Yazı Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 21:42 Bu yazı 742 kez okundu
 
Türk İslam geleneklerinde Kurban Bayramı
NUMAN ALADAĞ
numan2363@hotmail.com
 
 

Türk İslam geleneklerinde Kurban Bayramı

 

Artuklu Haber ailesi olarak, Kurban Bayramınız Mübarek olsun.  Cenab-ı Allah, Türk İslam dünyasına, nice bayramları idrak etmeyi ve helal kazançları ile Kurban kesmeyi nasip, yaptığınız ibadetleri  kabul etsin diliyoruz.
 

Ne mutlu İslam dünyasına ki, parlak iman ruhlarının gereğini yerine getirmek için, camilere akın edip; "Allah-ü Ekber, Allah-ü Ekber, Lailahe illalahu vallahu ekber Allah-u Ekber, velillahil hamd" sesleri ile gök tavanını delercesine yaradanına karşı şükran borcu ödemektedirler.

Bu ilahi tekbir sesleriyle, kardeşlik, sevgi dostluk nameleri kürsülerden mimberlerden üstümüze rahmetini yağdırır.

Bugün ulu cemaatler, yine başı yerde, gönlü gökte Müslümanlar, dillere lezzet, dualarla, yüceliği tasdik manasında aminlerle çoğunluklar dolar, taşar. 

Bu gün, tekbir sesleri, okunan ilahiler, milyonları ayağa kaldırır. Sonra rüku, secde yaptırır. Bu demektir ki; Türkün ve İslam’ın başı ancak Cenab-ı Allah'ın önünde eğilir ve ancak orada eğilmelidir. Bugün Müslümanının sevinci, heybeti, neşesinin yer ve gök tarafından bilindiği gündür. Bu günleri bilen tadar, tadan bilir, tatmayan FETÖ gibi riyakarlık duygularıyla, rüşvet ve haram yemeyi bilir?

Değerli okuyucularımız, 

Helalden yiyenler: Helal, haram bir Müslüman'ın ilk öğreneceği ilimlerdendir. Bu nedenle huzur, bereket ve sağlıklı olabilmesi için, helal rızık çabasında bulunmak farz-ı ayındır. Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde: "İbadet on kısım dokuzu helal lokmadadır" buyuruyor.

Midesinde helal lokma bulunan kimseden rıza-i ilahiye muhalif bir şey zuhur etmez çünkü ağızdan ne girerse, fiiliyattan çıkacak da o olur. O kimsenin yegâne gayesi çoluk çocuğuna helal rızık temin etmesi olur.

Helal rızık peşinde olmak ve üretim yapmak ibadettir, berekettir. Lafla Müslümanım ve Türk'üm demek olmaz. Çünkü Türk İslam ahlakında, Haram ve her türlü ahlaksızlıkların yeri yoktur ve olamaz da. O zaman, bizi yönetenlerin, başta kara para olmak üzere, haram olan her türlü ahlaksızlıklarla mücadele edip, caydırıcı kanunlar çıkarmalıdırlar ki, Türk İslam dünyası da, çalışarak üretim yaparak, haram olan her türlü işlerden uzak kalıp ve böylece anarşik-ekonomik terör olaylarının, oluşması  önlenmiş olsun. 

Değerli okuyucular,

Suyun kaynağında ne varsa, elbette ki, musluklarda da o su akacaktır. Devlet adamları, bürokratlar, akademisyenler, öğretmenler ve anne-babaların ahlakı ne ise elbette ki, yetiştirdikleri toplumun ahlakı da o olacaktır.

Bu mübarek Kurban Bayramını eda etmek için, ilk önce helal kazanç ile eda etmeleri şarttır. Çünkü haram kazanç ile ne dini ne de maddi ibadet olur.

BAZI HATIRLATMALAR:

Resulü Ekrem (s.a.v.), "Ramazan bayramı günü sabah olunca oruçluya benzememek için mutlaka bir şey yerlerdi. Kurban'da ise namazdan ve Kurbandan önce yemezlerdi." buyurmuştur. Yani Kurban Bayramı sabah oruçlu gibi hiç bir şey yemeden camii şerife tekbir getirerek gitmeli, gelirken yüksek sesle tekbir getirmeli. Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü gününün ikindi vaktine kadar, her namazın farzından hemen sonra fasıla yapmadan kadın, erkek her namaz kılana teşrik tekbirini yirmi üç vakitte getirmek vaciptir. 

HADİS-İ ŞERİFLER

1- Dua ibadetin özüdür.

2- Hiç şüphesiz Dua ibadetin ta kendisidir.

3- Duadan başka hiç bir şey Cenab-ı Allah'ın yanında daha şerfli değildir.

4-Bütün iyiliklerin yarısı ibadet ve yarısı da Duadır.

5- Dua ibadetten ibarettir. Cenab-ı Allah buyuruyor ki; "bana Dua edin ben size icabet edeyim.

6- Dua Mü'minin silahıdır. Ve dinin direğidir. Göklerin ve yerin nurudur.

7- Gizli yapılan Dua, açıkta yapılan Duanın yetmişine bedeldir.

8- İnançlı insanlar, hastalıklara karşı daha tahammüllü oluyor ve şifaya kavuşuyor (İradeyi kuvvetlendirmek).

9- Gecenin üçte biri kaldığında Cenab-ı Allah dünya göğüne nuzul eder de şöyle buyurur: "Kim bana Dua eder ki o duayı kabul edeyim. -Kim, Bana istiğfar eder ki ben onu mağfiret edeyim.- Kim, Benden rızık talep eder ki onu rızıklandırayım. 

NOT: Gün doğuncaya kadar Dua etmeye devam edilir.

10 Kulun Cenab-ı Allah'a en yakın olduğu sıra secde olduğu sıradır.

11- Bir kimse din kardeşi için gıyaben dua etse, bir melek: "Amin ve bir misli de sanader."

12- Dua Rahmetin anahtarıdır. Abdest namazın anahtarıdır. Namaz cennetin anahtarıdır.

13- Dua kazayı karşılar. İyilikte rızkı arttırır. Kul isyandan dolayı rızkını kaybedebilir.

14- Dua Cenab-ı Allah'ın bir icra kuvvetidir. Kazayı karşılar. Kaza tam geldiği anda bile yetişir.

15- Kul anne ve babasına dua etmeyi ter ettiğinde ondan rızık kesilir.

16- Sizden birisi dua ettiği zaman kendi duasına amin desin.

17- Sabah namazını kıldığınızda, Duaya çok sarılınız. Ve hacetlerinizi talebde erken davranınız.

18- İki dua vardır ki onlar ile Cenab-ı Allah arasında hicap yoktur. Mazlumu duası ve kişinin kardeşine gıyabında yaptığı dua.

19- Mazlumun bedduasından sakının. Zira o bir şerare gibi sermaye yükseltir.

20- İki dua red olunmaz: "Ezan zamanında ki dua, Harbin kızıştığı zamandaki dua."

21- Üç dua red olunmaz. Babanın evladına duası, Oruçlunun duası ve misafirin duası.

22- La Havle ve la kuvvete illa billah'ı çok söyleyiniz. 99 türlü derdi def eder. En aşağısı üzüntü ve tasadır.

23- Sizden kime dua kapısı açıldı ise, ona rahmet kapıları açılmıştır. Cenab-ı Allah'tan (Din ve Dünyada af) ve afiyet dilemek başka her şeyi dilemekten daha sevimlidir.

24-  Horoz sesi duyduğunuz zaman Cenab-ı Allah'ın fazlından (dilediğinizi) isteyiniz. Çünkü o meleği görmüştür.

25 Bir kimse rızkının geri kaldığına kanaat getirirse Tekbiri çok getirsin. Kaygısı çok olan da istiğfarı çok yapsın.

26- Bir kimse, MUHLİSEN, LA İLAHE İLLALLAH derse cennete girer. Denildi ki:  "Halka söyliyeyim mi? Buyurdu ki: -Ben tenbelliğe düşmelerinden korkuyorum."

27- Kinle haset, ateşin odunu yiyip bitirdiği gibi bütün ibadetleri yer bitirir.

28- Her istediğini söylemek, kişiye suç olarak yeter.

29- Gizli şehvetle gösteriş şirktir.

30- Bir Mü'mini sevindiren kişi, gerçekten de Beni sevindirmiştir buyuruyor.

31- Biriniz kızdı mı susun.

32- Müslüman din kardeşinde üç huy gördün mü sımsıkı yapış ona: Utangaç, emniyet, doğruluk. Fakat bu üç huyu görmedin mi bırak yakasını.

33- Soylarınız ahlakınızdır, soplarınız da yaptıklarınız işler. 

 Kurban Bayramında yapılacak sünnetler: 

1- Temizlik, gusül abdesti, misvak, temiz ve yeni elbise.

2- Bayram namazına sesli tekbir getirerek gitmek.

3- Bayram namazına yavaş yürüyerek Arafat'a gider gibi gitmek.

4- Kurban eti ile namazdan sonra iftar etmek.

5- Sabah namazını camide cemaatla kılmak.

6- Camiye gidiş geliş yolunu ayrı yapmak.

7- Güler yüzlü ve neşeli olmak gerek. 

8- Anne-baba, akraba ve komşuları ziyaret etmek, küs olduğun varsa ona da ziyerette bulunmak.

9- Hastaları ziyaret etmek.

10- Mezarlıkları ziyaret edip, Kur'an-ı kerim'den sureler okumak.

 

NOT: Yapacağınız yardımlar, önce ihtiyaç sahibi akrabalara, komşulara yapılmalıdır. 

Her zamandan çok, bu günlerde bu gibi mali ibadetleri yerine getirmek, kaçınılmaz bir zarurettir. 

Allah için yapılan her türlü ibadet ve taat ile dünya işleri için ahirete ancak kalbdeki niyete göre ecir alınır. Herhangi bir amel dünya için yapılırsa niyet dünya olduğu için o amelin faydası yalnız dünya için olup, ahiret için hiç faydası yoktur. Allah rızası için yapılırsa bunun mükafatı da ancak her türlü cennet nimetleri ile nimetlerin en büyüğü olan Allah'ın cemalini görmektir.

ÖNEMLİ BİR HATIRLATMA: 

Mezarlıkları dolaşmalı ve atalarımızı, vatan şehitlerini ve sevdiklerimizi unutmayıp, temiz bir kalp ile onların ruhu için, Kur'an-ı Kerim okumasını bilenler Kur'an okumalı, bilmeyenler ise bildiklerini okuyup, mağfiret dileyerek, ruhlarını sevindirmeliyiz.

Bir mü'min iyi niyetle yaptığı veya yapmak isteyip yapamadığı bütün amellerinden kalbindeki niyete göre sevap alır. 

KURBAN KESENLERİN DİKKATİNE:

KURBAN DUASI: ''Allahümme inni Veccehtu Vechiye Lillezi Federasemavati Vel Ardi Hanifen ve mahyaye memati Rabbil alemine La şerike lehu bi zalike ümmirtü ve ene evvelül müslimin." Sadakallahül azim ayeti ayeti celilesi  okunur.  "Bismillahi Allahüke ekber.", diyerek Kurbanlarını keserler.

Kesmiş olduğumuz kurban için, Allah rızası niyeti ile iki rekat namaz kılar ve kabulü için dua eder.

Helal kazanç ile kesilen Kurban, sıkıntı ve ümitsizlik sözkonusu olamaz, çünkü dua kapısı her zaman, sonuna kadar açıktır; bu kapıdan makamların en yücesine çıkılır.

''Duanız olmadıktan sonra Rabbiniz sizi ne yapsın?'' (Furkan Suresi: Ayet 77)

MANASI: Şüphesiz ki ben milleti İbrahim üzerine Allah'ı bir tanıyıcı olarak, yüzümü o gökleri ve yeri yaratan Allah'a çevirdim. Ben şirk koşanlardan değilim. Şüphesiz benim namazım da, ibadetlerim (Kurbanım) da, hayatım da ölümüm de hiçbir ortağı bulunmayan alemlerin Rabbi Allah'ındır. Ben böylece emrolundum. Ben Müslüman olanlardanım. Allah'ım bu Kurban Senden ve Senin için Kurban kesiyorum. Allah'ın adı ile kesiyorum. Allah Teala büyüklerin en büyüğüdür.

Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde: "Kim bayram gecesi, sevabını yalnız Allah'tan bekleyerek kalkıp ibadet ederse, kalplerin öldüğü gün onun kalbi ölmez", buyurarak, bu gecenin önemini ve ilahi rahmet ve mağfiretin kullarına nasıl yöneldiğini anlatmak istemiştir.

Kurban Bayramınız Mübarek olsun.

Cenab-ı Allah, kesecek Kurbanlarımızı  şimdiden kabul buyursun, rıza-i İlahiyesine layık etsin. Vücudumuzun bir yerde bedeli olan ilahi buyrukları yapmak için çareler bulmak için bahaneler aramak nasip etsin. Amin. 

Cenab-ı Allah, biz, ümmet-i Muhammedi bu ilahi rahmete dahil buyursun, Kurbanlarımızı, kabul edip sağlık ve afiyetle nice bayramlara yetişip bu vacip olan ilahi emri yerine getirmemizi nasib-i müyesser eylesin. Amin.

Cenab-ı Allah, ruhunda Allah korkusu ve vatan sevgisi olanları, vatana hizmet etmeyi kendilerine nasip etsin. Fetö gibi riyakar olup, haram olan haksız çıkarcılık yapıp, devlete zarar verenleri de, bu mübarek günlerin hürmetine, onları kahr-ı perişan etsin inşallah.

Kurban kesmeye en büyük engellerden birisi de, raf bedeli şartı ile işsizlik başşta olmak üzere, her türlü ahlaksızlıkların oluşmasının ana aktif maddesi (Sebebi) olduğunu bilelim.

Özellikle, paket kurban kesimi ve hem de domuz eti satışını aynı dolapta yapan binlerce mağaza zinciri olan o mağazalara dikkat etmeliyiz! 

Bu mağaza zincirleri yetkililerine, Kurban derilerinin dağıtımına, Kahraman Türk Mehmetçik Vakfını da dahil ediniz önerisine; hayır, Mehmetçik Vakfına yapamayız diye cevap veriyorlar. 

Kahraman Türk Mehmetçiğine saygı göstermeyen bu mağaza zincirlerine karşı ekonomik yaptırım uygulamalıyız ki, haddini bildirelim.

Cümle aziz vatan şehitlerin ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ordularımızın başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü, silah arkadaşlarını ve değerli okuyucularımızın atalarını rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar dilleriz.

Kurban Duası ve dini bilgiler kaynakçası:

Hindistan'nın, ünlü Mevlevi din görevlisi, Seyyid Asaf Ali

Pakistan'nın ünlü Kur'an tercüme hocası, Hafız Muhammed Taqi Usmani

Erzurumlu Hafız, Abdullah Aldır

Hz. Muhammed ve Hadisleri Yazar: Abdulbaki Gölpınarlı Kasım 1964 Okat yayınevi

 
-- 
 

 

 
 
Etiketler: Türk, İslam, geleneklerinde, Kurban, Bayramı,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
25 Eylül 2019
Ziraatçı Mustafa amca'dan sağlık tavsiyeleri
335 Okunma.
14 Eylül 2019
EĞİTİM VE ÖĞRETMİN ÖNEMİ
830 Okunma.
06 Eylül 2019
Çocuklarınızın sağlığı, RAF bedeli şartı ile güvence altında
935 Okunma.
28 Ağustos 2019
ZAFER BAYRAMI VE HİCRİ YILBAŞI KUTLU OLSUN
926 Okunma.
20 Ağustos 2019
BİLEN İÇİN ŞİFA HER YERDE
901 Okunma.
29 Temmuz 2019
Türk Ahlakı ve Müslümanlık
304 Okunma.
14 Temmuz 2019
15 TEMMUZ İKTİSADİ DEMOKRASİ İÇİN BAŞLANGIÇ OLSUN
193 Okunma.
19 Haziran 2019
TÜRK AHLAKI VE DEMOKRASİ
190 Okunma.
13 Haziran 2019
TARİHİN BARIŞMAZ DÜŞMANLARI VE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SEÇİMİ
238 Okunma.
03 Haziran 2019
Bayramı, mana derinliğinde yaşayalım
234 Okunma.
30 Mayıs 2019
Bu Gecenin Kadrini Bilmek gerek
197 Okunma.
26 Mayıs 2019
Sosyal Yardılaşma ve Sadaka-i Fıtır
185 Okunma.
19 Mayıs 2019
İslamiyette Ruh Sağlığımız
211 Okunma.
11 Mayıs 2019
Teravih namazı ve sağlığımız
252 Okunma.
05 Mayıs 2019
İslam dininde Hikmetleri ile Ramazan Gelen Kutusu x
227 Okunma.
25 Nisan 2019
Domuz ürünleri satışı ve RAF bedeli şartı düzenlemesi iyi gelecek
369 Okunma.
22 Nisan 2019
Türk Milletinin teminatı, Türk gençliğidir
212 Okunma.
18 Nisan 2019
Berat gecesi büyük bir fırsattır.
243 Okunma.
11 Nisan 2019
Hıyar'ın şaşırtıcı faydaları
495 Okunma.
31 Mart 2019
Miraç Kandili ve Türk İslam Gelenekleri
380 Okunma.
22 Mart 2019
31 Mart seçimi kritik eşiğimiz
360 Okunma.
16 Mart 2019
Milli ruh ekseninde Çanakkale Zaferi
306 Okunma.
12 Mart 2019
DEMOKRASİDE BÜYÜK RİSK
325 Okunma.
07 Mart 2019
Regaip Kandilinde, Türk İslam gelenekleri
409 Okunma.
02 Mart 2019
RÜŞVET VE RAF BEDELİNE DUR DİYENLER 31 MART SEÇİMİNİ KAZANIR
498 Okunma.
21 Ocak 2019
ÜÇ R'ye DUR DİYEBİLİRİZ
4959 Okunma.
15 Ocak 2019
Başarı merdivenini çıkarken...
844 Okunma.
06 Ocak 2019
Mübarek elma, hem deva hem şifadır
747 Okunma.
28 Aralık 2018
DİZ-MAFSAL AĞRILARI VE KUVVET ŞURUBU REÇETELERİ
1108 Okunma.
06 Aralık 2018
Lahananın şaşırtıcı faydaları
2278 Okunma.
24 Kasım 2018
Mart seçimleri borsasında hisse senedi alma yarışı
2060 Okunma.
18 Kasım 2018
Mevlid kandili ve birlik-beraberlik ruhu
1167 Okunma.
09 Kasım 2018
ATATÜRK ve İslam Dini
1636 Okunma.
28 Ekim 2018
CUMHURİYET ve tarımla geleceğimiz daha güvenlidir.
1329 Okunma.
27 Eylül 2018
HERŞEY MİLLİ EKONOMİ İÇİN
2637 Okunma.
16 Eylül 2018
Eğitim ve Milli Ekonomi
641 Okunma.
10 Eylül 2018
HİCRİ YILBAŞI VE AŞURA GÜNÜ
570 Okunma.
07 Eylül 2018
ADALE VE KRAMP AĞRISI
528 Okunma.
28 Ağustos 2018
ZAFER BAYRAMI VE EKONOMİK TERÖR
660 Okunma.
18 Ağustos 2018
Kurban Bayramı ve Mutluluğumuz
1322 Okunma.
12 Ağustos 2018
Vatan sevgisi ve raf bedeli şartı
1452 Okunma.
30 Temmuz 2018
Domates de ki mucizeler ve yerli malı
1320 Okunma.
23 Temmuz 2018
RÜŞVETE DUR DİYEBİLİRİZ
1024 Okunma.
15 Temmuz 2018
Kahraman TÜRK Milleti'nin, 15 Temmuz Zaferi
940 Okunma.
07 Temmuz 2018
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN, MUCİZE REÇETELER
1622 Okunma.
26 Haziran 2018
OĞUL OTU VE GİZLİ MUCİZELERİ
2023 Okunma.
21 Haziran 2018
Güçlü irade ve Adalet
667 Okunma.
17 Haziran 2018
VAKİT RÜŞVETLE MÜCADELE VAKTİDİR
631 Okunma.
13 Haziran 2018
MÜ'MİNLERİN BAYRAMI
599 Okunma.
07 Haziran 2018
Leyle-i Kadir Gecesi ve fazileti
733 Okunma.
03 Haziran 2018
24 Haziran Zaafer olsun
665 Okunma.
28 Mayıs 2018
ATATÜRK VE RAMAZAN-I ŞERİF
637 Okunma.
21 Mayıs 2018
Ekonomik Terör ve Kudüs
636 Okunma.
15 Mayıs 2018
Ramazan- Şerif ve Huzurumuz
629 Okunma.
12 Mayıs 2018
Devlet Bahçeli ve Mühendis Binali Yıldırım'ın Dikkatine!
722 Okunma.
06 Mayıs 2018
24 Haziran da ki irade, istikbali tayin eder
700 Okunma.
29 Nisan 2018
Berat Gecesinin bereketi
741 Okunma.
16 Nisan 2018
DEMOKRASİ DE İRADE ÖNEMLİDİR
622 Okunma.
31 Mart 2018
Şahsiyet ve Topluma Hizmet
1131 Okunma.
27 Mart 2018
Karaciğer Yağlanmasına bitkisel destek
1079 Okunma.
21 Mart 2018
Regaip Kandili ve Biz
933 Okunma.
17 Mart 2018
Çanakkale Ruhumuz ve Anzaklar
1005 Okunma.
08 Mart 2018
TÜRKLER KİMDİR*
1396 Okunma.
01 Mart 2018
EKLEM İLTİHABI İÇİN, ZERDEÇAL-ZENCEFİL
1629 Okunma.
18 Şubat 2018
Yetim Hakkı, Samimiyet ve Rüşvet
2078 Okunma.
11 Şubat 2018
Her sabah alacağımız kararlar, Her akşam kendimize soracağımız sorular
1350 Okunma.
04 Şubat 2018
TEMEL GIDA-İÇECEK VE TARIM
1389 Okunma.
28 Ocak 2018
ZAYIFLAMA VE İLTİHABI KURUTMA REÇETELERİ
1429 Okunma.
22 Ocak 2018
CİLT GÜZELLİĞİNİZ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER
1393 Okunma.
14 Ocak 2018
FİLİSTİNDEN HARRAN OVASINA
1261 Okunma.
08 Ocak 2018
DUA, ŞİFA VE MUTLULUKTUR
872 Okunma.
01 Ocak 2018
MİSAFİR AĞIRLAMA GELENEKLERİ
887 Okunma.
17 Aralık 2017
SANAYİLEŞMEYİ ENGELLEYEN DÜŞMANLAR
800 Okunma.
29 Kasım 2017
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
795 Okunma.
24 Kasım 2017
ÖĞRETMEN OLMAK KOLAY DEĞİL
766 Okunma.
17 Kasım 2017
BESLENME VE MİLLİ TARIM
770 Okunma.
28 Ekim 2017
''CUMHURİYET'' BAYRAMDIR
883 Okunma.
23 Ekim 2017
Terör ve hastalık oluşturan sektörler
895 Okunma.
14 Ekim 2017
GÖZLE GÖRÜLMEYEN DÜŞMANLARIMIZ
892 Okunma.
02 Ekim 2017
DİZDEKİ KİREÇLENMEYE ÇÖZÜM REÇETELERİ
1114 Okunma.
25 Eylül 2017
Sosyal hastalıklarımız (Rüşvet-Raf Bedeli)
872 Okunma.
12 Eylül 2017
MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİNDE ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ
995 Okunma.
31 Ağustos 2017
Kurban Bayramını, Bayram Kılmak Elimizde
835 Okunma.
29 Ağustos 2017
ZAFER BAYRAMININ 95 Cİ YILDÖNÜM COŞKUSU
868 Okunma.
21 Ağustos 2017
Salatalıkla Sağlığı Yakala
874 Okunma.
03 Ağustos 2017
FESLEĞEN (TULSİ)'NİN FAYDALARI
1386 Okunma.
13 Temmuz 2017
ŞEHİTLERİMİZE VEFA
850 Okunma.
02 Temmuz 2017
Raf Bedeli uygulaması karşısında milli duruş
909 Okunma.
24 Haziran 2017
Mü'minlerin Bayramı
904 Okunma.
20 Haziran 2017
Kadir Gecesi bir fırsattır
995 Okunma.
09 Haziran 2017
TEMİZLİK, MÜSLÜMANLIĞIN İLK ADIMIDIR
1029 Okunma.
31 Mayıs 2017
RAMAZAN-I ŞERİF'İN GETİRDİKLERİ
2029 Okunma.
25 Mayıs 2017
Ramazan-ı Şerifin Şifalı armağanları
986 Okunma.
18 Mayıs 2017
TARİHİN BARIŞMAZ DÜŞMANLARI !
840 Okunma.
14 Mayıs 2017
EKONOMİK TERÖRÜN BİLİNMEYEN YÖNLERİ!
932 Okunma.
09 Mayıs 2017
BERAT GECESİNDE HUZUR VE BEREKET
1005 Okunma.
07 Mayıs 2017
TOPLUM EĞİTİMİNDE ŞAHSİYET VE EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK
994 Okunma.
30 Nisan 2017
PROTEİN SAVAŞINDA TÜRKİYE
790 Okunma.
22 Nisan 2017
MİLLİ VE MANEVİ MUTLULUĞUMUZU İDRAK EDELİM
893 Okunma.
16 Nisan 2017
ÖZLÜ SÖZLERDE HAK VE ÖZGÜRLÜK
1078 Okunma.
12 Nisan 2017
GÜZELLİĞİNİZ VE SAĞLIĞINIZ İÇİN ÇİLEK SAFASI
800 Okunma.
29 Mart 2017
Regaip Kandilinin Fazileti
1325 Okunma.
26 Mart 2017
HAYAT İÇİN ADALETİN önemi
912 Okunma.
23 Mart 2017
İnsan Hedefi ve Demokrasi
706 Okunma.
16 Mart 2017
Milli Duruş ve 18 Mart
927 Okunma.
11 Mart 2017
Ekonomik terör bizi vuruyor.
927 Okunma.
06 Mart 2017
Silahsız işgal ve kuruş vurgunu
993 Okunma.
04 Mart 2017
Milli Hakimiyet, Riyakarlık ve Rüşvet
927 Okunma.
25 Şubat 2017
Damar tıkanıklığı ve güçlü hafıza için çözüm...
913 Okunma.
18 Şubat 2017
Himalaya etekleri ile Muğla nın ortak yönü
876 Okunma.
11 Şubat 2017
RAJASTHAN'da GUATIR TEDAVİSİ
1040 Okunma.
04 Şubat 2017
Bahar Mevsiminde Korunma Yöntemleri
965 Okunma.
29 Ocak 2017
ATATÜRK'Ü DOĞRU TANIYALIM (DÜZELTME)
1063 Okunma.
23 Ocak 2017
RAJASTHAN'DAN SAĞLIK VE MUTLULUK ÖNERİLERİ
953 Okunma.
15 Ocak 2017
MİLLİ SERMAYEYE VE SAHİP ÇIKALIM
1075 Okunma.
12 Ocak 2017
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN İLAHİ HİKMETLER
1119 Okunma.
02 Ocak 2017
RAJASTHAN'dan kanser riskini azaltan çareler
1056 Okunma.
24 Aralık 2016
YILBAŞI FIRSATÇILIĞI
1025 Okunma.
29 Kasım 2016
YEŞİL MERCİMEK VE ŞİFALI ARMAĞANLARI
962 Okunma.
23 Kasım 2016
ÖĞRETMENLERİMİZE SEVGİ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
1419 Okunma.
15 Kasım 2016
SİNÜZİT İÇİN ŞİFALI ARMAĞANLAR
1377 Okunma.
13 Kasım 2016
İnsan da ve doğa da sevgi
1130 Okunma.
09 Kasım 2016
ATATÜRK'ü 78 ci Yılında Rahmetle Anıyoruz....
794 Okunma.
03 Kasım 2016
HİNDİSTAN DA HASTALIKLARA KARŞI MUCİZE KARIŞIM
1777 Okunma.
Haber Yazılımı