Yazı Detayı
22 Ekim 2017 - Pazar 22:54 Bu yazı 1201 kez okundu
 
HAC GÜNCESİ – 2 / MEDİNE-İ MÜNEVVERE
AYTEN DİRİER
mardintoplumsaldayanisma@hotmail.com
 
 

HAC GÜNCESİ – 2  /  MEDİNE-İ MÜNEVVERE

 

 

    Kutsal Topraklarda Hac yapmak üzere ilk durağımız Medine Havaalanına, THY’nın mükemmel uçuş ve ağırlamasıyla 17 Ağustos saat 06’da indik. İşlemler bittikten sonra, otobüsle otelimize giderken, Medine’yi bir İç Anadolu ilçemizden farksız buldum. Huzur, sükûnet, tevazu yüklü sımsıcak havasını solurken; Peygamber Efendimizin, 622’de Hicret ederken yaşadıklarını, göçün kayıpsız gerçekleşmesindeki ilâhî yardımı düşündüm.  Onbeş gün sonra Medine’ye girmesi ve devenin çöktüğü yerde kurulan Mescid-i Nebevî… Cuma namazındaki ilk hutbede; bahçe duvarlarının yıkılarak, tüm canlıların hurmalardan yararlanmasını telkin edişteki hikmeti sezdim.

 

    Hicret sonrasında Medine-i Münevvere(Aydınlık/nurlu medenî şehir) olan Yesrib’in sadece adı değil, her şeyi değişti. Medineli Ensar(yardımcı) her şeylerini bırakarak gelen zor durumdaki muhacirlere(göçmen) kucak açıp, her şeylerini paylaşarak İslâm Dinini kurtarırken; Peygamberimizin yürekten duasına mazhar oldular. Medine Hz. Muhammed’e kucak açarak, ilk İslâm Devletin’nin başkenti oldu. Mescid-i Nebevî’nin nurlu halesinin aydınlığında sevgi-eşitlik-kardeşlik-dostluk-adalete dayalı İslâm Medeniyeti’nin temeli atıldı. İklimin uyuşturduğu insanlar, yeni inancın aşıladığı duygularla kabına sığmaz oldu.  Günden güne elektrik akımı gibi Arap Yarımadası, Suriye, Irak, Anadolu ve İran’a yayılarak dönemin süper devletleri Bizans’ın bir kısmını, Sasanî  Devleti’nin tümüne egemen oldu. Bir asır sonra Akdeniz-Sicilya-İspanya üzerinden yayıldığı Avrupa’nın skolastik düşüncesini sarsmaya başladı. Asırlar boyu hem Anadolu’daki Selçuklu, hem İspanya’daki Endülüs Medeniyetleri ile Avrupa’nın aydınlanmasını sağlayarak Rönesans’a temel oluşturdu.

 

    Bu düşüncelerle İslâm Mucizesinin altın çağları arasında koştururken, otelimiz Grand Marmara’ya vardık. Altı gün boyunca kaldığımız otelde eksikler hemen Pakistanlı çalışanlar tarafından tamamlanıyor, yemekhane şefi Mustafa Cevher Hacı adaylarını memnun etmek için canla başla çalışıyordu. Mönü herkesi memnun edecek çeşitliliğe sahipti.

 

    Kardeşim Kur’an Hocası Fatma Lütfiye Ayanoğlu ile paylaştığım odadaki pencereden Mescid-i Nebevi’yi görünce, yakın olmasına sevindim. Akşam namazı için gittiğimizde, belli bir aralık bırakılarak etrafının otellerle çevrildiğini gördüm. Oteller ferahlığına zerre gölge düşürmüyor, zarif minareleri ve Ravza’nın üstündeki yeşil kubbesi her yerden görülüyordu. Şemsiyelerdeki zârafet işlevinden çok çevresine değer katıyordu. Dikkatimi ilk çeken sokakların temizliğiydi. Pakistanlılar görevlerini katmerli  duyguyla gerçekleştiriyordu.

 

        Akşam namazını gül kokulu nem püskürtülerek serinletilen avluda huşû içinde kıldık. Namaz sonrası tesbih çekip, etrafı gözlemlerken buralara asırlardır gösterdiğimiz sevginin, 16.asır Cihan Sultanı Yavuz Selim’in kendini buraların hadimi/hizmetlisi olarak nitelemesindeki tevazu ve sevgiden kaynaklandığını; Kur’anı Kerim’deki kurtarıcı millet müjdesini, Türk-Arap ilişkilerinin med-cezirli halini, Türklerin İslâm Kültür ve Medeniyetine askerî, siyasî ve bilimdeki katkılarını düşündüm. Kurulan bütün Türk Devletleri’nin İlâyı Kelimetullah ve NizamÂlem uğruna, Peygamber sevgisiyle giriştikleri fetihleri ve temelindeki adalet kavramının asırdan asra günümüze dek aktarıldığını hatırladım. XI. asrın sonunda başlayan Haçlı Seferleri, onlar biterken XIII. asırda başlayan Moğol İstilâsını göğüsleyen Türkler olmasaydı, İslâmiyetin Arabistan çöllerine kadar nasıl  gerileyeceğini, atalarımın bu konudaki maddî ve manevî kayıplarını esefle düşündüm. 

 

    Yavuz’un 1516 Mercidabık, 1517 Ridaniye Savaşları sonunda Suriye ve Mısır’ın Osmanlı yönetimine girmesiyle Kutsal topraklar(Hicaz) ve Hilâfetin de Osmanlılara geçmesindeki kader ve gizemi anladım.

 

    Osmanlılar döneminde Medine ve Mekke’ye gönderilen sürre alaylarını, yapılan Ribatlar ve yardımları; imparatorluk ekonomik-siyasî kuşatma ve ihanetlerle cebelleşirken, II. Abdülhamit’in borçlanmadan öz kaynaklarla Rızay-ı İlâhi için 1903-1908 yılları arasında yaptırdığı Hicaz Demiryolu, dönemin büyük medeniyet projesi olarak nitelendirilirken, Medine’deki rayların keçelerle kapatılarak, Mescidi Nebevî’de sarsıntı yaratmamasındaki ince anlayış, saygı ve sevgiyi,  Medine Osmanlı İstasyonu’nundaki estetiği gördükten sonra tüm benliğimde  htim.

 

    Her şeyiyle bizim htiğimiz Medine’nin elden çıkışı ise tam bir dramdı. I.Dünya Savaşı’da kazanılan zaferlere rağmen, İngilizlerin 5.Kol Faaliyetlerinde kullandıkları Lawrence, Gertrude Bell ve Yahudi Sara Aaranson’un çabaları ve çil çil altınlarıyla elde edilen Şerif Hüseyin ve oğulları Osmanlılar aleyhine dönerken, IV.Ordu Komutanı Cemal Paşa’nın(gazeteci Hasan Cemal’in dedesi) gafleti ve aleyhte çalışan Arapları idam edeceğini ilân etmesinin savaşın gidişini değiştirmesine eseflendim. 19 Eylül 1918’de Allenby(Araplara göre El Nebi) yıldırım taktiği ile Nablus/Megiddo Savaşı’nda cepheyi çökertirken, VII.Kolordu komutanı Fahreddin Paşa’nın Hicaz, Yemen ve Asir’i koruyup teslim olmamasındaki manevî etkiyi, Hükûmetten gelen emir üzerine 1919’da ağlayarak, Medine’den derin acıyla ayrılmasına hak verdim.

 

    Atalarımın Kutsal Topraklardaki serencamını düşünürken, oturduğum iskemlemin yanına çöken Arap bir kadın memleketimi sordu. Eşarbın örttüğü armayı açıp, “Türkiye” deyince gözleri doldu, elini “baş üstüne” anlamında başına götürdü, ardından elimi kavrayarak öptü. Iraklı olduğunu öğrendiğim kadının yaptığına hiç şaşırmadan, ona sarıldım. Çünkü yüz yıldır yaşadıklarını çok iyi biliyordum. Çevredeki Afrikalı kadınlar da ellerini sol göğüslerine götürüp, o çileli gözleriyle selam verdi. Aynı şekilde selâma mukabele ettim. 

 

    Yatsı namazını kıldıktan sonra, Mescidin içini inceledik. Yoğun kalabalık nedeniyle avluda bir süre dolaştıktan sonra, pırıl pırıl aydınlanmış insanlarla dolu sokaklardan geçip otele döndük. Biz uyurken yağan rahmet, “hoş geldiniz!” selâmı gibiydi.

 

    Medine’de ilk sabah namazımız Cuma’ya rastladı. Bahçede her renk ve dilden insanlar huzur içinde saf tutarken, İslâm Dünyasının içine düştüğü kaosu hatırlayıp, gözümde süzülen yaşlar eşliğinde namaz dualarını okudum. Namazdan sonra Peygamber Efendimizle içsel hasbıhale başlayıp, Müslümanların her dönemde parçalandıklarını, birliği Türk Milletinin sağladığını, güçlü olduğu dönemlerde huzur ve adaletin yayıldığını, yine Türkiyemi ekonomik, sosyal, siyasal yönden güçlendirip, Müslüman Ümmete birlik şuurunu aşılamasını, sinsi düşmanların ve fesat komşuların tezgahlarının başlarına gelmesini diledim.

 

    Her inananın Mescid-i Nebevî’ye adım atarken ulaşmak istediği ilk yer Peygamber Efendimizin mezarının bulunduğu Ravza-i Mutahhara’dır. İkinci denemede saatlerce sabırla bekleyip, yeşil kubbenin tam altına yaklaştığımız Ravza’ya bin salât ve selâmla girip, dualarımı yaptım. Hz.Peygambere yakın gömülen Hz.Ebubekir ve Hz.Ömer’e rahmet okurken gönlüm Hz.Ali’nin orada olmayışına yandı. Peygamber Efendimizin mimberine yaklaşırken, iri yarı Orta Afrikalı kadınların yeri titreterek yürüdüğünü görünce, orada iki rekat namaz kılamayacağımı anladım. Çaresizlik içinde mimbere bakarken iki melek gülümseyerek yaklaştı. Arkamdaki duvara ellerini dayayıp, diğer ellerini birleştirerek bedenleriyle beni sararak; “Hadi iki rekâtını kıl!” diyen iki melek, grubumda herkesin yardımına koşan,  tekerlekli sandalyeleri iten İrşad Hocası Sultan Aşçı ve başka grupta olduğu halde cana yakın tavırlarıyla hep yardımımıza koşan, son anda Mardinli olduğunu öğrendiğim İrşad Hocası Ayşe Serra Kara’dan başkası değildi. İki rekatımı kılarak, onlara teşekkür edip geri geri yürüyerek yakarışla dışarı çıktım.

 

    Peygamber Efendimizin Hicret’te ilk durağı Kuba Camii; Mescid-i Aksa yerine gönlündeki Hz.İbrahim’in yöneldiği Kâbe’yi kıble yapmasına dair vahyi aldığı Kıbleteyn Camii ve Uhut Şehitliğini ziyaret ettik. Camilerde iki rekat namaz kılarak o günleri yaşayanların ruhuna dua edip, ruhlarını şad ettik. Uhut Şehitliğinde Uhut Dağı ve karşısındaki okçular tepesine bakıp, bir Tarihçi olarak o günleri ordaymışçasına canlı bir şekilde düşündüm.  625 yılındaki zaferin, okçuların ganimet hırsıyla yerlerini terketmesiyle bir anda buruklaşmasını, Allah’ın aslanı Hz.Hamza başta olmak üzere 70 sahabinin şehit olması, Peygamberimizin yaralanmasıyla verdiği acının yanısıra, her askerin kulağına küpe ettiği ibretlik dersi kavradım; “Komutanın sözünden çıkılmamalı…”

 

    İki yıl sonra 24 gün süren Hendek Savaşı anısına yaptırılan Hendek Camiinde iki rekat namaz kılarken, Peygamberimizin savaştan sonraki üç yıl içinde görüşmeler ve anlaşmalarla barış içinde 630 yılında Mekke’yi fethetmesini, oradan ayrıldıktan sonra on yıl içinde dinî görevini ifa ederken, İslâm Devleti’ni tüm engellemelere rağmen kurup, kendisine kucak açan Medine’yi merkez yaparak gönendirmesindeki vefaya hayran kaldım. İslâm Dininin düzeni, esasları ve ilk yazılı Anayasası olan 46 maddelik Medine Vesikası ile bir hukuk Devletine adım atışının önemini anladım. 632 yılında dört bir yandan gelen hacılara Veda Haccı Hutbesi’ni verirken; İnsan Hakları ve adalet ağırlıklı kadın-erkek ilişkisi, koruma, eşitlik, kardeşlik, emanetin korunması, zamanın değerlendirilmesi(takvim), borcun ödenmesi ve zinanın yasaklandığını dillendirerek; Müslümanların asırlar boyu öğretilerine uymasını öğütlemesine hayran kaldım.

 

    Bakî Mezarlığında uyuyan şehitler, sahabiler ve peygamberimizin ailesine dua ederek, Medine’ye Veda namazlarımızı kıldık. Alışverişin çoğunu ensar nesli ile yaptık. 22 Ağustos 2017 sabahı saat 10’da bunaltıcı sıcakta Mekke’ye revan olurken, gönlümüze Mescid-ı Nebevî’nin o huzurlu, uyumlu, aydınlık havasının özlemi yerleşmişti bile…

 

     Onbeş asır sonra yaşadığı yerde Habibe(Sevgiliye) komşu olmanın bilinciyle, asude bir iklimde yaşadık Medine’yi… Yine nasip olur inşallah.

 

 

 

 

 

 
Etiketler: HAC, GÜNCESİ, –, 2, , /, , MEDİNE-İ, MÜNEVVERE,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
25 Ocak 2020
DEPREM HER ZAMAN AKILDA TUTULMALI
201 Okunma.
21 Ocak 2020
GÖZLERİNİZE ÖZÜNÜZ GİBİ BAKINIZ
734 Okunma.
04 Kasım 2019
E-ATIK KONUSUNDA İZKAB’IN ÖRNEK ETKİNLİĞİ
5489 Okunma.
24 Temmuz 2019
M.KEMAL PAŞA, 100 Yıl önce ERZURUM KONGRESİ’nde LİDER SEÇİLDİ
4100 Okunma.
31 Mayıs 2019
KADİR GECESİ ve İBADETİ
449 Okunma.
26 Mayıs 2019
1Y1K: Dr.M.TALAT ŞİMDİ – MARDİN TARİHİ KİMLİĞİ
524 Okunma.
18 Mayıs 2019
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
515 Okunma.
15 Mayıs 2019
15 MAYIS 1919… İZMİR’İN KARA GÜNÜ
415 Okunma.
13 Nisan 2019
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 18 YAŞINDA
548 Okunma.
22 Mart 2019
İZMİR-KARABAĞLAR’DA KENTİN KIYISINDAKİ KADINLAR DEFİLESİ
735 Okunma.
10 Mart 2019
DÖNÜŞÜM MARDİN’İN TARİHİ DOKUSUNU BOZMAMALI
975 Okunma.
02 Mart 2019
KARABAĞLAR PROJE TANITIMINA BAKAN PAKDEMİRLİ DAMGA VURDU
734 Okunma.
07 Ocak 2019
I.DÜNYA SAVAŞI ve KAFKASYA CEPHESİ
5498 Okunma.
29 Aralık 2018
ENGELSİZ YÜREKLER İZMİR’DE MEHMET ÂKİF’İ ANDI
1037 Okunma.
13 Aralık 2018
ADNAN AVUKA’NIN SERGİSİ İZMİR’DE MARDİN VUSLATI YAŞATTI
1859 Okunma.
26 Kasım 2018
İZMİR MARDİNLİ GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ’NİN VEFASI
2774 Okunma.
12 Kasım 2018
UZAYDA YANKILANAN TEK SES E Z A N’ DIR!
2484 Okunma.
22 Ekim 2018
İZMİR’DE YEREL SEÇİMİ MARDİN HOŞGÖRÜSÜ KAZANDIRACAK
3017 Okunma.
28 Eylül 2018
ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NİN 69. YILDÖNÜMÜ İZMİR’DE KUTLANDI
2551 Okunma.
25 Ağustos 2018
MAZİDE KALANLAR
1527 Okunma.
11 Temmuz 2018
EBRU BAYBARA DEMİR'E SOSYAL MEDYADAN DESTEK OLALIM
4453 Okunma.
17 Haziran 2018
B A B A M
1670 Okunma.
09 Haziran 2018
İZMİR’DE BİR ARI KRALİÇE; C E Y D A
1146 Okunma.
05 Haziran 2018
İZMİR’İN HOŞGÖRÜ RENGİ MARDİN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
2041 Okunma.
13 Mayıs 2018
İZMİR KADINLAR BİRLİĞİ DERNEĞİ/İZKAB
1426 Okunma.
12 Mayıs 2018
FRANSIZ, GEÇMİŞE DE FRANSIZ!
777 Okunma.
02 Mayıs 2018
SEÇİM STARTI, NEDEN İZMİR’DE VERİLDİ?
1470 Okunma.
27 Nisan 2018
AFRİN’DE DİRİLİŞ
843 Okunma.
17 Nisan 2018
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 17 YAŞINDA
892 Okunma.
13 Nisan 2018
Mİ’RAÇ
1032 Okunma.
28 Mart 2018
ÇİN’İN ÜNLÜ SOPRANOSU DİLBER YUNUS’U DİNLERKEN
1554 Okunma.
14 Mart 2018
İZMİR KARABAĞLAR’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR
2111 Okunma.
09 Mart 2018
İDÜ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
1451 Okunma.
28 Şubat 2018
II.ABDÜLHAMİD HAN GÖKTEN İNDİ!
1519 Okunma.
19 Şubat 2018
ÇİN, YENİ YILI “MUTLU BAHAR BAYRAMI” GÖSTERİSİYLE İZMİR’DE BAŞLATTI
2135 Okunma.
17 Şubat 2018
I.AFRİN SAVAŞI ve ÖNEMİ-1119
1862 Okunma.
05 Şubat 2018
BİNİKİ YÜZ YILDIR ORTADOĞU COĞRAFYASINDAYIZ
1997 Okunma.
22 Aralık 2017
YILBAŞI’NIN TARİHÇESİ VE TÜRKLERDE AĞAÇ-GÜNEŞ KÜLTÜ
3233 Okunma.
29 Kasım 2017
RAVZA’DA YAKARIŞ
936 Okunma.
10 Kasım 2017
ATATÜRK’ÜN YAZDIĞI ŞİİRLER
1360 Okunma.
03 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ-DAVET
1185 Okunma.
21 Haziran 2017
KADİR GECESİ ve İBADETİ
1100 Okunma.
18 Haziran 2017
BABAMIN MİRASI; ERDEM…
1062 Okunma.
07 Nisan 2017
KÂZIM KARABEKİR MESELESİ
1443 Okunma.
26 Mart 2017
ULUSLARARASI ÇAKA BEY SEMPOZYUMU
1729 Okunma.
21 Mart 2017
NEVRUZ’UN GEÇMİŞİ
1555 Okunma.
15 Mart 2017
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ’NDE TASARIM YILDIZLARI DOĞUYOR
1315 Okunma.
01 Mart 2017
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1195 Okunma.
26 Şubat 2017
Ö.FARUK GÜLTAŞLI ŞEFLİĞİNDEKİ RÜŞTÜ ŞARDAĞ KONSERİ
1660 Okunma.
06 Ocak 2017
İZMİR KURTULUŞUN SEMBOLÜ
1488 Okunma.
05 Ocak 2017
VAZİYET-İ UMUMİYE MİLLÎ BİRLİĞİ GEREKTİRİYOR
1605 Okunma.
19 Aralık 2016
TÜRK YILMAZ
1282 Okunma.
19 Ekim 2016
PAŞAVAT ÇINARININ DÖKÜLEN YAPRAKLARI
5357 Okunma.
01 Ekim 2016
15 TEMMUZ DEMOKRASİ ve ÖZGÜRLÜK TÜRKÜSÜ
1270 Okunma.
11 Eylül 2016
“KUT”LU ÖNDER
1531 Okunma.
06 Ağustos 2016
B İ R O L A L I M
1347 Okunma.
18 Temmuz 2016
ORDU MİLLET NÖBETTE
2457 Okunma.
29 Nisan 2016
100. YILDÖNÜMÜNDE KÛT’ÜL AMARE SAVAŞI
1829 Okunma.
18 Mart 2016
ÇANAKKALE DENİZ SAVAŞI-18 MART 1915
1710 Okunma.
23 Şubat 2016
“MEZOPOTAMYA’DA İHANET EDEN, KUDÜS’TE HANÇERLENİR!”
1850 Okunma.
07 Ocak 2016
ATATÜRK’ÜN KOMŞULARLA İLİŞİKİSİ
2024 Okunma.
22 Aralık 2015
MEVLİD KANDİLİ
2053 Okunma.
03 Aralık 2015
KADIN HAKLARI
1569 Okunma.
26 Kasım 2015
ARTIK KELİMELERDE ŞAPKA ^ KULLANILACAK
1455 Okunma.
17 Kasım 2015
İLK TAMPON DEVLET GÜNEY DOĞU’DA KURULDU
1723 Okunma.
10 Kasım 2015
HATAY’IN DİYETİ ATATÜRK’ÜMÜZ
1944 Okunma.
07 Kasım 2015
ÂRİF MİLLET
1529 Okunma.
14 Eylül 2015
DİKKAT! 5. KOL YOĞUN FAALİYETTE…
1991 Okunma.
09 Eylül 2015
9 EYLÜL RUHU, TARİHİ TEKRARLATMAYACAK!
1270 Okunma.
25 Ağustos 2015
Yüreğim Kışlan
1710 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1439 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1179 Okunma.
18 Temmuz 2015
BİRLİĞİN HARCI BAYRAM
1461 Okunma.
19 Mayıs 2015
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
1900 Okunma.
07 Mayıs 2015
MARDİN’DE HIDRELLEZ YEMEĞİ
1707 Okunma.
01 Mayıs 2015
ÇOCUKLAR ATALARINI TANIDIKÇA, ÖZGÜVENLERİ ARTACAK
2073 Okunma.
25 Mart 2015
ÇANAKKALE SAVAŞLARI KRONOLOJİSİ
2182 Okunma.
24 Şubat 2015
CABER’DEKİ SÜLEYMAN ŞAH KİMDİR?
1899 Okunma.
04 Eylül 2014
BİRLİK ve BERABERLİĞİMİZİN ÇİMENTOSU SİVAS KONGRESİ...
2984 Okunma.
08 Temmuz 2014
I.DÜNYA SAVAŞI’NIN NEDENLERİ Ayten DİRİER
2517 Okunma.
29 Mayıs 2014
İSTANBUL FETHİNİN TÜRK VE DÜNYA TARİHİNDEKİ ÖNEMİ-4
2498 Okunma.
20 Mayıs 2014
ATATÜRK’ÜN BAĞIMSIZLIK HAREKETLERİNDEKİ ÖNCÜLÜĞÜ
2463 Okunma.
17 Nisan 2014
YENİ YAYINLAR - 2014
2337 Okunma.
13 Nisan 2014
147 yıllık İZMİR BELEDİYE BAŞKANLARI
2265 Okunma.
05 Nisan 2014
2014 YEREL SEÇİM MESAJI; BAĞIMSIZLIK KARAKTERİMDİR!
3870 Okunma.
22 Mart 2014
NEVRUZ KİMİN BAYRAMI?
2389 Okunma.
18 Mart 2014
ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ-18 MART 1915
1872 Okunma.
01 Mart 2014
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1917 Okunma.
12 Şubat 2014
ŞEHZADE MUSTAFA NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?
2619 Okunma.
25 Aralık 2013
KANUNÎ, ŞEHZADELERİNİ NEDEN BOĞDURDU?
2461 Okunma.
23 Aralık 2013
TÜRKOVİZYON TÜRK DÜNYASI ŞARKI YARIŞMASI
1780 Okunma.
02 Aralık 2013
İNOVASYON HAFTASI
1970 Okunma.
01 Aralık 2013
DURUN! DURUN BİRAZ…
2314 Okunma.
21 Kasım 2013
MARDİN’İN KURTULUŞU
7524 Okunma.
14 Kasım 2013
KERBEL’NIN AĞIDI, TAHILLARIN TÜRKÜSÜ AŞURE
3409 Okunma.
10 Kasım 2013
ATATÜRK'ÜN DEVRİMCİLİK ANLAYIŞI...
1704 Okunma.
11 Ekim 2013
İZMİR MUTFAĞIMDAN BAYRAM TATLILARI(10 ÇEŞİT)
2056 Okunma.
02 Ekim 2013
SEYYİD MÜKERREMEDDİN EMİR SULTAN
3328 Okunma.
28 Eylül 2013
MARDİN’DE BAHAR ve NERGİZİYE SALATASI
2607 Okunma.
09 Eylül 2013
Dokuz Eylül ve İzmirlilik ruhu
1616 Okunma.
05 Ağustos 2013
ADNAN AVUKA, İZMİR’DE MARDİN RÜZGÂRI ESTİRDİ
4067 Okunma.
30 Temmuz 2013
1 YAZAR * 1 KİTAP Ayten DİRİER
2067 Okunma.
25 Temmuz 2013
Mardin'de Bayram/Paskalya Çöreği : İKLİÇE
2423 Okunma.
Haber Yazılımı