Yazı Detayı
12 Mayıs 2018 - Cumartesi 12:49 Bu yazı 701 kez okundu
 
FRANSIZ, GEÇMİŞE DE FRANSIZ!
AYTEN DİRİER
mardintoplumsaldayanisma@hotmail.com
 
 

FRANSIZ, GEÇMİŞE DE FRANSIZ!

 

 

 

 


    MÖ. Mısırlılar, Babilliler, Romalılar, Yahudileri sürdüğünde, Kur’an-a göre mi hareket etmişlerdi? XVI.asırda İspanyollar, Yahudiler ve Müslümanları Engizisyonda yok ettiğinde onları Kur’an-a göre hareket eden Osmanlılar mı, yoksa koruması altındaki ezik Fransızlar mı kurtarmıştı? 1938-1945 arasında Almanlar onlara Genocide uygularken, Fransa’nın işbirlikçi Vichy Hükûmeti onlara az mı yardım etti? Bu işbirliği Kur’an-a dayalı mıydı? 

 


    Yahudiler, bugün İsrail’in Dünyayı parmağında oynatması gibi tarih boyunca rahat durmadıkları için bu cezalar onlara reva görüldü. Hitler’in uyguladığı soykırım da, Alman halkının değil, İsrail’in kurulması projesi için bizzat siyonistlerin uyguladığı bir taktikti. Çünkü Orta, Doğu Avrupa ve Rusya’da yaşayan Yahudiler, gerçekte Musevi olan Türk kökenli Hazarlar ve Kumanlardı. Haklı olarak vatanlarından ayrılıp, Filistin’e göç etmek istemiyorlardı. Soykırımla vatanlarından kopartılıp, göç ettirildiler. Bunlar Tarihî gerçekler, ama dillendiren yok!


*Fransa Tarihine bak!


    Fransızlar ve komşuları ikide bir Müslümanların kutsal değerlerine saldıracaklarına, hafızalarda halâ canlılığını koruyan zulüm, soykırım ve katliamlarla dolu tarihlerine baksınlar. Fransa başta olmak üzere, geçmişte sömürgeleştirdikleri topraklarda yaptıkları katliamlarla Tarihlerini kanla bezediler. Fransa; Yeni Kaledonya, Madagaskar, Haiti, Komor, Senegal, Mali, Fil Dişi Sahili, Gabon, Kamerun, Gana, Gine, Benin, Ruanda, Vietnam, Laos ve Kamboçya gibi bir bölümü halen Fransız sömürgesi altında olan ülkelerde soykırım derecesinde katliamlar yaptı. Fransa sadece Cezayir’den 1.5 milyon insanı katletti. Onlar unuttularsa, biz hatırlatalım:
-1412-1431 yılları arasında yaşayan ve Fransız ordusuna katılarak,  İngilizlere karşı askerlere cesaret veren millî kahramanları Jan Dark’ın inancı nedeniyle cadılıkla suçlanarak yakılması, 


inanç konusundaki iftiralar konusunda onları uyarmalı...


1-1572 St.Bartelmi Katliamı: Fransa Kralı IX.Charles’ın İspanya’ya yakınlığı ile bilinen annesi Catherine de Medicis’in, kralın Protestan yardımcısı Amiral Gaspard de Coligny’ye düzenlediği suikast sonrası gelişen olaylar katliama yol açtı. Suikasttan yaralı kurtulan ve evinde ağır yaralı yatmakta olan Coligny’i öldürmek için ikinci bir saldırı düzenleyen katolik asilzadeler onu öldürdüler, ama önü alınamayan bir katliamı başlattılar. 24 Ağustos 1572 sabahı beyaz haçlı giysileri giymiş Katolikler, evlerinde uyumakta olan Protestanlara saldırdılar. Önce Paris’te başlayan katliam daha sonra bütün ülke geneline yayıldı. İki gün süren katliam sonucunda onbinlerce Protestan öldürüldü. Sağ kalan Fransız asıllı Protestan soyluların tamamı, dinlerini inkar ederek Katolikliği kabul etti.  Halk ise İsviçre ve Almanya’ya kaçtı. 


2-1789 Fransız İhtilâli; özgürlük, eşitlik, adalet kavramlarının yanı sıra, sömürgecilik ve buna bağlı olarak soykırımı başlatarak diğer milletlere örnek oldu. Soykırım devlet güçlerinin herhangi bir etnik, dini, ulusal bir topluluğu imha etmesi anlamına gelir. Fransızlar; Vandee, Burundi, Cezayir, Ruanda, Vietnam’da Fransızlar, insanlara inançları nedeniyle soykırım uyguladı.


2.1)Vandee Soykırımı: Fransızlar ilk soykırımlarını  Batı Fransa’nın sahil bölgesi Vandee’de yaşayan Katoliklere karşı uygulamışlardır. Amerikalı tarihçi Reynald Secher’in 1986’da yazdığı “A French Genocide” isimli eserde Fransız Cumhuriyetçilerin devrimin akabinde ilk soykırımı gerçekleştirdiklerini söyler. Fransız tarihçi Pierre Chanu, meslektaşının bu iddiasının gerçek olduğunu söyleyerek, Vandee savaşını Fransızların gerçekleştirdiği ilk ideolojik soykırım olduğunu belirtir. Aslında bu olay, St.Bartelmi Katliamının rövanşıydı.


    Fransa’nın kırsal bir kesimi olan Vandee halkının büyük bir bölümü Katolik mezhebine bağlıydı. Cumhuriyetçilerin hazırladığı yeni anayasada Katoliklere Nant Fermanı ile verilen bütün ayrıcalıklar kaldırılıyor, papazların kiliselerde görev ve sorumluluklarına müdahale ediliyordu. 160 papazın başlattığı yeni anayasaya “hayır” kampanyası Cumhuriyetçilerin tepkisine neden olmuş, 45 bin Fransız askerini Vandee’ye göndermişlerdi. Hükümeti protesto eden papaz ve rahibeler askerler tarafından dövülerek, aç bırakılarak, çıplak teşhir edilerek  çeşitli işkencelere maruz bırakılmışlardı. 3 Mart 1793’te Fransız cumhuriyetçi hükümeti Vendee bölgesindeki bütün kiliseleri kapattığını ilan etmesi bir halk ayaklanmasına neden oldu. 5 Nisan 1793’de Vandee kırsalında birbirinden dağınık halk isyanları görülmeye başlandı. Cumhuriyetçilerin dini liderlerin başını çektiği bu isyanlara tepkisi çok sert oldu. 2000 isyancı yakalanarak Vandee sokaklarında halkın gözü önünde kurşuna dizildi. Cholet ve Granville’de çoğunluğu silahsız sivillerin oluşturduğu 25 bin kişi katledildi. İngiliz hükümeti Fransızların 6 ay içerisinde gerçekleştirdikleri bu katliama tepki göstererek Vandee halkını İngiltere’ye kabul edeceğini açıkladı. Vandee halkının bir kısmı İngiltere’ye kaçmak isterken, bir kısmı ise Savenay savaşında olmak üzere toplam 450 bin kişi hayatını kaybetti. Secher, Vendee halkının katliamdan önce 800 bin nüfusları olduğunu katliamım gerçekleştiği 1793-1796 tarihlerinden sonra yalnız 200 bin kişinin hayatta kaldığını söyleyerek soykırımda hayatını kaybedenlerin sayısının 600 bin olabileceğini iddia eder.


2.2)Vietnam Soykırımı


     Fransa’nın Vietnam’a ilgisi Coğrafi keşiflerden sonra başladı. Vietnam, Laos ve Kamboçya’ya misyonerler gönderen Fransa, kiliseler kurarak Hıristiyanlığı yaymak istedi. Fransız ihtilalinden sonra misyonerlik faaliyetlerine son veren Fransa, III.Napolyon zamanında tekrar Vietnam ile ilgilenmeye başlayıp, Hind Çini denilen bu bölgeyi işgal etti. 1872’de Vietnam’ın tamamını işgal eden Fransa 1954’e kadar  yönetti.


    Fransa’ya karşı ilk direniş 1885’te başladı. Fransız ordusu bu direnişi sert bir şekilde bastırarak 25 bin Vietnamlıyı öldürdü. 1920’lerin başında Ho Chi Minh önderliğinde yeni bir direniş hareketi ortaya çıktı. Bu direniş de 1927’e bastırılarak Minh yanlısı köy ve kasabalar, Fransız ordusu tarafından yakılıp yok edildi. 1930’larda Vietnam köylüleri ayaklanınca, bu da bastırılarak aralarında çocuk ve kadınlarında bulunduğu binlerce Vietnamlı savaş suçlusu kabul edilerek direnişi örgütleyen VNQDD örgütünün militanları olduğu gerekçesiyle öldürüldü.


    İkinci Dünya Savaşı sırasında Vietnamlıları askere alan Fransa hükümeti onları Afrika ve Avrupa’da yapılan savaşlarda kullandı. İkinci Dünya Savaşının bitiminden sonra savaş uçaklarını Vietnam’a getiren Fransa, paraşütçü saldırı timleri kurarak Vietnam köylerine saldırdı. Vietnam halkının Fransa’ya karşı başlattığı opyekün direniş karşısında, Fransız ordusu Dien Bien Phu’da yenilerek geri çekilmek zorunda kaldı. 1920-1954 yılları arasında 500 bine yakın Vietnamlı Fransızlar tarafından öldürüldü.


2.3)Cezayir Soykırımı


    1830’ da sömürge olarak işgal ettikleri Cezayir’ de her türlü insanlık suçunu çekinmeden işleyen Fransızlar, 1962’ de bağımsızlığını kazanana kadar ülkede çeşitli soykırımlar ve katliamlar gerçekleştirdi. Bağımsızlık savaşı veren yüzbinlerce Cezayirliyi katleden Fransızların 2.5 milyon Cezayirliyi tehcire tabi tuttular. Cezayir’ de 100 yılı aşkın süre her türlü insanlık suçunu işleyen Fransızların bağımsızlık savaşında 8 bin köyü yok ettiği de biliniyor. 


    Fransa’nın sömürgesi altında bulunan ve tek isteği özgürlük olan Cezayir, II.Dünya savaşında Nazi Almanyası tarafından işgal edilen Fransa’nın kurtuluşu için gençlerini savaşa gönderdi. Karşılığında sadece bağımsızlığını istedi Fransa’dan. Fransa Cezayir’in bu teklifini kabul etti. Fransa savaşta Almanya’yı, Cezayirli askerlerin desteğiyle yendi.


    Fransa’nın zaferi, Cezayir genelinde coşkusuyla kutlandı. Sokaklara dökülen halk, kendilerine verilen bağımsızlık sözünün tutulacağına inanarak, kutlama yürüyüşleri düzenledi. Katil Fransa, verdiği sözü tutmadı. Yürüyüşe katılan halka işgalci Fransız askerleri tarafından ateş açıldı. Katliam günlerce sürdü. Masum Cezayir halkı, kurşuna dizildi. Köyler ve kasabalar bombalarla yerle bir edildi. Fransa’nın kalleş askerleri, herhangi bir suçu olmayan yaklaşık 45 bin Cezayirliyi katletti. Kadın, çocuk, yaşlı, genç demeden on binerce Cezayirli, Fransız askerlerinin kurşunlarıyla can verdi. Katledilen Cezayirlinin bir kısmı şehir dışında açılan dev çukurlara gömüldü. Bir kısmı ise, kamyonlara doldurularak kireç fırınlarında yakılmaya götürüldü. Cezayirlilerin cesetleri,  Naziler gibi ölüm fırınlarında yakıldı.


    Bunca zülüm ve katliamın ardından Fransa Cezayir’in bağımsızlığın yolunu açacak referandumun yapılmasını kabul etti. Referandum sonucunda halkın tamamına yakını bağımsızlık yönünde oy kullandı. Böylece Cezayir Fransız sömürgesi olmaktan kurtuldu ve hak ettikleri bağımsızlıklarına kavuştu. Ancak 1954’ten 1962 yılına yaklaşık 8 yıl boyunca bağımsızlık mücadelesinde 1.5 milyon Cezayirli yaşamını yitirdi. Bu olay dünya tarihinde görülen en büyük soykırımlar arasındaki yerini aldı. (Tarık Yalçın-Tarih Dosyası/Dünya Bülteni)

 

    1954-1962 yılları arasında Fransız ordusu 1,5 milyon Cezayirliyi katletti. Fransa, Vietnam’da aldığı yenilginin acısını Cezayirli Müslümanlardan çıkarmak istedi. Vietnam’dan getirttiği Fransız paraşütçüsü adlı saldırı timleri ile sivil halkın üzerine bomba yağdırdılar. Esirleri uçaklardan canlı canlı şehirlerdeki kalabalık yerlere atarak halka göz dağı verdiler..

 

2.4)Burundi Soykırımı


    Temmuz 1972 ve 1990-1994 Hutu ve Tutsilerin birbirlerine yaptığı katliamda toplam 650 bin kişi öldürüldü. Suikast sonucu öldürülen Burundi Devlet Başkanı  Ndadaye, öldürülmeden iki gün önce düzenlediği basın toplantısında Hutu ve Tutsi kabileleri arasındaki etnik çatışmanın arkasında Belçika ve Fransız hükümetleri olduğunu söylemiştir.


2.5)Ruanda Soykırımı


    1994’te üç ay gibi çok kısa bir sürede 800 bin Tutsi ve ılımlı Hutu, Fransa’nın desteklediği Hutu ordusu tarafından katledildi. İngiliz gazeteci Linda Melvern, eski Fransız devlet başkanı François Mitterand’ın özel arşivinden yararlanarak, 8 Temmuz 2008’de Times için yazdığı analizinde soykırımın arkasında Fransa’nın olduğunu delilleriyle ortaya koydu.


    2002 ve 2004 İnsan Hakları İzleme örgütünün yayınladığı raporda da Katliamı yapan Hutu ordusunun, Fransız hükümeti tarafından eğitildiği katliam sırasında da Fransa’nın BM bünyesindeki askerlerinden yardım alındığı ifade edilmiştir.
2.6)Fransa 3 milyon Afrikalının öldürülmesinden sorumludur!


    Benin, Togo, Kongo, Orta Afrika Cumhuriyeti, Gine, Gine Bisav, Madagaskar, Senegal, Fildişi Sahili gibi eski Franız sömürgelerinde Fransızlar tarafından öldürülen Afrikalıların sayısı 3 milyona yakındır. Bu ölümlerin büyük bir bölümü bağımsızlıktan yani 1960’tan önce gerçekleşmiştir.


tarihi…
-Bugün Afrika’nın 14 ülkesi halâ işgal ve sömürüleri altındadır.


*
*Muhammed Ali Clay, Kur’an-a uyarak Vietnam Savaşına gitmeyi reddetti!


    Bu konuda önemli mesajlar veren Muhammed Ali filmini izlemenizi öneririm. Fransa’yla ne alâkası var demeyin… Filmde, inancı nedeniyle kendi ülkesi dışındaki savaşa gitmeyi reddettiği için hücre hapsine mahkum edilen Muhammed Ali’yi anlayan genç bir avukatın; Yehova Şahitleri davası ile beyaz-siyahi bağlantısı kurarak, Yüksek mahkeme hakimlerinin kararlarını onun lehine çevirip, özgürlüğüne kavuşturmasını anlatıyor. Filmde ırkçı, önyargılı ve ikiyüzlü insanlar ustaca yargılanarak, Kur’an aleyhtarı görüşlerde çürütülüyor.


*
*Sonuç: Herkesin dini kendine!


    Eğer bugün İslâm coğrafyasında şiddet varsa biliniz ki; bu Kur’an’dan kaynaklanan bir şey değildir. Bunun müsebbibi yine Hıristiyan Batı’nın mezalimidir, işgalleridir, Müslümanları katletmesidir. Müslümanların yeraltı ve yerüstü zenginliklerine hırsız gibi el uzatmasıdır.


    Günümüzde, Lâik geçinen Fransa’nın polisi, Yahudilerin dinlerini simgeleyen ‘Kipa’yı başlarına geçirip, sokağa çıkmamaları konusunda sürekli uyarıyor. Bu uyarı Müslümanlar nedeniyle değil, kendi içlerindeki ırkçı-antisemitistler nedeniyle yapıyor.
    Fransız aydınların ve onları kışkırtan yöneticilerin bu ruh halini, Eğitim Bakanı Vincent Peillon şöyle dillendiriyor: “Lâiklik birilerini ötekilerle karşı karşıya getirmek savaşımı değil, ama birilerinin ötekilere karşı koymasını isteyenlere karşı savaşımdır. Bazılarına karşı değil, ama herkesi bir araya getiren ve herkesi bir araya getirmesi gerekenlerin savaşımıdır. Lâiklik Cumhuriyetin bilgeliğidir, niçin? Lâiklik iyice bilinmiyor, ben bu son yıllarda Devletin üst düzey yetkili kişilerinin lâiklik üzerine tuhaf şeyler söylediklerini fark ettim. Örneğin, laikliğin öncelikle yasaklama olduğuna inananlar var. Lâiklik hep birlikte özgürce bir arada yaşamaya imkân verir”.(Sunar Yazıcıoğlu: Fransa’da Lâikliğin Tarihi)


    Ardına bakınca kan denizi ile karşılaşan Fransa ve diğer Batılı ülkeler, kutsal değerlerimize saldırıp, geçmişlerini unutturacaklarını, gündemi değiştireceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. İslâm Dünyası, Türkiye sayesinde uyanıyor. Türkiye geçmişte onların dümen suyunda yürüyenlerin hatalarını düzeltircesine, tüm İslâm Dünyası’nın sesi oluyor. (Savaşçılarının göğüs cebinde Atatürk resmi varken, Cezayir’in bağımsızlık oylamasında, Hükûmetimiz NATO üyesi diye Fransa’yı desteklemişti. Erdoğan başa geçince Cezayir’den özür diledi.) Dileğimiz yöneticileri Batı’nın kuklası İslâm devletlerin de uyanıp, bu saldırılara karşı çıkması…
    Kur’an-ı Kerim’de Hz.Musa’nın dini yüceltilirken, Yahudiler değil, Tevrat’a uymayan, değiştirmeye çalışan, serkeş Yahudiler eleştiriliyor. Tıpkı Hıristiyanlık ve Müslümanlığa karşı çıkan, günah işleyenlerin eleştirilmesi gibi… Onbeş asırdır değiştirilmeyen ve korunan vahye dayalı Kur’an-ı Kerimi düzeltmeye kalkışacaklarına, din adamları tarafından değiştirile değiştirile dörde bölünen İncillerine baksınlar. Bunun için Kafirûn sûresindeki “Benim dinim bana, sizin dininiz size” mesajına uymaları yeter. Aksi taktirde Mardinli Hıristiyan kardeşlerimizin deyimiyle;  “Dirsekleriyle sarımsak dövmesinler…”

 

 

AYTEN BAŞABAŞ DİRİER

 
Etiketler: FRANSIZ,, GEÇMİŞE, DE, FRANSIZ!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
24 Temmuz 2019
M.KEMAL PAŞA, 100 Yıl önce ERZURUM KONGRESİ’nde LİDER SEÇİLDİ
3869 Okunma.
31 Mayıs 2019
KADİR GECESİ ve İBADETİ
349 Okunma.
26 Mayıs 2019
1Y1K: Dr.M.TALAT ŞİMDİ – MARDİN TARİHİ KİMLİĞİ
375 Okunma.
18 Mayıs 2019
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
340 Okunma.
15 Mayıs 2019
15 MAYIS 1919… İZMİR’İN KARA GÜNÜ
330 Okunma.
13 Nisan 2019
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 18 YAŞINDA
422 Okunma.
22 Mart 2019
İZMİR-KARABAĞLAR’DA KENTİN KIYISINDAKİ KADINLAR DEFİLESİ
590 Okunma.
10 Mart 2019
DÖNÜŞÜM MARDİN’İN TARİHİ DOKUSUNU BOZMAMALI
650 Okunma.
02 Mart 2019
KARABAĞLAR PROJE TANITIMINA BAKAN PAKDEMİRLİ DAMGA VURDU
675 Okunma.
07 Ocak 2019
I.DÜNYA SAVAŞI ve KAFKASYA CEPHESİ
5414 Okunma.
29 Aralık 2018
ENGELSİZ YÜREKLER İZMİR’DE MEHMET ÂKİF’İ ANDI
959 Okunma.
13 Aralık 2018
ADNAN AVUKA’NIN SERGİSİ İZMİR’DE MARDİN VUSLATI YAŞATTI
1772 Okunma.
26 Kasım 2018
İZMİR MARDİNLİ GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ’NİN VEFASI
2609 Okunma.
12 Kasım 2018
UZAYDA YANKILANAN TEK SES E Z A N’ DIR!
2394 Okunma.
22 Ekim 2018
İZMİR’DE YEREL SEÇİMİ MARDİN HOŞGÖRÜSÜ KAZANDIRACAK
2893 Okunma.
28 Eylül 2018
ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NİN 69. YILDÖNÜMÜ İZMİR’DE KUTLANDI
2440 Okunma.
25 Ağustos 2018
MAZİDE KALANLAR
1431 Okunma.
11 Temmuz 2018
EBRU BAYBARA DEMİR'E SOSYAL MEDYADAN DESTEK OLALIM
4237 Okunma.
17 Haziran 2018
B A B A M
1600 Okunma.
09 Haziran 2018
İZMİR’DE BİR ARI KRALİÇE; C E Y D A
1053 Okunma.
05 Haziran 2018
İZMİR’İN HOŞGÖRÜ RENGİ MARDİN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
1857 Okunma.
13 Mayıs 2018
İZMİR KADINLAR BİRLİĞİ DERNEĞİ/İZKAB
1229 Okunma.
02 Mayıs 2018
SEÇİM STARTI, NEDEN İZMİR’DE VERİLDİ?
1401 Okunma.
27 Nisan 2018
AFRİN’DE DİRİLİŞ
771 Okunma.
17 Nisan 2018
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 17 YAŞINDA
828 Okunma.
13 Nisan 2018
Mİ’RAÇ
931 Okunma.
28 Mart 2018
ÇİN’İN ÜNLÜ SOPRANOSU DİLBER YUNUS’U DİNLERKEN
1428 Okunma.
14 Mart 2018
İZMİR KARABAĞLAR’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR
2031 Okunma.
09 Mart 2018
İDÜ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
1370 Okunma.
28 Şubat 2018
II.ABDÜLHAMİD HAN GÖKTEN İNDİ!
1432 Okunma.
19 Şubat 2018
ÇİN, YENİ YILI “MUTLU BAHAR BAYRAMI” GÖSTERİSİYLE İZMİR’DE BAŞLATTI
1843 Okunma.
17 Şubat 2018
I.AFRİN SAVAŞI ve ÖNEMİ-1119
1555 Okunma.
05 Şubat 2018
BİNİKİ YÜZ YILDIR ORTADOĞU COĞRAFYASINDAYIZ
1922 Okunma.
22 Aralık 2017
YILBAŞI’NIN TARİHÇESİ VE TÜRKLERDE AĞAÇ-GÜNEŞ KÜLTÜ
2932 Okunma.
29 Kasım 2017
RAVZA’DA YAKARIŞ
851 Okunma.
10 Kasım 2017
ATATÜRK’ÜN YAZDIĞI ŞİİRLER
1236 Okunma.
22 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ – 2 / MEDİNE-İ MÜNEVVERE
1127 Okunma.
03 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ-DAVET
1112 Okunma.
21 Haziran 2017
KADİR GECESİ ve İBADETİ
1047 Okunma.
18 Haziran 2017
BABAMIN MİRASI; ERDEM…
1004 Okunma.
07 Nisan 2017
KÂZIM KARABEKİR MESELESİ
1369 Okunma.
26 Mart 2017
ULUSLARARASI ÇAKA BEY SEMPOZYUMU
1667 Okunma.
21 Mart 2017
NEVRUZ’UN GEÇMİŞİ
1486 Okunma.
15 Mart 2017
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ’NDE TASARIM YILDIZLARI DOĞUYOR
1209 Okunma.
01 Mart 2017
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1104 Okunma.
26 Şubat 2017
Ö.FARUK GÜLTAŞLI ŞEFLİĞİNDEKİ RÜŞTÜ ŞARDAĞ KONSERİ
1566 Okunma.
06 Ocak 2017
İZMİR KURTULUŞUN SEMBOLÜ
1412 Okunma.
05 Ocak 2017
VAZİYET-İ UMUMİYE MİLLÎ BİRLİĞİ GEREKTİRİYOR
1535 Okunma.
19 Aralık 2016
TÜRK YILMAZ
1226 Okunma.
19 Ekim 2016
PAŞAVAT ÇINARININ DÖKÜLEN YAPRAKLARI
5145 Okunma.
01 Ekim 2016
15 TEMMUZ DEMOKRASİ ve ÖZGÜRLÜK TÜRKÜSÜ
1193 Okunma.
11 Eylül 2016
“KUT”LU ÖNDER
1464 Okunma.
06 Ağustos 2016
B İ R O L A L I M
1281 Okunma.
18 Temmuz 2016
ORDU MİLLET NÖBETTE
2383 Okunma.
29 Nisan 2016
100. YILDÖNÜMÜNDE KÛT’ÜL AMARE SAVAŞI
1679 Okunma.
18 Mart 2016
ÇANAKKALE DENİZ SAVAŞI-18 MART 1915
1548 Okunma.
23 Şubat 2016
“MEZOPOTAMYA’DA İHANET EDEN, KUDÜS’TE HANÇERLENİR!”
1763 Okunma.
07 Ocak 2016
ATATÜRK’ÜN KOMŞULARLA İLİŞİKİSİ
1958 Okunma.
22 Aralık 2015
MEVLİD KANDİLİ
1822 Okunma.
03 Aralık 2015
KADIN HAKLARI
1499 Okunma.
26 Kasım 2015
ARTIK KELİMELERDE ŞAPKA ^ KULLANILACAK
1398 Okunma.
17 Kasım 2015
İLK TAMPON DEVLET GÜNEY DOĞU’DA KURULDU
1647 Okunma.
10 Kasım 2015
HATAY’IN DİYETİ ATATÜRK’ÜMÜZ
1871 Okunma.
07 Kasım 2015
ÂRİF MİLLET
1464 Okunma.
14 Eylül 2015
DİKKAT! 5. KOL YOĞUN FAALİYETTE…
1870 Okunma.
09 Eylül 2015
9 EYLÜL RUHU, TARİHİ TEKRARLATMAYACAK!
1189 Okunma.
25 Ağustos 2015
Yüreğim Kışlan
1624 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1377 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1132 Okunma.
18 Temmuz 2015
BİRLİĞİN HARCI BAYRAM
1388 Okunma.
19 Mayıs 2015
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
1841 Okunma.
07 Mayıs 2015
MARDİN’DE HIDRELLEZ YEMEĞİ
1642 Okunma.
01 Mayıs 2015
ÇOCUKLAR ATALARINI TANIDIKÇA, ÖZGÜVENLERİ ARTACAK
2014 Okunma.
25 Mart 2015
ÇANAKKALE SAVAŞLARI KRONOLOJİSİ
1654 Okunma.
24 Şubat 2015
CABER’DEKİ SÜLEYMAN ŞAH KİMDİR?
1833 Okunma.
04 Eylül 2014
BİRLİK ve BERABERLİĞİMİZİN ÇİMENTOSU SİVAS KONGRESİ...
2928 Okunma.
08 Temmuz 2014
I.DÜNYA SAVAŞI’NIN NEDENLERİ Ayten DİRİER
2401 Okunma.
29 Mayıs 2014
İSTANBUL FETHİNİN TÜRK VE DÜNYA TARİHİNDEKİ ÖNEMİ-4
2431 Okunma.
20 Mayıs 2014
ATATÜRK’ÜN BAĞIMSIZLIK HAREKETLERİNDEKİ ÖNCÜLÜĞÜ
2380 Okunma.
17 Nisan 2014
YENİ YAYINLAR - 2014
2277 Okunma.
13 Nisan 2014
147 yıllık İZMİR BELEDİYE BAŞKANLARI
2206 Okunma.
05 Nisan 2014
2014 YEREL SEÇİM MESAJI; BAĞIMSIZLIK KARAKTERİMDİR!
3770 Okunma.
22 Mart 2014
NEVRUZ KİMİN BAYRAMI?
2298 Okunma.
18 Mart 2014
ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ-18 MART 1915
1806 Okunma.
01 Mart 2014
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1858 Okunma.
12 Şubat 2014
ŞEHZADE MUSTAFA NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?
2506 Okunma.
25 Aralık 2013
KANUNÎ, ŞEHZADELERİNİ NEDEN BOĞDURDU?
2347 Okunma.
23 Aralık 2013
TÜRKOVİZYON TÜRK DÜNYASI ŞARKI YARIŞMASI
1720 Okunma.
02 Aralık 2013
İNOVASYON HAFTASI
1896 Okunma.
01 Aralık 2013
DURUN! DURUN BİRAZ…
2222 Okunma.
21 Kasım 2013
MARDİN’İN KURTULUŞU
5358 Okunma.
14 Kasım 2013
KERBEL’NIN AĞIDI, TAHILLARIN TÜRKÜSÜ AŞURE
3318 Okunma.
10 Kasım 2013
ATATÜRK'ÜN DEVRİMCİLİK ANLAYIŞI...
1658 Okunma.
11 Ekim 2013
İZMİR MUTFAĞIMDAN BAYRAM TATLILARI(10 ÇEŞİT)
1968 Okunma.
02 Ekim 2013
SEYYİD MÜKERREMEDDİN EMİR SULTAN
3090 Okunma.
28 Eylül 2013
MARDİN’DE BAHAR ve NERGİZİYE SALATASI
2537 Okunma.
09 Eylül 2013
Dokuz Eylül ve İzmirlilik ruhu
1563 Okunma.
05 Ağustos 2013
ADNAN AVUKA, İZMİR’DE MARDİN RÜZGÂRI ESTİRDİ
3964 Okunma.
30 Temmuz 2013
1 YAZAR * 1 KİTAP Ayten DİRİER
1999 Okunma.
25 Temmuz 2013
Mardin'de Bayram/Paskalya Çöreği : İKLİÇE
2319 Okunma.
Haber Yazılımı