Yazı Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 11:35 Bu yazı 301 kez okundu
 
Rus Şirketi Wagner Grubu
Diyaeddin Ulucan
 
 

Rus Şirketi Wagner Grubu Wagner Grubu,

 

Rusya'da bulunan özel bir askeri şirkettir.Wagner Grubu'nun içerisinde bulunduğu şirket, özellikle Doğu Ukrayna, Suriye ve Libya başta olmak üzere dünyadaki diğer çatışma bölgelerinde yer alan bir örgüttür.

 

Wagner Grubu, Rusya'nın dış çıkarlarının korunması için kurulmuş bir şirkettir.Ben bu yazımda Wagner Grubunun Libya'daki varlığı konusunda görüşlerimi bildirmek istiyorum.Libya'da Birleşmiş Milletler'in tanıdığı ve Türkiye tarafından desteklenen Libya Ulusal Mutabakat Hükümetine karşı savaşan Darbeci Hafter'in destekçilerinden birisi de Wagner Şirketinin paralı askerleridir.

 

Wagner şirketinin Libya'daki paralı askerlerinin sayısı Türk istihbaratına göre 2500 civarındadır.Aynı zamanda bu şirket Darbeci Hafter lehine kamuoyu oluşturmak için kapsamlı kampanyalar da yürütmektedir.Ancak Wagner şirketinin sahibi Yevgeny Prigozhin Rus olmasına rağmen Rusya'da, Libya'daki askeri faaliyetlerle ilgili resmi ya da teyit edilmiş bir bilgi bulunmazken, yapılan açıklamalar ve araştırmalar bu ülkedeki paramiliter faaliyetlerinin arkasında güvenlik şirketi Wagner Grubu'nun olduğuna işaret ediyor.

 

Wagner Şirketinin sahibi Yevgeny Prigozhin'in kurduğu 'İnternet Araştırma Ajansı' adlı şirket Rusya'da Vladimir Putin lehine çalışma yapmaktadır.Yevgeny Prigozhin'in 'İnternet Araştırma Ajansı' şirketi 2016 yılında Donald Trump'ın kazandığı Amerika Birleşik Devletleri'ndeki seçimlerde hile yapmakla da suçlanmıştı.Ayrıca Prigozhin, 2018 yılında yaptığı 'trol fabrikaları nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri'nde yaptırım listesine alındı.

 

Birçok ülkeye paralı asker gönderen Wagner Şirketinin sahibi Yevgeny Prigozhin'in askeri bir geçmişi yoktur.Sahip olduğu catering şirketiyle Rusya devlet başkanlığının yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşıladığı için Kremlin'in aşçısı' lakabıyla bilinen Prigozhin, gizemli bir iş adamıdır. Hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır.Ancak Putin döneminde aldığı ihalelerle tanınıyor.

 

Catering firmasının yanı sıra restoranı, medya ajansları ve petrol ile madencilik şirketleri var.Wagner Şirketi, ilk olarak Ukrayna'da daha sonra Suriye, Madagaskar, Zimbabve, Sudan ve Libya'da faaliyette bulunmuştur.Şirketin paralı askerlerinin Venezuela Devlet Başkanını Nicolas Maduro'yu da tehlikelere karşı koruduğu bilinmektedir...

 

Diyaeddin Ulucan

 
Etiketler: Rus, Şirketi, Wagner, Grubu, ,
Yorumlar
bitiş --> form>
Haber Yazılımı