Yazı Detayı
05 Haziran 2018 - Salı 16:44 Bu yazı 2041 kez okundu
 
İZMİR’İN HOŞGÖRÜ RENGİ MARDİN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
AYTEN DİRİER
mardintoplumsaldayanisma@hotmail.com
 
 

İZMİR’İN HOŞGÖRÜ RENGİ MARDİN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

 

 

    Önceki yazımda Sivil Toplum Kuruluşları’nın; toplumun birlik, beraberliği ve yardımlaşmasında önemli rol oynadığını, Devletin görevini kolaylaştırarak demokrasiyi güçlendirdiklerini yazmış, yeri geldikçe bu konuda etkin olanları yazacağımı belirtmiştim.

 

     İzmir ve Mardin çok kültürlülüğü bağrında yaşatan iki kadim kent…  Kaleleri, Kral Yolu ve İpek Yolu üzerinde olmaları(ticaret), Ege ve Mezopotamya ovaları(tarım), farklı inançlar(çok toplumlu)  arasındaki dinî hoşgörü de benzerliği pekiştirir.

 

    İzmir’e çeşitli nedenlerle göç eden Mardinlilerin kurduğu İMAF, MAR-VAK, MAR-DER ve diğer STK’ları, ekonomik katkının yanısıra her vesileyle kentin sosyal ve kültürel hayatına renk katmakta…

 

    İzmir’deki dağınık Mardin Derneklerini  bünyesinde birleştiren İzmir Mardinliler Federasyonu/İMAF ile Mardinliler Vakfı/MAR-VAK ve EGE MAR-DER; Karabağlar Kaymakamı(Vali Yardımcısı) Mehmet Sadık Tunç’un atanmasından sonra, atağa geçerek önemli günlerde yaptıkları etkinlikler ve yardımlarla İzmir’de hoşgörü ve Mardin vefasını yaşatmakta.

 

   İzmir’in Kültür hayatına önemli katkıda bulunan derneklerimiz, önemli günlerin daha canlı kutlanmasını sağladılar. Birçok etkinlik boşa yakın salonlarda yapılırken; millî bayramların kutlandığı pilot okullar, Öğretmeler Günü, Çanakkale Zaferi, Kutlu Doğum Haftası ve bazı sempozyumlarda Karabağlar Halk Eğitim Merkezi salonu, Konak Meydanı tıklım tıklım Mardinliler ve davetlilerle doluyor.

 

    İzmir’in iş ve sosyal hayatında adlarından sıkça söz ettiren Mardinlilerin nüfusu 250 bini aşıyor. Daha önce yoğun olarak Konak ve Karabağlar’da yaşarken, Karabağların fizikî sınırları değişince, Karabağlar ilçemiz Küçük Mardin olarak anılmaya başlandı. Buca, Karşıyaka ve Bornova ve kıyı ilçelerde de yoğun bir Mardinli nüfus var. “İnsan ekmeğini yediği yeri memleket olarak bilir.” deyişi geçerli olsa da, çeşitli nedenlerle İzmir’e göç eden yüreklerde Mardin sönmeyen bir ateş… İzmirli Ruhunu benimsesek de; Mardin sevdası geçmişe duyulan özlemi ve terör nedeniyle sahiplenerek koruma duygusunu yansıtır. Gelenek ve göreneklerimizi yaşatarak, köklerimizi diri tutmaya çalıştığımız gibi, kadim kentimizi tanıtarak birlik ve beraberliği pekiştirmeye çalışıyoruz.

 

   Yeni Türkiye’nin hedeflendiği 27.Dönem seçimlerinde önemli bir yönlendirici olan Mardinli Sivil Toplum Kuruluşlarımızı kısaca tanıyalım.

1-EGE-MARDER/EGE MARDİNLİLER DERNEĞİ   

 

    İzmir’de kurulan en eski Mardin hemşeri derneğidir. 1996 yılında kurulan dernek, bugüne kadar Abdi Şimdi, Rasim Kahraman, Cengiz Şahin, Bayram Aslan, Ümit Kaya, Mehmet Şakir Hintlioğlu tarafından yönetilen EGE MARDER’in şimdiki yöneticisi Nevzat Yılmaz Şimdi. İkinci Başkanlığı Ercan Özinan, Bşk.Yaardımcılığını Dr.Mehmet Helvacıer’in yürüttüğü derneğin Yönetim Kurulunda; Ecz.Sedat Yardımcı, Nurettin Taşkan, Adnan Güngörmüş, Nedim Uyaroğlu, Ömer Ural, Av.Fatih Şimdi ve M.Şakir Hintlioğlu yer almaktadır.

 

    EGE MARDER Binası Üçyol-İzmirspor kesişme noktasında, Konak ve Karabağlar arasında merkezi bir yerde olup; Mardin kent kültürü değerlerini tanıtmanın yanı sıra, farklı toplumsal etkinlikler ve taziyelere ev sahipliği yapıyor. Mardin düğünü ve sıra geceleri yapmak isteyenler,  yemek ve müzisyenleri dernekten temin edebilir.

    EGE MARDER’in Karşıyaka’daki şubesini hayırseverliği ve STK.daki çalışmalarıyla Mardinli İzmirliler’in simgesi olan Edibe Dinçel yönetmektedir. Şube Bahriye Üçok Mahallesi, 1879/1 sokak, Karşıyaka Belediyesi yakınında çalışmalarını sürdürmektedir.

 

    Derneğin Araştırmacı yazar Mehmet Sait Tunç’un girişimiyle, 24 Kasım 2015’te Mardin’de görev yapan öğretmenleri davet ederek, plâketle onurlandırması diğer STK’na örnek oldu. Bu vefalı etkinlik sonraki yıllarda İMAF, Ankara ve İstanbul’daki MAREV’de düzenlenerek, eğitimcilerin yıllar sonra bir araya gelmelerini, Mardin anılarını tekrar yaşamalarını sağladı.

Adres: Piri Reis mahallesi, 323 sokak.No:28/A, Park Ap. Hatay/Üçyol, Konak  

Tel: 0555 271 6847

 

2-İMAF/İZMİR MARDİNLİLER FEDERASYONU

 

    İzmir’de yaşayan Mardinlilerin geldikleri yerin adıyla kurdukları dağınık derneklerini; tek çatı altında, tek yürekle birleştirmek amacıyla 1 Nisan 2012’de kuruldu. Mehmet Salih Pehlivanoğlu’nın başkanlığında Türkiye’de ilk kez kurulan İzmir Mardinliler Federasyonu/ İMAF, diğer illere de örnek olmuş, kısa sürede İstanbul başta olmak üzere diğer illerde federasyonlaşma çalışmaları hızlanmıştır.

 

    Kuruluş protokulünü imzalayan onbir dernek başkanı doğal üye sayıldı. Federasyonu oluşturan Dernekler ve Başkanları; Alıçlı Köyü D-Mehmet Salih Altuğ,Çiğli Mardinliler D- Fuat Uzunkaya, Derikliler D-Selâhattin Bıçakçı, EGE MARDER-Bayram Aslan, Genç Mardinliler D-İsmail Taş, Mardinliler D-İsmail Bedir, Ömerlililer D-Necat Arslan, Midyat şenköy D-Adil Bedir, Savurlular D-Metin Aslan, Toki Mardinliler D-Mucip Uludağ, Midyat Ziyaretliler D-Ali Siyahkoç. Daha sonra Ali Korkut-Kutlu Bey D,Hıdır kaymaz-Anıttepeliler D, Abdülselam Aydemir-Savur Yenilmez köyü Derneği de İMAF’a katıldı.

 

    Kurucu Komisyon olarak Başkanlığa Salih Pehlivanoğlu(Ziyaret Derneği), Gn.Bşk.Vekilliğine Ramazan BaranÖmerlililer D), Gn.Bşk.Yrd. M.Şakin Irmak(Alıçlı D) ve Münir deniz(Çiğli Mardinliler D), Gn.Sekreterliğe Şehmus Alptekin, Gn.Saymanlığa M.Şakir Hintlioğlu(EGE MARDER), üyeliklere Eyüp Necimoğlu, Kasım Erdoğan, Mucip Uludağ getirildi. Daha sonra seçilen Başkanlara bağlı olarak, görevlerde de değişiklik oldu. Federasyon Genel Sekreterliğini M.Salih Pehlivanoğlu yürütmekte.

 

    16.IX.2012’de yapılan ilk olağan kongrede Mehmet Şakin Irmak Başkan seçildi. İki yıl arayla yapılan seçimde, M.Şakin Irmak 2014’te güven tazeledi. İki dönem başarıyla başkanlığı yürüten Mehmet Şakin Irmak, İMAF’ın gelişmesinde önemli rol oynadı. Sonraki dönemlerde Ferhan Ademhan ve Beşir Tunç Başkan seçildiler. Beşir Tunç’un sağlık nedeniyle görevden ayrılması üzerine, Başkanlığa 2018’de Ahmet Tunç seçildi.    Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlarına uygun STK olarak kurulan İMAF; dernekler arasında işbirliği ve koordinasyonu sağladığı gibi, İzmir’in sosyal, ekonomik, ticari, siyasal ve yerel konularına doğrudan katkı koymaya; mahalle-köy-ilçe bazında muhtarlar ve ilgili birimlerle temasa geçerek sorunları çözmekte; İzmir ekonomisinde önemli bir katma değere sahip hemşerilerin iş kollarını geliştirmesi için koordine toplantıları düzenlemekte; bürokrat, siyasetçi, bilim insanları ve sanatçıları davet ederek bilgi alışverişinde bulunulmaktadır.  

 

    Millî ve yerel kültürümüzü yaymak ve yaşatmak için, Başkanlığın yanısıra  Kadın Kolları ve Gençlik Kolları ile hemşerilerimizin birlik-dayanışma-kültür-eğitim alanında gelişmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

 

    Kadın Kolları Başkanı Hamdiye Altun, Yürütme Kurulu üyeleri Selma Şimdi Orhan, Canan Bedir, Sultan Çelik Semitay, Kadriye Tutaşı Adıgüzel, Türkan Magat, Ayşen Çelik ile uyum içinde önemli günlerde aktif faaliyetlerde bulunmakta, açılan standlarda Mardin kültürünü tanıtmaktadır.

 

    Gençlik Kolları Başkan Mustafa Imrak, Yürütme Kurulu üyeleri Uğur Şimdi, Ilhan Yaman,  Dağıstan Dağlı, Serdar Soysal, Emrullah Demir, Onat Tunç, Mesut Aydın’dan oluşup, gençler İMAF’ın etkinliklerinde büyük rol oynamakta, Mardin’i başarıyla tanıtmaktalar.

 

    İMAF’ın Genel Sekreterliğini Dilek Engin yürütmekte olup, etkinlikleri başarıyla koordine etmektedir.

 

3-MAR-VAK/MARDİNLİLER VAKFI

 

    Dernekler ve Federasyonu yeterli bulmayan Mardinliler, 2012 yılında Sivil Toplum Kuruluşları konusunda tecrübeli olan Rasim Kahraman başkanlığında Mardinliler Vakfı’nı/MAR-VAK kurdu. Toplumsal dayanışma alanında ileri bir aşama olan Vakıf, hayra ve gönüllülüğe dayalı olduğundan, İzmir’deki Mardinlilere güç ve moral kaynağı oldu. Çeşitli platformlarda İMAF ile birlikte hareket eden Vakıf; Mütevelli Heyet ve Üyelerin desteğiyle, Basmane’de satın alıp vakıflaştırdığı binada İzmir Mardinliler Federasyonu ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

     Vakıf Başkanı Rasim Kahraman güleç yüzü ve tevazuyla, hemşerilerimizin daha güçlü olması, tek yürek olması ve hak ettiği yere gelmesi için çabalarken, Üniversitede okuyan ve her yıl sayısı artan Mardinli gençlere burs vermektedir. Çeşitli platformların etkinliklerinde MAR-VAK flamasını dalgalandırmakta, bazı etkinliklerin sponsorluğunu yapmaktadır. Tören ve etkinliklerde o flamayı görmek, her Mardinliye gurur verir…

 

     MAR-VAK’ın yönetim kururlunda, alanında sivrilmiş eğitimciler, iş adamları ve meslek sahipleri yer almakta. Kuurulda Rasim Kahraman, Seyfettin Yılmaz, Adnan Acar, Ahmet  Kartal, Behçet Yılmaz, Burak Koç, Cengiz Gündüz, Ercan Arık, Faysal Dilekçi, Fuat Uzunkaya, Hıdır Varlık, İdris Fidan, İsmail Bedir, Kemal Altındağ, Mahfuz Aydoğan, Mehmet Ali Noyan, Mehmet Sait Başdaş, Muhittin Kanat, Necmettin Acar, Nejat Aslan, Şehmus Bıçakçı yer almakta olup, çalışmalarını başarıyla sürdürmekteler.

 

Adres: MARVAK VE İMAF’ın kullandığı vakıf binası;  Yenişehir mahallesi, Gaziler cad. no:218, Kapılar(Aksan Oteli yanı, Pehlivanoğlu üstü) 35230-Konak

 

Telefon: (0232) 425 12 47

 

4-İMGİAD

 

    Son zamanlarda basında adını sık gördüğümüz  İzmir Mardinli Genç İşadamları Derneği /İMGİAD’nin kurucusu Erdal Ataklı  bu konuda İMAF ve MAR-VAK’ta epey tecrübe kazanmış. Mardin-Midyat doğumlu, İktisat Fakültesi mezunu olan Ataklı; Atakgroup Firmasının Yönetim Kurulu Başkanı, Ömerlililer Derneği yönetim kurulu üyesi, İzmir Mardinliler Federasyonu 2015/2016 dönemi Gençlik Kolları Başkanı ve MARVAK Üyesidir.

 

2016/12 döneminde faali,yete başlayan İMGİAD,  Özellikle eğitim alanında son dönemde önerdiği projeler ve yaptığı faaliyetlerle gündemden düşmüyor.

 

     Gençlerin önünü açacak istihdam çalışmaları, eğitime destek faaliyetleri ve işbirliği anlaşmaları ile çok önemli projeleri hayata geçiren İMGİAD’ın başkanı Erdal Ataklı, dernek ve projeleri hakkında şu bilgileri vermekte: “İMGİAD’da bir aile gibiyiz. Derneğimizin şu an yaklaşık 100 üyesi var. Üyelerimiz içerisinde her türlü meslek grubundan insan var. Eylül sonu itibariyle yeni binamıza geçmeyi planlıyoruz. Burada eğitim çalışmaları ve seminerler de vereceğiz. Bizim asıl hedefimiz istihdama ve eğitime katkı koymak. Biz sadece Mardinlileri değil çalışmalarımıza katkı vermek isteyen tüm işadamlarını aramızda görmek istiyoruz. Bu noktada fahri üyelik sistemini geliştirdik. Kapımız herkese açık”

 

Projeleri:

 -İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi”nin katkılarıyla, Mardin’deki 10 okul ile İzmir’deki 10 okulu “Kardeş Okul” projesi kapsamında biraraya getirerek, bu okulların boyasından araç gereçlerine kadar tüm ihtiyaçları karşılanacak.  

-Atak Group olarak, okullara hibeyle güvenlik kamera sistemi kurulacak.

-Mardin’de bulunan ve Psikolojik Danışmanlık yapan bayan bir üye, oradaki çocuklara psikolojik destek ve eğitimler verecek.

-Dernekte Emlak Müşavirliği Belgesi’nin yanı sıra, aşçılık, pastacılık, kişisel gelişim, bilgisayar uzmanlığı, muhasebe, tıbbi sekreterlik gibi kurslar da yer alacak. Kurs sonrası istihdamla ilgili çalışmalar da sürüyor. YÖK onaylı 16 ülkede geçerli mesleki yeterlilik belgesi verilecek.

-Ülkemizdeki friksiyonel işsizlik için de proje var. İşsiz olup, iş beğenmeyen pek çok insan var. İş arayan ve bizden yardım isteyen herkes işverenlere yönlendirilecek. İMGİAD eğitime ve istihdama yönelik projeleriyle ön planda olacak, ama herkes elini taşın altına koyacak. İş ilanları derneğin sitesinde yayınlanacak.

 -“Kardeş Üniversite” projesi de, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erdal Çelik’in önerisiyle başlatıldı. Mardin Artuklu Üniversitesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi kardeş üniversite oldu.  Proje detayı ve geliştirilmesi konusunda, DEÜ Genel Sekreteri Recep Yiğit, Derikliler Derneği Başkanı Mümtaz Necipoğlu, Prof.Dr. Murat Aydoğdu, Karabağlar Kaymakamlığı ilgilenmekte.

-Sokakların renklendirilmesinin Mardin’deki öncüleri Esra Seyhan ve Bünyamin Karakoç İle görüşerek, İzmir’deki devlet dairelerini renklendirmesi için çalışmalar başlatıldı. İzmir Valimiz Erol Ayyıldız’a ile görüşerek; Okullar, Emniyet Müdürlüğü, Cezaevler ve Huzurevlerinde kirlilik yaratan duvarları renklendirip, yaşam katmak amacıyla proje başlatıldı. Bu çalışmalardan elde edilecek gelirin 20’si derneğe bağışlanarak, öğrencilere burs olarak verilecek.

    Derneğin Yönetim Kurulu Hüsniye Erdoğan, Mübarek Aydın, Serdar Soysal, Emrullah Demir, Mehmet Yusuf Demircan, İbrahim Gümüş, İsmail Erişen, Muhammet Mansur Uludağ, Emrullah Demirkaya, Hatip Evgi, Mehmet Nur Altundağ, Metin Ataklı, Metin Çiftçi, Metin Karadaş, Ömer Aslan, Seyfettin Karaarslan, Şehmus Öncü, Ömer Reşit Ayebe, Mehmet Feyzi Başdaş, Şehmus Bedir, Bedirhan Dündar, Mehmet Özdaş, Sedat Akay’dan, üyeleri 120 işadamından oluşmakta. 

 

Adres: Atilla Mah. Eşrefpaşa Cad. No.264, D.24 Konak

Telefon: 0 ( 232 ) 375 3435

Erdal Ataklı:05379514747, İsmail Esencan: 05330357937

Fax: 0 ( 232 ) 375 3435, EMail: info@imgiad.com

 

    İzmir’e hoşgörü ve renk katan Mardinli Derneklerimizin projelerini gerçekleştirmelerini, derneklerde çalışanlar ve katkıda bulunanlara ecir dolu başarılar dilerim. Dernekleriyle ilgili gerekli bilgileri anında veren Ercan Özinan ve Erdal Ataklı’ya teşekkür ederim. 

 

 
Etiketler: İZMİR’İN, HOŞGÖRÜ, RENGİ, MARDİN, SİVİL, TOPLUM, KURULUŞLARI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
25 Ocak 2020
DEPREM HER ZAMAN AKILDA TUTULMALI
189 Okunma.
21 Ocak 2020
GÖZLERİNİZE ÖZÜNÜZ GİBİ BAKINIZ
732 Okunma.
04 Kasım 2019
E-ATIK KONUSUNDA İZKAB’IN ÖRNEK ETKİNLİĞİ
5489 Okunma.
24 Temmuz 2019
M.KEMAL PAŞA, 100 Yıl önce ERZURUM KONGRESİ’nde LİDER SEÇİLDİ
4100 Okunma.
31 Mayıs 2019
KADİR GECESİ ve İBADETİ
449 Okunma.
26 Mayıs 2019
1Y1K: Dr.M.TALAT ŞİMDİ – MARDİN TARİHİ KİMLİĞİ
524 Okunma.
18 Mayıs 2019
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
515 Okunma.
15 Mayıs 2019
15 MAYIS 1919… İZMİR’İN KARA GÜNÜ
415 Okunma.
13 Nisan 2019
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 18 YAŞINDA
548 Okunma.
22 Mart 2019
İZMİR-KARABAĞLAR’DA KENTİN KIYISINDAKİ KADINLAR DEFİLESİ
735 Okunma.
10 Mart 2019
DÖNÜŞÜM MARDİN’İN TARİHİ DOKUSUNU BOZMAMALI
973 Okunma.
02 Mart 2019
KARABAĞLAR PROJE TANITIMINA BAKAN PAKDEMİRLİ DAMGA VURDU
734 Okunma.
07 Ocak 2019
I.DÜNYA SAVAŞI ve KAFKASYA CEPHESİ
5498 Okunma.
29 Aralık 2018
ENGELSİZ YÜREKLER İZMİR’DE MEHMET ÂKİF’İ ANDI
1036 Okunma.
13 Aralık 2018
ADNAN AVUKA’NIN SERGİSİ İZMİR’DE MARDİN VUSLATI YAŞATTI
1859 Okunma.
26 Kasım 2018
İZMİR MARDİNLİ GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ’NİN VEFASI
2772 Okunma.
12 Kasım 2018
UZAYDA YANKILANAN TEK SES E Z A N’ DIR!
2484 Okunma.
22 Ekim 2018
İZMİR’DE YEREL SEÇİMİ MARDİN HOŞGÖRÜSÜ KAZANDIRACAK
3017 Okunma.
28 Eylül 2018
ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NİN 69. YILDÖNÜMÜ İZMİR’DE KUTLANDI
2550 Okunma.
25 Ağustos 2018
MAZİDE KALANLAR
1527 Okunma.
11 Temmuz 2018
EBRU BAYBARA DEMİR'E SOSYAL MEDYADAN DESTEK OLALIM
4449 Okunma.
17 Haziran 2018
B A B A M
1670 Okunma.
09 Haziran 2018
İZMİR’DE BİR ARI KRALİÇE; C E Y D A
1146 Okunma.
13 Mayıs 2018
İZMİR KADINLAR BİRLİĞİ DERNEĞİ/İZKAB
1423 Okunma.
12 Mayıs 2018
FRANSIZ, GEÇMİŞE DE FRANSIZ!
777 Okunma.
02 Mayıs 2018
SEÇİM STARTI, NEDEN İZMİR’DE VERİLDİ?
1470 Okunma.
27 Nisan 2018
AFRİN’DE DİRİLİŞ
843 Okunma.
17 Nisan 2018
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 17 YAŞINDA
892 Okunma.
13 Nisan 2018
Mİ’RAÇ
1032 Okunma.
28 Mart 2018
ÇİN’İN ÜNLÜ SOPRANOSU DİLBER YUNUS’U DİNLERKEN
1554 Okunma.
14 Mart 2018
İZMİR KARABAĞLAR’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR
2111 Okunma.
09 Mart 2018
İDÜ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
1451 Okunma.
28 Şubat 2018
II.ABDÜLHAMİD HAN GÖKTEN İNDİ!
1518 Okunma.
19 Şubat 2018
ÇİN, YENİ YILI “MUTLU BAHAR BAYRAMI” GÖSTERİSİYLE İZMİR’DE BAŞLATTI
2135 Okunma.
17 Şubat 2018
I.AFRİN SAVAŞI ve ÖNEMİ-1119
1862 Okunma.
05 Şubat 2018
BİNİKİ YÜZ YILDIR ORTADOĞU COĞRAFYASINDAYIZ
1997 Okunma.
22 Aralık 2017
YILBAŞI’NIN TARİHÇESİ VE TÜRKLERDE AĞAÇ-GÜNEŞ KÜLTÜ
3231 Okunma.
29 Kasım 2017
RAVZA’DA YAKARIŞ
936 Okunma.
10 Kasım 2017
ATATÜRK’ÜN YAZDIĞI ŞİİRLER
1359 Okunma.
22 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ – 2 / MEDİNE-İ MÜNEVVERE
1200 Okunma.
03 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ-DAVET
1185 Okunma.
21 Haziran 2017
KADİR GECESİ ve İBADETİ
1100 Okunma.
18 Haziran 2017
BABAMIN MİRASI; ERDEM…
1062 Okunma.
07 Nisan 2017
KÂZIM KARABEKİR MESELESİ
1443 Okunma.
26 Mart 2017
ULUSLARARASI ÇAKA BEY SEMPOZYUMU
1729 Okunma.
21 Mart 2017
NEVRUZ’UN GEÇMİŞİ
1555 Okunma.
15 Mart 2017
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ’NDE TASARIM YILDIZLARI DOĞUYOR
1315 Okunma.
01 Mart 2017
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1195 Okunma.
26 Şubat 2017
Ö.FARUK GÜLTAŞLI ŞEFLİĞİNDEKİ RÜŞTÜ ŞARDAĞ KONSERİ
1660 Okunma.
06 Ocak 2017
İZMİR KURTULUŞUN SEMBOLÜ
1487 Okunma.
05 Ocak 2017
VAZİYET-İ UMUMİYE MİLLÎ BİRLİĞİ GEREKTİRİYOR
1605 Okunma.
19 Aralık 2016
TÜRK YILMAZ
1282 Okunma.
19 Ekim 2016
PAŞAVAT ÇINARININ DÖKÜLEN YAPRAKLARI
5357 Okunma.
01 Ekim 2016
15 TEMMUZ DEMOKRASİ ve ÖZGÜRLÜK TÜRKÜSÜ
1270 Okunma.
11 Eylül 2016
“KUT”LU ÖNDER
1531 Okunma.
06 Ağustos 2016
B İ R O L A L I M
1346 Okunma.
18 Temmuz 2016
ORDU MİLLET NÖBETTE
2456 Okunma.
29 Nisan 2016
100. YILDÖNÜMÜNDE KÛT’ÜL AMARE SAVAŞI
1829 Okunma.
18 Mart 2016
ÇANAKKALE DENİZ SAVAŞI-18 MART 1915
1710 Okunma.
23 Şubat 2016
“MEZOPOTAMYA’DA İHANET EDEN, KUDÜS’TE HANÇERLENİR!”
1850 Okunma.
07 Ocak 2016
ATATÜRK’ÜN KOMŞULARLA İLİŞİKİSİ
2024 Okunma.
22 Aralık 2015
MEVLİD KANDİLİ
2053 Okunma.
03 Aralık 2015
KADIN HAKLARI
1569 Okunma.
26 Kasım 2015
ARTIK KELİMELERDE ŞAPKA ^ KULLANILACAK
1455 Okunma.
17 Kasım 2015
İLK TAMPON DEVLET GÜNEY DOĞU’DA KURULDU
1723 Okunma.
10 Kasım 2015
HATAY’IN DİYETİ ATATÜRK’ÜMÜZ
1944 Okunma.
07 Kasım 2015
ÂRİF MİLLET
1529 Okunma.
14 Eylül 2015
DİKKAT! 5. KOL YOĞUN FAALİYETTE…
1989 Okunma.
09 Eylül 2015
9 EYLÜL RUHU, TARİHİ TEKRARLATMAYACAK!
1269 Okunma.
25 Ağustos 2015
Yüreğim Kışlan
1710 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1439 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1179 Okunma.
18 Temmuz 2015
BİRLİĞİN HARCI BAYRAM
1461 Okunma.
19 Mayıs 2015
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
1899 Okunma.
07 Mayıs 2015
MARDİN’DE HIDRELLEZ YEMEĞİ
1707 Okunma.
01 Mayıs 2015
ÇOCUKLAR ATALARINI TANIDIKÇA, ÖZGÜVENLERİ ARTACAK
2073 Okunma.
25 Mart 2015
ÇANAKKALE SAVAŞLARI KRONOLOJİSİ
2182 Okunma.
24 Şubat 2015
CABER’DEKİ SÜLEYMAN ŞAH KİMDİR?
1899 Okunma.
04 Eylül 2014
BİRLİK ve BERABERLİĞİMİZİN ÇİMENTOSU SİVAS KONGRESİ...
2983 Okunma.
08 Temmuz 2014
I.DÜNYA SAVAŞI’NIN NEDENLERİ Ayten DİRİER
2517 Okunma.
29 Mayıs 2014
İSTANBUL FETHİNİN TÜRK VE DÜNYA TARİHİNDEKİ ÖNEMİ-4
2498 Okunma.
20 Mayıs 2014
ATATÜRK’ÜN BAĞIMSIZLIK HAREKETLERİNDEKİ ÖNCÜLÜĞÜ
2463 Okunma.
17 Nisan 2014
YENİ YAYINLAR - 2014
2337 Okunma.
13 Nisan 2014
147 yıllık İZMİR BELEDİYE BAŞKANLARI
2264 Okunma.
05 Nisan 2014
2014 YEREL SEÇİM MESAJI; BAĞIMSIZLIK KARAKTERİMDİR!
3870 Okunma.
22 Mart 2014
NEVRUZ KİMİN BAYRAMI?
2389 Okunma.
18 Mart 2014
ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ-18 MART 1915
1872 Okunma.
01 Mart 2014
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1917 Okunma.
12 Şubat 2014
ŞEHZADE MUSTAFA NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?
2619 Okunma.
25 Aralık 2013
KANUNÎ, ŞEHZADELERİNİ NEDEN BOĞDURDU?
2461 Okunma.
23 Aralık 2013
TÜRKOVİZYON TÜRK DÜNYASI ŞARKI YARIŞMASI
1780 Okunma.
02 Aralık 2013
İNOVASYON HAFTASI
1969 Okunma.
01 Aralık 2013
DURUN! DURUN BİRAZ…
2314 Okunma.
21 Kasım 2013
MARDİN’İN KURTULUŞU
7522 Okunma.
14 Kasım 2013
KERBEL’NIN AĞIDI, TAHILLARIN TÜRKÜSÜ AŞURE
3409 Okunma.
10 Kasım 2013
ATATÜRK'ÜN DEVRİMCİLİK ANLAYIŞI...
1704 Okunma.
11 Ekim 2013
İZMİR MUTFAĞIMDAN BAYRAM TATLILARI(10 ÇEŞİT)
2056 Okunma.
02 Ekim 2013
SEYYİD MÜKERREMEDDİN EMİR SULTAN
3325 Okunma.
28 Eylül 2013
MARDİN’DE BAHAR ve NERGİZİYE SALATASI
2607 Okunma.
09 Eylül 2013
Dokuz Eylül ve İzmirlilik ruhu
1616 Okunma.
05 Ağustos 2013
ADNAN AVUKA, İZMİR’DE MARDİN RÜZGÂRI ESTİRDİ
4065 Okunma.
30 Temmuz 2013
1 YAZAR * 1 KİTAP Ayten DİRİER
2067 Okunma.
25 Temmuz 2013
Mardin'de Bayram/Paskalya Çöreği : İKLİÇE
2423 Okunma.
Haber Yazılımı