Yazı Detayı
26 Mayıs 2019 - Pazar 21:35 Bu yazı 219 kez okundu
 
Refleks Tepkiler, Ağır Bedeller Ödetir…
METİN AKGÜN
 
 

Refleks Tepkiler, Ağır Bedeller Ödetir…

 

 

30 Nisan 2019 tarihinde, Tuzla Aydınlı mahallesinde yoldan geçen bir araç sürücüsü çekirdeklerin aracına isabet etmesiyle aracından inerek çocuğu kovaladı. Çocuğu önce yumruk atan şahıs sonra da yere düşen çocuğu tekmeledi. Çevrede bulunan bir vatandaşın ‘polisi çağıracağım’ demesiyle çocuğu bırakan şahısın dövdüğü çocuk yediği dayakla ilgili; “Biz otobana yakın bir yerde erik yiyorduk. Çekirdeklerini de aşağı doğru atıyorduk. Arabanın biri kırmızı ışıkta durmuştu. Çekirdek de gelmemişti ama adam herhalde taş zannetti. Arabamı taşlıyorsunuz diye beni kovalamaya başladı.'' Diyerek anlattığı olay, önce serbest bırakılan zanlının, itirazlar sonrası tutuklanması ve devam eden yargı sürecinde 3-4 yıl hapis istemiyle ulusal medyada haber olmuştu…

 

Basit bir konudan bu denli büyük bir olayın meydana gelmesi, izlenen görüntülere büyük tepkilerin uyandığı da göz önüne alınarak değerlendirildiğinde izahı kabil değil gibi…

 

Yetişkin bir insan neden basit bir konudan dolayı bu denli ifrat ve tefrike girer, kontrolün kaybına dayalı bu denli uç davranışlara yönelir diye düşünülmesi gereken bir sorun aslında…

 

Medyaya yansıyan bu olayın benzeri başka illerde, başka mahallelerde, belki aile içerisinde defalarca yaşanmıyor mu? Tanıkların sessiz kaldığı, aile büyüğüdür, denip susulduğu, normalin ötesinde uç söz, söylem ve eylemlerle kontrolün kaybedildiği haller neden yaşanır sahi?

 

Aldığımız eğitim, kontrolün sağlanması açısından yetersiz kaldığı, bireyi hayata hazırlamak gibi bir hedefe dayanmadığı da düşünülebilir mi?

 

Sorunların çözüm odağında eğitimin olduğundan hareketle; 2023 vizyonumuzda yer alması gereken hedefler içerisinde yer alması gerektiğini düşünüyorum.

 

Bu olay, yıllar öncesi okuduğum, o dönem de gençlerle paylaştığım satır başlarından bir yazıyı paylaşmanın anlamlı olacağını düşünüyorum.

 

Hakikaten, yaşadıklarımızın mana derinliğini düşünmek, arka planda nefsimize dönük mesaj aramak, ona dönük vaziyet almak yönünde değer kazanmak, bu kazanıma yönelik de eğitim süreci yaşatmak yarınlar için önem taşıyacaktır.

 

"FISILTI" ya da "TUĞLA" isimi yazıda;

 

Genç ve başarılı bir yönetici, yeni Jaguar'ıyla bir mahalleden hızlı bir şekilde geçiyordu. Park etmiş arabaların arasından yola aniden çıkabilecek çocuklara dikkat ediyordu ve bir şey gördüğünü sanarak yavaşladı. Arabayla caddeden yavaşça geçerken hiç çocuk göremedi fakat arabasının kapısına bir tuğla atıldığını fark etti. Aniden arabasını durdurarak tuğlanın fırlatıldığı yere geri döndü. Arabadan indi, orada bulunan küçük bir çocuğu tuttu ve onu park etiği arabasına doğru iterek bağırmaya başladı; "Bunu neden yaptın? Sen de kimsin, ne yaptığının farkında mısın?"... İyice sinirlenerek devam etti; "Bu yeni bir araba ve atmış olduğun bu tuğla bana çok pahalıya mal olacak. Bunu neden yaptın?" 

 

Çocuk yalvararak cevap verdi: 

 

- Lütfen efendim. Çok üzgünüm ama başka ne yapabilirdim bilmiyordum. Eğer tuğlayı fırlatmasaydım kimse durmazdı. 

Park etmiş arabalardan birinin arkasına işaret ederken çocuğun gözyaşları çenesine süzülüyordu... Sonra devam etti: 

 

- Kardeşim kaldırımın kenarından yuvarlandı ve tekerlekli sandalyesinden düştü. Ben onu kaldıramıyorum. Lütfen onu tekerlekli sandalyesine oturtmam için bana yardım eder misiniz? Benim için çok ağır. 

 

Bu durumdan son derece duygulanan genç yönetici, boğazında büyüyen yumruyu zar zor da olsa yutkundu. Yerdeki genci kaldırarak, tekerlekli sandalyeye geri oturttu. Mendiliyle, çizik ve yaraları sildi ve gencin ciddi bir yarası olup olmadığını kontrol etti. Küçük çocuk genç yöneticiye dönerek: 

 

- Teşekkür ederim efendim. Allah sizi korusun, dedi. 

 

Genç yönetici, küçük çocuğun ağabeyini kaldırımdan evine doğru götürmesini izledi. Bulunduğu yerden arabasına geri dönmesi oldukça uzun sürmüştü. Uzun ve yavaş bir yürüyüştü... 

 

Genç yönetici, kapıyı hiç tamir ettirmedi. Kapıda oluşan çöküğü, hayatını birisinin kendisine tuğla atmasını gerektirecek kadar hızlı yaşamaması gerektiğini hatırlatması için öylece bıraktı. 

 

Allah, bazen ruhunuza fısıldar ve kalbinize konuşur. Bazen, dinleyecek kadar zamanınız olmadığında ise, size bir tuğla fırlatır. İster fısıltıyı dinleyin, ister tuğlayı bekleyin. Karar sizin... 

 

Sahi bu şahsın yerinde biz olsak ne yapardık…

 

Düşünmek çok şey kazandıracaktır. Sevgiyle kalın…

 

 

Metin AKGÜN

Maarif Müfettişi

Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 
 
 
Etiketler: Refleks, Tepkiler,, Ağır, Bedeller, Ödetir…,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
28 Haziran 2020
Eğitimde Kaybettiğimiz Değerlerimiz (1)...
160 Okunma.
11 Haziran 2020
‘Verdiğimiz “Eğitim” Bireyi Ne Kadar Erdemli kılıyor...
439 Okunma.
28 Mayıs 2020
‘The Platform’ Filminin Ardından Nefsimizi Sorgularsak.
321 Okunma.
29 Nisan 2020
"Koronavirüs Öncesi ve Sonrasını Değerlendirirsek…"
431 Okunma.
16 Nisan 2020
"Kovid-19 Salgınının Ekonomi Üzerindeki Etkileri"
258 Okunma.
30 Ocak 2020
"6.8’lik Elazığ Depreminin Bilançosu Ağırlaşıyor"
14464 Okunma.
09 Ocak 2020
Türk Her Yerde Türk’tür
1758 Okunma.
09 Aralık 2019
Farkında Olmadan ‘Şirk’e Kayıyoruz!’ ,
2783 Okunma.
15 Kasım 2019
"Riyadan Şirke Uzanan Hatalarımız….
1795 Okunma.
29 Temmuz 2019
Milli Beka Mücadelemizde Ana Eksenimiz “EĞİTİM” Olmalıdır.
4923 Okunma.
12 Temmuz 2019
Eğitimde Yaşanan Sorunlarımız, Çözümsüz Değil.
327 Okunma.
11 Haziran 2019
Eğitmediklerimizin Bedelini Ödüyoruz…
437 Okunma.
15 Mayıs 2019
Bir Nesli İnşa Ederken…
518 Okunma.
14 Nisan 2019
Neslin İnşa Sürecinde Büyük Risk “RİYA”
592 Okunma.
21 Mart 2019
“Nevruz” Tarımsal Açısından Bir Fırsat Olabilir…
506 Okunma.
02 Mart 2019
"Mesleki Eğitimde Paradigma Değişimi, Hayalin Alt Yapısıyla Başlar.
558 Okunma.
03 Şubat 2019
"TARİFELİ UÇAĞI KAÇIRSANIZ NE HİSSEDERSİNİZ?"
2199 Okunma.
20 Ocak 2019
Eğitimde 2023 Vizyonumuzda “Değerlerimiz” Yer Almalı…(II)
2032 Okunma.
13 Ocak 2019
Eğitimde 2023 Vizyonumuzda “Değerlerimiz” Yer Almalı…(I)
1003 Okunma.
14 Aralık 2018
“5N 1K” Uygulamasına Farklı bir Bakış…
2568 Okunma.
Haber Yazılımı