Yazı Detayı
02 Mayıs 2018 - Çarşamba 20:50 Bu yazı 1440 kez okundu
 
SEÇİM STARTI, NEDEN İZMİR’DE VERİLDİ?
AYTEN DİRİER
mardintoplumsaldayanisma@hotmail.com
 
 

SEÇİM STARTI, NEDEN İZMİR’DE VERİLDİ?

 

 


    Ege’nin merkezi, Türkiye’nin Batı’ya açılan kapısı, demokrasi beşiği ve sahibi İZMİR, Tarihimize ilklerin sembolü olarak geçer. Eğer 15 Mayıs 1919’da İzmir işgal edilmeseydi, Kurtuluş Savaşı olmayabilirdi. O ana kadar işgallere geçici gözüyle bakan; Trablusgarp, Balkan, I.Dünya Savaşları’nın yorgunu halk, İzmir’in işgaliyle Kuvayı Milliye ruhuyla ayaklandı. Çünkü namusu olarak bildiği İzmir’e el uzatılmıştı. Savaş yolunda ilk kurşun burada atıldı ve 3 yıl, 3 ay, 26 gün süren Kurtuluş Savaşı, İzmir’in geri alındığı 9 Eylül 1922 sona erdi. Kurtuluşun ardından Kuruluş çalışmalarının çoğu İzmir’de başlatıldı.

 

İzmir hemşehrisi yapılan Gazi Paşa, İzmir kızıyla evlendi, ona düzenlenen Suikasti İzmirliler ortaya çıkardı. Çok Partili Demokrasi girişimini İzmir’de başlattı. Cumhuriyete karşı yapılan Menemen İsyanı onu üzse de Ordu sert bir şekilde bastırarak, gözdağı verdi. 1934 yılına kadar her yıl İzmir’e gelerek, kalkınmasını yerinde izledi. Bu sevdanın bir başka nedeni de, ilk görevine gittiği 1905 yılında İzmir’i gördüğünde, doğduğu Selanik’e benzetmesiydi. Selânik kaybedilince İzmir yerini aldı. Bütün bu nedenlerden ötürü İzmir, Mustafa Kemal’in şehridir.


    Uzun yıllar İzmir Türkiye’nin genelde 3., ekonomide 2. Büyük şehri özelliğini korudu, siyasetin pusulası oldu. Sporda bile Göztepe ile Avrupa liglerinde öncü oldu. Bütün olumlu özelliklerine rağmen, İzmir 21. asrın başlarından bu yana geçmişte sahip olduğu 2. ve 3. büyük kent ünvanını diğer şehirlere kaptırdı. İzmir Ruhu’ndan habersiz dayattırılan adaylar, İzmir’i tanımayan teknisyenlerin ardı arkası kesilmiyor. Belediye Başkanının tüm çabalarına rağmen, İzmir’e yabancı elemanların dayatılması, ideolojik nedenlerle seçileceklerine duyulan güvenden kaynaklanıyor. Bu durum şehrin gelişmesine değil, yerinde saymasına, hatta gerilemesine yol açtı. 


    Oysa Victor Hugo’nun 19.asırda bir prensese benzettiği İzmir, 20. Asrın sonlarında Akdeniz Yıldızı olmaya namzetti. 21. asırda ise yerinde saymakla kalmadı, daha da geriledi. Şehrin kalkınması; her yıl sokakları kazımak, merdiven parkelerini değiştirmek, çöpü akciğer konumundaki Yamanlar’a dökmekle, beceriksiz elemanlarla gerçekleşmez. Bunların çok ötesinde büyük projelerle, İzmirli Ruhuyla şehrimiz lâyık olduğu yere gelebilir. İlçeler gelişirken, kent merkezinin yerinde sayması İzmir’e yakışmaz…
    İzmir’in bu durumu salt İzmirlileri değil, Devleti yönetenleri de üzdüğü için, 24 Haziran 2018 seçim startı İzmir’de verildi. AK Parti İzmir 6. Olağan Kongresi ve ardından yapılan Mitingde yapılan coşkulu konuşmalar, İzmir’in ma’kus talihini değiştirmeye yönelikti. Bu konuşma metnini bir yere senet gibi kaydederek, dayatmayla ithal adayları değil, İzmirli Ruhuna sahip, gerçek sevdalıları seçelim. O zaman vaat edilen projeler için hesap sorabiliriz… 


    İZMİR’E  HİZMET ŞEREFTİR    


    Geçmiş dönemlerde İzmir’e İl Başkanı ve Milletvekili olarak hizmetlerde bulunan yeni İl Başkanı Aydın Şengül; “Size hizmetkar olmak benim için şereftir. Bizler için bu davada nefer olmak yeterdir. 24 Haziran’a kadar çok çalışacağız. İzmir’de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.” dedi.


    İZMİR’E OLAN SEVGİM BİTMEZ


    Ardından sahneye çıkan İzmir Milletvekili, Son Başbakan Binali Yıldırım, İzmir’e duyduğu sevgiyi yansıtan coşkulu bir konuşma yaptı: “İzmir güzelliklerin şehri, dört bir köşesini selamlıyorum. İzmir Türkiye’nin Avrupa’ya açılan penceresi… İzmir kalkınmazsa Türkiye kalkınamaz. İzmir’i ihmal eden, Türkiye’yi ihmal etmiş olur. Biz 15 yıldır İzmir’i hiç ihmal etmedik. Aydınlık Türkiye için İzmirimize Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde çok büyük eserler kazandırdık. Son Başbakan olabilirim, ancak İzmir’e olan sevgimiz, minnetimiz asla son bulmaz, bitmez… İzmir’e 50 milyar liralık yatırım yaptık. 2003 yılında 400 km. bölünmüş yol vardı, bunun üzerine 410 km. ekledik. İzmir’e bir gerdanlık yapacağız. İzmir Körfezine ray tüneli ve köprüsü yapıp, Balçova’dan Karşıyaka’ya 5 dakikada geçeceğiz. İzmir’in bu çılgın projesi için biz hazırız, İzmirliler de hazırsa, inşallah bu mega projeyi İzmir’e kazandıracağız. İzmir çevre yolunu yaptık, hizmete açtık. İzmir-Manisa Sabuncubeli Tüneli’ni de bu yıl hizmete alıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun… İzmir’e hızlı tren de geliyor. İzmir’i Dünya şehri, İstanbul ilke otoyolla, Osmangazi köprüsüyle de birleştiriyoruz.” 
    Başbakan Binali Yıldırım’ı konuşmasına İzmirliler, özellikle Gençlik Kolları coşkuyla; sık sık  “İzmir sizinle gurur duyuyor” sloganıyla karşılık verdi.


    İZMİR’İ LOKOMOTİF YAPMADAN DİNLENMEK YOK!


    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir İktisat Kongresi’ne nazire yaparcasına ilk konuşmasını İZTO’da yaptı.   Halkapınar Stadyumuna girdiğinde tezahurat tavan yaptı. Sevgi Cumhurbaşkanı, yeni İzmir Ekibine başarı dileyerek, Millî İttifak neferlerine seslenişinde şunları söyledi:


     “Ben de bugün, sana tüm yüreğimle, tüm kalbimle geldim İzmir. Bizim bugüne kadar İzmir'e kendimizi tam olarak anlatamadığımıza inanıyorum. Kalpten kalbe giden yolları artık açık etmenin zamanı geldi. Bu defa İzmir'le aramızdaki tüm perdeleri kaldıracak, bütün zincirleri kıracağız. İzmir Gazi Mustafa Kemal'in şehridir. İzmir AK Parti iktidarlarının diriliş hamlelerine şahitlik etmiştir. İzmir inşallah, 24 Haziran'da şahlanışın sembolü olarak da tarihe geçecektir. Ey İzmir, 24 Haziran'da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçmeye hazır mıyız? 


    Biz bugüne kadar birilerinin yaptığı gibi İzmir'i, İzmir halkının değerlerini istismar etmedik. Korku ve tahrik siyaseti ile İzmir'in üzerine karabasan gibi çökenler bu şehre ne vermişlerdir? Hangi eserleri ile hangi hizmetleri ile İzmir'in geleceğine katkıda bulunmuşlardır? AK Parti'nin İzmir'e ve halkına en küçük bir zararı, en küçük bir baskısı dokunmuş mudur? Biz İzmir'de de demokrasinin, temel özgürlüklerin genişletilmesi için vargücümüzle çalıştık. Sadece belli bir kesimin değil, tüm vatandaşlarımızın demokrasi hakkı olduğunu söylemek suç mudur? Özgürlüklerin belli bir grubun değil, herkesin hakkı olduğunu, bunları savunmak ve bunun için mücadele etmek suç mudur? Eğer bunlar suçsa evet bizim suçumuz büyük, hem de çok büyük…

 
    Partimizin programında; lâikliği demokrasinin vazgeçilmez şartı olarak gördüğümüz açıkça yazıyor. Tüm Hıristiyan, Musevi cemaatinin, hepsinden de en özgür dönemlerini AK Parti iktidarlarında yaşadıkları cevabını alırsınız. Bizim kimsenin inancı ile bir derdimiz yok. Bizde Alevi-Sünni ayrımı da yok. Bizim böyle bir derdimiz yok. Dinin siyasete alet edilmesine kesinlikle karşıyız. 


    FETÖ'ye karşı 17-25 Aralık'ta mücadele ettik. CHP'yi bize karşı yumruk atarken bulduk. 15 Temmuz gecesi ben Marmaris'ten İstanbul'a hareket ettim, havalimanına geldiğimde on binler Atatürk Havalimanı'ndaydı. Meğerse ben 01:20'de oraya indiğimde 23:15'te bay Kemal oraya gelmiş, tanklar korumaya almışlar. Oradan Bakırköy Belediyesi'ne gidiyor. Darbe olursa tankın önüne önce ben çıkarım diyen kişi, bu defa tankların korumasında havalimanından çıkıyor. Yandın bay Kemal yandın, sen darbe karşıtı değil, darbecisin! Genelkurmay Başkanımızı darbeciler götürdüğü için Genelkurmay Başkanlığı'na da atamayı oradan yaptım. Şu andaki 2. Başkanı vekaleten atadım. Sayın Başbakan ile de irtibat halinde oldum. Başbakan'ın Ilgaz Tüneli'ne saklandığını söylüyorlar.

 

Eğer, tünellere saklanacak olanlar varsa bay Kemal saklananlardan bir tanesi. Ama o tünel bulamadı, Bakırköy Belediyesi'ne gitti. Kendileri ile istişare ederek o geceyi yönettik. Biz Allah'ın izni ile ölümü korkutarak bu yolda yürüdük.


    Buraya gelirken rakamları aldım. Son rakamları veriyorum. Afrin'de etkisiz hale getirilenlerin sayısı 4 bin 305'e ulaştı. Kuzey Irak'ta etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısı 372. Bitmedi, yurt içinde Cudi'de, Gabar'da etkisiz hale getirilenlerin sayısı 281. 
    Ey İzmir, 24 Haziran'da bu tembellere, bu istismarcılara derslerini veriyor muyuz? 24 Haziran'da tercihimizi hizmetten, projeden, icraattan yana kullanıyor muyuz? İşte bana göre gerçek İzmir bu, İzmir'in özlediği tablo bu, Türkiye'nin ihtiyacı olan duruş bu… 24 Haziran İzmir için de bir milat olacaktır. Erken seçim kararının ilan edildiği 18 Nisan'dan bugüne kadar hadiseleri sizler de takip ettiniz. Ana muhalefetin ve onunla aynı telden çalanların nasıl savrulmalar yaşadıklarını gördünüz değil mi? Muhalefetin aradan geçen bir yılı aşkın sürede ne Cumhurbaşkanı adayları ile ilgili ne de seçimde millete söyleyecekleri ile ilgili en küçük bir çalışmaları olmadığı ortada. Biz, seçimlerin 2019'da yapılacağı hesabıyla hareket etmemize rağmen Cumhurbaşkanı adayımızdan yeni yönetim mimarimize kadar söz vererek göreve başlamıştık. MHP ile ittifak kararımızı ilan etmiştik. Şu anda bu meydanda cumhurun ittifakı var. Derdimiz cumhur, yani milletin ittifakını sağlayalım. 


    Bunların ülkeyi yönetmek, millete hizmet etmek gibi bir dertleri yok. Üstelik öyle bir tezgah kurmuşlar ki, birisi oradan 'Sar bana 15 mebus' diyor. Öteki cümle bitmeden paket yapıp gönderiyor. Meclis'te milletvekilleri ağlıyor. Kendi yuvası orası. Sen genel başkan olabilirsin ama sen o milletvekillerini pazarlayan bir insan olamazsın. Tarih bunu Güneş Motel'le yazmıştır, bir de şimdi bay Kemal ile yazmıştır. İnternetten oyuncak bebek siparişi verseniz bu kadar hızlı servis olmaz. Erdoğan Diktatör diyor, ama Diktatörlüğün daniskasını o yapıyor… Bunlar siyaseti, millete hizmet için değil, göbeklerinden bağlı oldukları mahfillerin hesapları için yapıyorlar. İçerideki ve dışarıdaki Soroslar için yapıyorlar. Tek dertleri var, Tayyip Erdoğan'dan kurtulmak. Tayyip Erdoğan'ı, Soros getirmedi, milletim getirdi. Alırsa milletim alır. Bana düşen de el göz baş üstüne…”


             Konuşması gençler tarafından hem salon, hem miting alanında coşkulu sloganlarla bezenen Cumhurbaşkanı, sanatçı İbrahim Tatlıses'i kürsüye çağırarak “Yaylalar” türküsüne eşlik ederek nakarata Afrin ve Menbiç’i ekledi. Tatlıses'in AK Parti'den İzmir milletvekilliği için aday adayı olduğunu belirtti.


    Cumhurbaşkanımız ve son Başbakanımızın İzmir sevdası şehrimiz için bir avantajdır. Cumhurbaşkanının deyimiyle; “İzmir arzu ettiği ilerlemeyi kaydedemiyorsa bir yerlerde tıkanıklık var” demektir. O tıkanıklığın açılması, İzmir’in Akdeniz Yıldızı olması için 24 Haziran günü bir milât, İzmir Şahlanışın sembolü olmalı… İzmir Ruhu’na sahip adaylar için çalışılmalı.

 
Etiketler: SEÇİM, STARTI,, NEDEN, İZMİR’DE, VERİLDİ?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
04 Kasım 2019
E-ATIK KONUSUNDA İZKAB’IN ÖRNEK ETKİNLİĞİ
2854 Okunma.
24 Temmuz 2019
M.KEMAL PAŞA, 100 Yıl önce ERZURUM KONGRESİ’nde LİDER SEÇİLDİ
4002 Okunma.
31 Mayıs 2019
KADİR GECESİ ve İBADETİ
415 Okunma.
26 Mayıs 2019
1Y1K: Dr.M.TALAT ŞİMDİ – MARDİN TARİHİ KİMLİĞİ
458 Okunma.
18 Mayıs 2019
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
455 Okunma.
15 Mayıs 2019
15 MAYIS 1919… İZMİR’İN KARA GÜNÜ
377 Okunma.
13 Nisan 2019
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 18 YAŞINDA
482 Okunma.
22 Mart 2019
İZMİR-KARABAĞLAR’DA KENTİN KIYISINDAKİ KADINLAR DEFİLESİ
671 Okunma.
10 Mart 2019
DÖNÜŞÜM MARDİN’İN TARİHİ DOKUSUNU BOZMAMALI
846 Okunma.
02 Mart 2019
KARABAĞLAR PROJE TANITIMINA BAKAN PAKDEMİRLİ DAMGA VURDU
708 Okunma.
07 Ocak 2019
I.DÜNYA SAVAŞI ve KAFKASYA CEPHESİ
5450 Okunma.
29 Aralık 2018
ENGELSİZ YÜREKLER İZMİR’DE MEHMET ÂKİF’İ ANDI
994 Okunma.
13 Aralık 2018
ADNAN AVUKA’NIN SERGİSİ İZMİR’DE MARDİN VUSLATI YAŞATTI
1808 Okunma.
26 Kasım 2018
İZMİR MARDİNLİ GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ’NİN VEFASI
2666 Okunma.
12 Kasım 2018
UZAYDA YANKILANAN TEK SES E Z A N’ DIR!
2427 Okunma.
22 Ekim 2018
İZMİR’DE YEREL SEÇİMİ MARDİN HOŞGÖRÜSÜ KAZANDIRACAK
2955 Okunma.
28 Eylül 2018
ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NİN 69. YILDÖNÜMÜ İZMİR’DE KUTLANDI
2498 Okunma.
25 Ağustos 2018
MAZİDE KALANLAR
1477 Okunma.
11 Temmuz 2018
EBRU BAYBARA DEMİR'E SOSYAL MEDYADAN DESTEK OLALIM
4343 Okunma.
17 Haziran 2018
B A B A M
1630 Okunma.
09 Haziran 2018
İZMİR’DE BİR ARI KRALİÇE; C E Y D A
1096 Okunma.
05 Haziran 2018
İZMİR’İN HOŞGÖRÜ RENGİ MARDİN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
1946 Okunma.
13 Mayıs 2018
İZMİR KADINLAR BİRLİĞİ DERNEĞİ/İZKAB
1310 Okunma.
12 Mayıs 2018
FRANSIZ, GEÇMİŞE DE FRANSIZ!
734 Okunma.
27 Nisan 2018
AFRİN’DE DİRİLİŞ
806 Okunma.
17 Nisan 2018
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 17 YAŞINDA
860 Okunma.
13 Nisan 2018
Mİ’RAÇ
988 Okunma.
28 Mart 2018
ÇİN’İN ÜNLÜ SOPRANOSU DİLBER YUNUS’U DİNLERKEN
1486 Okunma.
14 Mart 2018
İZMİR KARABAĞLAR’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR
2072 Okunma.
09 Mart 2018
İDÜ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
1403 Okunma.
28 Şubat 2018
II.ABDÜLHAMİD HAN GÖKTEN İNDİ!
1473 Okunma.
19 Şubat 2018
ÇİN, YENİ YILI “MUTLU BAHAR BAYRAMI” GÖSTERİSİYLE İZMİR’DE BAŞLATTI
1879 Okunma.
17 Şubat 2018
I.AFRİN SAVAŞI ve ÖNEMİ-1119
1714 Okunma.
05 Şubat 2018
BİNİKİ YÜZ YILDIR ORTADOĞU COĞRAFYASINDAYIZ
1957 Okunma.
22 Aralık 2017
YILBAŞI’NIN TARİHÇESİ VE TÜRKLERDE AĞAÇ-GÜNEŞ KÜLTÜ
2978 Okunma.
29 Kasım 2017
RAVZA’DA YAKARIŞ
884 Okunma.
10 Kasım 2017
ATATÜRK’ÜN YAZDIĞI ŞİİRLER
1296 Okunma.
22 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ – 2 / MEDİNE-İ MÜNEVVERE
1156 Okunma.
03 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ-DAVET
1143 Okunma.
21 Haziran 2017
KADİR GECESİ ve İBADETİ
1070 Okunma.
18 Haziran 2017
BABAMIN MİRASI; ERDEM…
1029 Okunma.
07 Nisan 2017
KÂZIM KARABEKİR MESELESİ
1407 Okunma.
26 Mart 2017
ULUSLARARASI ÇAKA BEY SEMPOZYUMU
1690 Okunma.
21 Mart 2017
NEVRUZ’UN GEÇMİŞİ
1519 Okunma.
15 Mart 2017
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ’NDE TASARIM YILDIZLARI DOĞUYOR
1261 Okunma.
01 Mart 2017
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1144 Okunma.
26 Şubat 2017
Ö.FARUK GÜLTAŞLI ŞEFLİĞİNDEKİ RÜŞTÜ ŞARDAĞ KONSERİ
1597 Okunma.
06 Ocak 2017
İZMİR KURTULUŞUN SEMBOLÜ
1449 Okunma.
05 Ocak 2017
VAZİYET-İ UMUMİYE MİLLÎ BİRLİĞİ GEREKTİRİYOR
1561 Okunma.
19 Aralık 2016
TÜRK YILMAZ
1250 Okunma.
19 Ekim 2016
PAŞAVAT ÇINARININ DÖKÜLEN YAPRAKLARI
5254 Okunma.
01 Ekim 2016
15 TEMMUZ DEMOKRASİ ve ÖZGÜRLÜK TÜRKÜSÜ
1217 Okunma.
11 Eylül 2016
“KUT”LU ÖNDER
1494 Okunma.
06 Ağustos 2016
B İ R O L A L I M
1315 Okunma.
18 Temmuz 2016
ORDU MİLLET NÖBETTE
2408 Okunma.
29 Nisan 2016
100. YILDÖNÜMÜNDE KÛT’ÜL AMARE SAVAŞI
1708 Okunma.
18 Mart 2016
ÇANAKKALE DENİZ SAVAŞI-18 MART 1915
1622 Okunma.
23 Şubat 2016
“MEZOPOTAMYA’DA İHANET EDEN, KUDÜS’TE HANÇERLENİR!”
1811 Okunma.
07 Ocak 2016
ATATÜRK’ÜN KOMŞULARLA İLİŞİKİSİ
1989 Okunma.
22 Aralık 2015
MEVLİD KANDİLİ
1989 Okunma.
03 Aralık 2015
KADIN HAKLARI
1535 Okunma.
26 Kasım 2015
ARTIK KELİMELERDE ŞAPKA ^ KULLANILACAK
1420 Okunma.
17 Kasım 2015
İLK TAMPON DEVLET GÜNEY DOĞU’DA KURULDU
1684 Okunma.
10 Kasım 2015
HATAY’IN DİYETİ ATATÜRK’ÜMÜZ
1894 Okunma.
07 Kasım 2015
ÂRİF MİLLET
1497 Okunma.
14 Eylül 2015
DİKKAT! 5. KOL YOĞUN FAALİYETTE…
1908 Okunma.
09 Eylül 2015
9 EYLÜL RUHU, TARİHİ TEKRARLATMAYACAK!
1218 Okunma.
25 Ağustos 2015
Yüreğim Kışlan
1668 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1402 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1154 Okunma.
18 Temmuz 2015
BİRLİĞİN HARCI BAYRAM
1420 Okunma.
19 Mayıs 2015
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
1861 Okunma.
07 Mayıs 2015
MARDİN’DE HIDRELLEZ YEMEĞİ
1667 Okunma.
01 Mayıs 2015
ÇOCUKLAR ATALARINI TANIDIKÇA, ÖZGÜVENLERİ ARTACAK
2040 Okunma.
25 Mart 2015
ÇANAKKALE SAVAŞLARI KRONOLOJİSİ
2124 Okunma.
24 Şubat 2015
CABER’DEKİ SÜLEYMAN ŞAH KİMDİR?
1859 Okunma.
04 Eylül 2014
BİRLİK ve BERABERLİĞİMİZİN ÇİMENTOSU SİVAS KONGRESİ...
2947 Okunma.
08 Temmuz 2014
I.DÜNYA SAVAŞI’NIN NEDENLERİ Ayten DİRİER
2466 Okunma.
29 Mayıs 2014
İSTANBUL FETHİNİN TÜRK VE DÜNYA TARİHİNDEKİ ÖNEMİ-4
2464 Okunma.
20 Mayıs 2014
ATATÜRK’ÜN BAĞIMSIZLIK HAREKETLERİNDEKİ ÖNCÜLÜĞÜ
2418 Okunma.
17 Nisan 2014
YENİ YAYINLAR - 2014
2300 Okunma.
13 Nisan 2014
147 yıllık İZMİR BELEDİYE BAŞKANLARI
2233 Okunma.
05 Nisan 2014
2014 YEREL SEÇİM MESAJI; BAĞIMSIZLIK KARAKTERİMDİR!
3805 Okunma.
22 Mart 2014
NEVRUZ KİMİN BAYRAMI?
2343 Okunma.
18 Mart 2014
ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ-18 MART 1915
1835 Okunma.
01 Mart 2014
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1884 Okunma.
12 Şubat 2014
ŞEHZADE MUSTAFA NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?
2538 Okunma.
25 Aralık 2013
KANUNÎ, ŞEHZADELERİNİ NEDEN BOĞDURDU?
2428 Okunma.
23 Aralık 2013
TÜRKOVİZYON TÜRK DÜNYASI ŞARKI YARIŞMASI
1744 Okunma.
02 Aralık 2013
İNOVASYON HAFTASI
1940 Okunma.
01 Aralık 2013
DURUN! DURUN BİRAZ…
2275 Okunma.
21 Kasım 2013
MARDİN’İN KURTULUŞU
6703 Okunma.
14 Kasım 2013
KERBEL’NIN AĞIDI, TAHILLARIN TÜRKÜSÜ AŞURE
3366 Okunma.
10 Kasım 2013
ATATÜRK'ÜN DEVRİMCİLİK ANLAYIŞI...
1679 Okunma.
11 Ekim 2013
İZMİR MUTFAĞIMDAN BAYRAM TATLILARI(10 ÇEŞİT)
2010 Okunma.
02 Ekim 2013
SEYYİD MÜKERREMEDDİN EMİR SULTAN
3204 Okunma.
28 Eylül 2013
MARDİN’DE BAHAR ve NERGİZİYE SALATASI
2569 Okunma.
09 Eylül 2013
Dokuz Eylül ve İzmirlilik ruhu
1587 Okunma.
05 Ağustos 2013
ADNAN AVUKA, İZMİR’DE MARDİN RÜZGÂRI ESTİRDİ
4009 Okunma.
30 Temmuz 2013
1 YAZAR * 1 KİTAP Ayten DİRİER
2026 Okunma.
25 Temmuz 2013
Mardin'de Bayram/Paskalya Çöreği : İKLİÇE
2374 Okunma.
Haber Yazılımı