Yazı Detayı
12 Mayıs 2018 - Cumartesi 12:49 Bu yazı 731 kez okundu
 
FRANSIZ, GEÇMİŞE DE FRANSIZ!
AYTEN DİRİER
mardintoplumsaldayanisma@hotmail.com
 
 

FRANSIZ, GEÇMİŞE DE FRANSIZ!

 

 

 

 


    MÖ. Mısırlılar, Babilliler, Romalılar, Yahudileri sürdüğünde, Kur’an-a göre mi hareket etmişlerdi? XVI.asırda İspanyollar, Yahudiler ve Müslümanları Engizisyonda yok ettiğinde onları Kur’an-a göre hareket eden Osmanlılar mı, yoksa koruması altındaki ezik Fransızlar mı kurtarmıştı? 1938-1945 arasında Almanlar onlara Genocide uygularken, Fransa’nın işbirlikçi Vichy Hükûmeti onlara az mı yardım etti? Bu işbirliği Kur’an-a dayalı mıydı? 

 


    Yahudiler, bugün İsrail’in Dünyayı parmağında oynatması gibi tarih boyunca rahat durmadıkları için bu cezalar onlara reva görüldü. Hitler’in uyguladığı soykırım da, Alman halkının değil, İsrail’in kurulması projesi için bizzat siyonistlerin uyguladığı bir taktikti. Çünkü Orta, Doğu Avrupa ve Rusya’da yaşayan Yahudiler, gerçekte Musevi olan Türk kökenli Hazarlar ve Kumanlardı. Haklı olarak vatanlarından ayrılıp, Filistin’e göç etmek istemiyorlardı. Soykırımla vatanlarından kopartılıp, göç ettirildiler. Bunlar Tarihî gerçekler, ama dillendiren yok!


*Fransa Tarihine bak!


    Fransızlar ve komşuları ikide bir Müslümanların kutsal değerlerine saldıracaklarına, hafızalarda halâ canlılığını koruyan zulüm, soykırım ve katliamlarla dolu tarihlerine baksınlar. Fransa başta olmak üzere, geçmişte sömürgeleştirdikleri topraklarda yaptıkları katliamlarla Tarihlerini kanla bezediler. Fransa; Yeni Kaledonya, Madagaskar, Haiti, Komor, Senegal, Mali, Fil Dişi Sahili, Gabon, Kamerun, Gana, Gine, Benin, Ruanda, Vietnam, Laos ve Kamboçya gibi bir bölümü halen Fransız sömürgesi altında olan ülkelerde soykırım derecesinde katliamlar yaptı. Fransa sadece Cezayir’den 1.5 milyon insanı katletti. Onlar unuttularsa, biz hatırlatalım:
-1412-1431 yılları arasında yaşayan ve Fransız ordusuna katılarak,  İngilizlere karşı askerlere cesaret veren millî kahramanları Jan Dark’ın inancı nedeniyle cadılıkla suçlanarak yakılması, 


inanç konusundaki iftiralar konusunda onları uyarmalı...


1-1572 St.Bartelmi Katliamı: Fransa Kralı IX.Charles’ın İspanya’ya yakınlığı ile bilinen annesi Catherine de Medicis’in, kralın Protestan yardımcısı Amiral Gaspard de Coligny’ye düzenlediği suikast sonrası gelişen olaylar katliama yol açtı. Suikasttan yaralı kurtulan ve evinde ağır yaralı yatmakta olan Coligny’i öldürmek için ikinci bir saldırı düzenleyen katolik asilzadeler onu öldürdüler, ama önü alınamayan bir katliamı başlattılar. 24 Ağustos 1572 sabahı beyaz haçlı giysileri giymiş Katolikler, evlerinde uyumakta olan Protestanlara saldırdılar. Önce Paris’te başlayan katliam daha sonra bütün ülke geneline yayıldı. İki gün süren katliam sonucunda onbinlerce Protestan öldürüldü. Sağ kalan Fransız asıllı Protestan soyluların tamamı, dinlerini inkar ederek Katolikliği kabul etti.  Halk ise İsviçre ve Almanya’ya kaçtı. 


2-1789 Fransız İhtilâli; özgürlük, eşitlik, adalet kavramlarının yanı sıra, sömürgecilik ve buna bağlı olarak soykırımı başlatarak diğer milletlere örnek oldu. Soykırım devlet güçlerinin herhangi bir etnik, dini, ulusal bir topluluğu imha etmesi anlamına gelir. Fransızlar; Vandee, Burundi, Cezayir, Ruanda, Vietnam’da Fransızlar, insanlara inançları nedeniyle soykırım uyguladı.


2.1)Vandee Soykırımı: Fransızlar ilk soykırımlarını  Batı Fransa’nın sahil bölgesi Vandee’de yaşayan Katoliklere karşı uygulamışlardır. Amerikalı tarihçi Reynald Secher’in 1986’da yazdığı “A French Genocide” isimli eserde Fransız Cumhuriyetçilerin devrimin akabinde ilk soykırımı gerçekleştirdiklerini söyler. Fransız tarihçi Pierre Chanu, meslektaşının bu iddiasının gerçek olduğunu söyleyerek, Vandee savaşını Fransızların gerçekleştirdiği ilk ideolojik soykırım olduğunu belirtir. Aslında bu olay, St.Bartelmi Katliamının rövanşıydı.


    Fransa’nın kırsal bir kesimi olan Vandee halkının büyük bir bölümü Katolik mezhebine bağlıydı. Cumhuriyetçilerin hazırladığı yeni anayasada Katoliklere Nant Fermanı ile verilen bütün ayrıcalıklar kaldırılıyor, papazların kiliselerde görev ve sorumluluklarına müdahale ediliyordu. 160 papazın başlattığı yeni anayasaya “hayır” kampanyası Cumhuriyetçilerin tepkisine neden olmuş, 45 bin Fransız askerini Vandee’ye göndermişlerdi. Hükümeti protesto eden papaz ve rahibeler askerler tarafından dövülerek, aç bırakılarak, çıplak teşhir edilerek  çeşitli işkencelere maruz bırakılmışlardı. 3 Mart 1793’te Fransız cumhuriyetçi hükümeti Vendee bölgesindeki bütün kiliseleri kapattığını ilan etmesi bir halk ayaklanmasına neden oldu. 5 Nisan 1793’de Vandee kırsalında birbirinden dağınık halk isyanları görülmeye başlandı. Cumhuriyetçilerin dini liderlerin başını çektiği bu isyanlara tepkisi çok sert oldu. 2000 isyancı yakalanarak Vandee sokaklarında halkın gözü önünde kurşuna dizildi. Cholet ve Granville’de çoğunluğu silahsız sivillerin oluşturduğu 25 bin kişi katledildi. İngiliz hükümeti Fransızların 6 ay içerisinde gerçekleştirdikleri bu katliama tepki göstererek Vandee halkını İngiltere’ye kabul edeceğini açıkladı. Vandee halkının bir kısmı İngiltere’ye kaçmak isterken, bir kısmı ise Savenay savaşında olmak üzere toplam 450 bin kişi hayatını kaybetti. Secher, Vendee halkının katliamdan önce 800 bin nüfusları olduğunu katliamım gerçekleştiği 1793-1796 tarihlerinden sonra yalnız 200 bin kişinin hayatta kaldığını söyleyerek soykırımda hayatını kaybedenlerin sayısının 600 bin olabileceğini iddia eder.


2.2)Vietnam Soykırımı


     Fransa’nın Vietnam’a ilgisi Coğrafi keşiflerden sonra başladı. Vietnam, Laos ve Kamboçya’ya misyonerler gönderen Fransa, kiliseler kurarak Hıristiyanlığı yaymak istedi. Fransız ihtilalinden sonra misyonerlik faaliyetlerine son veren Fransa, III.Napolyon zamanında tekrar Vietnam ile ilgilenmeye başlayıp, Hind Çini denilen bu bölgeyi işgal etti. 1872’de Vietnam’ın tamamını işgal eden Fransa 1954’e kadar  yönetti.


    Fransa’ya karşı ilk direniş 1885’te başladı. Fransız ordusu bu direnişi sert bir şekilde bastırarak 25 bin Vietnamlıyı öldürdü. 1920’lerin başında Ho Chi Minh önderliğinde yeni bir direniş hareketi ortaya çıktı. Bu direniş de 1927’e bastırılarak Minh yanlısı köy ve kasabalar, Fransız ordusu tarafından yakılıp yok edildi. 1930’larda Vietnam köylüleri ayaklanınca, bu da bastırılarak aralarında çocuk ve kadınlarında bulunduğu binlerce Vietnamlı savaş suçlusu kabul edilerek direnişi örgütleyen VNQDD örgütünün militanları olduğu gerekçesiyle öldürüldü.


    İkinci Dünya Savaşı sırasında Vietnamlıları askere alan Fransa hükümeti onları Afrika ve Avrupa’da yapılan savaşlarda kullandı. İkinci Dünya Savaşının bitiminden sonra savaş uçaklarını Vietnam’a getiren Fransa, paraşütçü saldırı timleri kurarak Vietnam köylerine saldırdı. Vietnam halkının Fransa’ya karşı başlattığı opyekün direniş karşısında, Fransız ordusu Dien Bien Phu’da yenilerek geri çekilmek zorunda kaldı. 1920-1954 yılları arasında 500 bine yakın Vietnamlı Fransızlar tarafından öldürüldü.


2.3)Cezayir Soykırımı


    1830’ da sömürge olarak işgal ettikleri Cezayir’ de her türlü insanlık suçunu çekinmeden işleyen Fransızlar, 1962’ de bağımsızlığını kazanana kadar ülkede çeşitli soykırımlar ve katliamlar gerçekleştirdi. Bağımsızlık savaşı veren yüzbinlerce Cezayirliyi katleden Fransızların 2.5 milyon Cezayirliyi tehcire tabi tuttular. Cezayir’ de 100 yılı aşkın süre her türlü insanlık suçunu işleyen Fransızların bağımsızlık savaşında 8 bin köyü yok ettiği de biliniyor. 


    Fransa’nın sömürgesi altında bulunan ve tek isteği özgürlük olan Cezayir, II.Dünya savaşında Nazi Almanyası tarafından işgal edilen Fransa’nın kurtuluşu için gençlerini savaşa gönderdi. Karşılığında sadece bağımsızlığını istedi Fransa’dan. Fransa Cezayir’in bu teklifini kabul etti. Fransa savaşta Almanya’yı, Cezayirli askerlerin desteğiyle yendi.


    Fransa’nın zaferi, Cezayir genelinde coşkusuyla kutlandı. Sokaklara dökülen halk, kendilerine verilen bağımsızlık sözünün tutulacağına inanarak, kutlama yürüyüşleri düzenledi. Katil Fransa, verdiği sözü tutmadı. Yürüyüşe katılan halka işgalci Fransız askerleri tarafından ateş açıldı. Katliam günlerce sürdü. Masum Cezayir halkı, kurşuna dizildi. Köyler ve kasabalar bombalarla yerle bir edildi. Fransa’nın kalleş askerleri, herhangi bir suçu olmayan yaklaşık 45 bin Cezayirliyi katletti. Kadın, çocuk, yaşlı, genç demeden on binerce Cezayirli, Fransız askerlerinin kurşunlarıyla can verdi. Katledilen Cezayirlinin bir kısmı şehir dışında açılan dev çukurlara gömüldü. Bir kısmı ise, kamyonlara doldurularak kireç fırınlarında yakılmaya götürüldü. Cezayirlilerin cesetleri,  Naziler gibi ölüm fırınlarında yakıldı.


    Bunca zülüm ve katliamın ardından Fransa Cezayir’in bağımsızlığın yolunu açacak referandumun yapılmasını kabul etti. Referandum sonucunda halkın tamamına yakını bağımsızlık yönünde oy kullandı. Böylece Cezayir Fransız sömürgesi olmaktan kurtuldu ve hak ettikleri bağımsızlıklarına kavuştu. Ancak 1954’ten 1962 yılına yaklaşık 8 yıl boyunca bağımsızlık mücadelesinde 1.5 milyon Cezayirli yaşamını yitirdi. Bu olay dünya tarihinde görülen en büyük soykırımlar arasındaki yerini aldı. (Tarık Yalçın-Tarih Dosyası/Dünya Bülteni)

 

    1954-1962 yılları arasında Fransız ordusu 1,5 milyon Cezayirliyi katletti. Fransa, Vietnam’da aldığı yenilginin acısını Cezayirli Müslümanlardan çıkarmak istedi. Vietnam’dan getirttiği Fransız paraşütçüsü adlı saldırı timleri ile sivil halkın üzerine bomba yağdırdılar. Esirleri uçaklardan canlı canlı şehirlerdeki kalabalık yerlere atarak halka göz dağı verdiler..

 

2.4)Burundi Soykırımı


    Temmuz 1972 ve 1990-1994 Hutu ve Tutsilerin birbirlerine yaptığı katliamda toplam 650 bin kişi öldürüldü. Suikast sonucu öldürülen Burundi Devlet Başkanı  Ndadaye, öldürülmeden iki gün önce düzenlediği basın toplantısında Hutu ve Tutsi kabileleri arasındaki etnik çatışmanın arkasında Belçika ve Fransız hükümetleri olduğunu söylemiştir.


2.5)Ruanda Soykırımı


    1994’te üç ay gibi çok kısa bir sürede 800 bin Tutsi ve ılımlı Hutu, Fransa’nın desteklediği Hutu ordusu tarafından katledildi. İngiliz gazeteci Linda Melvern, eski Fransız devlet başkanı François Mitterand’ın özel arşivinden yararlanarak, 8 Temmuz 2008’de Times için yazdığı analizinde soykırımın arkasında Fransa’nın olduğunu delilleriyle ortaya koydu.


    2002 ve 2004 İnsan Hakları İzleme örgütünün yayınladığı raporda da Katliamı yapan Hutu ordusunun, Fransız hükümeti tarafından eğitildiği katliam sırasında da Fransa’nın BM bünyesindeki askerlerinden yardım alındığı ifade edilmiştir.
2.6)Fransa 3 milyon Afrikalının öldürülmesinden sorumludur!


    Benin, Togo, Kongo, Orta Afrika Cumhuriyeti, Gine, Gine Bisav, Madagaskar, Senegal, Fildişi Sahili gibi eski Franız sömürgelerinde Fransızlar tarafından öldürülen Afrikalıların sayısı 3 milyona yakındır. Bu ölümlerin büyük bir bölümü bağımsızlıktan yani 1960’tan önce gerçekleşmiştir.


tarihi…
-Bugün Afrika’nın 14 ülkesi halâ işgal ve sömürüleri altındadır.


*
*Muhammed Ali Clay, Kur’an-a uyarak Vietnam Savaşına gitmeyi reddetti!


    Bu konuda önemli mesajlar veren Muhammed Ali filmini izlemenizi öneririm. Fransa’yla ne alâkası var demeyin… Filmde, inancı nedeniyle kendi ülkesi dışındaki savaşa gitmeyi reddettiği için hücre hapsine mahkum edilen Muhammed Ali’yi anlayan genç bir avukatın; Yehova Şahitleri davası ile beyaz-siyahi bağlantısı kurarak, Yüksek mahkeme hakimlerinin kararlarını onun lehine çevirip, özgürlüğüne kavuşturmasını anlatıyor. Filmde ırkçı, önyargılı ve ikiyüzlü insanlar ustaca yargılanarak, Kur’an aleyhtarı görüşlerde çürütülüyor.


*
*Sonuç: Herkesin dini kendine!


    Eğer bugün İslâm coğrafyasında şiddet varsa biliniz ki; bu Kur’an’dan kaynaklanan bir şey değildir. Bunun müsebbibi yine Hıristiyan Batı’nın mezalimidir, işgalleridir, Müslümanları katletmesidir. Müslümanların yeraltı ve yerüstü zenginliklerine hırsız gibi el uzatmasıdır.


    Günümüzde, Lâik geçinen Fransa’nın polisi, Yahudilerin dinlerini simgeleyen ‘Kipa’yı başlarına geçirip, sokağa çıkmamaları konusunda sürekli uyarıyor. Bu uyarı Müslümanlar nedeniyle değil, kendi içlerindeki ırkçı-antisemitistler nedeniyle yapıyor.
    Fransız aydınların ve onları kışkırtan yöneticilerin bu ruh halini, Eğitim Bakanı Vincent Peillon şöyle dillendiriyor: “Lâiklik birilerini ötekilerle karşı karşıya getirmek savaşımı değil, ama birilerinin ötekilere karşı koymasını isteyenlere karşı savaşımdır. Bazılarına karşı değil, ama herkesi bir araya getiren ve herkesi bir araya getirmesi gerekenlerin savaşımıdır. Lâiklik Cumhuriyetin bilgeliğidir, niçin? Lâiklik iyice bilinmiyor, ben bu son yıllarda Devletin üst düzey yetkili kişilerinin lâiklik üzerine tuhaf şeyler söylediklerini fark ettim. Örneğin, laikliğin öncelikle yasaklama olduğuna inananlar var. Lâiklik hep birlikte özgürce bir arada yaşamaya imkân verir”.(Sunar Yazıcıoğlu: Fransa’da Lâikliğin Tarihi)


    Ardına bakınca kan denizi ile karşılaşan Fransa ve diğer Batılı ülkeler, kutsal değerlerimize saldırıp, geçmişlerini unutturacaklarını, gündemi değiştireceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. İslâm Dünyası, Türkiye sayesinde uyanıyor. Türkiye geçmişte onların dümen suyunda yürüyenlerin hatalarını düzeltircesine, tüm İslâm Dünyası’nın sesi oluyor. (Savaşçılarının göğüs cebinde Atatürk resmi varken, Cezayir’in bağımsızlık oylamasında, Hükûmetimiz NATO üyesi diye Fransa’yı desteklemişti. Erdoğan başa geçince Cezayir’den özür diledi.) Dileğimiz yöneticileri Batı’nın kuklası İslâm devletlerin de uyanıp, bu saldırılara karşı çıkması…
    Kur’an-ı Kerim’de Hz.Musa’nın dini yüceltilirken, Yahudiler değil, Tevrat’a uymayan, değiştirmeye çalışan, serkeş Yahudiler eleştiriliyor. Tıpkı Hıristiyanlık ve Müslümanlığa karşı çıkan, günah işleyenlerin eleştirilmesi gibi… Onbeş asırdır değiştirilmeyen ve korunan vahye dayalı Kur’an-ı Kerimi düzeltmeye kalkışacaklarına, din adamları tarafından değiştirile değiştirile dörde bölünen İncillerine baksınlar. Bunun için Kafirûn sûresindeki “Benim dinim bana, sizin dininiz size” mesajına uymaları yeter. Aksi taktirde Mardinli Hıristiyan kardeşlerimizin deyimiyle;  “Dirsekleriyle sarımsak dövmesinler…”

 

 

AYTEN BAŞABAŞ DİRİER

 
Etiketler: FRANSIZ,, GEÇMİŞE, DE, FRANSIZ!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
04 Kasım 2019
E-ATIK KONUSUNDA İZKAB’IN ÖRNEK ETKİNLİĞİ
2405 Okunma.
24 Temmuz 2019
M.KEMAL PAŞA, 100 Yıl önce ERZURUM KONGRESİ’nde LİDER SEÇİLDİ
3982 Okunma.
31 Mayıs 2019
KADİR GECESİ ve İBADETİ
408 Okunma.
26 Mayıs 2019
1Y1K: Dr.M.TALAT ŞİMDİ – MARDİN TARİHİ KİMLİĞİ
448 Okunma.
18 Mayıs 2019
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
443 Okunma.
15 Mayıs 2019
15 MAYIS 1919… İZMİR’İN KARA GÜNÜ
373 Okunma.
13 Nisan 2019
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 18 YAŞINDA
479 Okunma.
22 Mart 2019
İZMİR-KARABAĞLAR’DA KENTİN KIYISINDAKİ KADINLAR DEFİLESİ
657 Okunma.
10 Mart 2019
DÖNÜŞÜM MARDİN’İN TARİHİ DOKUSUNU BOZMAMALI
828 Okunma.
02 Mart 2019
KARABAĞLAR PROJE TANITIMINA BAKAN PAKDEMİRLİ DAMGA VURDU
699 Okunma.
07 Ocak 2019
I.DÜNYA SAVAŞI ve KAFKASYA CEPHESİ
5445 Okunma.
29 Aralık 2018
ENGELSİZ YÜREKLER İZMİR’DE MEHMET ÂKİF’İ ANDI
987 Okunma.
13 Aralık 2018
ADNAN AVUKA’NIN SERGİSİ İZMİR’DE MARDİN VUSLATI YAŞATTI
1803 Okunma.
26 Kasım 2018
İZMİR MARDİNLİ GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ’NİN VEFASI
2659 Okunma.
12 Kasım 2018
UZAYDA YANKILANAN TEK SES E Z A N’ DIR!
2423 Okunma.
22 Ekim 2018
İZMİR’DE YEREL SEÇİMİ MARDİN HOŞGÖRÜSÜ KAZANDIRACAK
2946 Okunma.
28 Eylül 2018
ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NİN 69. YILDÖNÜMÜ İZMİR’DE KUTLANDI
2482 Okunma.
25 Ağustos 2018
MAZİDE KALANLAR
1465 Okunma.
11 Temmuz 2018
EBRU BAYBARA DEMİR'E SOSYAL MEDYADAN DESTEK OLALIM
4327 Okunma.
17 Haziran 2018
B A B A M
1628 Okunma.
09 Haziran 2018
İZMİR’DE BİR ARI KRALİÇE; C E Y D A
1090 Okunma.
05 Haziran 2018
İZMİR’İN HOŞGÖRÜ RENGİ MARDİN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
1938 Okunma.
13 Mayıs 2018
İZMİR KADINLAR BİRLİĞİ DERNEĞİ/İZKAB
1304 Okunma.
02 Mayıs 2018
SEÇİM STARTI, NEDEN İZMİR’DE VERİLDİ?
1434 Okunma.
27 Nisan 2018
AFRİN’DE DİRİLİŞ
799 Okunma.
17 Nisan 2018
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 17 YAŞINDA
855 Okunma.
13 Nisan 2018
Mİ’RAÇ
978 Okunma.
28 Mart 2018
ÇİN’İN ÜNLÜ SOPRANOSU DİLBER YUNUS’U DİNLERKEN
1478 Okunma.
14 Mart 2018
İZMİR KARABAĞLAR’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR
2067 Okunma.
09 Mart 2018
İDÜ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
1397 Okunma.
28 Şubat 2018
II.ABDÜLHAMİD HAN GÖKTEN İNDİ!
1466 Okunma.
19 Şubat 2018
ÇİN, YENİ YILI “MUTLU BAHAR BAYRAMI” GÖSTERİSİYLE İZMİR’DE BAŞLATTI
1871 Okunma.
17 Şubat 2018
I.AFRİN SAVAŞI ve ÖNEMİ-1119
1705 Okunma.
05 Şubat 2018
BİNİKİ YÜZ YILDIR ORTADOĞU COĞRAFYASINDAYIZ
1954 Okunma.
22 Aralık 2017
YILBAŞI’NIN TARİHÇESİ VE TÜRKLERDE AĞAÇ-GÜNEŞ KÜLTÜ
2973 Okunma.
29 Kasım 2017
RAVZA’DA YAKARIŞ
874 Okunma.
10 Kasım 2017
ATATÜRK’ÜN YAZDIĞI ŞİİRLER
1284 Okunma.
22 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ – 2 / MEDİNE-İ MÜNEVVERE
1153 Okunma.
03 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ-DAVET
1135 Okunma.
21 Haziran 2017
KADİR GECESİ ve İBADETİ
1065 Okunma.
18 Haziran 2017
BABAMIN MİRASI; ERDEM…
1022 Okunma.
07 Nisan 2017
KÂZIM KARABEKİR MESELESİ
1401 Okunma.
26 Mart 2017
ULUSLARARASI ÇAKA BEY SEMPOZYUMU
1685 Okunma.
21 Mart 2017
NEVRUZ’UN GEÇMİŞİ
1513 Okunma.
15 Mart 2017
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ’NDE TASARIM YILDIZLARI DOĞUYOR
1257 Okunma.
01 Mart 2017
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1137 Okunma.
26 Şubat 2017
Ö.FARUK GÜLTAŞLI ŞEFLİĞİNDEKİ RÜŞTÜ ŞARDAĞ KONSERİ
1594 Okunma.
06 Ocak 2017
İZMİR KURTULUŞUN SEMBOLÜ
1442 Okunma.
05 Ocak 2017
VAZİYET-İ UMUMİYE MİLLÎ BİRLİĞİ GEREKTİRİYOR
1557 Okunma.
19 Aralık 2016
TÜRK YILMAZ
1246 Okunma.
19 Ekim 2016
PAŞAVAT ÇINARININ DÖKÜLEN YAPRAKLARI
5242 Okunma.
01 Ekim 2016
15 TEMMUZ DEMOKRASİ ve ÖZGÜRLÜK TÜRKÜSÜ
1211 Okunma.
11 Eylül 2016
“KUT”LU ÖNDER
1490 Okunma.
06 Ağustos 2016
B İ R O L A L I M
1307 Okunma.
18 Temmuz 2016
ORDU MİLLET NÖBETTE
2405 Okunma.
29 Nisan 2016
100. YILDÖNÜMÜNDE KÛT’ÜL AMARE SAVAŞI
1702 Okunma.
18 Mart 2016
ÇANAKKALE DENİZ SAVAŞI-18 MART 1915
1611 Okunma.
23 Şubat 2016
“MEZOPOTAMYA’DA İHANET EDEN, KUDÜS’TE HANÇERLENİR!”
1802 Okunma.
07 Ocak 2016
ATATÜRK’ÜN KOMŞULARLA İLİŞİKİSİ
1985 Okunma.
22 Aralık 2015
MEVLİD KANDİLİ
1905 Okunma.
03 Aralık 2015
KADIN HAKLARI
1527 Okunma.
26 Kasım 2015
ARTIK KELİMELERDE ŞAPKA ^ KULLANILACAK
1414 Okunma.
17 Kasım 2015
İLK TAMPON DEVLET GÜNEY DOĞU’DA KURULDU
1680 Okunma.
10 Kasım 2015
HATAY’IN DİYETİ ATATÜRK’ÜMÜZ
1889 Okunma.
07 Kasım 2015
ÂRİF MİLLET
1492 Okunma.
14 Eylül 2015
DİKKAT! 5. KOL YOĞUN FAALİYETTE…
1905 Okunma.
09 Eylül 2015
9 EYLÜL RUHU, TARİHİ TEKRARLATMAYACAK!
1213 Okunma.
25 Ağustos 2015
Yüreğim Kışlan
1660 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1396 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1149 Okunma.
18 Temmuz 2015
BİRLİĞİN HARCI BAYRAM
1415 Okunma.
19 Mayıs 2015
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
1855 Okunma.
07 Mayıs 2015
MARDİN’DE HIDRELLEZ YEMEĞİ
1663 Okunma.
01 Mayıs 2015
ÇOCUKLAR ATALARINI TANIDIKÇA, ÖZGÜVENLERİ ARTACAK
2034 Okunma.
25 Mart 2015
ÇANAKKALE SAVAŞLARI KRONOLOJİSİ
2118 Okunma.
24 Şubat 2015
CABER’DEKİ SÜLEYMAN ŞAH KİMDİR?
1856 Okunma.
04 Eylül 2014
BİRLİK ve BERABERLİĞİMİZİN ÇİMENTOSU SİVAS KONGRESİ...
2941 Okunma.
08 Temmuz 2014
I.DÜNYA SAVAŞI’NIN NEDENLERİ Ayten DİRİER
2456 Okunma.
29 Mayıs 2014
İSTANBUL FETHİNİN TÜRK VE DÜNYA TARİHİNDEKİ ÖNEMİ-4
2459 Okunma.
20 Mayıs 2014
ATATÜRK’ÜN BAĞIMSIZLIK HAREKETLERİNDEKİ ÖNCÜLÜĞÜ
2414 Okunma.
17 Nisan 2014
YENİ YAYINLAR - 2014
2294 Okunma.
13 Nisan 2014
147 yıllık İZMİR BELEDİYE BAŞKANLARI
2229 Okunma.
05 Nisan 2014
2014 YEREL SEÇİM MESAJI; BAĞIMSIZLIK KARAKTERİMDİR!
3799 Okunma.
22 Mart 2014
NEVRUZ KİMİN BAYRAMI?
2335 Okunma.
18 Mart 2014
ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ-18 MART 1915
1830 Okunma.
01 Mart 2014
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1880 Okunma.
12 Şubat 2014
ŞEHZADE MUSTAFA NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?
2532 Okunma.
25 Aralık 2013
KANUNÎ, ŞEHZADELERİNİ NEDEN BOĞDURDU?
2417 Okunma.
23 Aralık 2013
TÜRKOVİZYON TÜRK DÜNYASI ŞARKI YARIŞMASI
1741 Okunma.
02 Aralık 2013
İNOVASYON HAFTASI
1933 Okunma.
01 Aralık 2013
DURUN! DURUN BİRAZ…
2268 Okunma.
21 Kasım 2013
MARDİN’İN KURTULUŞU
6604 Okunma.
14 Kasım 2013
KERBEL’NIN AĞIDI, TAHILLARIN TÜRKÜSÜ AŞURE
3358 Okunma.
10 Kasım 2013
ATATÜRK'ÜN DEVRİMCİLİK ANLAYIŞI...
1676 Okunma.
11 Ekim 2013
İZMİR MUTFAĞIMDAN BAYRAM TATLILARI(10 ÇEŞİT)
2006 Okunma.
02 Ekim 2013
SEYYİD MÜKERREMEDDİN EMİR SULTAN
3194 Okunma.
28 Eylül 2013
MARDİN’DE BAHAR ve NERGİZİYE SALATASI
2564 Okunma.
09 Eylül 2013
Dokuz Eylül ve İzmirlilik ruhu
1581 Okunma.
05 Ağustos 2013
ADNAN AVUKA, İZMİR’DE MARDİN RÜZGÂRI ESTİRDİ
4004 Okunma.
30 Temmuz 2013
1 YAZAR * 1 KİTAP Ayten DİRİER
2019 Okunma.
25 Temmuz 2013
Mardin'de Bayram/Paskalya Çöreği : İKLİÇE
2367 Okunma.
Haber Yazılımı