Yazı Detayı
12 Kasım 2018 - Pazartesi 18:31 Bu yazı 2471 kez okundu
 
UZAYDA YANKILANAN TEK SES E Z A N’ DIR!
AYTEN DİRİER
mardintoplumsaldayanisma@hotmail.com
 
 

UZAYDA YANKILANAN TEK SES  E Z A N’ DIR!

 

 

    Ülkemizde gündem yaratmak isteyenler, ya halkın değerlerine saldırır, ya da geçmişe gömülen konuları kaşır. Halkçı geçinen, ama halka tepeden bakmak, farklı olmak isteyen bu kişiler, kısa sürede boyunun ölçüsünü alır.

 

    11 Haziran 2014 tarihinde IŞİD Musul’daki Türk Konsolosluğunu işgal edip, çalışanları rehine aldığında, kendisine muhasebeci denmesini isteyen yürekli Konsolosumuz, şimdiki CHP Ardahan milletvekili Öztürk Yılmaz, Türkçe Ezan okunmasını önererek gündeme oturdu. Millî duygulara hitap için yapılan bu öneri, başta kendi partisi olmak üzere ters tepki yarattı.

 

*Türkçe Ezan geçmişte de denendi

 

    Cumhuriyet kurulunca, ortak dil-kültür ve tarih temeline dayalı, millî birlik ve beraberliği esas alan millî bir devlet düşünülmüş, halkın huzuru ve dirliği için birçok atılımlar yapılmıştı. Gazi Mustafa Kemal statik(durağan) değil, rasyonalist(akılcı) ve pragmatik(faydacı) bir anlayışla, atılımları ülke yararına olacak şekilde yönlendirmiş, gerektiğinde durdurmuştu.

 

    Millî Devletin dili Türkçe olduğundan, Türk Dil Kurumu kurulmuş, dilin sadeleştirilmesi yoluna gidilmişti. Fakat Öztürkçe çalışmaları öyle bir raddeye geldi ki, dede-torunu bırakın baba-çocuk bile farklı dilde konuşmaya, birbirini anlamamaya başladı. Tehlikeyi sezen Atatürk bu çalışmaları durdurdu. Meşrutiyet’ten beri tartışılan Türkçe Ezan okunmasına, Türkçe Hutbe de eklenerek, Aralık 1931’de çalışmalara başlandı. 30 Ocak 1932’de ilk Türkçe Ezan Fatih Camii’nde Hafız Rıfat Bey tarafından okundu.  18 Temmuz 1932’de Diyanet İşleri Başkanlığı’nda alınan Türkçe Ezan okunması kararı yasaklayıcı değildi. Müezzinler Türkçe Ezanı yüksek sesle okur, Cami içinde alçak sesle Arapçasını okurdu. Ezan Doğu Anadolu ile Arap ve Kürtler’in yoğun olduğu Güney Doğu’da köy ve kasabalarda Arapça okunuyordu.

 

    Ana dilde yapılan ibadetlerde, neden, niçin soruları artar. Diyanet İşleri Başkanlığı günümüze kadar bu konuda objektif çalışmalar yapmaya başladı. Özel yayınlar da yapıldı. Gazetelerin tirajını en çok arttıran da, Kur’an-ı Kerim Mealini hediye ettikleri dönemlerdir.

 

    Osmanlılar zamanında yapılan Kur’an-ı Kerim tercümeleri, Cumhuriyet Döneminde de sürdü. Halkın dinini anlaması için ibadetle ilgili eserlerin çoğu Türkçe’ye çevrildi. Ulemâ arasında ilgi görecek ve halk arasında itibar kazanacak bir tercümenin hazırlanmasını için, görev Mehmed Âkif’e (Ersoy) verildi. Mehmed Âkif, 1927-1931 hazırladığı tercümeyi ibadetlerde Kur’an’ın aslı yerine okutulacağı endişesiyle teslim etmedi. Bunu bizzat kendisi şu şekilde ifade etmiştir: “Tercüme güzel oldu, hatta umduğumdan daha iyi. Lâkin onu verirsem, namazda okutmaya kalkacaklar. Ben o vakit Allah'ımın huzuruna çıkamam ve Peygamberimin yüzüne bakamam”. Bu olaydan sonra M.Âkif’e gerci damgası yapıştırıldı. Ondan sonra günümüze kadar süren birçok tercüme yapıldı.

 

        1941 yılında Tek Parti yönetiminin çıkardığı kanunla Arapça Ezan yasaklandı. Halk bu yasaklamaya tepki gösterse de, II.Dünya Savaşı’nın gölgesinde olay çıkmadı. Demokrat Parti’nin kazanmasında, CHP’nin bu yasaklayıcı zihniyetinin etken olduğu kuşkusuz… DP’nin ilk gündem maddesi Arapça Ezan okuma yasağını kaldırmak oldu.

 

    31 Mayıs 1950’de Tokat Milletvekili Ahmet Gürkan, 2 Haziran 1950’de Kayseri Milletvekili İsmail Berkok ve 13 arkadaşı, 14 Haziran 1950’de Hükûmet tarafından bu konuda kanun teklifleri Meclise sunuldu. Gerekçeleri, Ceza Kanununa hüküm konulmasının “din ve vicdan hürriyetine baskı” sayılmasıydı. 16 Haziran 1950 yılında Türkçe Ezan  yasağı kaldırıldı. CHP’liler Türkçe Ezan okumanın daha doğru olduğunu, ama olayı politik tartışma konusu yapmayacaklarını belirterek, kararı desteklediler.  Yine de içlerinde bazı eski vekiller Cumhurbaşkanı Celâl Bayar’a mektup yazarak, olayın irtica olduğunu, bu nedenle DP’den soğuduklarını belirttiler.

 

   Ramazan arifesinde alınan kararla birçok yerde ikindi ezanı Arapça okundu. Karar, Başbakanlık telgrafı ve Bekçiler aracılığıyla Müftülüklere duyurulunca ezan yurdun her         yerinde Arapça okunmaya başlandı.  Bursa’da Ramazan arifesi ikindi ezanı tam yedi kez ardı ardına Arapça olarak okundu.

 

    Dedem Mehmet Derviş Başabaş, Mardin’de “Türkçe okursanız dinden çıkarsınız!” söylentisine rağmen, Türkçe Ezan okuma cesaretini gösterenlerden biriydi. Soyadı Kanunu çıktığında Sülâle Aktaş soyadını aldığı halde ona Başabaş soyadı verildi. Kabalâ Yolu üzerinde “Asabiil Hatun/Hatun Parmağı Üzümü” ile ünlü bir bağımız vardı. Demokrat Parti Döneminde sırf Türkçe Ezan okudu diye, dedemin bağının elinden alınarak cezalandırıldığını, babam yetişinceye kadar yokluk çektiklerini, Babaannem sık sık anlatır ve Menderes’e beddua ederdi.  İlkokula başladığım 1960 yılında bedduaların kesildiğini hatırlıyorum.

 

*Ezan İbadete davettir

 

    Namaz vakitlerini Yahudiler Hazan, Hıristiyanlar Çan ile duyururlar. Bu dinler farklı milletler arasında yayılsa da, hepsinde çağrı aynı şekilde yapılır. Daha öncekiler boynuz ve boruya üflerlerdi.     

 

    Hz. Muhammed Mekke’de aleni ezan okutmadı. 622’de Medine’ye Hicret edince ilk ezan okundu. Müslümanları farz namaza davet etmek için okunan ve vacip derecesinde bir sünneti müekkede olan ibadet, Bilâli Habeş’e Sabah Ezanı yüksek bir evin damında okutularak başlatıldı. Daha sonra yapılan Camilere minareler eklenerek, güzel sesli müezzinlere okutuldu. Ezanı müezzin okurken, namazı imam kıldırır. Kari(okuyucu) olarak Mısırlılar ün yapsa da, en güzel ezanlar vakte göre farklı makamlarda Türkiye’de okunur.

 

*Ezan, Müslümanlar arasında birliğin sembolüdür

 

    İslâm topraklarında ezanın aynı dille okunması, birliği sağlar. Herkesin aynı dilde okuması, İslâm Ümmeti anlayışını, duygusunu pekiştirir. Gurbete çıkan İslâm toprağında olduğunu anlar. Bunun en tipik örneğini Çanakkale Savaşı’nda görüyoruz. İngilizlerin sömürgeleri Hindistan’da topladıkları Gurkalar, nereye gittiklerini bilmeden, efendileri için canla başla savaşmaya hazırdılar. Gece getirildikleri Çanakkale’de sabah ezanı ile uyanınca şaşırdılar. Müslümanlarla savaşmayacaklarını belirtip, silahlarını atınca komutanları anında cezalandırıp, cephe gerisine aldılar.

 

     Ezanı dinleyenler, farklı dilde olsa da okunuş tarzından etkilenirler. Yıllar önce bir iftar programında, Ankara’da görevli İngiliz Akademisyen nasıl Müslüman olduğunu şöyle anlatıyordu: Kocatepe Camii yakınında geçerken, İsmail Coşar’ın okuduğu ezan onu iliklerine kadar ürpertir, benliğini kaplayan huzurla gönlüne İslâm sevgisi düşer. Ardından gerekli araştırmaları yapar ve Müslüman olur.

 

*Uzayda yankılanan Tek Ses EZAN’dır.

 

    21 Temmuz 1969’da Ay’a ayak basan ABD’li Apollo-11 astronotları Neil Amstrong ve Edwin Aldrin, Apollo-II cihazıyla salimen dünyaya döndüler. Bulgular incelenip, bantlar yeniden dinletildi. Bazı sözler Arapça’ya benzetilince, NASA'da görevli olan Mısırlı Faruk El Baz'a danışıldı. Ay'da duyulan bir mesajın sözlerinin “Arapça kutsal bir cümle olduğuna” ilişkin bilirkişi raporu verildi. Daha sonra aynı cümleyi Apollo-16 astronotu Worden de işitti. Aslında hiç kimse tatmin olmamıştı. Belki UFO, belki başka birileri ama Ay'da bir mesaj vardı…

 

    Bu arada astronotlar dünyayı geziyorlardı. Gittikleri her yerde büyük bir ilgi ile karşılanan astronotlardan Armstrong'un yolu Mısır'ın başkenti Kahire'ye düşmüştü. Büyük ilgi gören Armstrong birden duyduğu sesle irkildi.

“Hey, bu müzik sesi ne?”

Mısırlılar gülerek cevap verdiler:

 'O müzik değil, Ezan. Kilise çanları neyse, Cami'nin de ezanı odur. İbadete çağrı…”

Armstrong;  “Ben bunu daha önce de işittim...!!” diyerek Ay’da duyduğu sesi anlattı.

 

    Neil Armstrong, gerçekten uzayda ezan sesi duymuş muydu? Fizik kurallarına göre, ses dalgaları yalnızca maddelere doğru hareket eder. Yıldızlararası boşlukta hiçbir madde yoktur ve bu yüzden ses hareket edemez. Parçacıklar arasındaki mesafe çok büyük olduğu için hiçbir zaman birbirleri ile çarpışmazlar. İşin bilimsel yönü uzayda ses olmadığı…

 

    O zaman Ay’da duyulan ezan sesi, ilâhî midir? Kızıldeniz’in ikiye bölünmesi ne kadar bilimselse, aynı deniz ve diğer yerlerde tatlı/tuzlu ve sıcak/soğuk su akımının birbirine karışmadan akması ne kadar bilimselse bu olayda  o kadar bilimseldir

 

    Türksat’ın konuğu olan Malezyalı astronot Dr.Sheikh Muszaphar Shukor(Dr.Şeyh Muzaffer Şükür), uzayda nasıl bir ibadet yapılacağını göstermek için 9. Müslüman astronot olarak uzaya gittiğini belirterek, bu olayı perçinleyecek bilgi verir: “Uzayda herkes bir mucizeyi hisseder. Ben orada ezan sesini duydum. Uzay İstasyonu'nun içerisinde gerçek olarak bu ezan sesini duydum. Diğer astronotların ezan hakkında bilgileri yoktu, ama ben bizzat fiziksel olarak o sesi duydum. Uzaydayken buna o kadar da şaşırmıyorsunuz. Çünkü uzayda bulunduğunuz sürenin her anında Allah'ın varlığını ve gücünü oradan hissediyorsunuz. Uzayda kaldığım her an Allah'a kendimi çok yakın htim. Orada oruç da tuttuk. Bu ibadetleri yaparken; kendimi aç, susuz ve yorgun hmedim” dedi.

 

(Bkz: https://www.sabah.com.tr/dunya/2012/02/14/uzayda-ezan-sesi-duydum)

    Dünyanın 1/3’ünde aynı nidayla yükselen Ezan sesi elbette ki, ilâhi bir yankı uyandıracaktır…

 

*Önce Türkçe’yi Yabancı dil istilâsından korusunlar!

 

    Türkçe’yi koruma bahanesiyle yaşayan dili Öz Türkçe’leştirmek için önce kutsal değerlere saldıranlar;  yabancı dil tabelâsı ile bezenen büyük şehirleri bu istilâdan korusunlar önce. Akıllarınca işlerine değer katmak için yabancı ad verilen siteler, mağazalar, iş yerlerindeki uyduruk tabelaları Türkçe adlarla değiştirdikleri gün millî değerlere sahip çıktıklarına inanacağız. Sadece Turistik yerlerde kullanılması gereken tabelalar yerine, değerlerrimize saldırıp, kuşaklar arası uçurum açarlarsa, şimdi olduğu gibi Tarihimizi daha çok yabancılardan öğreneceğiz. Böyleleri her dönemde ola gelmiştir, aman dikkat!..

*

 “Onlar, namaza çağırdığınız zaman namazı eğlence, oyuncak edinirler.

Bu da onların aklı ermeyen bir cemaat olduklarındandır.”

 

Maide/58

 
Etiketler: UZAYDA, YANKILANAN, TEK, SES, , E, Z, A, N’, DIR!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
04 Kasım 2019
E-ATIK KONUSUNDA İZKAB’IN ÖRNEK ETKİNLİĞİ
5320 Okunma.
24 Temmuz 2019
M.KEMAL PAŞA, 100 Yıl önce ERZURUM KONGRESİ’nde LİDER SEÇİLDİ
4075 Okunma.
31 Mayıs 2019
KADİR GECESİ ve İBADETİ
441 Okunma.
26 Mayıs 2019
1Y1K: Dr.M.TALAT ŞİMDİ – MARDİN TARİHİ KİMLİĞİ
505 Okunma.
18 Mayıs 2019
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
507 Okunma.
15 Mayıs 2019
15 MAYIS 1919… İZMİR’İN KARA GÜNÜ
406 Okunma.
13 Nisan 2019
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 18 YAŞINDA
533 Okunma.
22 Mart 2019
İZMİR-KARABAĞLAR’DA KENTİN KIYISINDAKİ KADINLAR DEFİLESİ
721 Okunma.
10 Mart 2019
DÖNÜŞÜM MARDİN’İN TARİHİ DOKUSUNU BOZMAMALI
954 Okunma.
02 Mart 2019
KARABAĞLAR PROJE TANITIMINA BAKAN PAKDEMİRLİ DAMGA VURDU
727 Okunma.
07 Ocak 2019
I.DÜNYA SAVAŞI ve KAFKASYA CEPHESİ
5486 Okunma.
29 Aralık 2018
ENGELSİZ YÜREKLER İZMİR’DE MEHMET ÂKİF’İ ANDI
1026 Okunma.
13 Aralık 2018
ADNAN AVUKA’NIN SERGİSİ İZMİR’DE MARDİN VUSLATI YAŞATTI
1846 Okunma.
26 Kasım 2018
İZMİR MARDİNLİ GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ’NİN VEFASI
2755 Okunma.
22 Ekim 2018
İZMİR’DE YEREL SEÇİMİ MARDİN HOŞGÖRÜSÜ KAZANDIRACAK
3006 Okunma.
28 Eylül 2018
ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NİN 69. YILDÖNÜMÜ İZMİR’DE KUTLANDI
2540 Okunma.
25 Ağustos 2018
MAZİDE KALANLAR
1518 Okunma.
11 Temmuz 2018
EBRU BAYBARA DEMİR'E SOSYAL MEDYADAN DESTEK OLALIM
4413 Okunma.
17 Haziran 2018
B A B A M
1661 Okunma.
09 Haziran 2018
İZMİR’DE BİR ARI KRALİÇE; C E Y D A
1137 Okunma.
05 Haziran 2018
İZMİR’İN HOŞGÖRÜ RENGİ MARDİN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
2022 Okunma.
13 Mayıs 2018
İZMİR KADINLAR BİRLİĞİ DERNEĞİ/İZKAB
1399 Okunma.
12 Mayıs 2018
FRANSIZ, GEÇMİŞE DE FRANSIZ!
769 Okunma.
02 Mayıs 2018
SEÇİM STARTI, NEDEN İZMİR’DE VERİLDİ?
1463 Okunma.
27 Nisan 2018
AFRİN’DE DİRİLİŞ
835 Okunma.
17 Nisan 2018
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 17 YAŞINDA
884 Okunma.
13 Nisan 2018
Mİ’RAÇ
1021 Okunma.
28 Mart 2018
ÇİN’İN ÜNLÜ SOPRANOSU DİLBER YUNUS’U DİNLERKEN
1544 Okunma.
14 Mart 2018
İZMİR KARABAĞLAR’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR
2098 Okunma.
09 Mart 2018
İDÜ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
1441 Okunma.
28 Şubat 2018
II.ABDÜLHAMİD HAN GÖKTEN İNDİ!
1508 Okunma.
19 Şubat 2018
ÇİN, YENİ YILI “MUTLU BAHAR BAYRAMI” GÖSTERİSİYLE İZMİR’DE BAŞLATTI
2122 Okunma.
17 Şubat 2018
I.AFRİN SAVAŞI ve ÖNEMİ-1119
1829 Okunma.
05 Şubat 2018
BİNİKİ YÜZ YILDIR ORTADOĞU COĞRAFYASINDAYIZ
1988 Okunma.
22 Aralık 2017
YILBAŞI’NIN TARİHÇESİ VE TÜRKLERDE AĞAÇ-GÜNEŞ KÜLTÜ
3201 Okunma.
29 Kasım 2017
RAVZA’DA YAKARIŞ
926 Okunma.
10 Kasım 2017
ATATÜRK’ÜN YAZDIĞI ŞİİRLER
1346 Okunma.
22 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ – 2 / MEDİNE-İ MÜNEVVERE
1192 Okunma.
03 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ-DAVET
1175 Okunma.
21 Haziran 2017
KADİR GECESİ ve İBADETİ
1092 Okunma.
18 Haziran 2017
BABAMIN MİRASI; ERDEM…
1056 Okunma.
07 Nisan 2017
KÂZIM KARABEKİR MESELESİ
1434 Okunma.
26 Mart 2017
ULUSLARARASI ÇAKA BEY SEMPOZYUMU
1719 Okunma.
21 Mart 2017
NEVRUZ’UN GEÇMİŞİ
1545 Okunma.
15 Mart 2017
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ’NDE TASARIM YILDIZLARI DOĞUYOR
1299 Okunma.
01 Mart 2017
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1185 Okunma.
26 Şubat 2017
Ö.FARUK GÜLTAŞLI ŞEFLİĞİNDEKİ RÜŞTÜ ŞARDAĞ KONSERİ
1647 Okunma.
06 Ocak 2017
İZMİR KURTULUŞUN SEMBOLÜ
1479 Okunma.
05 Ocak 2017
VAZİYET-İ UMUMİYE MİLLÎ BİRLİĞİ GEREKTİRİYOR
1596 Okunma.
19 Aralık 2016
TÜRK YILMAZ
1271 Okunma.
19 Ekim 2016
PAŞAVAT ÇINARININ DÖKÜLEN YAPRAKLARI
5340 Okunma.
01 Ekim 2016
15 TEMMUZ DEMOKRASİ ve ÖZGÜRLÜK TÜRKÜSÜ
1258 Okunma.
11 Eylül 2016
“KUT”LU ÖNDER
1523 Okunma.
06 Ağustos 2016
B İ R O L A L I M
1339 Okunma.
18 Temmuz 2016
ORDU MİLLET NÖBETTE
2448 Okunma.
29 Nisan 2016
100. YILDÖNÜMÜNDE KÛT’ÜL AMARE SAVAŞI
1819 Okunma.
18 Mart 2016
ÇANAKKALE DENİZ SAVAŞI-18 MART 1915
1691 Okunma.
23 Şubat 2016
“MEZOPOTAMYA’DA İHANET EDEN, KUDÜS’TE HANÇERLENİR!”
1841 Okunma.
07 Ocak 2016
ATATÜRK’ÜN KOMŞULARLA İLİŞİKİSİ
2017 Okunma.
22 Aralık 2015
MEVLİD KANDİLİ
2044 Okunma.
03 Aralık 2015
KADIN HAKLARI
1558 Okunma.
26 Kasım 2015
ARTIK KELİMELERDE ŞAPKA ^ KULLANILACAK
1446 Okunma.
17 Kasım 2015
İLK TAMPON DEVLET GÜNEY DOĞU’DA KURULDU
1712 Okunma.
10 Kasım 2015
HATAY’IN DİYETİ ATATÜRK’ÜMÜZ
1934 Okunma.
07 Kasım 2015
ÂRİF MİLLET
1519 Okunma.
14 Eylül 2015
DİKKAT! 5. KOL YOĞUN FAALİYETTE…
1970 Okunma.
09 Eylül 2015
9 EYLÜL RUHU, TARİHİ TEKRARLATMAYACAK!
1259 Okunma.
25 Ağustos 2015
Yüreğim Kışlan
1701 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1427 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1170 Okunma.
18 Temmuz 2015
BİRLİĞİN HARCI BAYRAM
1452 Okunma.
19 Mayıs 2015
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
1892 Okunma.
07 Mayıs 2015
MARDİN’DE HIDRELLEZ YEMEĞİ
1698 Okunma.
01 Mayıs 2015
ÇOCUKLAR ATALARINI TANIDIKÇA, ÖZGÜVENLERİ ARTACAK
2067 Okunma.
25 Mart 2015
ÇANAKKALE SAVAŞLARI KRONOLOJİSİ
2173 Okunma.
24 Şubat 2015
CABER’DEKİ SÜLEYMAN ŞAH KİMDİR?
1885 Okunma.
04 Eylül 2014
BİRLİK ve BERABERLİĞİMİZİN ÇİMENTOSU SİVAS KONGRESİ...
2975 Okunma.
08 Temmuz 2014
I.DÜNYA SAVAŞI’NIN NEDENLERİ Ayten DİRİER
2508 Okunma.
29 Mayıs 2014
İSTANBUL FETHİNİN TÜRK VE DÜNYA TARİHİNDEKİ ÖNEMİ-4
2490 Okunma.
20 Mayıs 2014
ATATÜRK’ÜN BAĞIMSIZLIK HAREKETLERİNDEKİ ÖNCÜLÜĞÜ
2454 Okunma.
17 Nisan 2014
YENİ YAYINLAR - 2014
2326 Okunma.
13 Nisan 2014
147 yıllık İZMİR BELEDİYE BAŞKANLARI
2257 Okunma.
05 Nisan 2014
2014 YEREL SEÇİM MESAJI; BAĞIMSIZLIK KARAKTERİMDİR!
3856 Okunma.
22 Mart 2014
NEVRUZ KİMİN BAYRAMI?
2381 Okunma.
18 Mart 2014
ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ-18 MART 1915
1863 Okunma.
01 Mart 2014
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1909 Okunma.
12 Şubat 2014
ŞEHZADE MUSTAFA NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?
2606 Okunma.
25 Aralık 2013
KANUNÎ, ŞEHZADELERİNİ NEDEN BOĞDURDU?
2453 Okunma.
23 Aralık 2013
TÜRKOVİZYON TÜRK DÜNYASI ŞARKI YARIŞMASI
1770 Okunma.
02 Aralık 2013
İNOVASYON HAFTASI
1961 Okunma.
01 Aralık 2013
DURUN! DURUN BİRAZ…
2306 Okunma.
21 Kasım 2013
MARDİN’İN KURTULUŞU
7372 Okunma.
14 Kasım 2013
KERBEL’NIN AĞIDI, TAHILLARIN TÜRKÜSÜ AŞURE
3395 Okunma.
10 Kasım 2013
ATATÜRK'ÜN DEVRİMCİLİK ANLAYIŞI...
1696 Okunma.
11 Ekim 2013
İZMİR MUTFAĞIMDAN BAYRAM TATLILARI(10 ÇEŞİT)
2046 Okunma.
02 Ekim 2013
SEYYİD MÜKERREMEDDİN EMİR SULTAN
3283 Okunma.
28 Eylül 2013
MARDİN’DE BAHAR ve NERGİZİYE SALATASI
2597 Okunma.
09 Eylül 2013
Dokuz Eylül ve İzmirlilik ruhu
1606 Okunma.
05 Ağustos 2013
ADNAN AVUKA, İZMİR’DE MARDİN RÜZGÂRI ESTİRDİ
4055 Okunma.
30 Temmuz 2013
1 YAZAR * 1 KİTAP Ayten DİRİER
2058 Okunma.
25 Temmuz 2013
Mardin'de Bayram/Paskalya Çöreği : İKLİÇE
2407 Okunma.
Haber Yazılımı