Yazı Detayı
31 Aralık 2015 - Perşembe 22:38 Bu yazı 1818 kez okundu
 
Düşlerimizde ki En Güzel Yılın “2016” Olması Dileğiyle…
MEHMET KIZILKAYA
memoeemuh@gmail.com
 
 

şlerimizde ki En Güzel Yılın “2016” Olması Dileğiyle…

Bu yılın son yazısını yazmadan önce şunu yazmadan duramayacağım.

Suudi Arabistan’da Mescid-i Nebevi ziyareti esnasında Kalp Krizi sonucunu hayata gözlerini kapatan Gazeteci-Yazar “Hasan Karakaya’ya’’rahmet diliyorum. 

şlerimizde ki en güzel yılın “2016 Yılı” olması dileğiyle…

Düşlerimizde ki yeni yıl!

Hayatın nasıl da hızlı bir şekilde akıp gittiğini seyretmek istersen eğer; kalkın gidin bir nehrin, bir ırmağın kenarına oturun ve de izleyin. Günün sabah olduğunu gördüğünüzde, o günün bittiğini sayabilirsiniz. Haftanın, pazartesi olduğunu gördüğünüzde haftanın bittiğini kabul edebilirsiniz. Ay’ın, ilk haftalardan birine ulaştığı zaman ki süreçte ayı bitti sayabilirsiniz. En son olarak da yıl, ocak ayı dedi mi yılı da bitti kabul edebilirsiniz. İşte İnsanoğlu öyle bir yapıyla doldurulmuştur. Her insanların bir dakikası, bir saati, bir günü, bir haftası, bir ayı, bir yılı ve de netice sebebiyle çocukluğun, gençliğin, ihtiyarlığın ve de derken insanlığın koca bir ömrü aynen bu şekilde eriyip gitmektedir.

Evet! İşte tam da böyledir İnsanlığın ömrünün nehir gibi akıp gittiği gerçeği…

Öyle ya!

Ömür denilen o güzel yıllar insanlığın elinden an be an erimekte olan buz dağı gibidir. İnsanlığın hayat özeti de tam da budur. Bazen bir saniyesi, bazen bir dakikası, bazen bir günü, bazen bir hafta hatta belki de bir ay’ı böyle geçip gitmektedir.

İnsanlığın ömrü biter. Geri de güzellik mi, kötülük mü, şan mı, şöhret mi hiçbir şey kalmaz gider.

İnsanlık, 21. yüzyıl içerisinde olduğu bu günler de adeta dünyanın, makamların, para ve pulların, şöhretlerin ve de koltukların kölesi olmuş durumdadır.

İnsanoğlu değişik izlenimlerin cenderesinde bir sağa, bir sola toslayıp durmakla beraber, ne yazıktır ki bir türlü aradıklarını ve de arzuladıklarını yakalayamamışlardır.

İnsanlık her yüzyılda çeşitleri sınırlandırılmayacak kadar çok çeşitli buluşlara imzalar atıyor, her türlü sanatları icra ediyorlar, her yeni yılın başlangıcında insanlığa yeni teknolojik imkanlar sunuluyor. Lakin ne yazıktır ki; bir türlü gerçek insanlık sanatını ifa ve de icra edemiyor. Öyle ki insanlık yüzyıllardır kaybettiği o muazzam huzuru ve mutluluğu arayıp duruyor. Her yeni yılların insanlık hesabına yeni ümitlerin ve de yeni temennilerin düşlendiği yıllar oluyor. Lakin ne yazıktır ki; sadece insanlığın düşlerinde ki dünya olarak her daim hayaller de kalmaktadır.

Yeryüzünün bütün coğrafyalarında mevcut dünyanın kuruluşu kadar başta Birleşmiş Milletler (BM) ve United Nations İnternational Children’s Emergency Fund yani Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu olan (UNICEF) olmak üzere bir türlü insanlığın problemlerini çözemiyor ki çözmeyi bir yana bırakın artan problemlerin hiçbirine de engel olmuyorlar.

Ey İnsanlık şunu da asla unutmamamız gerekir!

Bizler her daim kuşların uçtuğu gibi uçmayı, balıkların yüzdüğü gibi yüzmeyi öğrendik. Lakin ne yazıktır ki; hiçbir zaman kardeş olarak yaşamayı öğrenmedik, öğrenemedik. ..

İnsanlar kim bilir her yeni yıla ne hayallerle girerler. Hayaller kişiden kişiye, ülkeden ülkeye bile farklılık yaratmaktadır. Ortadoğu’da, Amerika’da, Avrupa’da ve Afrika’da hayallerin ve de düşlerin arasında bile ciddi uçurum farklar vardır. Amerika ve Avrupa’nın bir şehrinde, toprağının bir parçasında yaşamakta olan insanların yeni yıla hayalleri ve hediyeleri yeni evlerin, yeni arabaların, eğlencelerin ve daha neler neler bilemeyiz. Afrika’nın ve de Asya’nın herhangi bir toprağında yaşam savaşı veren insanların sadece ve sadece bir yudum suyun, bir parça ekmeğin, bir kırık kalem, bir yırtık ayakkabı ve de hepsinden de daha önemlisi olan yitik bir sevda. Bir diğer coğrafya ise Ortadoğu’dur. Ortadoğu coğrafyasında yıllardan beridir kardeşin kardeş kanını akıttığı, fitnelerin fesatlıkların şehri ele geçirdiği bir gerçeği barındırıyor içerisinde. Savaşların sürekli hale geldiği günleri düşünün. Düşünün ey insanlık, düşünün ki belki utancınız sizi yener de vicdanlarınız tekrardan can bulur.

Ey insanlık!

Ortadoğu coğrafyasında savaş süren topraklarında ve Afrika’nın o kupkuru olan topraklarında yaşamları sürdüren o çocukları hayal edin acaba o hayallerini yitirmiş olan mazlumlar, o çocuklar için yeni yılın ne ifade ettiğini hiç düşündünüz mü ya da hiç düşünüyor musunuz? Suriye’de, Irak’da, Libya’da, Filistin’de, Pakistan’da yani dünyanın herhangi bir coğrafyasında herhangi bir yerinde yurtsuz, evsiz, barksız, yuvasız kalmış olan bir anneye, bir çocuğa, bir babaya yeni yılı nasıl anlatabilirsiniz ki gelecek adına. O insanları başlarının üzerinde yeni yılı kutlama maceralarına matuf hava fişeklerden öte her noktaya füzeler ve de bombalar düşen insanlara ne düşünüyordur acaba yeni yıl ile alakalı.

Ey İnsanlık!

Birazcıkta olsa insanlığınızdan utanmanız gerekmez mi?

Çocuklarının karnını doyuracak bir lokma bulmaktan her daim yoksun olan bir anne, bir baba için ne anlamı vardır ki yeni yılın. Yavrusuna bir lokma ekmek, bir yudum süt verememiş olan bir anne için yeni yılın, eski yıl ile ne farkı kalmıştır ki! Anneler ve de babalar günün de annelerine ve de babalarına bir gül, bir hediye alamamış olan bir çocuk için yalan olan bir yılın ne anlamı olabilir ki!

Bakıyoruz da her yıl olduğu gibi bu yıl içinde neredeyse dünyanın bütün ülkeleri yeni yıl için hazırlıklar yapıyorlar. Dünyanın dört bir yanında yeni yıl için büyük kutlamalar yapılıyor. Anlam veremiyor bu kendini bilmez insanlar neyi kutluyorlar?  Ömürlerinden bir yılın geçmesine mi? Kendilerinin saçlarına düşen ak saçların bayramını mı kutluyorlar insanlık? Her daim manasız, bir o kadar da manasız geçirdikleri bir yılın bitişini mi? Yeryüzünde her geçen gün sefaletten, açlıktan, soğuktan, donarak, hastalıktan, terörden, bombalardan ölen binlerce insanların ölümlerini mi kutluyorlar? Belki de geleceğe dair insanlık hesabına düzülen bir yığın projelerin kutlaması mı bütün bunlar. Yoksa ihtiyarlaşan ve yürümekte zorlanan dünyamızın ve de canı gırtlağına gelmiş olan insanlığın birkaç problemi çözüldüğünden midir ki bu çılgınca eğlenceler ve kutlamalar…

Yeni bir yıl diliyorum. Yeni bir yıl arıyorum ve de hayal ediyorum. Yepyeni bir yıl diliyorum ki içerisinde ölümlerin olmadığı, zulümlerin görülmediği, sevgilerin çoğaldığı, barışın filizlendiği, gerçek kardeşlik ve de dostlukların en üst zirveye ulaştığı, kavgaların ve her türlü insanlık dışı tavır, davranışların mezara gömüldüğü, açlıkların, sefaletlerin asla olmadığı, eğitimsizliklerin ayaklar altına alındığı yeni seneler diliyor, düşünüyor, istiyor ve de arıyoruz.  Yeni ve de içerisinde güzelliklerin barındırıldığı yıllar düşlüyoruz.

Dünyanın hiçbir noktasında, hiçbir coğrafyasında hiçbir insan burnunun kanatılmadığı, kafasının kesilmediği, katledilmediği, açlıktan ölmediği, hor ve hakir görülmediği ve savaşların sonsuza dek bitip tükendiği yıllar diliyorum.

Öyle bir yıl diliyor ve istiyorum ki; herkesin saygı, sevgi ve de merhamet duygusu içerisinde birbirlerine baktığı, ahlakın en yüksek derecede ki burçlara bir insanlık sancağı olarak dikildiği, aile gibi toplumlarımızın en önemli olan çekirdeğinin havalanıp hiçbir şekilde çürümediği ve toplumlarımızı da zehirlemediği güzel yıllar diliyorum.

Kan ve gözyaşlarının tarihe karıştığı, renk körlerinin tamamen yok olduğu, dil, din, ırk ve hiçbir ayrımcılığın olmadığını güzellikler içerisinde yaşadığımız yıllar düşleyelim.

Ey İnsanlık!

Yeni yıllar bizlerin eline verilen boş ve de bembeyaz olan birer kağıttır. Kimileriniz o bembeyaz olan sayfayı çocuklar gibi kullanır çöpe fırlatır. Kimileriniz de o bembeyaz kağıt üzerine mükemmel olan bir sanat icra eder. Bir şiir yazar, mükemmel bir makale inşa eder. Hayatın her serencam’ını adeta nakışlandırır. Öyle ya her yıl biz insanlığa adeta bedavadan verilir bütün bu güzel günler. Sonrasında da tekrardan her gün koca bir gün daha verilir ve ölünceye kadar da öylece devam eder.

Asında bir saatinde, bir gününde, bir ay’ında, bir yılında, bir ömrün her şeyi de aynı değil midir? Birinin diğerinden farkı nedir? Evet! Fransız yazar ve ahlakçı olan Jean de La Bruyere der ki; “Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, en çok da zamanın kısıtlığından şikayet edenlerdir” diyor.

Tabi zamanı da en iyi şekilde anlamak için bunları da görmemiz, bilmemiz ve de öğrenmemiz gerekir.

*Bir yılın değerini en iyi şekilde anlamanız için, final sınavlarını geçememiş olan bir öğrenciye sormanız gerekir.

*Bir ayın değerini anlamanız için erken doğum yapmış olan bir anneye sormanız gerekir.

*Bir haftanın değerini anlamanız için haftalık bir gazetenin editörüne sormanız lazım.

*Bir saatin değerini anlamanız için buluşmak için bekleyen aşıklara sormanız gerekir.

*Bir dakikanın değerini anlamanız için treni, uçağı, ya da otobüsü kaçıran bir yolcuya sormanız gerekir.

*Bir saniyenin değerini anlamanız için kazadan sağ kurtulmuş olan kazazedeye sormanız gerekir.

*Bir milisaniyenin değerini en iyi şekilde anlamanız için olimpiyatlarda gümüş madalya kazanmış olan bir sporcuya sormanız gerekir.

O yüzden şunu asla unutmamanız gerekir!

Vakit hiç kimse için beklemez. Sahip olduğunuz her dakikanın, her saatin, her günün, her yılın kıymetini biliniz.

Yeni yılın ülkemiz olan Türkiye Cumhuriyeti toprakları başta olmak üzere bütün Ortadoğu topraklarına ve de tüm dünya ülkelerine barış’ın hakim olacağı, sevgi tohumlarının filizlenerek çiçek açtığı, zulümlerin, baskıların ve de ölümlerin son bulduğu seneler gelmesi dileğiyle…

Vesselam!

 

“Mehmet KIZILKAYA”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Düşlerimizde, ki, En, Güzel, Yılın, “2016”, Olması, Dileğiyle…,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
08 Şubat 2020
Ateşten Bir Gömlek: Kibir!
5205 Okunma.
17 Ocak 2020
SALTANATINA GÜVENME! EGONDAN KURTUL!
4778 Okunma.
20 Aralık 2019
FAKİRLİĞİN FAİZİ NE OLUYOR!
3310 Okunma.
30 Kasım 2019
İnsanların En Sevimli Oyuncağı: YALAN!
3505 Okunma.
17 Ekim 2019
Biz Hep Birlikte Türkiye’yiz
3976 Okunma.
03 Ekim 2019
İpek Yolu=Cinayet Yolu!
2440 Okunma.
16 Eylül 2019
KENDİNİZİ TERBİYE EDİN YETER!
3630 Okunma.
15 Temmuz 2019
Direniş ve Başkaldırış Gecesi: 15 Temmuz
4744 Okunma.
04 Temmuz 2019
Zengin Kültürel Miras Kurumu Aile
1572 Okunma.
10 Haziran 2019
Kötü Yöneticiler ve Fitneci İnsanlar
1494 Okunma.
03 Haziran 2019
Toplumun Tedavisi Olmayan Hastalığı: Her Şeyi Küçümsemek
1691 Okunma.
06 Nisan 2019
Hüzünlü Bir Veda Atatürk Havalimanı
1143 Okunma.
15 Mart 2019
İslam Karşıtı Terörist Eylem ve Yeni Zelanda
1624 Okunma.
03 Mart 2019
HADDİNİZİ BİLECEKSİNİZ!
1676 Okunma.
24 Şubat 2019
Güneydeki Doğunun İnsanları
2159 Okunma.
15 Ocak 2019
Topyekün Poz Veren Şehir Mardin ve Mustafa Yaman
6512 Okunma.
07 Ocak 2019
Ne Kadar İyi Birer İnsansınız? Kör, Lal ve Sağır Olmaktan Kurtulun!
2305 Okunma.
09 Aralık 2018
Neden Kendinizi Sorgulamıyorsunuz?
4214 Okunma.
21 Kasım 2018
DÂR-I FÂNİ (GEÇİCİ DÜNYA) ve CENÂB-I HÂLIK (ALLAH
5096 Okunma.
13 Kasım 2018
Şekâvet-i Ebediye (Mutsuzluğun) Derinliği Pervâ (Korku) ve Sevgi
3339 Okunma.
20 Ekim 2018
Mühim Şehir “Mardin” ve Vâli Mustafa Yaman
3836 Okunma.
17 Ekim 2018
Yaşamın Kıyısında Fedakarlık
1206 Okunma.
29 Eylül 2018
Hediye-i Rahmet: Allah’ın rahmet hediyesi
2959 Okunma.
18 Eylül 2018
Saâdet-i Ebediye: Sonsuz Mutluluk
1874 Okunma.
11 Eylül 2018
Çılgın Arayışlar İçinde Olan Müslüman Gençlik
1898 Okunma.
01 Ağustos 2018
Yeryüzünde ve İnsan Yaşamında “Açgözlülük”
4042 Okunma.
14 Temmuz 2018
Başkaldırış Gecesi: 15 Temmuz
1862 Okunma.
04 Temmuz 2018
Erkekliğinizden Utanın Ey Soysuzlar!
1519 Okunma.
02 Haziran 2018
Mardin’i En Güzel Yere Getirecek Milletvekili “Cengiz Demirkaya”
2400 Okunma.
21 Mayıs 2018
İnsan Yaşamının Gerçek Adı “ADALET”
1680 Okunma.
15 Mayıs 2018
“Katil İsrail ile İşbirlikçileri” ve “Sessizliğe Bürünmüş Sözde Müslümanlar”
1565 Okunma.
05 Mayıs 2018
“İnsan Olmak” ve “Özünden Kop(ma)mak”
2280 Okunma.
18 Mart 2018
Çanakkale'de Savaşan İslam Ümmetinin Aslanları
4408 Okunma.
07 Mart 2018
Kadının Varlığı İnsan Soyunun Devamıdır
4107 Okunma.
04 Mart 2018
Özgürce Yapılan İyiliklerin Sınırı Yoktur
2082 Okunma.
17 Şubat 2018
Çocukların Hayatlarını Çalan “İSTİSMARCI ve TECAVÜZCÜLER”
5037 Okunma.
14 Şubat 2018
Yaşanılan Çağın En Etkili Hastalığı “EGO”
3059 Okunma.
08 Şubat 2018
İnsanların Kalbine Dokunan “Zerdeşt”
3919 Okunma.
12 Aralık 2017
Vuslatın Gölgesindeki “Kudüs”
3150 Okunma.
26 Kasım 2017
Düşmanın En Zor Olanı “Nefis”
1060 Okunma.
15 Kasım 2017
Mardin Şehrini ve Kızıltepe İlçesini Güzelleştiren İnsanlar
1581 Okunma.
22 Ekim 2017
İman’ın Nûru “Namaz”
1432 Okunma.
14 Ekim 2017
Huzurlu Hayat “Güzel Ahlâk’tan” Geçer
1256 Okunma.
07 Ekim 2017
Mardin’i Yüceliğe Ulaştıran Vali “Mustafa Yaman”
1964 Okunma.
30 Eylül 2017
Maneviyattan Uzak Diyarlara Göç Eden Nesil
1702 Okunma.
24 Eylül 2017
Kendinizi Keşfetmeye Başlayın ve Kimseleri Küçümsemeyin
1454 Okunma.
03 Eylül 2017
KAN GÖZYAŞI ÖLÜM ve ARAKAN
1127 Okunma.
26 Ağustos 2017
Mardin'in Gururu “Ceyda Bölünmez Çankırı”
1350 Okunma.
31 Temmuz 2017
Kadim Şehirlerin Yuvası “Kudüs”
2112 Okunma.
20 Temmuz 2017
Kötü Yöneticiler ve Zalimlikleri
1340 Okunma.
14 Temmuz 2017
Karanlığa Başkaldırış: 15 Temmuz Darbe Gecesi
1534 Okunma.
05 Temmuz 2017
Allah ile İletişim Vesilesi Olan “Namaz”
1131 Okunma.
28 Haziran 2017
“28 Haziran 2016” Terörü Lanetliyorum
1834 Okunma.
24 Haziran 2017
Rahmetin Yağdığı Ay'ın Bayramı “Ramazan Bayramı”
1721 Okunma.
19 Haziran 2017
Cennet Kazanmanın Diğer Yolu “Baba’dan” Geçer
1264 Okunma.
16 Haziran 2017
İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve Kardeşlik Projesi
1228 Okunma.
15 Haziran 2017
Ortadoğu İslam Ülkeleri ve Şeytan Orduları
1167 Okunma.
11 Haziran 2017
Allah'ın Huzuruna “Şükrederek” Çıkın!
1061 Okunma.
06 Haziran 2017
Mardin’e Değer Katan Vali “Mustafa Yaman”
2190 Okunma.
30 Mayıs 2017
Kardeşliğin En Önemli Simgesi: MARDİN ve TRABZON
1588 Okunma.
26 Mayıs 2017
Cennet Kapısının Mevsimi 'Ramazan'
1016 Okunma.
14 Mayıs 2017
Kutsallığıyla Güzel Olan “ANNE”
1696 Okunma.
23 Nisan 2017
Sevgilinin Sevgiliye Kavuştuğu Gece: Miraç Gecesi
1254 Okunma.
14 Nisan 2017
Ruhunuzu Kirleten “Kibir ve Gurur”
1233 Okunma.
11 Nisan 2017
Mardin Aşığı Bir İnsan “Ahmet Külekçi”
1546 Okunma.
30 Mart 2017
Gönülleri Aydınlatan Regaip Kandili
1297 Okunma.
20 Mart 2017
Gücün ve Kuvvetin Sahibi “Sevgidir”
1290 Okunma.
08 Mart 2017
Kadın Olmak Zordur!
2472 Okunma.
26 Şubat 2017
Recep Tayyip Erdoğan ve Başkanlık Sisteminden Kesitler
1417 Okunma.
21 Şubat 2017
İnsanlığın Ahlakı Olan (Doğruluk)
1223 Okunma.
10 Şubat 2017
Yeryüzündeki Siyah Kan: Petrol
1153 Okunma.
03 Şubat 2017
İslamofobi Yalanı ve İslam Düşmanlığı
1326 Okunma.
24 Ocak 2017
İnsanlar Sevdikleriyle Beraberdir
1147 Okunma.
17 Ocak 2017
Türkiye Cumhuriyeti Ülkesi ve “Başkanlık Sistemi”
1868 Okunma.
11 Ocak 2017
Yaşamın At Gözlüğü: Önyargı
1208 Okunma.
06 Ocak 2017
Trabzonspor Aşk’ı ve Kardeşlik Köprüsü Mimarları AYDIN ve ÖTER
1641 Okunma.
01 Ocak 2017
Türkiye'den Avrupa'ya Uzanan Başarı Dolu Günlerin Sahibi “Serdar Bozan”
1585 Okunma.
31 Aralık 2016
Kalbin Ahlakı Olan Edep
1074 Okunma.
26 Aralık 2016
Sürgün Yürekler Hep Yaralıdır
1585 Okunma.
22 Aralık 2016
İnsanı Yücelten Doğruluktur
1221 Okunma.
14 Aralık 2016
Halep Ağlıyor! Halep Yanıyor! Halep Yıkılıyor!
1316 Okunma.
07 Aralık 2016
Mardin’de ki Terör Olayları, Elektrik, Hastane, Uyuşturucu, Belediye ve Diğer Birçok Problem…
1550 Okunma.
11 Kasım 2016
Mantar Gibi Çoğalan Vatan Hainleri
1687 Okunma.
30 Ekim 2016
Başkent Trafiğinde MTDF (Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu) Geçti
2444 Okunma.
21 Ekim 2016
Işıkları Söndürülmüş Masum Çocuklar!
1252 Okunma.
14 Ekim 2016
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı “Şeref Malkoç”
499 Okunma.
09 Ekim 2016
Allah’a Giden En Güzel Yoldur “Dua”
1193 Okunma.
25 Eylül 2016
İngilizler ve Batılı Ülkelerin Müslümanlar Üzerinde Strateji Oyunları
1571 Okunma.
20 Eylül 2016
Savaşların Ortasında Kalan Çocuklar
1370 Okunma.
31 Ağustos 2016
Kan, Duman ve Ölümlerin Kokusuyla “1 Eylül”
1244 Okunma.
27 Ağustos 2016
“Güzelliklere Allah (c.c) İle Ulaşın…”
1220 Okunma.
19 Ağustos 2016
“Mutluluk” Allah'a İman Etmekle Başlar
1259 Okunma.
11 Ağustos 2016
İnsanlığın Bitiş Noktası “Öldürmek!”
1345 Okunma.
08 Ağustos 2016
FETÖ! (ABD ve CIA Adına Dizayn Edilmiş Projenin BAŞI)
1385 Okunma.
04 Ağustos 2016
Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan Devrilse ve Terörist Fetö Başa Gelirse…
1280 Okunma.
31 Temmuz 2016
Ruhunu Şeytana Satmış Siyonist Uşağı FETO ve Örgütü
1464 Okunma.
26 Temmuz 2016
Pensilvanya’nın Kiralık Katili ve Örgütü…
1289 Okunma.
23 Temmuz 2016
Vatan Haini Şerefsiz “Fetoş ve Örgütü (FETÖ)”
397 Okunma.
20 Temmuz 2016
Halkını Aydınlığa Kavuşturan Lider “Recep Tayyip Erdoğan”
1338 Okunma.
18 Temmuz 2016
İTLERİN VATAN HAİNLİĞİ!
1420 Okunma.
15 Temmuz 2016
Umudunuz Yolunuzu Aydınlık Kılsın...
1102 Okunma.
10 Temmuz 2016
Kibir, İnsanı Şeytana Bağlayan Düğümdür...
1097 Okunma.
06 Temmuz 2016
İnsanı Yüceliğe Ulaştıran Sevgidir
1220 Okunma.
02 Temmuz 2016
Ümitsizlik, Allah'a İman Etmekle Sonlanır…
1316 Okunma.
29 Haziran 2016
Terörü Lanetliyorum
1369 Okunma.
25 Haziran 2016
İnsana Tüm Değerlerini Yitiren “Kibir”
1664 Okunma.
21 Haziran 2016
İnsanı Yüceliğe Ulaştıran Namaz'dır
1235 Okunma.
19 Haziran 2016
LGBT'lilerin Sonu “Lut Kavmiyle” Aynı
1594 Okunma.
16 Haziran 2016
Mardin'in Yeni Valisi Mustafa Yaman ve Bölge Halkının Beklentileri
1222 Okunma.
13 Haziran 2016
İnsanoğlunun Mutsuz Oluşu
1277 Okunma.
08 Haziran 2016
Aşkı Muhabbeti Bol Olan “Ramazan’ı Şerif”
1339 Okunma.
26 Mayıs 2016
Gönüllerin Aynası Olan Edep
1370 Okunma.
15 Mayıs 2016
Peygamber Efendimiz Gibi Adaletli Olun!
1247 Okunma.
07 Mayıs 2016
Yeryüzünün En Güzel Varlığı Olan Anne...
1139 Okunma.
05 Mayıs 2016
Gülümsemek Yüzün Zekatıdır…
1509 Okunma.
26 Nisan 2016
Elektrik (DEDAŞ) Terörü!
1393 Okunma.
20 Nisan 2016
Çocuklar! Kansızların Hedef Tahtası
1495 Okunma.
04 Nisan 2016
Erkekliğinizden Utanın Tecavüzcü Şeytanlar!
1361 Okunma.
14 Mart 2016
Hoşça kal Gözüm, Hoşça kal Ankara’m!
1421 Okunma.
02 Mart 2016
Severek Mutluluğu Yakalayın
1471 Okunma.
20 Şubat 2016
Vuruluyoruz Ey Halkım, Unutmayın Bizleri!
1490 Okunma.
06 Şubat 2016
Dua; Bizleri Allah'a Yakınlaştıran Gizli Bir Eserdir
1467 Okunma.
03 Şubat 2016
Kutsal Şehirlerimizden Mardin ve Şanlıurfa'yı Kötüleyen Dizi Çekimleri
1673 Okunma.
01 Şubat 2016
Dünyanın Nizamı; Güçlü Bir İman ve Güzel Bir Ahlaktan Geçer
1520 Okunma.
25 Ocak 2016
Ey İnsanoğlu! Ruhunuzun Derinliklerinde Gerçek Bir Yaşam Olsun
1251 Okunma.
08 Ocak 2016
Türkiye Cumhuriyeti Ülkesinde ki Din Tüccarları!
1342 Okunma.
28 Aralık 2015
Ey Efendimiz Muhammed Mustafa (S.A.V) Ne Olursun Gel!
1684 Okunma.
23 Aralık 2015
Ey Nurlara Suret ve Şekil Veren Cenabı Allah
1464 Okunma.
17 Aralık 2015
Dicle'nin Çığlığı Fırat'ın Kan Akışını Hızlandırıyor
1711 Okunma.
14 Aralık 2015
Zalimlerin Sevinç Çığlıkları Ardından Mazlumların Ezilmişliği
1366 Okunma.
30 Kasım 2015
Keşke Yaratıldığı Kadar Temiz Kalabilse İnsanlık
1560 Okunma.
22 Kasım 2015
Cennetin Kapılarını Bizlere Açan “Anne ve Babamız
1617 Okunma.
15 Kasım 2015
Dersimin İsyan Lideri Seyit Rıza’yı Açıklamak
1633 Okunma.
13 Kasım 2015
Haksızlıklar Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır. Susulmalı mıdır yoksa Karşı mı Durulmalı?
1749 Okunma.
08 Kasım 2015
Lanetlenmiş İsrail (Siyonistler) Ortadoğu Bölgesinde 3.Dünya Savaşı Yapmayı Planlıyor
2158 Okunma.
02 Kasım 2015
AK Parti Zaferini Fazlasıyla İlan Etti
1405 Okunma.
11 Ekim 2015
Barış'ın Kalbinde Bomba Patlatıldı
1461 Okunma.
29 Eylül 2015
Mardin Bölgesinin Vazgeçilmez Valisi “Ömer Faruk KOÇAK”
1798 Okunma.
27 Eylül 2015
“Bismillah” Cenabı Allah’ın En Mübarek Mührü ve de Bereketidir
1555 Okunma.
23 Eylül 2015
Kurban Bayramının Ülkemize Barış ve Huzur Yağmurlarını Getirmesi Dileğiyle
1588 Okunma.
16 Eylül 2015
Varlıklarıyla Güçlü Olan Aşk ve Sevginin Notası
1646 Okunma.
10 Eylül 2015
Kürtlere Yönelik Faşistçe Saldırılar
1497 Okunma.
07 Eylül 2015
Vahşileşen İnsanlığın Ahlaksızlığı
1121 Okunma.
31 Ağustos 2015
Yeryüzünün Barış ve Kardeşlik Günü Olan “1 Eylül”
1526 Okunma.
25 Ağustos 2015
İnsanlığımızın Bittiği Noktadır Öldürmek
1365 Okunma.
21 Ağustos 2015
Hayatla Dalga Geçme Ey Oğul!
1671 Okunma.
17 Ağustos 2015
Mutluluğu Cenabı Allah’ı Sevmekle Elde Edebilirsiniz
1453 Okunma.
01 Ağustos 2015
Ortadoğu Coğrafyasında Yapılan Zulümleri, Yaptığınız Boş Siyasetle Bitiremezsiniz!
1581 Okunma.
30 Temmuz 2015
Zenginler Savaşları Çıkarır, Oyuncuları Olan Mazlumlar da Ölmeye Devam Eder
1687 Okunma.
26 Temmuz 2015
Ateş Hep Düştüğü Yeri Değil de, Düşmediği Yeri de Yaksın Biraz…
1576 Okunma.
21 Temmuz 2015
Gencecik Fidanlar Neden Öldürülür ki?
1613 Okunma.
16 Temmuz 2015
Mübarek Bayramların Değerini Bilmek
1521 Okunma.
14 Temmuz 2015
Kalplerimizi Nurlandıran Gece: Kadir Gecesi
1508 Okunma.
30 Haziran 2015
İslam Dini Kan'dan Değil; Barıştan, İmandan, Akıldan ve de İlimden Yanadır
1737 Okunma.
26 Haziran 2015
Cenabı Hakk’a Açılan Eller ve Edilen Dualar
1726 Okunma.
21 Haziran 2015
Allah İnsanlara Mutluluğu Ancak İman İle Verir
1778 Okunma.
13 Haziran 2015
Türkiye toplumunu tecavüze teşvik eden beyinsizler…
1662 Okunma.
10 Haziran 2015
İslam Merkezi Olan Türkiye Cumhuriyeti Ülkesi Coğrafyasına Sahip Çıkalım
1579 Okunma.
09 Haziran 2015
Demokratik Olmayan Seçimlerde Kürtlerin Bombalanması
1563 Okunma.
01 Haziran 2015
Cenab-ı Hakk'a Derin Bir İçtenlikle Yöneldiğimiz Gece Olan Berat Gecesi
1583 Okunma.
22 Mayıs 2015
Toplumsal İşçi Sınıflarının Burjuvaziye Karşı Duruşları
1469 Okunma.
17 Mayıs 2015
Savaştan Değil Barıştan Yana Olacak Bir Ortadoğu İnşa Edelim
1729 Okunma.
14 Mayıs 2015
Eli Kanlı Darbeci Kenan Evreni İyi Bilmezdik Ey İmam
1717 Okunma.
11 Mayıs 2015
Sağlam Bir Toplumda Anneliğin Gücü
1638 Okunma.
07 Mayıs 2015
Mutluluğumuzu ve Huzurumuzu Kuran Ahlakı ile Elde Etmek
1616 Okunma.
04 Mayıs 2015
Mutluluk Bizlerin Tercihlerinde Saklı Olan Bir Duygudur
1628 Okunma.
28 Nisan 2015
Materyalist Evrende Cenab-ı Hakk'ın Sevgisi
1503 Okunma.
25 Nisan 2015
Ortadoğu ve Emperyalizmin Siyonist İsrail İçin Önemi
1627 Okunma.
24 Nisan 2015
İnsan Aklının Alamayacağı Zulümlere Rağmen İnsan Kalmayı Başaran Bütün Çocuklara…
1691 Okunma.
23 Nisan 2015
Huzur Pınarlarından Olan Regaip Kandili
1705 Okunma.
19 Nisan 2015
İnsan Yüreğindeki Sevgi ile Aşkın Farklı Çağrışımları
1822 Okunma.
17 Nisan 2015
Aklımızın duyulmayan seslerinden olan düşünceler…
1530 Okunma.
15 Nisan 2015
Kutlu Doğum ile Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (S.A.V)
1607 Okunma.
09 Nisan 2015
Sevdiğiyle Kalbini Bölüşmektir Sevmek...
1253 Okunma.
05 Nisan 2015
Vali Olup da İnsanlıktan Nasibini Almayanlar!
1637 Okunma.
01 Nisan 2015
Kendi Kamerası ve Kendi Kalemiyle Büyük Bir Güce Sahip Olan Kişi “Yılmaz Güney”
1263 Okunma.
28 Mart 2015
Ortadoğu Coğrafyasının Belini Kırmaya Çalışan Siyonistler
1483 Okunma.
26 Mart 2015
Farklılıklarımız Olsa Bile Yine de Doğal ve Otantik Olmalıyız
1516 Okunma.
24 Mart 2015
Bediüzzaman Said Nursi'yi Anlatabilmek
1685 Okunma.
16 Mart 2015
Tarih Sayfalarına Kara Bir Leke Olarak Yer Alan Halepçe Katliamı
2451 Okunma.
13 Mart 2015
Toplumumuzun Kalıplaşmış Sözleri Düşünceleri ve Görüşleri
1613 Okunma.
10 Mart 2015
Günümüz İnsanların Öfkelerindeki Hedef Şaşması
1491 Okunma.
07 Mart 2015
8 Mart Yeryüzünün Bütün Kadınlarına Güzellikler Getirsin
1514 Okunma.
05 Mart 2015
Barış ve Çözüm Sürecinin Önünü Hiç Kimse Tıkamaya Kalkmasın
1513 Okunma.
04 Mart 2015
İnce Memedlerİn Öksüz Kaldı
1658 Okunma.
27 Şubat 2015
Cezaevlerinde Çocuklar Tecavüzlere İşkencelere Maruz Kalıyorlar
1717 Okunma.
23 Şubat 2015
Barbar İran Devleti Aklını Başına Almalı
1582 Okunma.
19 Şubat 2015
Mardin'in Yeni Valisi Ömer Faruk KOÇAK ve Halkın Beklentileri
1618 Okunma.
16 Şubat 2015
İnsanlık Suçu İşleyen Vahşilere İdam Cezası Gerekir mi?
1746 Okunma.
16 Şubat 2015
Siyasiler Kendi Ülkelerinde İşlenen Cinayetlerden Katliamlardan Ölümlerden Sorumludurlar
1839 Okunma.
13 Şubat 2015
Nedir Bu Milletvekili Olma Merakınız!
1569 Okunma.
12 Şubat 2015
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Lezzet Yeri Olup Mardin Kızıltepe İlçesinin Vazgeçilmezi Olan Hikmet Usta Kebap Salonu
1848 Okunma.
11 Şubat 2015
Dayatılanlara Boyun Eğme ve Kolaycılığa Kaçmak
1654 Okunma.
09 Şubat 2015
Özgürlük Meydanında Belediye Zabıtaları ve (Sözde) Yaptıkları İşler
1642 Okunma.
05 Şubat 2015
Korsan Devlet Olan Siyonist İsrail ile Başbakan Binyamin "Bibi" Netanyahu'nun Yeni Film Macerası
1591 Okunma.
03 Şubat 2015
Terör Örgütü Siyonist İsrail - Golan Tepeleri - Suriye - - Ortadoğu - İran - Hizbullah Örgütü - Lübnan - Su Kaynakları Saldırı ve Yansımaları
1681 Okunma.
31 Ocak 2015
Özlemini Çektiğiniz Demokrasi ve Barışı Yakmakla Yıkmakla Öldürmekle Getiremezsiniz
1593 Okunma.
27 Ocak 2015
Dünyanın Aydınlık Yüzüne Sahip Olan Kürtler ile Kobani Rojava Şengal Üçgeni
1687 Okunma.
26 Ocak 2015
Kral Abdullah bin Abdülaziz el-Suud'un Ölümü Amerika'nın İşine mi Yaradı
1627 Okunma.
23 Ocak 2015
Güneydoğu Anadolu Bölgesini Karanlığa Mahkum Eden Özelleştirmeler
1704 Okunma.
22 Ocak 2015
Tabelası Düşmüş Adalet Mülkün Temeli midir?
1723 Okunma.
17 Ocak 2015
Peygamber efendimiz
1573 Okunma.
15 Ocak 2015
Acımasız Hırsların Kurbanları Çocuklar
1581 Okunma.
11 Ocak 2015
Bütün İnsanları Bütün Dünyayı Bütün Ortadoğu’yu Yöneten Yahudiler
2198 Okunma.
10 Ocak 2015
10 OCAK DÜNYA ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
1670 Okunma.
06 Ocak 2015
Faşizm'in Gerçek Yüzünü Anlatabilmek
1592 Okunma.
04 Ocak 2015
Türkiye Cumhuriyeti Ülkesinin Lojistik Sektöründeki Gelişimleri
1731 Okunma.
01 Ocak 2015
Sessizce Bana Yaklaşan Ölümün Bedenime Ruhuma Teması
1734 Okunma.
31 Aralık 2014
Ey İslam Alimleri Ey Müslümanlar Bu Katiller Nasıl Müslüman Olur? Karar Verin Artık!
1613 Okunma.
29 Aralık 2014
Ey Savaşın Ateşini Kendi İsmiyle Söndüren Barış Neredesin!
1707 Okunma.
26 Aralık 2014
Uludere’de Roboski de Özgür Kelebeklerin Maruz Kaldıkları “ Katliamlar Ölümler Vahşetler…”
2349 Okunma.
09 Aralık 2014
Kadim ve Kutsal Toprakların Coğrafyası - Ortadoğu -
1757 Okunma.
07 Aralık 2014
Birilerinin Sömürgesiyle Birlikte Hepimizin Sömürülmesi
1654 Okunma.
02 Aralık 2014
Mezopotamya ve Ortadoğu'nun En Kadim Kültür Başkentlerinden Diyarbakır'ı Anlatabilmek....
1579 Okunma.
25 Kasım 2014
İnsanların Özgürlüğü ve Yeryüzündeki Fikirlerin Zenginliği
1684 Okunma.
18 Kasım 2014
İnsanların Edeple Bütünleşmeleri
1810 Okunma.
13 Kasım 2014
Deccal ve Masonların İlluminati İle İlişkilendirilen Bağlantıları
1859 Okunma.
12 Kasım 2014
1758 Okunma.
09 Kasım 2014
BAŞARI DENİNCE AKLA.....
1729 Okunma.
05 Kasım 2014
İntiharların Sebepleri - Psikolojik ve Sosyal Gelişim Zamanları
2027 Okunma.
Haber Yazılımı