Yazı Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 08:27 Bu yazı 600 kez okundu
 
TÜRK GELENEKLERİNDE TEMİZLİK
NUMAN ALADAĞ
numan2363@hotmail.com
 
 

TÜRK GELENEKLERİNDE TEMİZLİK

 

 

Değerli okuyucularımız! 

 

İslamiyet’in ana prensiplerinden biri de temizliktir. İslamiyet temizliğe önem vermiştir. Sağlık veya dini vazifelerimizle ilgili her hususta temizliğe riayet etmeyi emretmiştir.

 

 

Temizliği İslam dininden ayrı olarak düşünmemiz asla caiz değildir. Temizlik, hacminde şekil gibi, İslamiyet’le kaynaşmış bulunmaktadır. Pislik ve Müslümanlık bir arada toplanamaz. Müslümanlık varsa, pislik yok; pislik mevcutsa, Müslümanlıktan bahsedilemez. 

 

Temizlik, ibadetin ve imanın temelidir.  Modern Tıb da bunu kendisine temel addeder. Düşünülecek olursa sağlığımızı korumak için temizlik, Tıbbın da en çok önem verdiği şeydir. Temizlik, Cenab-ı Allah’ın açık emridir.

 

Bir Müslüman abdest alırken ellerini yıkaması tıbbın üzerinde ehemmiyetle durduğu, mikroplardan temizlenmek en önemli bir harekettir. Eller daima her yere temas etmekte, mikropların bulaştığı bir uzuv olmaktadır. Onun içindir ki, mikroplara en çok maruz kalan ellerdir. Buna binaen İslam dünyası gerek abdest alırken, gerek yemekten önce-sonra ellerini yıkarlar. Ellerden sonra insanlar için mikropların girmesine ağız vardır.

 

Ağız yıkamak, din kadar tıbbın da önem verdiği şeydir. Ağız yıkarken ağıza girmiş mikropları ve zararları izale eder.   

 

Müslümanların dili, kalbi, ruhu ve fikri manen temiz; evi, köyü ve kenti, yolu ve meydanları, üstü ve başı daima temiz olmamalıdır. Zira ''Cenab-ı Allah temiz olan ibadet ehlini muhakkak sever''  

 

İslamiyet’te temizlik ruhen ve bedenendir. Maddi ve manevi her yönü ile tertemiz olmayan tam ve kamil bir mümin olamaz. Ruhu temiz olmayan birinin ilmi, makam-mevki ve maddi durumu o kimsenin huzurlu  yaşamı olmaz. Buna riyakarlık denir ve toplum tarafından da sevilmezler. 

 

Ruhan temiz olmayan birinin toplum içindeki faaliyetlerinde dürüst hareket etmesi mümkün değildir. Bu gibiler de bencillik ve haram kazanç alışverişi her şeyden evvel gelir. Hak, hukuk ve adalet tanımazlar. 

 

Ruhan temiz olan, hiç bir kimse için kötülük düşünmediği gibi, yardım edebilmek için çözüm ve çareler  arar, faydalı olmak için çalışır.

 

Bir çok hastalıkların pislikten ve haram kazanç'tan geldiği muhakkaktır. Haram kazanç, aynen arı kovanından bal çalıp yenildiği zaman tatlıdır, arı ısırıp balon gibi şişirip hastalığa sebep olduğu zaman da, çok acı oluyor. Onun içindir ki, sağlığımızı düşünüyorsak, haram olan her şeyden uzak durmamız gerekir. 

 

Haram kazanç, aynen mikroplar gibi vücudumuza girdikleri zaman, hastalıklar oluşur. Hastalıklar için harcanan paranın haddi hesabı olmuyor. Onun için sağlıklı olmanın yolu temiz ve helal kazançtır.

 

Numan Aladağ diyor ki: "Elbisenin kötü kokusunu gidermek için, esans'dan daha çok sabuna ihtiyacı vardır. Esans, elbiseyi temizlemez, sabun ile yıkanınca derinlemesine temizlenir. İşte insanların ruhu ve kalbi de böyledir."

 

Cenab-ı Allah'ın bizlere ilk emaneti ise sağlığımızdır. ''Emanete ihanet eden kıyameti beklesin'' hadis-i şerifine göre, temizliğe dikkat edilmediğinde kıyametin kopacağı da muhakkaktır. Sağlığa zarar verecek ibadetlerin yapılmamaları istendiğine göre, İslamiyetin temizliğe ne derece önem verdiği kendiliğinden ortaya çıkmış olur. Hem bu dünya da, hem de, ahirette umduğumuzu bulmak, rahat ve huzur içinde bir ömür geçirmek istiyorsak her bakımdan temiz olacağız. 

 

Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde: ''Temizlkik İmandadır.'' buyuruyor.

Pislikten hasta olan kendisine zulm etmiştir.

 

Hindistan-Rajasthan da, Müslüman olan bay Dr. Nadin Basu ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı bayan Dr. Sahana Pari Chopra, Gusl, abdesti ve namaz hakkında diyorlar ki: ''Dr. Chopra-Basu: ikilisi Siz Müslümanlar dünyası olarak çok şanslı bir toplumsunuz. Tıb Doktoru olarak ele alacak olursak, bundan sonra hastalarımızın mevsimsel enfeksiyonlardan korunabilmeleri için, abdest almayı ve Müslümanların daha sağlıklı olduğunu önereceğiz. Günde beş defa abdest almak, gün boyu enfeksiyon hastalıklarından korunmak doğal tedavi demektir. Ayrıca kılınan beş vakit namazlar, çok faydalı egzersiz özelliklerini taşıyor. İnsanların sosyal ilişkileri sayesinde psikolojik gelişim de oluyor ve bu da, Tıbben hastanın şifaya kavuşmasında önem taşımaktadır. Şifaya kavuşmanın en önemli etkilerinden biri de, temizlik, iradeyi kuvvetlendirmek  ve sabırdır. Bulunduğumuz bölgede ki Müslümanların, doktora daha az başvurdukları dikkatimizi çekti. Ne mutlu siz Müslümanlara ki, Allah sizlere böyle din nasip etmiştir.'' dediler.

 

TEMİZLİK DE DİKKAT EDİLECEKLER:

1- Çayı, kesinlikle şeker ile tadlandırıp içmeyin, kireçlenmeye sebep oluyor.

2- Kimyasal kozmetikler, cildinizin güzelliği yerine, tam tersine zamanla cildinizin güzelliğini bozar. 

ÖNERİ: Cildinizin güzelliği için, bal, limon, Aloe vera ve pet şişede olmayan doğal su tüketmektir.

3-  Sağlıklı bir cilt istiyorsanız, temiz hava çok önemli. Bulunduğunuz ortamı temiz tutun, yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Yürüyüş, sağlığın ana aktif maddelerinden birisidir. Yürüyüş, hem kanser, hem de şeker hastalığı için çok faydalı olduğunu modern tıb da onaylıyor.

4- alacağınız sebze ve meyvelerin üzerine sinek konmuyorsa, o sebze ve meyveyi almayın. Eğer sebze-meyveye sinek konuyorsa kanserin dostu olan hormonlu olmadığı belli olur. Örneğin kurtlu elma hormonsuz olduğunu gösterir. 

5- Sağlıklı olmanın diğer bir kuralı sofrada karbondihidrat içeren fazla çeşitlerin olmamasıdır. 

6- Türk sofrası geleneklerinde, salatasız sofra olmaz. 

7- Yemekten hemen sonra, tok karnına tatlı ve meyve kesinlikle yemeyin, çok zararlıdır. Bir saat sonra tatlı ve meyve yiyin.

8- ÖNEMLİ UYARI! Yemekleri, bir öğün yetecek kadar hazırlayın, piştikten sonra hemen tüketin. Kalan yemekler zararlıdır. Saklamayın.

9- Ispanak, piştikten iki saat sonra zehir üretir. Ispanağa limon sıkarak çiğ olarak tüketilirse, hem sağlıklı hem de lezzetli olur. Bu şekilde tüketildiği zaman, içerdiği vitaminlerini öldürmeden yemiş olup, sağlıklı olursunuz.

10 Yemekten hemen sonra su içmek midenize zarar verir. Yediğiniz yemekler üste çıkar. Ve böylece bu da mide asidinin dengesinin bozulmasına sebep olur. Mideniz de bulantı ve şişkinlik olur.

UYARI! Sofrada kesinlikle su içmeyin. Ağzınızdaki yemek artıkları için bir Türk kahvesi fincanı su içebilirsiniz. yemekten 45-60 dakika sonra su içiniz.

11- Haftada 3-4 kez, 35-50 dakika yürümek kansere yakalanmamayı önleyen yöntemlerden biri.

12- Yürüyüş solunum zorluklarını azaltır. Kemik ve kas sistemi için, en sağlıklı spordur.

13- Yemeğin bereketi, yemekten önce ve sofradan kalktıktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın. 

14- Yiyeceklerin üstünü muhakkak örtünüz. Çünkü toz ve böceklerden korumak için.

15- Hastalarınızın çevresini muhakkak temiz tutun.

16- Sofradan kalktıktan sonra, ceviz büyüklüğünde beyaz peynir yediğiniz zaman, dişleriniz daha sağlıklı olur.

17- İmkanlarınız dahilinde, her gün duş alınız.

18- Oburluğun sağlıkla bağdaşmadığını iyi bilin.

19- Bir eve ve lokantaya misafirliğe gittiğinizde, tuvaleti ve lavabosu temiz değilse ve kokuyorsa, o evde veya lokantada yemek yemeyin.

20- Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde: ''Bulunduğunuz yerde bulaşıcı hastalık varsa oradan çıkmayın, başka yerde varsa oraya gitmeyiniz.'' buyurmuşlardır. 

21- Yemekten sonra dişlerinizi, Misvaklayın veya bir porselen çay tabağına bir çay kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı yoğurt koyup diş fırçasını batırıp dişlerinizi fırçalarsanız, dişleriniz daha sağlıklı olur.

22- İçtiğiniz hazır damacana suyu, güneşte kalmışsa sağlık ve temizlik yerine hastalık ve mikrop üretir. 

NOT: İmkanı olanlar, arabaları ile çevredeki doğal su kaynaklarından su kullanmayı tercih etsin. Sağlığınız için, üç ayda bir mutlaka içme suyunuzu değiştirin. 

23- Domuz eti satan mağaza zincirlerine dikkat ediniz. Özellikle küçük çocuklarla bu mağazalara gitmeyin. Yanlışlıkla domuz eti ürünlerine ellerini vermiş olurlar. Onun içindir ki, domuz eti ürünlerini satan mağazalar, mide bulandırıp  hastalık oluşturuyor. 

NOT: Bilgiler, destekleme amaçlıdır. Tercih sizindir. 

 

 

DOĞAL BEBEK ŞAMPUANI FORMÜLÜ

Malzeme: Bir fincan su, Bir fincan Zeytinyağı, Bir fincan doğal Zeytinyağlı sabun rendesi, Yarım çay bardağı badem yağı. 

Hazırlanışı: Bütün malzemeyi cam bir kavanozda iyice karıştırın. Şampuanınız hazırdır.

NOT: Her kullanımdan önce şişeyi çalkalayın. 

 

DOĞAL ÇAMAŞIR YUMUŞATICILARI

Malzeme: 6 Fincan beyaz sirke, Bir fincan karbonat, Bir fincan su, 15-20 damla Limon yağı.

Hazırlanışı: Malzemelerin hepsini sığabilecek plastik bir kapta karıştırın. Makinenizin yumuşatıcı gözüne hazırlamış olduğunuz yumuşatıcıdan bir çay bardağı ekleyin. Bu tarif çamaşırlarınızın hem güzel kokmasını hem de yumuşacık olmasını sağlayacaktır. 

 

Cümle Vatan şehitlerini, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi M. Kemal Atatürk'ü Rahmetle, Gazileri minnetle anar. hastalara ve yaralılara acil şifalar dileriz. 

Cenab-ı Allah, kalbinde Allah korkusu ve ruhunda vatan sevgisi olanların vatana hizmet etmesini kendilerine nasip etsin. Rüşvet ve kul hakkını yiyenleri de, kahr-ı perişan etsin. Amin.

 

HİNDİSTAN ATASÖZLERİ:

Mahatma Gandhi diyor ki: "Hindistan bir anadır, onun iki çocuğu vardır. Bunların biri Türkler diğeri ise Hintlilerdir."

1- Avukatın çantası cehennem ağzı

2- Bir kadının eşi bir erkektir, bir erkeğin eşi onun geçim kaynağıdır.

3-- Düşmanın kendi cezası kısknçlığıdır

4- Kötü olan birinden gelen sevgi, nerfetinden daha kötüdür

5- Kitap cebinde taşınan bir bahçe gibidir

6- Para kapıların kulağına gizlenir

7- Sabır en güzel duadır

8- Servetiniz çiçekler ve meyve suyudur, milli olmayanlar da zehirdir

9- Bir sorun zorlaştığında çözülür

10 Kredi sıkıntıları satın almaktır

11- İyilik kötülükten daha öteye ulaşır

12- Yolsuzluk bütün erdemleri yok eder

13- Dinlenen her kalp her şeyde bir ziyafet görür

 

Kaynakça:

Erzurumlu Hafız Abdullah Aldır Hoca.

Ispanak ile ilgili bilgiler, Australia-Melbourne üniversitesi'nin, bilimsel araştırması.

Ekolojik Temizliğin Kitabı Yazar: Erkan Şamcı Hayat yayın grubu 2013

Numan Aladağ’ın Rajasthan Tarım Ünv. Eğitim notları

 
 
Etiketler: TÜRK, GELENEKLERİNDE, TEMİZLİK,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
24 Şubat 2020
Beliniz Ağrıyorsa...
201 Okunma.
09 Şubat 2020
Küresel Güçlerin Yönetiminde Para Trafiği
4371 Okunma.
30 Ocak 2020
HUZUR VE YAŞAMDA ADALETİN ÖNEMİ
1005 Okunma.
27 Ocak 2020
Kış hastalıkları için can simidi
438 Okunma.
31 Aralık 2019
2020 YILI, ÇALIŞARAK ÜRETİM YILI OLSUN
1058 Okunma.
22 Aralık 2019
Tarım Bakanlığına Stratejik Öneri
1199 Okunma.
13 Aralık 2019
Milli bekamıza yönelen ekonomik-sosyal tehditler
1121 Okunma.
08 Aralık 2019
Sağlığımızı koruyarak mutlu olmak
574 Okunma.
30 Kasım 2019
Limon da ki Mucizeler
852 Okunma.
23 Kasım 2019
GELECEĞİMİZ ÖĞRETMENLERDİR
1039 Okunma.
20 Kasım 2019
Türk kültüründe
666 Okunma.
06 Kasım 2019
Türk İslam geleneğinde Mevlid-i Şerif
1296 Okunma.
28 Ekim 2019
EKONOMİK TERÖRLE MÜCADELE EDEREK, E CUMHURİYETİ PAYDAR KILALIM
180 Okunma.
25 Eylül 2019
Ziraatçı Mustafa amca'dan sağlık tavsiyeleri
526 Okunma.
14 Eylül 2019
EĞİTİM VE ÖĞRETMİN ÖNEMİ
952 Okunma.
06 Eylül 2019
Çocuklarınızın sağlığı, RAF bedeli şartı ile güvence altında
1053 Okunma.
28 Ağustos 2019
ZAFER BAYRAMI VE HİCRİ YILBAŞI KUTLU OLSUN
1054 Okunma.
20 Ağustos 2019
BİLEN İÇİN ŞİFA HER YERDE
1025 Okunma.
09 Ağustos 2019
Türk İslam geleneklerinde Kurban Bayramı
922 Okunma.
29 Temmuz 2019
Türk Ahlakı ve Müslümanlık
410 Okunma.
14 Temmuz 2019
15 TEMMUZ İKTİSADİ DEMOKRASİ İÇİN BAŞLANGIÇ OLSUN
305 Okunma.
19 Haziran 2019
TÜRK AHLAKI VE DEMOKRASİ
310 Okunma.
13 Haziran 2019
TARİHİN BARIŞMAZ DÜŞMANLARI VE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SEÇİMİ
372 Okunma.
03 Haziran 2019
Bayramı, mana derinliğinde yaşayalım
372 Okunma.
30 Mayıs 2019
Bu Gecenin Kadrini Bilmek gerek
324 Okunma.
26 Mayıs 2019
Sosyal Yardılaşma ve Sadaka-i Fıtır
343 Okunma.
19 Mayıs 2019
İslamiyette Ruh Sağlığımız
318 Okunma.
11 Mayıs 2019
Teravih namazı ve sağlığımız
387 Okunma.
05 Mayıs 2019
İslam dininde Hikmetleri ile Ramazan Gelen Kutusu x
342 Okunma.
25 Nisan 2019
Domuz ürünleri satışı ve RAF bedeli şartı düzenlemesi iyi gelecek
577 Okunma.
22 Nisan 2019
Türk Milletinin teminatı, Türk gençliğidir
308 Okunma.
18 Nisan 2019
Berat gecesi büyük bir fırsattır.
376 Okunma.
11 Nisan 2019
Hıyar'ın şaşırtıcı faydaları
733 Okunma.
31 Mart 2019
Miraç Kandili ve Türk İslam Gelenekleri
536 Okunma.
22 Mart 2019
31 Mart seçimi kritik eşiğimiz
475 Okunma.
16 Mart 2019
Milli ruh ekseninde Çanakkale Zaferi
401 Okunma.
12 Mart 2019
DEMOKRASİDE BÜYÜK RİSK
420 Okunma.
07 Mart 2019
Regaip Kandilinde, Türk İslam gelenekleri
511 Okunma.
02 Mart 2019
RÜŞVET VE RAF BEDELİNE DUR DİYENLER 31 MART SEÇİMİNİ KAZANIR
626 Okunma.
21 Ocak 2019
ÜÇ R'ye DUR DİYEBİLİRİZ
5092 Okunma.
15 Ocak 2019
Başarı merdivenini çıkarken...
961 Okunma.
06 Ocak 2019
Mübarek elma, hem deva hem şifadır
874 Okunma.
28 Aralık 2018
DİZ-MAFSAL AĞRILARI VE KUVVET ŞURUBU REÇETELERİ
1275 Okunma.
06 Aralık 2018
Lahananın şaşırtıcı faydaları
2477 Okunma.
24 Kasım 2018
Mart seçimleri borsasında hisse senedi alma yarışı
2183 Okunma.
18 Kasım 2018
Mevlid kandili ve birlik-beraberlik ruhu
1299 Okunma.
09 Kasım 2018
ATATÜRK ve İslam Dini
1752 Okunma.
28 Ekim 2018
CUMHURİYET ve tarımla geleceğimiz daha güvenlidir.
1467 Okunma.
27 Eylül 2018
HERŞEY MİLLİ EKONOMİ İÇİN
2732 Okunma.
16 Eylül 2018
Eğitim ve Milli Ekonomi
747 Okunma.
10 Eylül 2018
HİCRİ YILBAŞI VE AŞURA GÜNÜ
668 Okunma.
07 Eylül 2018
ADALE VE KRAMP AĞRISI
638 Okunma.
28 Ağustos 2018
ZAFER BAYRAMI VE EKONOMİK TERÖR
783 Okunma.
18 Ağustos 2018
Kurban Bayramı ve Mutluluğumuz
1403 Okunma.
12 Ağustos 2018
Vatan sevgisi ve raf bedeli şartı
1574 Okunma.
30 Temmuz 2018
Domates de ki mucizeler ve yerli malı
1466 Okunma.
23 Temmuz 2018
RÜŞVETE DUR DİYEBİLİRİZ
1145 Okunma.
15 Temmuz 2018
Kahraman TÜRK Milleti'nin, 15 Temmuz Zaferi
1047 Okunma.
07 Temmuz 2018
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN, MUCİZE REÇETELER
1961 Okunma.
26 Haziran 2018
OĞUL OTU VE GİZLİ MUCİZELERİ
3519 Okunma.
21 Haziran 2018
Güçlü irade ve Adalet
783 Okunma.
17 Haziran 2018
VAKİT RÜŞVETLE MÜCADELE VAKTİDİR
706 Okunma.
13 Haziran 2018
MÜ'MİNLERİN BAYRAMI
710 Okunma.
07 Haziran 2018
Leyle-i Kadir Gecesi ve fazileti
839 Okunma.
03 Haziran 2018
24 Haziran Zaafer olsun
771 Okunma.
28 Mayıs 2018
ATATÜRK VE RAMAZAN-I ŞERİF
730 Okunma.
21 Mayıs 2018
Ekonomik Terör ve Kudüs
729 Okunma.
15 Mayıs 2018
Ramazan- Şerif ve Huzurumuz
713 Okunma.
12 Mayıs 2018
Devlet Bahçeli ve Mühendis Binali Yıldırım'ın Dikkatine!
1569 Okunma.
06 Mayıs 2018
24 Haziran da ki irade, istikbali tayin eder
790 Okunma.
29 Nisan 2018
Berat Gecesinin bereketi
851 Okunma.
16 Nisan 2018
DEMOKRASİ DE İRADE ÖNEMLİDİR
707 Okunma.
31 Mart 2018
Şahsiyet ve Topluma Hizmet
1232 Okunma.
27 Mart 2018
Karaciğer Yağlanmasına bitkisel destek
1255 Okunma.
21 Mart 2018
Regaip Kandili ve Biz
1010 Okunma.
17 Mart 2018
Çanakkale Ruhumuz ve Anzaklar
1081 Okunma.
08 Mart 2018
TÜRKLER KİMDİR*
1504 Okunma.
01 Mart 2018
EKLEM İLTİHABI İÇİN, ZERDEÇAL-ZENCEFİL
2974 Okunma.
18 Şubat 2018
Yetim Hakkı, Samimiyet ve Rüşvet
2166 Okunma.
11 Şubat 2018
Her sabah alacağımız kararlar, Her akşam kendimize soracağımız sorular
1449 Okunma.
04 Şubat 2018
TEMEL GIDA-İÇECEK VE TARIM
1494 Okunma.
28 Ocak 2018
ZAYIFLAMA VE İLTİHABI KURUTMA REÇETELERİ
1555 Okunma.
22 Ocak 2018
CİLT GÜZELLİĞİNİZ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER
1517 Okunma.
14 Ocak 2018
FİLİSTİNDEN HARRAN OVASINA
1399 Okunma.
08 Ocak 2018
DUA, ŞİFA VE MUTLULUKTUR
982 Okunma.
01 Ocak 2018
MİSAFİR AĞIRLAMA GELENEKLERİ
1024 Okunma.
17 Aralık 2017
SANAYİLEŞMEYİ ENGELLEYEN DÜŞMANLAR
885 Okunma.
29 Kasım 2017
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
885 Okunma.
24 Kasım 2017
ÖĞRETMEN OLMAK KOLAY DEĞİL
863 Okunma.
17 Kasım 2017
BESLENME VE MİLLİ TARIM
861 Okunma.
28 Ekim 2017
''CUMHURİYET'' BAYRAMDIR
966 Okunma.
23 Ekim 2017
Terör ve hastalık oluşturan sektörler
1013 Okunma.
14 Ekim 2017
GÖZLE GÖRÜLMEYEN DÜŞMANLARIMIZ
988 Okunma.
02 Ekim 2017
DİZDEKİ KİREÇLENMEYE ÇÖZÜM REÇETELERİ
1261 Okunma.
25 Eylül 2017
Sosyal hastalıklarımız (Rüşvet-Raf Bedeli)
1002 Okunma.
12 Eylül 2017
MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİNDE ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ
1110 Okunma.
31 Ağustos 2017
Kurban Bayramını, Bayram Kılmak Elimizde
923 Okunma.
29 Ağustos 2017
ZAFER BAYRAMININ 95 Cİ YILDÖNÜM COŞKUSU
970 Okunma.
21 Ağustos 2017
Salatalıkla Sağlığı Yakala
973 Okunma.
03 Ağustos 2017
FESLEĞEN (TULSİ)'NİN FAYDALARI
1691 Okunma.
13 Temmuz 2017
ŞEHİTLERİMİZE VEFA
936 Okunma.
02 Temmuz 2017
Raf Bedeli uygulaması karşısında milli duruş
1008 Okunma.
24 Haziran 2017
Mü'minlerin Bayramı
1007 Okunma.
20 Haziran 2017
Kadir Gecesi bir fırsattır
1141 Okunma.
09 Haziran 2017
TEMİZLİK, MÜSLÜMANLIĞIN İLK ADIMIDIR
1120 Okunma.
31 Mayıs 2017
RAMAZAN-I ŞERİF'İN GETİRDİKLERİ
2191 Okunma.
25 Mayıs 2017
Ramazan-ı Şerifin Şifalı armağanları
1088 Okunma.
18 Mayıs 2017
TARİHİN BARIŞMAZ DÜŞMANLARI !
932 Okunma.
14 Mayıs 2017
EKONOMİK TERÖRÜN BİLİNMEYEN YÖNLERİ!
1036 Okunma.
09 Mayıs 2017
BERAT GECESİNDE HUZUR VE BEREKET
1134 Okunma.
07 Mayıs 2017
TOPLUM EĞİTİMİNDE ŞAHSİYET VE EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK
1094 Okunma.
30 Nisan 2017
PROTEİN SAVAŞINDA TÜRKİYE
884 Okunma.
22 Nisan 2017
MİLLİ VE MANEVİ MUTLULUĞUMUZU İDRAK EDELİM
984 Okunma.
16 Nisan 2017
ÖZLÜ SÖZLERDE HAK VE ÖZGÜRLÜK
1164 Okunma.
12 Nisan 2017
GÜZELLİĞİNİZ VE SAĞLIĞINIZ İÇİN ÇİLEK SAFASI
916 Okunma.
29 Mart 2017
Regaip Kandilinin Fazileti
1436 Okunma.
26 Mart 2017
HAYAT İÇİN ADALETİN önemi
1021 Okunma.
23 Mart 2017
İnsan Hedefi ve Demokrasi
795 Okunma.
16 Mart 2017
Milli Duruş ve 18 Mart
1017 Okunma.
11 Mart 2017
Ekonomik terör bizi vuruyor.
1024 Okunma.
06 Mart 2017
Silahsız işgal ve kuruş vurgunu
1083 Okunma.
04 Mart 2017
Milli Hakimiyet, Riyakarlık ve Rüşvet
1030 Okunma.
25 Şubat 2017
Damar tıkanıklığı ve güçlü hafıza için çözüm...
1000 Okunma.
18 Şubat 2017
Himalaya etekleri ile Muğla nın ortak yönü
978 Okunma.
11 Şubat 2017
RAJASTHAN'da GUATIR TEDAVİSİ
1137 Okunma.
04 Şubat 2017
Bahar Mevsiminde Korunma Yöntemleri
1049 Okunma.
29 Ocak 2017
ATATÜRK'Ü DOĞRU TANIYALIM (DÜZELTME)
1166 Okunma.
23 Ocak 2017
RAJASTHAN'DAN SAĞLIK VE MUTLULUK ÖNERİLERİ
1066 Okunma.
15 Ocak 2017
MİLLİ SERMAYEYE VE SAHİP ÇIKALIM
1168 Okunma.
12 Ocak 2017
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN İLAHİ HİKMETLER
1282 Okunma.
02 Ocak 2017
RAJASTHAN'dan kanser riskini azaltan çareler
1274 Okunma.
24 Aralık 2016
YILBAŞI FIRSATÇILIĞI
1093 Okunma.
29 Kasım 2016
YEŞİL MERCİMEK VE ŞİFALI ARMAĞANLARI
1068 Okunma.
23 Kasım 2016
ÖĞRETMENLERİMİZE SEVGİ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
1624 Okunma.
15 Kasım 2016
SİNÜZİT İÇİN ŞİFALI ARMAĞANLAR
1774 Okunma.
13 Kasım 2016
İnsan da ve doğa da sevgi
1233 Okunma.
09 Kasım 2016
ATATÜRK'ü 78 ci Yılında Rahmetle Anıyoruz....
863 Okunma.
03 Kasım 2016
HİNDİSTAN DA HASTALIKLARA KARŞI MUCİZE KARIŞIM
1999 Okunma.
Haber Yazılımı