Yazı Detayı
23 Mayıs 2019 - Perşembe 10:50 Bu yazı 716 kez okundu
 
YSK'nın İstanbul Seçimlerinin İptal Gerekçesi
DİYADİN ULUCAN
 
 

YSK'nın İstanbul Seçimlerinin İptal Gerekçesi

 

İstanbul seçimlerinin iptal gerekçesi dün YSK tarafından açıklandı.Gerekçenin bir bölümüne baktım ve bu usülsüzlüğün boyutunun ne kadar büyük olduğuna bir kez daha şahit oldum.

 

Bu usülsüzlüklerden bazıları şunlardır:754 sandık başkanının kamu görevlisi olmaması ve 108 sandıkta sayım döküm cetvellerinin düzenlenmemiş olması, bu sandıklardaki seçim sonuçlarının güvenilirliğini ciddi şekilde zedelemektedir.Ayrıca, Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım arasındaki farkın 13729 oy olması hasebiyle, 754 sandıktaki sandık kurulu başkanlarının kanun hükmüne aykırı olarak belirlenmesi de İstanbul seçimlerinin sonuçlarının değişmesine müessir olduğundan dolayı iptalin gerekçelerindendir.Bu seçimlerde üsulsüzlükler olduğunu Ekrem İmamoğlu'nun 20 mayıstaki Ahmet Hakan'ın Tarafsız Bölge programındaki çelişkili sözlerindende anlayabiliriz.Mesela Ahmet Hakan diyor ki:Maddi hataların büyük çoğunluğu niye Binali Yıldırım'ın aleyhine? Ekrem İmamoğlu'da diyor ki:Onu, onu bilgisayarın başındaki insanların hatası diyor. Yani bir taraftan seçim haksız yere iptal edildi, diyeceksin.Devamında da böyle bir soru sorulduğunda bilgisayarın başındaki insanların hatası diyeceksin ve oylar yeniden sayıldığında da engel olacaksın.

 

Bu bir seçim iptal sebebi değil mi?Tabii seçim iptal sebebidir.Bunun gibi o programdaki birçok çelişkili sözlerine şahit oldum.İstanbul'daki yeniden yapılacak seçimlerin İstanbul halkının iradesine pürüz bulaşmadan tezahür etmesi tek temennimdir.

 

Saygılarımla...

 

Diyaeddin ULUCAN

 
Etiketler: YSK'nın, İstanbul, Seçimlerinin, İptal, Gerekçesi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı