Yazı Detayı
30 Kasım 2019 - Cumartesi 11:50 Bu yazı 776 kez okundu
 
Limon da ki Mucizeler
NUMAN ALADAĞ
numan2363@hotmail.com
 
 

Limon Suyunun Sağlık Faydaları (Detoks Dahil) 

 

Limon'nun tarihçesi:

Limon (Narenciye), Hindistan-Himalaya dağlarının alt eteklerinde ilk defa yetiştirilmiş ve dünya'ya yayılmıştır. 

Limon üretimi: Hindistan, limon üretimi bakımından dünya da lider ülkedir. Türkiye de limon üretimi, dünya da 8'ci sıradadır.

Mübarek limon, kimyasal içerikli ilaçlara nisbeten doğal devalarla, tabiat mahsülleri ile daha kolay ve daha risksiz tedaviler yapma imkanını elde edersiniz. İşte bunlardan bir tanesi de narenciyegillerden ekşi limon'dur.

Mübarek limon meyvesinin faydalarını okuduğunuz zaman şaşıracaksınız. 

Değerli okuyucular, şifa kaynağı mübarek limon Harran ovasında rahatlıkla yetişiyor.

Harran ovasında narenciye yetiştirilmesi için, her Türk vatandaşının Milli  bir görevidir..  

Türk Milletinin, sağlığını düşünüyorsak, Harran ovası çiftçisinin 2020 yılını, narenciye dikim seferberliği ilan etmelidir. Her yıl aynı tarlaya pamuk ekmek, Harran ovasını çöle dönüştürmek demektir.  

Türk Milleti'nin, hastahanelere başvurusunu azaltmak ve kimyasal ilaç tüketiminin asgariye indirilmesi için, modern Tıb tarafından da faydaları onaylanmış olan C vitamini deposu olan narenciye üretimine Harran ovasında, önem verilmesi gerek miyor mu?

Kalplerinde Allah korkusu ruhlarında vatan sevgisi olan, tarım da üretime önem verir. "Lafla Millilik olmaz. Üretime önem vermekle Millilik olur."

Değerli okuyucular, Yirminci asrın ilk yarısı, demirçelik, ikinci yarısı plastik devri olmuştur. yirmi birinci asır ise, protein devridir. Halen Suriye de devam eden barış pınarı harekatının sebebi; sanayi ötesi toplum ülkelerinin, sinsi ve gizlice protein ve su sorunlarını teminat altına alma mücadeleleridir. Türk Milleti olarak, bu stratejik oyunların bilincinde olup, Türkiye genelinde tarımda modernleşmeye önem vermeliyiz. 

LİMON'UN ÖNEMİ:

Limon suyu, C vitamini ve antioksidanlarla dolu ferahlatıcı bir içecektir. Her sabah bir bardak ılık limon suyu içmek, güne başlamak için harika bir yoldur. Limon suyunun faydarları arasında bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olmak ve cildinizin görünümünü iyileştirmek yer alır.

 

Limon suyu içmenin faydaları kalorisi düşük olmasıdır. Bir bardak ılık suda sıkılmış bir limonun suyu sadece 11 kaloriye sahiptir. Suya harika bir lezzet katan ve sizi daha dolgun hissettiren diyetisyenler için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca günlük C vitamini gereksinimlerinizin yarısına kadarını içerir.

Sıkılmış limon suyu bizler için sağlıklıdır çünkü ayrıca lif, B6 vitamini, kalsiyum ve potasyum içerir.

Limon suyunun su vermesinin sebeplerinden biri de, limon ve limon kabuğu flavonoidleri ve polifenolleri içermesidir. Bu bitki bazlı antioksidanlar sizi kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi kronik hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur.

Limon Suyu ve Beslenme:

Limon, sıcak iklimlerde yetişen lezzetli bir narenciye meyvesidir. Saf limon suyunun keskin ve keskin bir tadı vardır. Limon suyunun ılık veya soğuk suyla seyreltilmesi, içme suyunun daha lezzetli olmasını sağlar.

Ortalama büyüklükteki bir limonun suyu bol miktarda vitamin ve mineral içerir. Aslında, büyük bir limon suyunu içeren limon suyunun 20 mg ila 30 mg C vitamini vardır.

Her sabah bir bardak limon suyu içmek, günlük C vitamini almanın 50'sine kadar sağlayabilir.

Bir bardak sudaki bir limonun (47 g) suyu aşağıdaki besinsel faydalara sahiptir:

 • 11 kalori
 • 4 g karbonhidrat
 • 21.6 mg C vitamini ( 36 RDI)
 • 1 mg folat ( 2 RDI)
 • 3 mg potasyum ( 2 RDI)
 • 8 mg magnezyum ( 1 RDI)
 • 3 mg kalsiyum
 • 4 IU A vitamini

Limon Suyunun Sağlık Faydaları:

1- Limon suyunun faydaları da antioksidanlarının seviyeleri ile arttırılır. Araştırmacılar, limon gibi narenciye meyvelerinin, her ikisi de güçlü antioksidanlar olmak üzere, C vitamini ve flavonoidleri yüksek düzeyde bulunduğunu bildirmiştir. Limon suyunda C vitamininin antioksidan aktivitesi, vücutta oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olabilir. Limon suyunun detoksifikasyonda yardımcı olmasının nedeni budur. Narenciye suları tüketmek, diyet C vitamini birincil kaynağı olabilir 

2- Tencerede tavuk pişirdiğiniz zaman, bir limonu iyice yıkayıp, dilimledikten sonra yemek tenceresine koyarsanız yemeğin lezzeti bir kat daha attırmış olursunuz.

3- Her sabah (veya gün boyunca başka zamanlarda) limon suyu içmek sağlığınızı nasıl artırabilir?

Hindistan-Rajasthan Tarım Üniversitesi araştırmaları da, limon gibi turunçgiller metabolizma ve sağlık için gerekli olan bileşen içerdiğini bildirdi. Limon gibi narenciye meyveleri ant-i kanser özelliklere sahiptir, iltihaplanmayı azaltır, serbest radikalleri yok eder ve kardiyovasküler sağlığı korur. 

 
 

Limon suyunun bir dizi sağlık koşuluna nasıl yardımcı olabileceğine daha yakından bakalım.

Limon Suyu Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebilir:

4- Limon suyu içmenin en önemli faydalarından biri, C vitamini içeriğinin bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olmasıdır.

Hindistan da ki araştırmacılar, C vitamininin (limonlarda bulunur) vücudu sağlıklı tutmak için gerekli bir mikro besin olduğunu belirtiyorlar. C vitamini hücreleri hasara karşı korur ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan antikorları arttırır. Düzenli C vitamini alımı, vücuttaki solunum ve diğer enfeksiyonların önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olur.

5- Limonlardaki yüksek C vitamini içeriği grip ve soğuk enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcıi, olabilir 

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarına yönelik çalışmalar, C vitamininin soğuk algınlığı semptomlarının süresini azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. C vitamini düzeylerini artırmak, düşük iltihaplanma ve alerjik tepkileri azaltma ile ilişkilendirilmiştir.

6- Araştırmalar ayrıca enfeksiyonların ve stresin C vitamini düzeylerini düşürebildiğini buldu. Soğuk veya diğer bir enfeksiyonunuz olduğunda ılık limon suyu tüketmek, C vitamini eksikliğini gidermek için yardımcı olabilir.

7- Aslında, diyetinize C vitamini ve çinko eklenmesi, zatürree ve ishal gibi enfeksiyonların tedavisinde yardımcı olabilir. 

Limon Suyu, Kardiyovasküler Sağlığınıza Fayda Sağlar

8- Limon suyu sizin için iyidir, çünkü kalbinizi ve atardamarlarınızı sağlıklı tutmanıza yardımcı olur.

9- Limon gibi turunçgil meyvelerinin antioksidan özellikleri üzerine yapılan araştırmalar, kabuklarının hesperidin ve naringin adı verilen polifenolik bileşikler içerdiğini bulmuştur. Bu kimyasalların kardiyovasküler sağlığı iyileştirmede etkili olduğu gösterilmiştir. Limon gibi turunçgillerden elde edilen meyve suyu ve kabuğu kan basıncını düşürebilir, lipidleri azaltabilir (kandaki yağlar) ve kardiyovasküler hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir.

10- Araştırmalar, limon kabuğunun (diğer narenciye meyvelerinde olduğu gibi) hesperidin ve naringin gibi yüksek miktarda antioksidan içerdiğini de göstermiştir. Limon kabuğu, aynı zamanda kardiyovasküler sağlığı korumakla ilişkili iyi bir diyet lifi kaynağıdır. 

Kalbiniz için sağlıklı bir tonik yapmak için her sabah içmeden önce limon kabuğunu rendeleyin ve limon suyunuzla karıştırın.

11- Limonla demlenmiş sudaki yüksek C vitamini seviyeleri de kalp damar sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. 120.000'den fazla yetişkin üzerinde yapılan bir kohort çalışması, C vitamini yönünden zengin yiyeceklerin tüketilmesinin koroner kalp hastalığına karşı koruyabileceğini buldu. 

Antioksidan, limon suyu gibi C vitamini bakımından zengin içeceklerin koroner sisteminize fayda sağlayabileceği özel yöntemlerle bilimsel araştırmalara göz atalım.

Limon suyu tüketmek tansiyonu düşürebilir

Sabahları limon suyu içmek hipertansif bir etkiye neden olabilir.

 
 

12- Bilimsel araştırmalar limon ve limon kabuğunun kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Limon suyunun içilmesi ve günlük yürüyüş, sistolik kan basıncını azaltmak için kombine bir etkiye sahipti. 

Çalışma, limon tüketiminin vücuttaki sitrik asit seviyelerini arttırdığını ve kan basıncını artırdığını bildirdi. 

Her gün limon suyu içmek, inme riskinizi düşürebilir

13- Günlük bir limon suyu dozu, inme geçirme riskinizi de azaltabilir.

8 yıllık bir süre boyunca Hindistan-RaJasthan Tarım üniversitesinde yapılan bir araştırmada, C vitamini eksikliğinin sıklıkla inme olaylarıyla ilgili olduğu bulundu. Araştırmacılar, bir C vitamini inme karşı korumaya yardımcı olabileceğini önerdi. 

Limonlu su, kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur

14-- Limon suyu içmenin birçok yararından biri LDL kolesterolü ve toplam kolesterolü düşürmektir. Limon kabuğunun antioksidan içeriği ve limondaki C vitamini seviyeleri kanınızdaki bu yağ miktarını azaltmanıza yardımcı olur.

Doktorlar, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolünün, arterlerde plak birikmesine neden olan “kötü” tip olduğunu söylüyorlar. Bununla birlikte, diyetinizi C vitamini ile desteklemek, LDL kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabilir. Bir çalışmanın sonuçları, 4 hafta boyunca günde 500 mg C vitamininin "kötü" kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. 

15- Limonlardaki antioksidanlar ayrıca kanınızdaki kolesterol seviyesini azaltmanıza yardımcı olabilir. Fareler kullanılarak yapılan laboratuar denemeleri, narenciyegil meyvelerinin kolesterol düşürücü etkiye sahip flavonoidler içerdiğini bulmuştur.

Limon suyu sindirim sağlığı teşvik

Sabahları ilk olarak ılık limon suyu içmek sağlığınız için faydalıdır, çünkü sindiriminizi artırabilir.

Taze sıkılmış limon suyunun bir bardak su içinde içilmesinin sindiriminizi iyileştirmeye yardımcı olmasının çeşitli nedenleri vardır.

16- Araştırmalar limon kabuğunun diyet lifi miktarları içerdiğini göstermiştir. Bu, sindirimin iyileştirilmesine ve ince bağırsakta besin emiliminin arttırılmasına yardımcı olabilir. Turunçgillerden elde edilen liflerin bağırsak sağlığı üzerinde genel bir faydası olabilir.

Limonlu su içeceğinizi hazırlarken, limon kabuğunun bazılarını rendeleyin ve içmeden önce karıştırın.

17- Limon suyunun sindiriminiz için iyi bir başka yolu, nemlendirme seviyenizi arttırmasıdır. Bazı çalışmalar, dehidrasyonun gastrointestinal hastalıklara neden olabileceğini göstermektedir. 

 18- Ayrıca, yeterince sıvı almamak kronik kabızlıkla ilişkilendirilmiştir. 

Limon suyu cildinizin görünümünü güzelleştirir ve korur.

19- Her gün bir ya da iki bardak ılık ya da biraz sıcak limon suyu içmek cildinizin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Limon suyu içerek cildinizin görünümünü iyileştirmede hangi faktörler var?

C vitamini ince çizgilerin ve kırışıklıkların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olan önemli bir antioksidandır. Araştırmalar, C vitamini diyetinin cilt için önemli bir besin maddesi olduğunu göstermiştir. Diyetinizde daha yüksek C vitamini alımı, cildin görünümünü iyileştirmeye ve erken yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olabilir.

20- Ayrıca, karotenoidler ve polifenoller (limon suyunda bulunur) gibi diyet antioksidanları cildin oksidatif hasarına karşı koruma sağlayabilir. C vitamini gibi besinler de cilt hücrelerini hasara karşı korumaya yardımcı olur. 

21- Düzenli olarak limon suyu içen cildinize bir başka yararı, artmış hidrasyonun cildinizi sağlıklı tutmasıdır. Bir çalışma, içme suyunun cildinize önemli ölçüde fayda sağladığını ve derin cilt nemlendirmesi sağladığını buldu. 

Limonlu Su Zayıflamaya Yardımcı Olur

22- Günlük diyetinize bir bardak limon suyu eklemek kilo vermenize yardımcı olabilir.

Limon suyunun insanlarda yağ yakabileceğinin kesin ve bilimsel bir kanıtı yoktur. Bununla birlikte, limonların daha hızlı kilo vermenize yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

Limonlardaki antioksidanlar üzerine yapılan bir araştırma, polifenollerin obezite önleyici potansiyele sahip olabileceğini buldu. Bilim adamları, limon kabuğu özütlerini tüketen farelerin, limon özü almayan farelere göre daha az kilo aldıklarını fark ettiler. Limon polifenollerinin obeziteyi iyileştirebileceği veya önleyebileceği sonucuna vardılar. 

23- Tabii ki, her gün limon suyu içmenin insanlar üzerinde aynı yağ yakma etkisine sahip olup olmadığı bilinmiyor. Bununla birlikte, insanlar üzerinde yapılan bir deney limon kabuğunun obeziteyi düşürme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar limon özlerinin kardiyovasküler sağlığı iyileştirdiğini ve vücut kitle indeksini biraz düşürdüğünü buldu .

Düzenli olarak limon suyu içmek de dolaylı olarak kilo kaybına yardımcı olabilir, çünkü sizi daha dolgun hissetmenize yardımcı olur. Şekerli gazoz , kapitalizmin zehirleri (Coca Cola) içmek yerine limon suyuna geçerek kalori alımınızı azaltabilirsiniz.

Limonlu Su İçmek Böbrek Taşlarını Önleyebilir

24- Her gün bir veya iki bardak ılık limon suyu, böbrek taşlarının önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

Limonların böbrek taşlarını önleme yeteneğinin ardındaki bilim, limon suyunun idrar sitratı üzerindeki etkisiyle bağlantılıdır. Araştırmalar, yüksek idrar sitrat seviyelerinin oksalat taşının oluşumunu önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar limon suyunun böbrek taşları için alternatif bir tedavi olduğunu öne sürdüler.

25- Böbrek taşları için günde ne kadar limon suyu içmelisin? Bir çalışma, günde 5 ya da 6 yemek kaşığı limon suyu tüketmenin, böbrek taşlarında tekrarlayan sorunları önlemeye yardımcı olabileceğini buldu. 

Limon Suyu Diyabeti Yönetmeye Yardımcı Olabilir

26- Limon suyu, karbonhidratı düşük ve kalorisi düşüktür ve şeker hastalığınız varsa size yarar sağlayabilir.

Amerikan Beslenme Fakültesi Dergisi'nde yayınlanan araştırmalar, C vitamininin kan şekeri seviyesini yönetmede yardımcı olabileceğini buldu.

27- Diyabetiniz varsa limon suyunun iyi olmasının bir başka nedeni de insülin duyarlılığını arttırmasıdır. Araştırmalar, narenciye meyvelerindeki flavonoidlerin insülin direncini tedavi etmeye, kandaki lipit seviyelerini düşürmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. 

28- Bir Türk kahvesi fincanı sade kahveye yarım limon suyu karıştırıp içilirse baş ağrılarını hafifletir. Ayrıca limon yuvarlak dilim şeklinde kesilip üzerine Türk kahvesini toz olarak sepip kaş ile saç bitimi arasına bağlandığı zaman, baş ağrılarını defeder.

29- Taze yeşil fasulye pişerken limon sıkılırsa siyahlaşmaz, oldukça yeşil kalır.

30- Nezle için, eşit miktarda limon suyu ve içme suyu ile karıştırıp buruna çekilirse nezle için çok faydalıdır.

31- Limonu kullanmadan önce, limonu ılık suda yıkayıp kuruttuktan sonra, kabuğunu ince soyup tepsiye koyup kurumasını bekleyin. Limon kabuklarını yemeklerde, keklerde, tatlılarda, ve kış hastalıkları tedavisi için çok faydalıdır. Ayrıca limonu soyup kabuklarını ayırdıktan sonra sıkarsanız daha çok limon suyu alırsınız.

32- Çok derin olmayan nasırın üstüne kabuğu soyulmamış sulu bir limon dilimi gece yatarken bağlayınız. Sabah nasırın yumuşadığını göreceksiniz. Nasırdan kurtuluncaya kadar bu şekilde devam ederseniz kurtulursunuz.

33- Ayaklarınızın parmakları arasında ki pişikleri gidermek için sabah, akşam ayaklar sıcak su ile yıkandıktan sonra, pamuğa limon suyunu döküp ovalarsanız şifa bulursunuz.

34- İki yaşından büyük çocukların sağlığı için, limon suyu, bal ve su ile bir içecek yapın bu içecek, çocuklara hucum eden hastalıklara karşı sağlıklı olurlar. Çocuğu ağız hastalığıdan kurtarır. 

35- Adi boğaz nezlesine, bademciklerin hafif şişmesine karşı bir su bardağı ılık suya, bir çorba kaşığı (oksijenli su) ve bir limon sıkıp gargara yapılırsa çok faydalıdır. 

36- Evlenmemiş bekar kızların (gelinlik kızlar) ın çok limon tüketmemeleri gerekir.

Limonlar, tip 2 diyabetin semptomlarını yönetmede yardımcı olabilecek birçok gıdadan yalnızca biridir .

Limon Suyu Ant-i Kanser Potansiyeline Sahip Olabilir

28- Limon ve limon kabuğundaki C vitamini ve antioksidanların içeriği, antikanser özelliklere sahip olduğu anlamına gelir.

Günde bir bardak su içmenin kanseri tedavi edebileceğini gösteren bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, sağlıklı bir diyetin parçası olarak bir bardak ya da iki limon suyu eklemek, bazı kanserlerin gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bilim adamları meyve sularındaki vitaminlerin, flavonoidlerin ve antioksidanların “kanser önleyici özelliklere” sahip olduğunu söylediler.

29- İlginç bir şekilde, Rajasthan Tarım üniversitesi araştırmalarında, narenciye kabuğu tüketiminin belirli kanserlere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini bildirdi. 

İçeceğinize rendelenmiş limon kabuğu ekleyerek limon suyu içmenin faydalarını artırabilirsiniz.

Limon suyu (limon suyu tarifi) nasıl yapılır:

Kendi limon suyunuzu yapmak çok kolaydır. Ancak, limon suyunun gerçekten tüketilmesi için günde en az bir bardak içmelisin.

Bazı insanlar ılık suya taze sıkılmış limon suyu eklemeyi tercih eder. Sıcak limonlu su içeceklerinin sindirimi arttırmaya ve bağırsaklarınıza daha az stres koymaya yardımcı olduğu iddia edilmektedir.

Ya da, özellikle sıcak bir günde veya egzersizden sonra soğuk limon suyunun yenilenmesini tercih edebilirsiniz.

NOT: Limonda daha çok su alabilmeniz için, limonu ılık su ile yıkayıp kurutun, kabuğunu ince soyup sıkarsanız daha çok limon suyu elde edersiniz. Ayrıca kabuğunu da kurutup, tatlı, pasta ve çay olarak da kullanabilme imkanını elde etmiş olursunuz.

Limon suyu detoks tarifi:

Detoks limon suyunu hazırlamak için yapmanız gerekenler:

 1. 8 oz bardağı ılık suya yarım limon suyunu sıkın.
 2. İsterseniz, limon suyunun faydalarını artırmak için limon kabuğunu bardağa rendeleyin.
 3. Sabah ilk iş olarak limon suyunu alın (bazıları aç karnına kahvaltıdan önce 20-30 dakika tavsiye edilir).

Sıcak limon suyu, limonun faydalı besinlerinin birçoğunun tahrip olmasına neden olabilir. Sıcak su ve limon kullanmaya karar verirseniz, limon suyunu eklemeden önce suyun bir süre soğumasını beklemelisiniz.

Sağlık yararlarını arttırmak için limon suyu içeceğinize, evde yaptığınız doğal elma sirkesi de ekleyebilirsiniz.

UYARI: Elma sirkesi, kesinlikle sentetik olmamalıdır. Sentetik sirkeler, fayda yerine vücudunuza zarar verir. Mutlaka doğal olmalıdır.

Limonlu Su Ne Zaman İçilir?

Günün herhangi bir saatinde limon suyu içebilseniz de, uyandığınızda taze limon suyundan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Sabahları limon suyu içmenin faydaları nelerdir? 

 • Sabahları limon suyu içmek temel sıvıların yenilenmesine yardımcı olabilir.
 • Bir bardak limon suyu daha dolgun hissetmenize yardımcı olabilir ve günün ilerleyen saatlerinde aşırı yemeyi önleyebilir.
 • Sabahları bir bardak ılık limon suyu detoksunu içmek sindirimi artırmaya ve vücudunuzun detoksifikasyonuna yardımcı olabilir.
 • Sabah ilk işiniz belliyse limonlu su içmeyi hatırlama olasılığınız daha yüksektir

Ya Sıcak Limon Suyu Sevmiyorsam?

Soğuk limonlu su içmek egzersizden sonra veya ateşiniz varsa ve vücudunuzu serinletmek istiyorsanız iyidir.

Her durumda, daha iyi sindirim ve vücudunuzu detoksifiye etmek için limonlu su kullanmak istiyorsanız ve ılık suyu sevmiyorsanız, oda sıcaklığında da içebilirsiniz.

Limon Suyunun Yan Etkileri

30- Limonlar iyice doludur, keskin narenciye meyveleridir. Sıcak limonlu su veya soğuk limonlu su içmenin olumsuz etkileri genellikle yoktur. WebMD doktorları, limonların genellikle yüksek tıbbi miktarlarda bile tüketmenin güvenli olduğunu söylüyor. 

Ancak, dikkat edilmesi gereken birkaç şey var:

 • Limonlar, diş minesini etkileyebilecek yüksek miktarda sitrik asit içerir. Bir kamışla içmek veya daha sonra ağzınızı suyla veya yoğurt ile durulamak dişlerinize zarar gelmesini önleyebilir.
 • Her ne kadar limon suyu asit geri akışını önlemeye yardımcı olsa da, bazı kişilerde mide ekşimesi semptomlarına neden gibi görünüyor.
 • Limon suyu idrar söktürücü değildir, ancak gün boyunca daha fazla sıvı içmek 
 • banyoyu daha çok kullanmanızı sağlar.
 • NOT: bu bilgiler, destek amaçlıdır. Doktorunuzun görüş ve önerilerini alarak kullanın.
Cenab-ı Allah kalbinde Allah korusu ve ruhunda vatan sevgisi olanların, vatana hizmet etmeyi kendilerine nasip etsin. 
 
Cümle vatan şehitlerini, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz. 
 
Kaynakça: Dr. Hafız Cemal Lokmanhekim Sayı 42 Eylül 1942 
Numan Aladağ'ın, Rajasthan Tarım Üniversitesi eğitim notları.
 
Etiketler: Limon, da, ki, Mucizeler,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
27 Ocak 2020
Kış hastalıkları için can simidi
299 Okunma.
17 Ocak 2020
TÜRK GELENEKLERİNDE TEMİZLİK
567 Okunma.
31 Aralık 2019
2020 YILI, ÇALIŞARAK ÜRETİM YILI OLSUN
1023 Okunma.
22 Aralık 2019
Tarım Bakanlığına Stratejik Öneri
1071 Okunma.
13 Aralık 2019
Milli bekamıza yönelen ekonomik-sosyal tehditler
962 Okunma.
08 Aralık 2019
Sağlığımızı koruyarak mutlu olmak
545 Okunma.
23 Kasım 2019
GELECEĞİMİZ ÖĞRETMENLERDİR
1008 Okunma.
20 Kasım 2019
Türk kültüründe
630 Okunma.
06 Kasım 2019
Türk İslam geleneğinde Mevlid-i Şerif
1273 Okunma.
28 Ekim 2019
EKONOMİK TERÖRLE MÜCADELE EDEREK, E CUMHURİYETİ PAYDAR KILALIM
159 Okunma.
25 Eylül 2019
Ziraatçı Mustafa amca'dan sağlık tavsiyeleri
475 Okunma.
14 Eylül 2019
EĞİTİM VE ÖĞRETMİN ÖNEMİ
931 Okunma.
06 Eylül 2019
Çocuklarınızın sağlığı, RAF bedeli şartı ile güvence altında
1031 Okunma.
28 Ağustos 2019
ZAFER BAYRAMI VE HİCRİ YILBAŞI KUTLU OLSUN
1035 Okunma.
20 Ağustos 2019
BİLEN İÇİN ŞİFA HER YERDE
985 Okunma.
09 Ağustos 2019
Türk İslam geleneklerinde Kurban Bayramı
859 Okunma.
29 Temmuz 2019
Türk Ahlakı ve Müslümanlık
387 Okunma.
14 Temmuz 2019
15 TEMMUZ İKTİSADİ DEMOKRASİ İÇİN BAŞLANGIÇ OLSUN
272 Okunma.
19 Haziran 2019
TÜRK AHLAKI VE DEMOKRASİ
280 Okunma.
13 Haziran 2019
TARİHİN BARIŞMAZ DÜŞMANLARI VE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SEÇİMİ
343 Okunma.
03 Haziran 2019
Bayramı, mana derinliğinde yaşayalım
343 Okunma.
30 Mayıs 2019
Bu Gecenin Kadrini Bilmek gerek
303 Okunma.
26 Mayıs 2019
Sosyal Yardılaşma ve Sadaka-i Fıtır
309 Okunma.
19 Mayıs 2019
İslamiyette Ruh Sağlığımız
293 Okunma.
11 Mayıs 2019
Teravih namazı ve sağlığımız
367 Okunma.
05 Mayıs 2019
İslam dininde Hikmetleri ile Ramazan Gelen Kutusu x
316 Okunma.
25 Nisan 2019
Domuz ürünleri satışı ve RAF bedeli şartı düzenlemesi iyi gelecek
524 Okunma.
22 Nisan 2019
Türk Milletinin teminatı, Türk gençliğidir
288 Okunma.
18 Nisan 2019
Berat gecesi büyük bir fırsattır.
346 Okunma.
11 Nisan 2019
Hıyar'ın şaşırtıcı faydaları
665 Okunma.
31 Mart 2019
Miraç Kandili ve Türk İslam Gelenekleri
498 Okunma.
22 Mart 2019
31 Mart seçimi kritik eşiğimiz
450 Okunma.
16 Mart 2019
Milli ruh ekseninde Çanakkale Zaferi
375 Okunma.
12 Mart 2019
DEMOKRASİDE BÜYÜK RİSK
400 Okunma.
07 Mart 2019
Regaip Kandilinde, Türk İslam gelenekleri
483 Okunma.
02 Mart 2019
RÜŞVET VE RAF BEDELİNE DUR DİYENLER 31 MART SEÇİMİNİ KAZANIR
599 Okunma.
21 Ocak 2019
ÜÇ R'ye DUR DİYEBİLİRİZ
5057 Okunma.
15 Ocak 2019
Başarı merdivenini çıkarken...
926 Okunma.
06 Ocak 2019
Mübarek elma, hem deva hem şifadır
835 Okunma.
28 Aralık 2018
DİZ-MAFSAL AĞRILARI VE KUVVET ŞURUBU REÇETELERİ
1229 Okunma.
06 Aralık 2018
Lahananın şaşırtıcı faydaları
2420 Okunma.
24 Kasım 2018
Mart seçimleri borsasında hisse senedi alma yarışı
2146 Okunma.
18 Kasım 2018
Mevlid kandili ve birlik-beraberlik ruhu
1276 Okunma.
09 Kasım 2018
ATATÜRK ve İslam Dini
1724 Okunma.
28 Ekim 2018
CUMHURİYET ve tarımla geleceğimiz daha güvenlidir.
1436 Okunma.
27 Eylül 2018
HERŞEY MİLLİ EKONOMİ İÇİN
2704 Okunma.
16 Eylül 2018
Eğitim ve Milli Ekonomi
730 Okunma.
10 Eylül 2018
HİCRİ YILBAŞI VE AŞURA GÜNÜ
644 Okunma.
07 Eylül 2018
ADALE VE KRAMP AĞRISI
612 Okunma.
28 Ağustos 2018
ZAFER BAYRAMI VE EKONOMİK TERÖR
758 Okunma.
18 Ağustos 2018
Kurban Bayramı ve Mutluluğumuz
1381 Okunma.
12 Ağustos 2018
Vatan sevgisi ve raf bedeli şartı
1535 Okunma.
30 Temmuz 2018
Domates de ki mucizeler ve yerli malı
1432 Okunma.
23 Temmuz 2018
RÜŞVETE DUR DİYEBİLİRİZ
1112 Okunma.
15 Temmuz 2018
Kahraman TÜRK Milleti'nin, 15 Temmuz Zaferi
1021 Okunma.
07 Temmuz 2018
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN, MUCİZE REÇETELER
1841 Okunma.
26 Haziran 2018
OĞUL OTU VE GİZLİ MUCİZELERİ
3188 Okunma.
21 Haziran 2018
Güçlü irade ve Adalet
765 Okunma.
17 Haziran 2018
VAKİT RÜŞVETLE MÜCADELE VAKTİDİR
689 Okunma.
13 Haziran 2018
MÜ'MİNLERİN BAYRAMI
686 Okunma.
07 Haziran 2018
Leyle-i Kadir Gecesi ve fazileti
810 Okunma.
03 Haziran 2018
24 Haziran Zaafer olsun
753 Okunma.
28 Mayıs 2018
ATATÜRK VE RAMAZAN-I ŞERİF
705 Okunma.
21 Mayıs 2018
Ekonomik Terör ve Kudüs
703 Okunma.
15 Mayıs 2018
Ramazan- Şerif ve Huzurumuz
692 Okunma.
12 Mayıs 2018
Devlet Bahçeli ve Mühendis Binali Yıldırım'ın Dikkatine!
1547 Okunma.
06 Mayıs 2018
24 Haziran da ki irade, istikbali tayin eder
773 Okunma.
29 Nisan 2018
Berat Gecesinin bereketi
825 Okunma.
16 Nisan 2018
DEMOKRASİ DE İRADE ÖNEMLİDİR
684 Okunma.
31 Mart 2018
Şahsiyet ve Topluma Hizmet
1203 Okunma.
27 Mart 2018
Karaciğer Yağlanmasına bitkisel destek
1196 Okunma.
21 Mart 2018
Regaip Kandili ve Biz
987 Okunma.
17 Mart 2018
Çanakkale Ruhumuz ve Anzaklar
1067 Okunma.
08 Mart 2018
TÜRKLER KİMDİR*
1481 Okunma.
01 Mart 2018
EKLEM İLTİHABI İÇİN, ZERDEÇAL-ZENCEFİL
2701 Okunma.
18 Şubat 2018
Yetim Hakkı, Samimiyet ve Rüşvet
2142 Okunma.
11 Şubat 2018
Her sabah alacağımız kararlar, Her akşam kendimize soracağımız sorular
1428 Okunma.
04 Şubat 2018
TEMEL GIDA-İÇECEK VE TARIM
1470 Okunma.
28 Ocak 2018
ZAYIFLAMA VE İLTİHABI KURUTMA REÇETELERİ
1525 Okunma.
22 Ocak 2018
CİLT GÜZELLİĞİNİZ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER
1487 Okunma.
14 Ocak 2018
FİLİSTİNDEN HARRAN OVASINA
1359 Okunma.
08 Ocak 2018
DUA, ŞİFA VE MUTLULUKTUR
959 Okunma.
01 Ocak 2018
MİSAFİR AĞIRLAMA GELENEKLERİ
995 Okunma.
17 Aralık 2017
SANAYİLEŞMEYİ ENGELLEYEN DÜŞMANLAR
867 Okunma.
29 Kasım 2017
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
867 Okunma.
24 Kasım 2017
ÖĞRETMEN OLMAK KOLAY DEĞİL
843 Okunma.
17 Kasım 2017
BESLENME VE MİLLİ TARIM
838 Okunma.
28 Ekim 2017
''CUMHURİYET'' BAYRAMDIR
948 Okunma.
23 Ekim 2017
Terör ve hastalık oluşturan sektörler
982 Okunma.
14 Ekim 2017
GÖZLE GÖRÜLMEYEN DÜŞMANLARIMIZ
971 Okunma.
02 Ekim 2017
DİZDEKİ KİREÇLENMEYE ÇÖZÜM REÇETELERİ
1218 Okunma.
25 Eylül 2017
Sosyal hastalıklarımız (Rüşvet-Raf Bedeli)
981 Okunma.
12 Eylül 2017
MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİNDE ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ
1085 Okunma.
31 Ağustos 2017
Kurban Bayramını, Bayram Kılmak Elimizde
902 Okunma.
29 Ağustos 2017
ZAFER BAYRAMININ 95 Cİ YILDÖNÜM COŞKUSU
948 Okunma.
21 Ağustos 2017
Salatalıkla Sağlığı Yakala
953 Okunma.
03 Ağustos 2017
FESLEĞEN (TULSİ)'NİN FAYDALARI
1614 Okunma.
13 Temmuz 2017
ŞEHİTLERİMİZE VEFA
922 Okunma.
02 Temmuz 2017
Raf Bedeli uygulaması karşısında milli duruş
985 Okunma.
24 Haziran 2017
Mü'minlerin Bayramı
985 Okunma.
20 Haziran 2017
Kadir Gecesi bir fırsattır
1119 Okunma.
09 Haziran 2017
TEMİZLİK, MÜSLÜMANLIĞIN İLK ADIMIDIR
1100 Okunma.
31 Mayıs 2017
RAMAZAN-I ŞERİF'İN GETİRDİKLERİ
2153 Okunma.
25 Mayıs 2017
Ramazan-ı Şerifin Şifalı armağanları
1069 Okunma.
18 Mayıs 2017
TARİHİN BARIŞMAZ DÜŞMANLARI !
907 Okunma.
14 Mayıs 2017
EKONOMİK TERÖRÜN BİLİNMEYEN YÖNLERİ!
1003 Okunma.
09 Mayıs 2017
BERAT GECESİNDE HUZUR VE BEREKET
1102 Okunma.
07 Mayıs 2017
TOPLUM EĞİTİMİNDE ŞAHSİYET VE EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK
1074 Okunma.
30 Nisan 2017
PROTEİN SAVAŞINDA TÜRKİYE
861 Okunma.
22 Nisan 2017
MİLLİ VE MANEVİ MUTLULUĞUMUZU İDRAK EDELİM
969 Okunma.
16 Nisan 2017
ÖZLÜ SÖZLERDE HAK VE ÖZGÜRLÜK
1147 Okunma.
12 Nisan 2017
GÜZELLİĞİNİZ VE SAĞLIĞINIZ İÇİN ÇİLEK SAFASI
887 Okunma.
29 Mart 2017
Regaip Kandilinin Fazileti
1405 Okunma.
26 Mart 2017
HAYAT İÇİN ADALETİN önemi
994 Okunma.
23 Mart 2017
İnsan Hedefi ve Demokrasi
778 Okunma.
16 Mart 2017
Milli Duruş ve 18 Mart
1006 Okunma.
11 Mart 2017
Ekonomik terör bizi vuruyor.
1005 Okunma.
06 Mart 2017
Silahsız işgal ve kuruş vurgunu
1063 Okunma.
04 Mart 2017
Milli Hakimiyet, Riyakarlık ve Rüşvet
996 Okunma.
25 Şubat 2017
Damar tıkanıklığı ve güçlü hafıza için çözüm...
980 Okunma.
18 Şubat 2017
Himalaya etekleri ile Muğla nın ortak yönü
953 Okunma.
11 Şubat 2017
RAJASTHAN'da GUATIR TEDAVİSİ
1121 Okunma.
04 Şubat 2017
Bahar Mevsiminde Korunma Yöntemleri
1034 Okunma.
29 Ocak 2017
ATATÜRK'Ü DOĞRU TANIYALIM (DÜZELTME)
1142 Okunma.
23 Ocak 2017
RAJASTHAN'DAN SAĞLIK VE MUTLULUK ÖNERİLERİ
1044 Okunma.
15 Ocak 2017
MİLLİ SERMAYEYE VE SAHİP ÇIKALIM
1138 Okunma.
12 Ocak 2017
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN İLAHİ HİKMETLER
1258 Okunma.
02 Ocak 2017
RAJASTHAN'dan kanser riskini azaltan çareler
1253 Okunma.
24 Aralık 2016
YILBAŞI FIRSATÇILIĞI
1080 Okunma.
29 Kasım 2016
YEŞİL MERCİMEK VE ŞİFALI ARMAĞANLARI
1047 Okunma.
23 Kasım 2016
ÖĞRETMENLERİMİZE SEVGİ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
1516 Okunma.
15 Kasım 2016
SİNÜZİT İÇİN ŞİFALI ARMAĞANLAR
1655 Okunma.
13 Kasım 2016
İnsan da ve doğa da sevgi
1215 Okunma.
09 Kasım 2016
ATATÜRK'ü 78 ci Yılında Rahmetle Anıyoruz....
846 Okunma.
03 Kasım 2016
HİNDİSTAN DA HASTALIKLARA KARŞI MUCİZE KARIŞIM
1940 Okunma.
Haber Yazılımı