibi olarak, Hollanda’nın en büyük otelini açacak kadar başarılı olan Atilay Uslu’yu da duymuş mudur Ebutaleb.
Başarılı işadamlarımızı saymakla bitiremeyiz. Hollanda’nın çok önemli kuruluşlarında, bankalarda, önemli danışmanlık firmalarında, çok önemli postlara sahip olmuş Türkler’i de duymuş mudur bedevi Ebutaleb.

Kendinden başka, bir de Arnhem şehrine Belediye Başkanı olmuş Ahmed Marccouch’a bakarak, ‘Vay be, biz Faslılar ne kadar da önemliymişiz’ deyip, Hollanda’ya Türkler’den daha iyi uyum sağladıklarını sanan bu zavallı Ebutaleb’e söylenecek çok laf var aslında.
Bizim Nebahat Albayrak’ımız, Hollanda’da Devlet Bakanlığı’na kadar yükselmedi mi bedevi Ahmet?
Bizim çocuklarımız bugüne kadar İkinci Meclis’e 15 parlamenter, Birinci Meclis’e
10 parlamenter, İl Genel Meclisleri’ne 8 üye, Belediye Meclisleri’ne 500’e yakın üye vermedi mi bedevi Ahmet?
Hollanda’da sayıları 600 bini geçen Tükler’in 350 bini aynı zamanda Hollanda tabiyetine de geçmişlerdir Ebutaleb.
Hollanda’da senin 400 bin yurttaşın, Fas tabiyetinden çıkamadığı için, Hollanda vatandaşlığına çok zor geçebiliyorlar. Yani senin Fas Devleti’n bile uyumdan korkuyor ve uyumu da önlüyor Ebutaleb.

Faslı gençler Hollandalılar’ı o kadar rahatsız etmişlerdir ki, bir ara, sadece suç işleyen Faslı gençlere değil, ebeveynlerine de ceza verilmesi girişimleri yapılmıştır Ebutaleb.
Başta biz olmak üzere, ebeveyleri cezalandırma fikrine karşı protestolar yükseltmişizdir.
Hollanda’da daha çok ‘Türk ve Türkiye düşmanı’ olarak tanınan ırkçı siyasetçi Gerd Wilders bile, baş düşmanı olan Türkler’i değil, Faslılar’ı ağzına sakız yapmıştır Ebutaleb.
Wilders, ‘Daha az Faslı’ sloganı ile yaptığı çıkışlarda, Faslılar’ı o kadar acımasız suçlamıştı ki, bunun için mahkemelerde yargılandı ve ceza yedi Ebutaleb.
Bak Ebutaleb, bunlar gibi örnekleri saymakla bitiremem.
Çok garip değil mi? Tam da böyle bir ortam içinde kalkıyorsun ve bir bedevi haber portalına, ‘Faslılar Türkler’den daha iyi uyum sağlıyor’ diyebiliyorsun.
Vallahi de billahi de ağzımla değil, bir başka yerimle güldüm Ebutaleb.
Senin ile iki kez buluşmamız olmuştu Ahmet Ebutaleb.
Buluşmamızın ilki, sana kitabımı hediye ettiğim zaman gerçekleşmişti.
İkinci buluşmamız ise, iş hayatında çok başarılı olmuş iki Türk kardeş Abdullah ve Umut Tagi’nin bir ödül töreninde buluşmuştuk.
Bu iki Türk kardeş, Hollandalılar’ın çok beğendikleri ringa balığı salamurasını (Haring) en iyi yapan balıkçılar olarak ödüllendirilmişti. Hem de yüzlerce balıkçı arasında ikinci kez bu ödülü kazanmışlardı.
İşte, Hollanda’ya uyum sağlamış Türkler’den bu iki kardeşe ödüllerini sen vermiştin, unuttun mu bedevi?

Şimdi gelelim, Faslılar’ın geçmişte yaşadıkları olaylara:
Hollanda’daki Faslılar, 1980’li yılların ikinci yarısından itibaren, eş ve çocukları ile birleşmeye başlamışlardı. Uzun bir süreçten sonra aileleri ile kucaklaşan Faslılar’ın, Hollanda’ya adaptasyonunu önlemek amacıyla ‘Amicalen’ adlı bir örgüt kurulmuştu. Bu örgüt, Kral Hasan’ın kontrolundaki hükümetin propagandasını yapıyor ve Hollanda’daki Faslılar’a, ‘Siz buraya sadece çalışmak için geldiniz. Ülkenize para gönderin ve burada politika ile ilgilenmeyin’ şeklinde telkinde bulunuyordu.
Bunda başarılı da oldular. Böylece Amicalen grubu gün geçtikçe büyüdü ve Faslılar’ın Hollanda’ya uyumu zorlaşmış oldu.
Amicalen grubunun Faslılar arasında dengeyi bozduğuna inanan bir başka grup, ‘Hollanda Faslı İşçiler Komitesi KMAN’ı kurdu. KMAN’ın kuruluş amacı da, Hollanda’daki Faslılar’ı kendi devletlerinin baskısından korumak ve Hollanda’daya uyumlarını sağlamaktı.
Zira, Faslılar o dönemde eşit haklardan yararlanamıyor, Toplu İş Sözleşmesi’nin dışında kalıyor ve taşeronların oyuncağı oluyorlardı.
Kötü çalışma şartları altında çok az maaş alan Faslılar’ın daha iyi konuma gelmeleri ve eşit hak kazanmaları için protesto eylemleri yapan KMAN, Faslılar’ın Hollanda’ya uyum sağlamalarını da teşvik etmekteydi.
Faslılar burada kalmak istiyorlardı. Amicaller ise, vatandaşlarının kültürlerini kaybedeceklerinden korkuyorlardı. Onlar da bu nedenle KMAN grubunu protesto ediyorlardı.
Ülkede tam anlamıyla, milliyetçilerle sosyalistler arasında bir güç mücadelesi sürüyordu.
Kısacası, Amicaller, vatandaşlarının Fas’a bağımlı kalmalarını, ülkelerine para göndermelerini, ülkelerinin politikasını desteklemelerini ve fazla şikâyetçi olmamalarını istiyor, buna karşın KMAN’cılar da, Hollanda’da eşit şartlarda kalınmasını isterlerken, ‘Fas kültürünü korumak iyi ama, entegrasyon da çok iyi’ diyorlardı.
Ülkede bu iki grubun toplantıları, protestoları, açlık grevleri bıtkınlık geirmişti.

Fas’ta Kral Hasan’a karşı yapılan iki başarısız darbe, iki grup arasındaki gerilimi artırmıştı.
Olaylar Faslılar’ı, ‘Ülke içinde olanlar’ ve ‘Ülke dışında olanlar’ diye ikiye ayırmıştı. Çok radikal olan öğrenciler bile, istikbali Avrupa’da aramaya başlamıştı. Bu öğrenciler, siyasi kargaşadan endişe duydukları için ülkelerini terkederek, Avrupa ülkelerine sığınmaya başladılar. Başka bir ülkede şans arayan bu gruba mensup çoğunlukla erkekler, yığınlar halinde Hollanda’ya geldiler. O zamanlar Hollanda’nın işçi gücüne ihtiyacı çoktu.
Hollanda’da Faslılar’ın sayısı artınca, ortalığa hakim olan Amicaller ve KMAN’ların etkisi de azaldı.
Zamanla bu iki gruptan ses çıkmaz oldu.
İşte, daha birkaç yıl öncesine kadar, yukarıda anlatıldığı biçimde yaşayan Faslı gençler için, ‘Hollanda’ya Türkler’den daha iyi uyum sağladılar’ zırvasını kusan Ahmet Ebutaleb şimdi ne diyecek acaba?
TÜRKLER İÇİN DANIŞMA KURULU’NDAN AÇIKLAMA
Öte yandan, Başkanlığını Zeki Baran’ın yaptığı Türkler İçin Danışma Kurulu İOT, konuyla ilgili bir basın bildirisi yayınladı. Zeki Baran imzası ile yayınlanan bildiri şöyle:

Hollanda’da yaşayan göçmen gruplar entegrasyon yarışında değildir.

Ayrımcılıkla mücadele ve ekonomik krizden göçmenlerin orantısız etkilenmemesi için önlem alma zamanı!

Rotterdam Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb’in Fas’lı bir medya kuruluşuna verdiği söyleşide, Faslılar’ın Türklerden daha iyi Hollanda’ya uyum sağladığı yönündeki sözlerini üzüntüyle karşıladık. Değişik toplumsal grupların belirsiz bir biçimde birbiriyle karşılaştırılması doğru değildir.

Rotterdam gibi farklı toplumsal grupların bir arada yaşadığı büyük bir sanayi kentinin Belediye Başkanından tüm kesimleri kapsayıcı bir yaklaşım beklenir. Hollanda’da günlük hayatın her alanında görülen ve son olarak Vergi Dairesinde zirve yapan ayrımcı anlayış ve uygulamalarla mücadele öncelikli olmalıdır. Korona önlemleri nedeniyle ekonomide beklenen ağır krizden göçmenlerin orantısız şekilde olumsuz etkilenmemesi için alınacak önlemler üzerine bir tartışma daha yerinde olacaktır.

Bu tür açıklamalar Rotterdam’ın toplumsal birliğine farklı kesimler arasındaki kardeşlilk ve dayanışma duygusuna da zarar veriyor. Korona salgını ile mücadelede nasıl Hollanda toplumunun tüm kesimleri birlikte mücadele etti ise bundan sonra da yaşadığımız zorlukları aşabilmek için, hep birlikte ele ele vererek dayanışma içinde hareket etmeliyiz.

Rotterdam gibi bir büyük şehrin Belediye Başkanından, ayrımcılıkla mücadele ve eşit vatandaşlık kavramının geliştirilmesi amaçlı girişimlere önderlik etmesini bekliyoruz.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi
 
Etiketler: ZORUNLU, BİR, AÇIKLAMA, MESLEKTAŞIM,, DOSTUM, VE, DE, ‘PAYDAŞIM’A, CEVAP,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
23 Haziran 2020
Sona erdiği için mutlu olduğum Zalim İstanbul hakkında…
213 Okunma.
03 Haziran 2020
Kim milyoner olmak ister programı ve Türkler’in genel kültür değerlendirmesi
285 Okunma.
25 Mayıs 2020
BEDEVİ’YE SERZENİŞ !!!
173 Okunma.
16 Mayıs 2020
...... Mİ ACABA?
262 Okunma.
11 Mayıs 2020
ANNELERİMİZE SAYGI...
165 Okunma.
05 Mayıs 2020
Yine Haçlı ruhu!
174 Okunma.
02 Mayıs 2020
Hollanda’yı mağdur eden maske darbesini Türkler vurmuş!
519 Okunma.
02 Nisan 2020
SALGIN HASTALIĞI İLMİ VE DİNİ AÇIDAN YORUMLAMAK…
744 Okunma.
31 Mart 2020
KUZU KUZU GİDİŞİN NEDENİ BİR KADIN MI?
347 Okunma.
22 Mart 2020
ANLAŞILMAZ HOLLANDA
532 Okunma.
20 Mart 2020
KORONAVİRÜS DÜNYAYI VE İNSANLIĞI NASIL DEĞİŞTİRECEK?
400 Okunma.
04 Mart 2020
Adı Ömer ama, Amsterdam’ın ‘ebe’si:
6599 Okunma.
24 Şubat 2020
HOLLANDALI POLİTİKACILARIN HEZEYAN İSPATIDIR.
3069 Okunma.
01 Şubat 2020
Gurbetçiye şimdi de Genel Sağlık Sigortası primi…
5099 Okunma.
29 Ocak 2020
Ruud Gullit İstanbul’da saç ektirdi
578 Okunma.
21 Ocak 2020
Vay huysuzlar vay ! OY HAKKIMIZI İPTAL ETTİRMEK İSTİYORLAR…
791 Okunma.
08 Ocak 2020
İlhan KARAÇAY’ın, geçmiş ve gelecek yıllar değerlendirmesi:
710 Okunma.
04 Ocak 2020
Kim ne derse desin, Avrupalı koyun gibi, Türk tilki gibi !
593 Okunma.
04 Ocak 2020
İlhan KARAÇAY Mevlana ve Konya’yı anlatıyor…
123 Okunma.
23 Aralık 2019
En büyük eksiğimiz Lobi faaliyeti ve siyaset
1199 Okunma.
04 Ekim 2019
BİR YEMEĞİN ANATOMİSİ VE YER SOFRASI KÜLTÜRÜ
3952 Okunma.
03 Ekim 2019
Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’dan davet aldım.
248 Okunma.
06 Eylül 2019
İMAMOĞLU, BELEDİYE DAYANIŞMASI AMAÇLAMIŞ OLSAYDI, O ZAMAN TÜM CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANLARI BİRLİKTE BU EYLEME KATILMALIYDI.
1748 Okunma.
09 Ağustos 2019
Mao, Çin’in Atatürk’ü müydü?
2739 Okunma.
31 Temmuz 2019
TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLER’E UYGULANAN KISITLAMA VE HOLLANDA’DAKİ DEMKRATİK (!) UYGULAMALAR…
647 Okunma.
24 Haziran 2019
HER ŞEY OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ OLUR İNŞALLAH !
371 Okunma.
08 Haziran 2019
DENK PARTİSİ NEDEN SİLİNDİ ?
744 Okunma.
14 Nisan 2019
CAN BARTU, SÜPER BİR BEYEFENDİYDİ…
514 Okunma.
11 Ocak 2019
Sosyal medya canavarı...
5783 Okunma.
19 Aralık 2018
Torpilli olmanın, zirve yaptığı bir dönem yaşıyoruz
2458 Okunma.
29 Kasım 2018
Siyasetin çirkinlikleri
2626 Okunma.
10 Kasım 2018
ATATÜRK’ÜN YURTTA YAPTIĞI EN SON ZİYARET, MERSİN’İN MEZİTLİ İLÇESİNDEKİ POMPEİPOLİS OLDU.
3295 Okunma.
05 Kasım 2018
BENİ ECEVİT GAZETECİ YAPTI
1097 Okunma.
01 Kasım 2018
Adab-ı muaşeret (Görgü kuralları)
1192 Okunma.
19 Mart 2018
İlhan KARAÇAY'dan Hollandalı futbolcu Elia'ya mektup
9574 Okunma.
13 Mart 2018
Bir bardak suda fırtına koparmak buna denir işte!
1293 Okunma.
09 Mart 2018
Türkiye-Hollanda gerginliğini körüklemeyelim.
1739 Okunma.
23 Şubat 2018
Parlamentoda sağduyulu bir tek Hollandalı yok mu?
2411 Okunma.
25 Aralık 2017
Yeni yıla girerken...
4109 Okunma.
26 Kasım 2017
ATA’MIZ YURTDIŞINDA BİR BAŞKA ANILIYOR VE SEVİLİYOR.
1125 Okunma.
25 Kasım 2017
KÖYÜMÜZE DÖNMEYECEĞİZ, FADİME’Yİ DE GETİRECEĞİZ...
1148 Okunma.
09 Ekim 2017
Tatsız, tuzsuz geçen bir yaz dönemi
1373 Okunma.
13 Temmuz 2017
HOLLANDA’YI ELEŞTİRELİM AMA HAKSIZLIK YAPMAYALIM.
1556 Okunma.
08 Temmuz 2017
TRT BELGESEL ÇALIŞANI DOSTLARIM KISKANMASINLAR.
1035 Okunma.
12 Mart 2017
20 YIL ÖNCE KARAR VERMİŞ VE YAZMIŞTIM: HOLLANDA'YI SEVMİYORUM !
1602 Okunma.
05 Mart 2017
HOLLANDA SEÇİMLERİNDE GÜCÜMÜZÜ GÖSTERMENİN TEK YOLU VAR:
3267 Okunma.
28 Şubat 2017
Aaaah içine tükürdüğüm politika ah!
1075 Okunma.
14 Şubat 2017
AZİZ VALANTİNE GÜNÜ'NÜZ, YANİ SEVGİLİLER GÜNÜ'NÜZ KUTLU OLSUN !!!
1158 Okunma.
26 Aralık 2016
AVRUPA BİRLİĞİ'NİN DAĞILMASI, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'NİN DAĞILMASINA BAĞLIDIR.
1512 Okunma.
16 Eylül 2016
HOLLANDA’DA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ (!) ve HOLLANDA’DAKİ TÜRK GAZETECİLERE ÇAĞRI.
1599 Okunma.
11 Eylül 2016
KAYA MUTLU
2022 Okunma.
01 Ağustos 2016
NECMİ TANYOLAÇ AĞABEYİMİZİ ANARKEN...
1237 Okunma.
29 Temmuz 2016
BAKALIM BU BİLDİRİ İÇİN DE 'ANKARA'NIN UZUN ELİ' DİYECEKLER Mİ?
1457 Okunma.
27 Temmuz 2016
Ankara'nın uzun elini kesin.
1495 Okunma.
25 Temmuz 2016
Hollanda basınından Türkiye aleyhindeki yayınlardan örnekler:
1611 Okunma.
20 Temmuz 2016
Wikileaks ifşaatından müthiş yorum yapanlar.
1511 Okunma.
18 Temmuz 2016
1980'LERİ YENİDEN YAŞIYORUM
1501 Okunma.
14 Temmuz 2016
IRKÇILIĞA HEDEF OLMAYAN, IRKÇILIK YAPMAKTA BEİS GÖRMEZ
1427 Okunma.
08 Temmuz 2016
SEYRETTİKLERİNİ DEĞİL, SKORA GÖRE YORUM YAPANLAR ÇILDIRTIYOR...
961 Okunma.
07 Temmuz 2016
TURGAY ŞEREN'İN ARDINDAN AĞLIYORUZ...
1304 Okunma.
22 Mayıs 2016
TÜRKLÜĞÜMÜ SORGULAYANLARA … IRKÇILIK YAPANLARA...
1172 Okunma.
15 Mayıs 2016
EUROVİSİON FOBİSİNDEN KURTULMALIYIZ:
1344 Okunma.
10 Nisan 2016
Hollanda Türk diasporası içinde neler oluyor?
1747 Okunma.
24 Mart 2016
TARTIŞMASIZ, DÜNYA'YA GELMİŞ EN BÜYÜK FUTBOLCUYDU
1358 Okunma.
27 Kasım 2015
KOCAMAN ADAM AĞLAR MI ? BÖYLESİ DOSTLARI VE SEVENLERİ OLURSA AĞLAR TABİİ !!!
1950 Okunma.
14 Kasım 2015
AVRUPALI'NIN CANI CAN DA, TÜRK'ÜN CANI PATLICAN MI?
1389 Okunma.
12 Eylül 2015
BATIDA DEGİŞEN BİR ŞEY YOK
1592 Okunma.
07 Eylül 2015
TAHAMMÜLSÜZ HOLLANDALILAR HER ŞEYE TAHAMMÜL EDERLER AMA TÜRKLER'E YANİLGİYE HAYIR
1333 Okunma.
06 Eylül 2015
FENERNAHÇEM BENİM...
1264 Okunma.
19 Haziran 2015
DEMİREL’E VEDA EDERKEN
1729 Okunma.
17 Haziran 2015
SÜLEYMAN DEMİREL İLE ANILARIM
1492 Okunma.
10 Şubat 2015
MÜZEYYEN SENAR'IN ARDINDAN
1958 Okunma.
19 Aralık 2014
Avrupa gerçeği
1839 Okunma.
22 Ağustos 2014
Sandığa gidemeyen seçmene kızmayalım
2586 Okunma.
Haber Yazılımı