Yazı Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 18:10 Bu yazı 335 kez okundu
 
Ziraatçı Mustafa amca'dan sağlık tavsiyeleri
NUMAN ALADAĞ
numan2363@hotmail.com
 
 
Yıl 1976-Ekim, Ankara Anadolu klübünde, yemekli sohbet notları:
 
Anadolu klübünde yemeğe ev sahipliğini, Kayseri senatörü İbrahim Kirazoğlu amca yaptı. Misafirler: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Abdulkerim Doğru, Konya Milletvekilleri Oğuz Atalay ve Kubilay İmer, Tokat Milletvekili Feyzullah Değerli ve misafiri ziraatçı Mustafa amca, Elazığ senatörü Cahit Dalokay, Numan Aladağ. 
 
İbrahim Kirazoğlu amca, Oğuz Atalay'a dedi bir ziraatçı olarak bu mevsimde hangi meyveleri daha çok yemeliyiz sorusuna, Oğuz Atalay dedi ayva, elma ve yeni olgunlaşan mandalina yiyebilirsiniz. Daha sonra ziraatçı Mustafa amca, sayın senatörüm elma'nın faydaları ile ilgili açıklamama müsadeniz olur mu? Kirazoğlu, bana dedi Numan evladım burada konuşulanları not al. Mustafa Bey, buyurun zatıalinizi dinliyoruz
 
Ziraatçi Mustafa amca, ''Kış hastalıklarından kurtulmak için en etkili şey,  moraliniz yerinde olmalı ve hastalara gülünecek söz söylenmeli ve fiziksel hareketler yapılmalıdır ki, hasta gülsün. 
 
Hastaya, hastalık esnasında tam pişirilmemiş sebze yemekleri  ve özellikle sabah kahvaltısında bol bol mevsimsel meyve ve meyve suyu tüketilirse hasta, daha çabuk şifaya kavuşur.'' önerisinde bulundu. Kayseri senatörü Kirazoğlu, ziraatçı Mustafa beyin bu önemli önerilerine bir şey ilave edeyim: ''İnançlı ve çalışkan  insanlar daha çabuk iyileşiyor.'' dedi. 
 
Kirazoğlu, Mustafa Bey, Ankara'ya bir iş için mi geldiniz, bana, Bakanımız Abdulkerim Doğru Bey'e ve diğer Milletvekili arkadaşlara düşen bir görev var mıdır? Buyrun sizi dinliyoruz: 
 
Mustafa amca dedi, bir sorunumuz yok ve tek sorunumuz, Türkiye de meyveciliği geliştirmektir dedi. Kirazoğlu amca, dedi Mustafa bey, Milletvekilleri sanayicinin ayağına gider ve sorunlarınız nedir diye yardımcı olmak görevimizdir dedi. Bir ülkede sanayici, Milletvekillerinin peşinde koşup, şu sorunumuz var, izin verin yapalım talebi, o ülkede iktisadi demokrasinin olmadığını gösteriyor. Mustafa amca, Allah sizlerden razı olsun diyerek, konuyu kapattı.

 

Değerli okuyucular,

Modern Tıbbın amacı hastalıkları önleyip insan yaşamını mutlu etmektir. Tıbbın ülküsü ise doktora olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktır.

 

 ZİRAATÇI MUSTAFA AMCA DİYOR Kİ, ÜZÜM-ELMA EVİNİZİN ECZANESİ OLSUN

"Birleşiminde, A, B1, B2, Cvitamini ve potasyum içeren üzüm insan sağlığı için bir şifa deposudur diyor. Üzüm bağışıklığı kuvvetlendir. Kansızlık için bir veliniymettir. Vücutta ki yağların erimesine kansızlık için ve kanın temizlenmesi için çok faydalıdır. Kansere yakalanmayı durdurur. Damar sisteminin düzenli çalışmasını düzenler. Kireçlenme ve iltihapoluşmasını önler. Üzüm suyu ile cilde sürülürse, cildi güzelleştirir ve buruşukluğu önler. Üzüm mevsiminde üzüm ve üzüm suyu kullanıldığında zayıflatır." tavsiye ediyor.

 

Mustafa amca'dan şifa reçeteleri:

1- Çocuk emziren anneler, günde 2-3 su bardağı nane 15 dakika demleyerek, bal ile tadlarırıp içilr. Nane çayı, anne sütünü arttırır. 

2- Özellikle alerjik astım hastalığı için, günde 8-10 adet kuru kayısı yemeyi tavsiye ediyor.

3- Elma kabuklarını haşlayıp süzdükten sonra eşit miktarda süt ile karıştırıp içilirse  ne kadar tatlı bir kuvvetli şurub olur.

Sonbahar da enfeksiyon kapmak kolay. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıkların sizi ziyaret etmemesi için ise sağlıklı, dengeli ve mevsimsel sebze-meyve tüketimine önem vermenize bağlıdır.

4- Ziraatçi Mustafa amca diyor ki: "Dişlerinizi Zeytinyağı ile beyazlatın. Yemeklerden sonra bir yemek kaşığı zeytinyağı ile dişlerinizi fırçalayın ve yutun."

NOT: Mustafa amca, Bursa ziraat okunlda öğrenci ilen Mısırlı bir hocasının Bursa da zeytincilik olduğu dikkatini çekmiş ve zeytin ile ilgili yaptığı çalışmalar sonucu, diş beyazlatma ortaya çıktığını söylüyor. 

5- Zeytinyağını, fazla ısıtırsanız, zeytinyağının birleşimindeki faydalı enzimler ölür ve faydası olmaz. Zeytinyağını, yemek piştikten sonra ileve edilmesini öneriyor:

6- Zeytinyağı, içerdiği etkili antioksidanlar sayesinde damarları güçlendirir ve açar.

7- Ziraatçı Mustafa amca, zayıflamak için bal kabağı tüketin öneriyor: Bal kabağı içerdiği yüksek lif içerdiği için ve liflerin sağlık için etkisi önem taşımaktadır. Bal kabağı bu şifaları sayesinde; kalp-damar hastalıkları ve kanser kastalığını oluşturan DNA zararını frenler. Kış mevsiminde bal kabağı yemeği ihmal etmeyelim.

8- Mustafa amca, el-yüz ve cilt temizliği için, zeytin prina yağından doğal olarak yapılan Arap sabunu kullanmayı tavsiye ediyor. 

9- Ceviz yaprağını haşlayınız. Bal ile tadlandırıp ılık veya soğuk içilirse balgamı söktürür. Öksürüğü hafifletir.

10- Elma kabuklarını kuru incir ve hurma ile beraber haşlayıp günde 2-3 su bardağı içerseniz öksürük için çok faydalıdır.

11- Elma kabuklarını haşlayıp günde 4-5 su bardağı içilirse göğüs nezlelerine, hafif griplere (Bronşit) lere, nefes koku ve iltihaplarına karşı çok etkili ve pratik bir tedavidir. 

12- Ziraatçi Mustafa amca diyor ki:"Elma kabuklarını haşlayıp süzdükten sonra elde edilen suyun üç faydası vardır: Vücuda, sinirlere kuvvet verir. Hazmı kolaylaştırır. Mükemmel doğal bir öksürük ilacıdır. Ayrıca  böbrekleri temizler, kumları atar, idrarı çoğaltır."

13- 4-5 Adet elmayı sıcak kül içerisine gömünüz. Elmalar piştikten sonra çıkarıp ılık su ile yıkayıp küllerini temizleyin  Bal veya pekmezle karıştırıp yatağa girmeden 30 dakika önce yerseniz, sinirleriniz kuvvetlenir. Neşeniz çoğalır. Esenliğiniz artar. Öksürüğünüz hafifler. Tatlı, bir uykuya dalmış olursunuz.

14- Ziraatçı Mustafa amca'dan, okula giden çocuklara önerisi: "Çocuklar sabah uyanıp yüzünü yıkadıktan sonra, okula gitme hazırlığı sırasında çantasına bir veya iki adet elma koymayı alışkanlık haline getiriniz ki, çocuklarımız sağlıklı olsun." önerisine, anne-baba ve öğretmenler önem versin.

15- Elma ağızdaki tükürük bezlerini çalıştırır. Unlu, nişastalı yemekleri çabuk hazmettirir.

16- Elmayı temiz bir bıçakla dilimleyin, porselen veya cam bir tabağa sıralayın 3-4 saat kaldıktan sonra elma dilimlerinin kenarlarında ki kahve rengine dönüşen kısımlarını temiz gazlı bes üzerine koyup yaraya sararsanız, yara çabuk kapanır ve iyileşir.

 

Değerli okuyucular,

Sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte; mevsim geçişinin ve havaların soğumasının etkisiyle hastalıkların riski artıyor. Bu dönemde grip, nezle, bronşit gibi kış hastalıklarına ilaveten bel üşütmesi ve bel ağrıları da artmaktadır. 

 

Sonbahar sezonunda insanların mutsuzluk eğilimleri artabilir ve buna bağlı şekerli gıdalar tüketimine yönelme olabilir. Mevsim değişikliklerinde beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Sonbahar sezonunda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketerek, hastalıklardan kurtulmak şarttır. 

 

Mevsim değişikliklerinde insanın daha fazla mineral ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Vitamin ve mineral ihtiyacımızı sentetik olarak değil, doğal ve taze sebze-meyve tüketerek karşılamalıyız. Özellikle C vitamini ihtiyacını, narenciye ve yeşil sebzelerden almaya özen gösterelim.

 

NOT: Bu bilgiler, destekleyici içindir. Doktorunuzun görüş ve önerilerini alarak kullanmanız daha faydalıdır.

 

Cenab-ı Allah, ruhunda Allah korkusu ve vatan sevgisi olanların, vatana hizmet etmesini kendilerine nasip etsin. Çıkar amaçlı rüşvet yiyenleri ve bilerek göz yumanları, kahr-ı perişan etsin. AMİN

 

 

Cümle vatan Şehitlerini, T.C.'nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK'ü, Kirazoğlu'nu, Cahit Dalokay'ı, Feyzullah Değerli'yi, Oğuz Atalayı, Kubilay İmer'i, ziraatçi Mustafa amca'yı Rahmetle, Gazileri minnetle Anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz. Hayatta olanlara da Cenab-ı Allah, Kur'an, iman nasip etsin.

 
 
 
Etiketler: Ziraatçı, Mustafa, amca'dan, sağlık, tavsiyeleri,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
14 Eylül 2019
EĞİTİM VE ÖĞRETMİN ÖNEMİ
829 Okunma.
06 Eylül 2019
Çocuklarınızın sağlığı, RAF bedeli şartı ile güvence altında
934 Okunma.
28 Ağustos 2019
ZAFER BAYRAMI VE HİCRİ YILBAŞI KUTLU OLSUN
926 Okunma.
20 Ağustos 2019
BİLEN İÇİN ŞİFA HER YERDE
900 Okunma.
09 Ağustos 2019
Türk İslam geleneklerinde Kurban Bayramı
739 Okunma.
29 Temmuz 2019
Türk Ahlakı ve Müslümanlık
304 Okunma.
14 Temmuz 2019
15 TEMMUZ İKTİSADİ DEMOKRASİ İÇİN BAŞLANGIÇ OLSUN
192 Okunma.
19 Haziran 2019
TÜRK AHLAKI VE DEMOKRASİ
190 Okunma.
13 Haziran 2019
TARİHİN BARIŞMAZ DÜŞMANLARI VE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SEÇİMİ
237 Okunma.
03 Haziran 2019
Bayramı, mana derinliğinde yaşayalım
229 Okunma.
30 Mayıs 2019
Bu Gecenin Kadrini Bilmek gerek
196 Okunma.
26 Mayıs 2019
Sosyal Yardılaşma ve Sadaka-i Fıtır
184 Okunma.
19 Mayıs 2019
İslamiyette Ruh Sağlığımız
209 Okunma.
11 Mayıs 2019
Teravih namazı ve sağlığımız
251 Okunma.
05 Mayıs 2019
İslam dininde Hikmetleri ile Ramazan Gelen Kutusu x
227 Okunma.
25 Nisan 2019
Domuz ürünleri satışı ve RAF bedeli şartı düzenlemesi iyi gelecek
368 Okunma.
22 Nisan 2019
Türk Milletinin teminatı, Türk gençliğidir
209 Okunma.
18 Nisan 2019
Berat gecesi büyük bir fırsattır.
242 Okunma.
11 Nisan 2019
Hıyar'ın şaşırtıcı faydaları
493 Okunma.
31 Mart 2019
Miraç Kandili ve Türk İslam Gelenekleri
379 Okunma.
22 Mart 2019
31 Mart seçimi kritik eşiğimiz
360 Okunma.
16 Mart 2019
Milli ruh ekseninde Çanakkale Zaferi
305 Okunma.
12 Mart 2019
DEMOKRASİDE BÜYÜK RİSK
325 Okunma.
07 Mart 2019
Regaip Kandilinde, Türk İslam gelenekleri
409 Okunma.
02 Mart 2019
RÜŞVET VE RAF BEDELİNE DUR DİYENLER 31 MART SEÇİMİNİ KAZANIR
498 Okunma.
21 Ocak 2019
ÜÇ R'ye DUR DİYEBİLİRİZ
4958 Okunma.
15 Ocak 2019
Başarı merdivenini çıkarken...
841 Okunma.
06 Ocak 2019
Mübarek elma, hem deva hem şifadır
745 Okunma.
28 Aralık 2018
DİZ-MAFSAL AĞRILARI VE KUVVET ŞURUBU REÇETELERİ
1107 Okunma.
06 Aralık 2018
Lahananın şaşırtıcı faydaları
2276 Okunma.
24 Kasım 2018
Mart seçimleri borsasında hisse senedi alma yarışı
2060 Okunma.
18 Kasım 2018
Mevlid kandili ve birlik-beraberlik ruhu
1165 Okunma.
09 Kasım 2018
ATATÜRK ve İslam Dini
1636 Okunma.
28 Ekim 2018
CUMHURİYET ve tarımla geleceğimiz daha güvenlidir.
1329 Okunma.
27 Eylül 2018
HERŞEY MİLLİ EKONOMİ İÇİN
2636 Okunma.
16 Eylül 2018
Eğitim ve Milli Ekonomi
638 Okunma.
10 Eylül 2018
HİCRİ YILBAŞI VE AŞURA GÜNÜ
568 Okunma.
07 Eylül 2018
ADALE VE KRAMP AĞRISI
527 Okunma.
28 Ağustos 2018
ZAFER BAYRAMI VE EKONOMİK TERÖR
659 Okunma.
18 Ağustos 2018
Kurban Bayramı ve Mutluluğumuz
1321 Okunma.
12 Ağustos 2018
Vatan sevgisi ve raf bedeli şartı
1451 Okunma.
30 Temmuz 2018
Domates de ki mucizeler ve yerli malı
1320 Okunma.
23 Temmuz 2018
RÜŞVETE DUR DİYEBİLİRİZ
1023 Okunma.
15 Temmuz 2018
Kahraman TÜRK Milleti'nin, 15 Temmuz Zaferi
939 Okunma.
07 Temmuz 2018
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN, MUCİZE REÇETELER
1600 Okunma.
26 Haziran 2018
OĞUL OTU VE GİZLİ MUCİZELERİ
2016 Okunma.
21 Haziran 2018
Güçlü irade ve Adalet
666 Okunma.
17 Haziran 2018
VAKİT RÜŞVETLE MÜCADELE VAKTİDİR
631 Okunma.
13 Haziran 2018
MÜ'MİNLERİN BAYRAMI
599 Okunma.
07 Haziran 2018
Leyle-i Kadir Gecesi ve fazileti
733 Okunma.
03 Haziran 2018
24 Haziran Zaafer olsun
665 Okunma.
28 Mayıs 2018
ATATÜRK VE RAMAZAN-I ŞERİF
636 Okunma.
21 Mayıs 2018
Ekonomik Terör ve Kudüs
636 Okunma.
15 Mayıs 2018
Ramazan- Şerif ve Huzurumuz
628 Okunma.
12 Mayıs 2018
Devlet Bahçeli ve Mühendis Binali Yıldırım'ın Dikkatine!
722 Okunma.
06 Mayıs 2018
24 Haziran da ki irade, istikbali tayin eder
698 Okunma.
29 Nisan 2018
Berat Gecesinin bereketi
739 Okunma.
16 Nisan 2018
DEMOKRASİ DE İRADE ÖNEMLİDİR
619 Okunma.
31 Mart 2018
Şahsiyet ve Topluma Hizmet
1131 Okunma.
27 Mart 2018
Karaciğer Yağlanmasına bitkisel destek
1077 Okunma.
21 Mart 2018
Regaip Kandili ve Biz
932 Okunma.
17 Mart 2018
Çanakkale Ruhumuz ve Anzaklar
1002 Okunma.
08 Mart 2018
TÜRKLER KİMDİR*
1394 Okunma.
01 Mart 2018
EKLEM İLTİHABI İÇİN, ZERDEÇAL-ZENCEFİL
1612 Okunma.
18 Şubat 2018
Yetim Hakkı, Samimiyet ve Rüşvet
2078 Okunma.
11 Şubat 2018
Her sabah alacağımız kararlar, Her akşam kendimize soracağımız sorular
1348 Okunma.
04 Şubat 2018
TEMEL GIDA-İÇECEK VE TARIM
1388 Okunma.
28 Ocak 2018
ZAYIFLAMA VE İLTİHABI KURUTMA REÇETELERİ
1429 Okunma.
22 Ocak 2018
CİLT GÜZELLİĞİNİZ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER
1392 Okunma.
14 Ocak 2018
FİLİSTİNDEN HARRAN OVASINA
1260 Okunma.
08 Ocak 2018
DUA, ŞİFA VE MUTLULUKTUR
872 Okunma.
01 Ocak 2018
MİSAFİR AĞIRLAMA GELENEKLERİ
887 Okunma.
17 Aralık 2017
SANAYİLEŞMEYİ ENGELLEYEN DÜŞMANLAR
800 Okunma.
29 Kasım 2017
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
794 Okunma.
24 Kasım 2017
ÖĞRETMEN OLMAK KOLAY DEĞİL
766 Okunma.
17 Kasım 2017
BESLENME VE MİLLİ TARIM
769 Okunma.
28 Ekim 2017
''CUMHURİYET'' BAYRAMDIR
882 Okunma.
23 Ekim 2017
Terör ve hastalık oluşturan sektörler
895 Okunma.
14 Ekim 2017
GÖZLE GÖRÜLMEYEN DÜŞMANLARIMIZ
890 Okunma.
02 Ekim 2017
DİZDEKİ KİREÇLENMEYE ÇÖZÜM REÇETELERİ
1114 Okunma.
25 Eylül 2017
Sosyal hastalıklarımız (Rüşvet-Raf Bedeli)
871 Okunma.
12 Eylül 2017
MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİNDE ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ
991 Okunma.
31 Ağustos 2017
Kurban Bayramını, Bayram Kılmak Elimizde
835 Okunma.
29 Ağustos 2017
ZAFER BAYRAMININ 95 Cİ YILDÖNÜM COŞKUSU
868 Okunma.
21 Ağustos 2017
Salatalıkla Sağlığı Yakala
874 Okunma.
03 Ağustos 2017
FESLEĞEN (TULSİ)'NİN FAYDALARI
1386 Okunma.
13 Temmuz 2017
ŞEHİTLERİMİZE VEFA
847 Okunma.
02 Temmuz 2017
Raf Bedeli uygulaması karşısında milli duruş
909 Okunma.
24 Haziran 2017
Mü'minlerin Bayramı
904 Okunma.
20 Haziran 2017
Kadir Gecesi bir fırsattır
995 Okunma.
09 Haziran 2017
TEMİZLİK, MÜSLÜMANLIĞIN İLK ADIMIDIR
1027 Okunma.
31 Mayıs 2017
RAMAZAN-I ŞERİF'İN GETİRDİKLERİ
2028 Okunma.
25 Mayıs 2017
Ramazan-ı Şerifin Şifalı armağanları
986 Okunma.
18 Mayıs 2017
TARİHİN BARIŞMAZ DÜŞMANLARI !
839 Okunma.
14 Mayıs 2017
EKONOMİK TERÖRÜN BİLİNMEYEN YÖNLERİ!
931 Okunma.
09 Mayıs 2017
BERAT GECESİNDE HUZUR VE BEREKET
1004 Okunma.
07 Mayıs 2017
TOPLUM EĞİTİMİNDE ŞAHSİYET VE EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK
994 Okunma.
30 Nisan 2017
PROTEİN SAVAŞINDA TÜRKİYE
790 Okunma.
22 Nisan 2017
MİLLİ VE MANEVİ MUTLULUĞUMUZU İDRAK EDELİM
892 Okunma.
16 Nisan 2017
ÖZLÜ SÖZLERDE HAK VE ÖZGÜRLÜK
1078 Okunma.
12 Nisan 2017
GÜZELLİĞİNİZ VE SAĞLIĞINIZ İÇİN ÇİLEK SAFASI
799 Okunma.
29 Mart 2017
Regaip Kandilinin Fazileti
1325 Okunma.
26 Mart 2017
HAYAT İÇİN ADALETİN önemi
909 Okunma.
23 Mart 2017
İnsan Hedefi ve Demokrasi
706 Okunma.
16 Mart 2017
Milli Duruş ve 18 Mart
926 Okunma.
11 Mart 2017
Ekonomik terör bizi vuruyor.
927 Okunma.
06 Mart 2017
Silahsız işgal ve kuruş vurgunu
993 Okunma.
04 Mart 2017
Milli Hakimiyet, Riyakarlık ve Rüşvet
925 Okunma.
25 Şubat 2017
Damar tıkanıklığı ve güçlü hafıza için çözüm...
912 Okunma.
18 Şubat 2017
Himalaya etekleri ile Muğla nın ortak yönü
874 Okunma.
11 Şubat 2017
RAJASTHAN'da GUATIR TEDAVİSİ
1040 Okunma.
04 Şubat 2017
Bahar Mevsiminde Korunma Yöntemleri
964 Okunma.
29 Ocak 2017
ATATÜRK'Ü DOĞRU TANIYALIM (DÜZELTME)
1062 Okunma.
23 Ocak 2017
RAJASTHAN'DAN SAĞLIK VE MUTLULUK ÖNERİLERİ
953 Okunma.
15 Ocak 2017
MİLLİ SERMAYEYE VE SAHİP ÇIKALIM
1075 Okunma.
12 Ocak 2017
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN İLAHİ HİKMETLER
1118 Okunma.
02 Ocak 2017
RAJASTHAN'dan kanser riskini azaltan çareler
1054 Okunma.
24 Aralık 2016
YILBAŞI FIRSATÇILIĞI
1025 Okunma.
29 Kasım 2016
YEŞİL MERCİMEK VE ŞİFALI ARMAĞANLARI
961 Okunma.
23 Kasım 2016
ÖĞRETMENLERİMİZE SEVGİ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
1418 Okunma.
15 Kasım 2016
SİNÜZİT İÇİN ŞİFALI ARMAĞANLAR
1377 Okunma.
13 Kasım 2016
İnsan da ve doğa da sevgi
1129 Okunma.
09 Kasım 2016
ATATÜRK'ü 78 ci Yılında Rahmetle Anıyoruz....
794 Okunma.
03 Kasım 2016
HİNDİSTAN DA HASTALIKLARA KARŞI MUCİZE KARIŞIM
1776 Okunma.
Haber Yazılımı