Yazı Detayı
26 Mart 2017 - Pazar 19:25 Bu yazı 1667 kez okundu
 
ULUSLARARASI ÇAKA BEY SEMPOZYUMU
AYTEN DİRİER
mardintoplumsaldayanisma@hotmail.com
 
 

ULUSLARARASI ÇAKA BEY SEMPOZYUMU

 

ÇAKA BEY KİMDİR?

 

    1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra Anadolu’yu yeniden fetheden Oğuz Boyları, on yıl içinde kıyılara vararak, Danişmendliler, Mengücekler, Saltuklular Beylikleri ile Anadolu Selçuklu Devletini kurdular. Türklerin Anadolu’ya yerleşmesi, Avrupa’da günümüze dek süregelen düşmanlık tohumlarını ekti.

 

    Anadolu’ya yapılan akınlar sırasında Çavuldur Boyundan Çaka Bey 1078’de Bizanslılara esir düştü. Bey konumunda bulunan diğer Türkler gibi Bizans sarayında unvan verilerek, rehine gibi tutuldu. Bu süreçte Grekçe ve Latinceyi öğrenerek Bizans kültür ve medeniyetini yakından incelediği gibi, imparatorluğun güçten düştüğünü, entrikalarla ayakta kaldığını gözlemledi.

 

    1 Nisan 1081’de darbe ile tahtı ele geçiren Aleksios Komnenos, Çaka Bey’in ünvanlarını kaldırdı. Çaka Bey bir Ceneviz gemisiyle kaçarak, daha önce Efes ve yöresine yerleşmiş bulunan Tanrıvermiş Bey’in yanına gitti. Bizans’ın gerçek durumunu anlatarak kısa sürede hafif çektirilerde oluşan bir donanma hazırladı. Önce İzmir’i fethedip merkez yaptı. Ardından hafif ve hızlı donanması ve Levente dönüştürdüğü Akıncılar ile sırayla Sakız, Foça, Midilli ve diğer yakın adaları fethetti. 19 Mayıs 1090’da Bizans’ın hantal donanmasını çevik donanması ile Koyun Adaları Deniz Savaşı’nda ağır bir yenilgiye uğratarak, ilk Deniz Zaferini kazandı.

    Bizans’ın içten içe çürüdüğüne tanık olduğundan, imparator Aleksios  Komnen’e  kafa  tutmaya  başladı. Trakya’daki bulunan Peçenekler’i  safına çekti. Ardından kızını Anadolu Selçuklu Sultanı  I.Kılıç Arslan ile evlendirerek ittifak kurdu. Bizans başkenti İstanbul’u(Selçuklu dilinde Istambul)  üçlü kıskaca aldı. Tehlikeyi sezen İmp.Aleksios,  önce Peçenekleri,  Kumanlara kırdırdı.  Ardından Kılıç Arslan’ı sahte mektuplarla kandırarak,  kayınpederinin ikisinin tahtına göz diktiğine inandırdı. Avrupa’daki gelişmelerden habersiz Genç Sultan, Çanakkale Boğazı ağzındaki Abydos(Nara) kalesini ele geçiren kayınpederini öldürdü. (1094/1095)

 

    Bir yıl sonra Haçlı öncüleri Anadolu’ya çekirge gibi yayıldığında hatasını anladı, ama çok geç… I.Haçlı Seferi başında İznik(1096), ardından İzmir ve Batı Anadolu  Bizans’ın eline geçti.(1097) Şehir ve bölgeden kaçmayan Türkler kılıçtan geçirildi.  İlk Derya Beyliğinin 16 yılda yıkılmasının ardından Türkler 200 yıl boyunca, Aydınoğulları Beyliği kurulup, İzmir’i ele geçirinceye kadar, Adalar Denizi’ni hasretle andı…

*

    Atatürk’ün “Türk çocuğu atalarını tanuıdıkça, kendinde büyük işler yapma gücünü bulacaktır.” deyişine uyarak, derslerimde yeri geldiğinde iki Amiralimize de geniş yer verir, kısa süredeki başarılarını gençlere aşılardım. İzmir’in fethinin 925. Yıldönümünde bir program hazırlayıp Valiliğe sundum. Vali Yardımcısının tayini çıkınca dosya ile ilgilenilmedi. Diğer beyliklerden çok ileri bir konumda olan Çaka Beye bu vefasızlık beni çok üzdü. 930. Yıldönümünde Egeli Sabah’ta “İzmir Beyleri” tefrikasıyla hem Çaka Beyi, hem de Gazi Umur Beyi yine gündeme getirdim. Türk Tarih Kurumu bu yıl sempozyum, şenlik, ziyaret(24-26 Mart)  ve İzmir Kitap Günleriyle(18-26 Mart), İzmir’in Fethini kutlama programı hazırladı. Açılış törenini izlerken, daha öncekinden büyük hayal kırıklığına uğradım…

 

ULUSLARARASI ÇAKA BEY SEMPOZYUMU

 

    Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Çaka Bey Sempozyumu'nun açılış törenine katılım çok azdı. Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, Belediye Başkanı Vekili Sırrı Aydoğan, TTK Başkanı Prof.Dr.Refik Turan, TTK.Bşk.Yrd.Prof.Dr.Güray Kırpık, AKDTYK Bşk.Yrd.Prof.Dr.Muhammet Hekimoğlu, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nefise Ülkü Karabay Yavaşoğlu konuşmacılar, görevliler ve basın dışında katılımın çok az olması İzmir açısından üzücüydü. Üniversitelerin Tarih Bölümü, Liselerin Sosyal Bilimler Bölümü öğrencileri ve Deniz Kuvvetlerinden katılacak Leventler ile salon dolar, sempozyum amacına ulaşabilirdi. Bundan sonra her yıl düzenlenecek “İzmir’in Fethi” kutlamalarında bu hususa dikkat edilmesi dileğimiz…

      Prof.Dr.Refik Turan yaptığı konuşmada; 11. yüzyılın son çeyreğinde Dünya Tarihinin çok önemli değişime uğradığını, bu süreçte Anatolia”nın Anadolu, ardından Türkiye olduğunu vurgulayarak; fethin sonuçlarının günümüze dek sürdüğünü anlattı.

    “Türkler Anadolu'yu fethettiler, Bizans gibi kıdemli bir devleti devirdiler ki, Batı ile aramızda bugün bile seyreden o amansız anlaşmazlıkların arkasında bu vardır. 90'lı yıllarda Rus siyasetçi Jirinovski bir gazeteciye şöyle hitap etmişti, ‘Siz Türkler, tarihin en suçlu milletisiniz.’ diye. ‘Sebep ne?’ deyince, verdiği cevap çok ilginç; ‘Siz, Bizans gibi tarihin gördüğü en büyük medeniyet devini yok ettiniz. Bundan daha büyük bir sonuç olabilir mi?’ Bu bir psikolojiyi, arka planda bir görüşü hatta bir saplantıyı ifade ediyordu.”

 

    İzmir'i fetheden Çaka Bey'in diğer komutanlara göre biraz daha genç olduğunu, esir düşmesine rağmen önemli işlere imza attığını dile getiren Turan; “Çaka Bey'in bozkırın süvarilerine denizciliği aşıladığını” vurguladı.

 

    Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nefise Ülkü Karabay Yavaşoğlu konuşmasına sempozyumda emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ederek başladı. Çaka Bey’in Türk tarihinin ilk amirali olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yavaşoğlu, “1071 yılında Türklerin Anadolu’ya yaptığı akınlara katılmış, 1081 de İzmir de ilk Türk hakimiyetini sağlamıştır. Denizciliğimizin gelişmesinde büyük katkısı olan komutanlarımızdan biridir. Ege Üniversitesi de, kentimizin özelliği nedeniyle gerek denizcilik, gerek tarih konusunda üzerine düşen akademik görevi yerine getiren bir kurumdur ve bundan sonra da getirmeye devam edecektir’’ dedi. Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık tarafından Prof. Dr. Yavaşoğlu’na  “Misak-ı Milli Beyannamesi’nin orijinal metni hediye edildi.

 

    İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, ilk kez düzenlenen “1081 Çaka Bey ve İzmir’in Fethi” kutlamalarının, 18 Mart'ta kitap fuarı ile başladığını, 25 Mart’ta Gündoğdu  Meydanı'ndaki törende İzmir halkıyla kutlanacağını belirtti. Konuşmasının ardından Vali Yardımcısı Taşbaşı’na Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu tarafından “Tarihi Türkiye Haritası” hediye edildi.

 

    İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan konuşmasında, 8500 yıllık geçmişi bulunan İzmir’in Osmanlı döneminde olduğu gibi hoşgörü kenti olma özelliğini sürdürdüğünü belirtti. İBB.Başkan Vekiline de “Tarihi Türkiye Haritası” hediye edildi.

    26 Mart Pazar gününe kadar devam eden Uluslararası Çaka Bey Sempozyumu’nun ilk gününde 4 oturum halinde Tarihçiler bildirilerini sundu.

 

SEMPOZYUM BİLDİRİLERİ

    &Ahmet Adnan Saygun Salonu

* I.Oturum : Bşk.Prof.Dr.Mehmet Ersan

-Prof.Dr. Necati Demir : Dânişmend-nâmeye Göre Çaka Bey

-Dr.Hicabettin Sarı : Fransız Kaynaklarında Çaka Bey

-Prof.Dr.Mehmet Şeker : Alexiade’da İzmir Beyi Çaka(Tzakhas)

-Serhan Aras: Kroniklerle Çaka Bey

-Fevzi Burhan Ayaz : Bizans imparatorluğu Kroniklerinde Çaka Bey İmajı

*II.Oturum :  Bşk. Prof.Dr.Mehmet Şeker

-Prof.Dr.Mehmet Ersan : Çaka Bey’in Tarih Sahnesine Çıkışını Hazırlayan Gelişmeler

-Prof.Dr.Tuncer Baykara : Çaka Beğ

-Prof.Dr.Güray Kırpık : Çaka Bey Zamanında İzmir ve Çevresinin Tarihsel Coğrafya

-Doç.Dr.Sevinç Gasımova : Anadolu Coğrafyasını Türkleştiren İlk Türk Beyliği : Çaka Bey

*III.Oturum : Bşk.Prof.Dr.Cüneyt Kanat

-Doç.Dr.Erkan Göksu : İslâm Hukuku’nda Fetih Kavramı ve İzmir’in Fetih Meselesi

-Dr.Ahmet Hasan Cebeci : Çaka Bey’in Peçeneklerle İşbirliği Teşebbüsü

-Yrd.Doç.Dr.Hasan Akyol : Selçuklu-Bizans-Peçenek İlişkileri Çerçevesinde Çaka Bey’in Dış Siyaseti

-Çağrı Pala : Emir Çaka Bey’in Batı Anadolu Fetih Siyaseti(1081-1092)

*IV.Oturum : Bşk. Prof.Dr.Mustafa Daş

-Prof.Dr.Salim Koca : Çağa(Çaka) Bey, Bizans’ın Geleneksel Dış Politikası Karşısında Ne Kadar Başarılı Olabilmiştir?

-Yrd.Doç.Dr.Fatma İnce : Bizans İmparatorluğu’nun Çaka Bey Tehdidi Karşısındaki Tavrı ve Sonuçları

-Ali Kandilli : İlk Türk Amirali Emir Çaka Bey’in Denizcilik Hayatı

-Dr.Hasan Sayılan : Çaka Bey Devri Deniz Ticaretinin Tarihi Coğrafya Açısından Değerlendirilmesi.

    &Tiyatro Salonu

I.Oturum : Bşk. Prof.Dr.Salim Koca 

-Prof.Dr.Mustafa Daş : Çaka Bey’den Aydınoğulları’na İzmir

-Prof.Dr.Ergin Ayan : Çaka Bey’in Katledilmesi ile İlgili Düşünceler

-Prof.Dr.Yusuf Ayönü : Çaka Bey’in Ölümünün Ardından İzmir ve Çevresinde Yaşanan Gelişmeler

-Öğret.Bnb.Gökhan Atmaca : Türkler’in İlk Deniz savaşı : Koyun Adaları Deniz Savaşı

-Yrd.Doç.Dr.Ahmet Nurullah Özdal : Çaka Bey ve Baybars: Denizcilik Politikası, Strateji ve kararlılık Bağlamında İki Büyük Türk Hükümdarının Karşılaştırılması

*II.Oturum : Bşk.Prof.Dr.Ergin Ayan

-Prof.Dr.Enver Konukçu : Göl ve Kasaba İsmi Olarak Çağa

-Prof.Dr.Levent Kayapınar : Yunanistan’da Gazi Umur Bey’in Adını Taşıyan Bir Liman

-Yrd.Doç.Dr.Selim Kaya-Tarih Uz. Arda Deniz : Abydos Kalesinin Çaka Bey Dönemi Açısından Ehemmiyeti

-Doç.Dr.Mehmet Işık : Urla Özbek Köyü Halk Anlatılarında Emir Çaka Bey ve Fetihleri

*III.Oturum : Bşk. Prof.Dr.Levent Kayapınar

-Prof.Dr.Turan Gökçe : İzmir’in Fetih Sürecinin Suskun Tanıklarından Seyyid Mükerremeddin Zâviyesi

-Yrd.Doç.Dr.Ayhan Pala : İzmir’in Kolonizatör Dervişlerinden Seydi Baba

-Yrd.Doç.Dr.M.Ahmet Tokdemir : Tarih Öğretim Programları ve Ders Kitaplarında Türk Denizcilik Faaliyetleri ve Çaka Bey

-Kamil Yeşil : Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatında Tarihî Bir Figür Olarak Çaka Bey ve Dönemi

*IV.Oturum : Bşk.Prof.Dr.Turan Gökçe

-Prof.Dr.Benafri Chakib : Osmanlı Dönemi’nde 18-19.Yüzyıllarda Cezayir Eyaleti İçin İzmir Şehri ve Limanının Önemi

-Doç.Dr.Bilâl Çakıcı : Kâmus-i Bahri Münasebetiyle

-Yrd.Doç.Dr.Muhsin Kadıoğlu : Sahte Müslümanların Sahte Osmanlı Bayrağı ile Korsanlık Faaliyetlerine İlişkin Örnekler

 

    Sempozyumu düzenleyen TTK.Bşk.Prof.Dr.Refik Turan, Sempozyumda sunum yapan Öğretim Üyeleri ve Araştırmacılar ile çalışmalarla yakından ilgilenen TTK.Bşk.Yrd.Prof.Dr. Güray Kırpık’ı çabaları için kutlar, başarılar dileriz.

 

 

 

 

 
Etiketler: ULUSLARARASI, ÇAKA, BEY, SEMPOZYUMU,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
24 Temmuz 2019
M.KEMAL PAŞA, 100 Yıl önce ERZURUM KONGRESİ’nde LİDER SEÇİLDİ
3868 Okunma.
31 Mayıs 2019
KADİR GECESİ ve İBADETİ
348 Okunma.
26 Mayıs 2019
1Y1K: Dr.M.TALAT ŞİMDİ – MARDİN TARİHİ KİMLİĞİ
375 Okunma.
18 Mayıs 2019
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
339 Okunma.
15 Mayıs 2019
15 MAYIS 1919… İZMİR’İN KARA GÜNÜ
329 Okunma.
13 Nisan 2019
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 18 YAŞINDA
421 Okunma.
22 Mart 2019
İZMİR-KARABAĞLAR’DA KENTİN KIYISINDAKİ KADINLAR DEFİLESİ
590 Okunma.
10 Mart 2019
DÖNÜŞÜM MARDİN’İN TARİHİ DOKUSUNU BOZMAMALI
649 Okunma.
02 Mart 2019
KARABAĞLAR PROJE TANITIMINA BAKAN PAKDEMİRLİ DAMGA VURDU
674 Okunma.
07 Ocak 2019
I.DÜNYA SAVAŞI ve KAFKASYA CEPHESİ
5413 Okunma.
29 Aralık 2018
ENGELSİZ YÜREKLER İZMİR’DE MEHMET ÂKİF’İ ANDI
959 Okunma.
13 Aralık 2018
ADNAN AVUKA’NIN SERGİSİ İZMİR’DE MARDİN VUSLATI YAŞATTI
1771 Okunma.
26 Kasım 2018
İZMİR MARDİNLİ GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ’NİN VEFASI
2608 Okunma.
12 Kasım 2018
UZAYDA YANKILANAN TEK SES E Z A N’ DIR!
2393 Okunma.
22 Ekim 2018
İZMİR’DE YEREL SEÇİMİ MARDİN HOŞGÖRÜSÜ KAZANDIRACAK
2892 Okunma.
28 Eylül 2018
ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NİN 69. YILDÖNÜMÜ İZMİR’DE KUTLANDI
2440 Okunma.
25 Ağustos 2018
MAZİDE KALANLAR
1430 Okunma.
11 Temmuz 2018
EBRU BAYBARA DEMİR'E SOSYAL MEDYADAN DESTEK OLALIM
4236 Okunma.
17 Haziran 2018
B A B A M
1599 Okunma.
09 Haziran 2018
İZMİR’DE BİR ARI KRALİÇE; C E Y D A
1052 Okunma.
05 Haziran 2018
İZMİR’İN HOŞGÖRÜ RENGİ MARDİN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
1857 Okunma.
13 Mayıs 2018
İZMİR KADINLAR BİRLİĞİ DERNEĞİ/İZKAB
1228 Okunma.
12 Mayıs 2018
FRANSIZ, GEÇMİŞE DE FRANSIZ!
700 Okunma.
02 Mayıs 2018
SEÇİM STARTI, NEDEN İZMİR’DE VERİLDİ?
1400 Okunma.
27 Nisan 2018
AFRİN’DE DİRİLİŞ
771 Okunma.
17 Nisan 2018
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 17 YAŞINDA
827 Okunma.
13 Nisan 2018
Mİ’RAÇ
930 Okunma.
28 Mart 2018
ÇİN’İN ÜNLÜ SOPRANOSU DİLBER YUNUS’U DİNLERKEN
1427 Okunma.
14 Mart 2018
İZMİR KARABAĞLAR’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR
2030 Okunma.
09 Mart 2018
İDÜ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
1369 Okunma.
28 Şubat 2018
II.ABDÜLHAMİD HAN GÖKTEN İNDİ!
1432 Okunma.
19 Şubat 2018
ÇİN, YENİ YILI “MUTLU BAHAR BAYRAMI” GÖSTERİSİYLE İZMİR’DE BAŞLATTI
1842 Okunma.
17 Şubat 2018
I.AFRİN SAVAŞI ve ÖNEMİ-1119
1555 Okunma.
05 Şubat 2018
BİNİKİ YÜZ YILDIR ORTADOĞU COĞRAFYASINDAYIZ
1921 Okunma.
22 Aralık 2017
YILBAŞI’NIN TARİHÇESİ VE TÜRKLERDE AĞAÇ-GÜNEŞ KÜLTÜ
2931 Okunma.
29 Kasım 2017
RAVZA’DA YAKARIŞ
850 Okunma.
10 Kasım 2017
ATATÜRK’ÜN YAZDIĞI ŞİİRLER
1236 Okunma.
22 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ – 2 / MEDİNE-İ MÜNEVVERE
1126 Okunma.
03 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ-DAVET
1112 Okunma.
21 Haziran 2017
KADİR GECESİ ve İBADETİ
1046 Okunma.
18 Haziran 2017
BABAMIN MİRASI; ERDEM…
1003 Okunma.
07 Nisan 2017
KÂZIM KARABEKİR MESELESİ
1368 Okunma.
21 Mart 2017
NEVRUZ’UN GEÇMİŞİ
1485 Okunma.
15 Mart 2017
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ’NDE TASARIM YILDIZLARI DOĞUYOR
1208 Okunma.
01 Mart 2017
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1103 Okunma.
26 Şubat 2017
Ö.FARUK GÜLTAŞLI ŞEFLİĞİNDEKİ RÜŞTÜ ŞARDAĞ KONSERİ
1565 Okunma.
06 Ocak 2017
İZMİR KURTULUŞUN SEMBOLÜ
1411 Okunma.
05 Ocak 2017
VAZİYET-İ UMUMİYE MİLLÎ BİRLİĞİ GEREKTİRİYOR
1534 Okunma.
19 Aralık 2016
TÜRK YILMAZ
1225 Okunma.
19 Ekim 2016
PAŞAVAT ÇINARININ DÖKÜLEN YAPRAKLARI
5144 Okunma.
01 Ekim 2016
15 TEMMUZ DEMOKRASİ ve ÖZGÜRLÜK TÜRKÜSÜ
1192 Okunma.
11 Eylül 2016
“KUT”LU ÖNDER
1463 Okunma.
06 Ağustos 2016
B İ R O L A L I M
1280 Okunma.
18 Temmuz 2016
ORDU MİLLET NÖBETTE
2382 Okunma.
29 Nisan 2016
100. YILDÖNÜMÜNDE KÛT’ÜL AMARE SAVAŞI
1678 Okunma.
18 Mart 2016
ÇANAKKALE DENİZ SAVAŞI-18 MART 1915
1547 Okunma.
23 Şubat 2016
“MEZOPOTAMYA’DA İHANET EDEN, KUDÜS’TE HANÇERLENİR!”
1762 Okunma.
07 Ocak 2016
ATATÜRK’ÜN KOMŞULARLA İLİŞİKİSİ
1957 Okunma.
22 Aralık 2015
MEVLİD KANDİLİ
1821 Okunma.
03 Aralık 2015
KADIN HAKLARI
1498 Okunma.
26 Kasım 2015
ARTIK KELİMELERDE ŞAPKA ^ KULLANILACAK
1397 Okunma.
17 Kasım 2015
İLK TAMPON DEVLET GÜNEY DOĞU’DA KURULDU
1646 Okunma.
10 Kasım 2015
HATAY’IN DİYETİ ATATÜRK’ÜMÜZ
1870 Okunma.
07 Kasım 2015
ÂRİF MİLLET
1463 Okunma.
14 Eylül 2015
DİKKAT! 5. KOL YOĞUN FAALİYETTE…
1869 Okunma.
09 Eylül 2015
9 EYLÜL RUHU, TARİHİ TEKRARLATMAYACAK!
1189 Okunma.
25 Ağustos 2015
Yüreğim Kışlan
1624 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1376 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1131 Okunma.
18 Temmuz 2015
BİRLİĞİN HARCI BAYRAM
1387 Okunma.
19 Mayıs 2015
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
1840 Okunma.
07 Mayıs 2015
MARDİN’DE HIDRELLEZ YEMEĞİ
1641 Okunma.
01 Mayıs 2015
ÇOCUKLAR ATALARINI TANIDIKÇA, ÖZGÜVENLERİ ARTACAK
2013 Okunma.
25 Mart 2015
ÇANAKKALE SAVAŞLARI KRONOLOJİSİ
1653 Okunma.
24 Şubat 2015
CABER’DEKİ SÜLEYMAN ŞAH KİMDİR?
1832 Okunma.
04 Eylül 2014
BİRLİK ve BERABERLİĞİMİZİN ÇİMENTOSU SİVAS KONGRESİ...
2927 Okunma.
08 Temmuz 2014
I.DÜNYA SAVAŞI’NIN NEDENLERİ Ayten DİRİER
2400 Okunma.
29 Mayıs 2014
İSTANBUL FETHİNİN TÜRK VE DÜNYA TARİHİNDEKİ ÖNEMİ-4
2430 Okunma.
20 Mayıs 2014
ATATÜRK’ÜN BAĞIMSIZLIK HAREKETLERİNDEKİ ÖNCÜLÜĞÜ
2379 Okunma.
17 Nisan 2014
YENİ YAYINLAR - 2014
2276 Okunma.
13 Nisan 2014
147 yıllık İZMİR BELEDİYE BAŞKANLARI
2205 Okunma.
05 Nisan 2014
2014 YEREL SEÇİM MESAJI; BAĞIMSIZLIK KARAKTERİMDİR!
3769 Okunma.
22 Mart 2014
NEVRUZ KİMİN BAYRAMI?
2297 Okunma.
18 Mart 2014
ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ-18 MART 1915
1805 Okunma.
01 Mart 2014
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1857 Okunma.
12 Şubat 2014
ŞEHZADE MUSTAFA NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?
2505 Okunma.
25 Aralık 2013
KANUNÎ, ŞEHZADELERİNİ NEDEN BOĞDURDU?
2345 Okunma.
23 Aralık 2013
TÜRKOVİZYON TÜRK DÜNYASI ŞARKI YARIŞMASI
1720 Okunma.
02 Aralık 2013
İNOVASYON HAFTASI
1895 Okunma.
01 Aralık 2013
DURUN! DURUN BİRAZ…
2222 Okunma.
21 Kasım 2013
MARDİN’İN KURTULUŞU
5352 Okunma.
14 Kasım 2013
KERBEL’NIN AĞIDI, TAHILLARIN TÜRKÜSÜ AŞURE
3317 Okunma.
10 Kasım 2013
ATATÜRK'ÜN DEVRİMCİLİK ANLAYIŞI...
1657 Okunma.
11 Ekim 2013
İZMİR MUTFAĞIMDAN BAYRAM TATLILARI(10 ÇEŞİT)
1967 Okunma.
02 Ekim 2013
SEYYİD MÜKERREMEDDİN EMİR SULTAN
3090 Okunma.
28 Eylül 2013
MARDİN’DE BAHAR ve NERGİZİYE SALATASI
2536 Okunma.
09 Eylül 2013
Dokuz Eylül ve İzmirlilik ruhu
1562 Okunma.
05 Ağustos 2013
ADNAN AVUKA, İZMİR’DE MARDİN RÜZGÂRI ESTİRDİ
3963 Okunma.
30 Temmuz 2013
1 YAZAR * 1 KİTAP Ayten DİRİER
1998 Okunma.
25 Temmuz 2013
Mardin'de Bayram/Paskalya Çöreği : İKLİÇE
2318 Okunma.
Haber Yazılımı