Yazı Detayı
19 Ocak 2020 - Pazar 11:51 Bu yazı 1907 kez okundu
 
Medeniyetlerin Mozaiği Mardin
DİYADİN ULUCAN
 
 

Medeniyetlerin Mozaiği Mardin Güneydoğunun tarihsel, şiirsel kentlerinden Mardin, M.Ö.4500'den başlayarak yerleşim gören bir şehirdir.

 

Mardin, Subari, Sümer, Akad, Babil, Mitaniler, Asur, Pers, Roma, Bizans, Araplar, Selçuklular, Artuklular ve Osmanlı dönemine ait birçok yapıyı bünyesinde harmanlayabilmiş bir açık hava müzesidir. Mardin, dar ve taş sokaklarında dolaşanlara geniş tarih yelpazesi sunan bir şehirdir. Mardin, özellikle Mezopotamya ve Mısır'da görülebilen büyük boyuttaki birlik ve beraberliği yansıtmaktadır.

 

Mardin'deki birçok tarihi eser farklı medeniyetlere ve kültürlere aittir. Dayrülzaferan Manastırı, 5.yüzyılda inşa edilmiş Süryanilere ait önemli bir dini merkezdir. Kasımiye medresesi ise tıpkı Zinciriye Medresesi gibi Artuklular zamanında inşa edilmiş ancak medresenin inşası Moğol saldırıları nedeniyle Akkoyunlular döneminde tamamlanarak bölgede önemli bir eğitim merkezi rolü üstlenmiştir. Mardin'deki en eski cami olan Ulu Camii, Artuklu mimarisini günümüze taşıyan önemli örneklerden biridir.Mezopotamya'nın önemli yerleşim bölgelerinden biri olan Dara Antik Kenti, 6.yüzyılda Doğu Roma İmparatorluğu sınırlarını korumak için kurulmuştur ve Mardin daha birçok tarihi yerleriyle farklı dinlerin, dillerin ve medeniyetlerin mozaiği olmuş bir kenttir.

 

Mardin'i günümüz değerleriyle değerlendirmek gerekirse; kültürüyle, turizmiyle, tarihiyle ve sosyal yapısıyla daha çok gelişmeye müsait bir şehirdir.

 

Mardin, bugüne kadar alması gereken hizmetleri yeterince alamamış bir memlekettir.Mardin'in ilçeleri bağlamında da konuşmak gerekirse tüm ilçelerin altyapılarının yapılması büyük önem arz etmektedir ve altyapının tamamlanması ile birlikte artık yapılacak hizmetler kalıcı olabilecektir.Örneğin, Kızıltepe bugüne kadar hizmet görmemiş bir ilçedir ama yeni gelen Kızıltepe Kaymakamı/Belediye Başkanvekili Hüseyin Çam'ın hizmet konusunda samimi olduğu düşüncesindeyim.Çünkü geçen günlerde yapılan açıklamada Kaymakamımız/Belediye Başkanvekilimiz Hüseyin Çam altyapısıyla, üstyapısıyla Kızıltepe'yi kalkındırmak için ekim ayına kadar süre belirledi.Bu da bizi ve Kızıltepeli hemşehrilerimizi umutlandırmaktadır.Bundan dolayı tüm ilçelerimizde ve Büyükşehir'de, bundan sonra bugüne kadar yapılmamış hizmetlerin daha iyilerinin yapılması, Mardin ve tüm ilçelerinde barış, huzur ve refah sürecinin artarak devam etmesini temenni ederim...

 

Saygılarımla...

 

Diyaeddin ULUCAN

 
Etiketler: Medeniyetlerin, Mozaiği, Mardin,
Yorumlar
Haber Yazılımı