Yazı Detayı
28 Şubat 2018 - Çarşamba 19:41 Bu yazı 1516 kez okundu
 
II.ABDÜLHAMİD HAN GÖKTEN İNDİ!
AYTEN DİRİER
mardintoplumsaldayanisma@hotmail.com
 
 

 

II.ABDÜLHAMİD HAN GÖKTEN İNDİ!

 

 

    Sahne ve müzikallerin usta oyuncusu, dizilerin ağır abisi değerli sanatçımız Ahmet Yenilmez’in şahsında II.Abdülhamid Han 100. Ölüm yıldönümünde  gökten inip, özsavunmasını  yaptı. Temelini attığı Ziraat Bankası’nın sponsorluğunda, 81 ilimizi kapsayan 100 noktada sahnelenecek. Ahmet Yenilmez’in yazıp, oynadığı “USTA” oyununda, II.Abdülhamid’in kızını Tilbe Germencik, emektarını Zülfü Demirtaş canlandırırken, teknik ve dekor tasarımı Uğur Gürel tarafından yapıldı. Baba-Kız ilişkisi açısından müzik ve sözle,  Tanzimat’tan  II.Meşrutiyet’e, imparatorluğun en çalkantılı yıllarında tahta çıkan II.Abdülhamid’in yaşadıklarını değerli sanatçılarımız dillendirdi. Fiziği, mimikleri ve sesiyle II.Abdülhamid’in kişiliğine bürünen usta oyuncumuz önce müzikle yüreklere nüfûz etti. Ardından şehzadeliğinden başlayıp, tahta geçtiği 1876- indirildiği 1909 yılına kadar 33 yıllık serencamını, Tarihin derinliğinden gelen bir sesle anlatmaya başladığında o yıllara ışınlandık.

    “33 sene millet ve devletim için, memleketimin selameti için çalıştım.

Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hakimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah’tır. Bu memleketi nasıl buldumsa, öylece teslim ediyorum; hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi Cenab-ı Hakkın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki, düşmanlarım bütün hizmetlerime kara çarşaf çekmek istediler ve muvaffak oldular.”

     Oyunun heyecanını izleyecekler açısından bozmamak için içerik hakkında daha detaylı bilgi vermeyeceğim.

    Bugünün idrak edilmesi için, II.Abdülhamid’in yaşadıklarını iyi bilmek gerekir. 33 yılda   eğitim, askerî, dinî, hukukî, sıhhî, sivil, ulaşım, hatırat(saat kuleleri) alanında yüzlerce mimarî eser, Atatürk Devrimlerine temel oluşturan her alanda reformlarla üç kıtaya yayılan imparatorluğu içten güçlendirip, dış saldırılara karşı koymaya çalıştı. Dünyanın en renkli, çok dilli, çok dinli demokrasisini kurduğu halde, imparatorluğun parçalanmasına yol açtığını görünce Anayasa’yı rafa kaldırmak mecburiyetinde kaldı. Usta denge siyasetiyle düşmanlarını aynı taktiklerle birbirine düşürüp vatanını korumaya çalıştı. 1908’de ilan ettiği II.Meşrutiyet’in, Cumhuriyet olması kararını, Mustafa Kemal Paşa’dan çok önce tartıştığı ve Harf  devrimine kadar gündeme aldığı bir gerçektir. Fakat emperyalizmin,  çalışan entelektüellerin idraklerine giydirdiği deli gömleği ideolojiler yüzünden hedefine ulaşamadı. Ermeni asıllı Fransız yazar Albert Vandal’ın, kendisine taktığı Kızıl Sultan lâkabı çok aydının gözünü kararttı. Öyle ki, dönemin sevilen şairi Tevfik Fikret, Ermeni suikastı sonrasında yazdığı “Bir Lahza-i Taahhür/Bir Anlık Gecikme” şiirinde şanlı avcı diye nitelediği suikastçı gecikmese neler olacağını yazdı. O da yazdıklarına daha sonra pişman olarak gözlerini hayata yumdu.

    II.Abdülhamid Han, Kendisini Japon İmparatoru Meiji ile karşılaştıranlara cevabı şöyleydi: “Bu akılsızlar aynı adada, aynı dili konuşan ve aynı inanca sahip Japonlarla; çok uluslu, çok dilli, çok dinli Osmanlı toplumunu karşılaştırıyorlar…”

    II.Meşrutiyet’in özgür ortamından yararlanan dış mihraklar, imparatorluğu dıştan parçalamayı başaramayanca, içten 5.Kol faaliyetleriyle halkı birbirine düşürüp, yıkmaya çalıştılar. Sonunda gözlerini yönetme hırsı bürümüş İT(İttihat ve Terakki) üyelerini tuzağa düşürüp, onların aracılığıyla bir provokasyon olan 31 Mart İsyanını çıkarttığı gerekçesiyle tahttan indirdiler. Otuz üç yıl devlete büyük hizmetler etmiş Padişaha hal’ini tebliğ şekli İttihatçılar için en büyük leke olarak kaldı. Bir İslâm Halifesine hal'ini tebliğe; Selanik Milletvekili Yahudi Emanuel Karasu, senatör Ermeni Aram, Draç milletvekili Arnavut Es'ad Toptani Paşa ve Senatör Bahriye Feriki (Koramiral) Gürcü Arif Hikmet Paşa tayin edildi. İT’nin seçtiği bu adamların ne olduğu ilerde anlaşıldı. Karasu, Filistin topraklarında bir Yahudi Devleti kurmak için Batılılar hesabına çalışıyordu. Aram ise Doğu’da Ermenistan kurmanın peşindeydi. İşin en kötüsü, vatanı savunmakla görevli Ordu, siyasete bulaştırılarak üstten asta kadar bölündü ve ceremesi Balkan Savaşı’nda zayıf devletlere yenilgiyle çekildi. Bu alışkanlık ne yazık ki, Cumhuriyet Döneminde de -Atatürk Dönemi dışında-  sürdü.  Sultan Abdülhamid'i tahttan indiren İttihatçılar daha sonra onu anlayamadıklarını, yaptıklarından pişman olduklarını her vesileyle ifade ettiler. Filozof Rıza Tevfik pişmanlıklarını şöyle dile getirdi:

“Sultan Abdülhamid'in Ruhaniyetinden İstimdat

 Tarihler ismini andığı zaman,

Sana hak verecek, hey koca sultan;

Bizdik utanmadan iftira atan,

Asrın en siyasî padişahına!"

Divane sen değil, meğer bizmişiz!

Bir çürük ipliğe hülya dizmişiz!

Sâde deli değil, edepsizmişiz!

Tükürdük atalar kıblegâhına.”

    II.Abdülhamid, tahttan indirildiği 1909’dan öldüğü 1918 yılına kadar sürgün halinde tecrit edilirken, topraklarının; Trablusgarp, Balkan ve I.Dünya Savaşları’nda nasıl parçalandığını acı içinde izledi. Öldüğü 1918 yılında 900 yıllık öz vatanın paramparça edilip, dedelerinin kurduğu 623 yıllık imparatorluğun Tarihe gömülüşünü görmedi, ama gidişatı anladığı belliydi.

    Bu olayların 100. yılında ülkemiz yine dış mihrakların tezgahları ve 5.Kollarının sinsi çalışmalarına sahne oldu. Ama bu kez geçmişten aldığımız dersle oyunlarını 15 Temmuz 2016’da bozduk…

35’in SIRRI

“USTA” oyununun 35. gösterisinin 35 plakalı İzmir’e denk düşmesi bilinçli bir rastlantıdan öte, sanatçımızın hayatındaki başka değerleri de kapsamakta.  Mezun olduğu DEÜ 35 yaşında, 35. temsil, 35 yıl önce yolun başında yanında olan dostlarıyla, yepyeni 35 yılın ilk adımını atması… Başarı yoldaşları olsun…

    Gösteri yoğun alkışlar arasında sona ererken, sanatçımız DEÜ kurucularından, Eğitim Fakültesi Emekli Dekanı Değerli Hocası Prof.Adnan Gülerman’ı sahneye davet etti. Gülerman Hocamız sahneden salonu saran varlığıyla yaptığı konuşmada, Uzmanlık alanı dışında sanatla olan yakın ilişkisini dillendirirken, yazımın başlığına ilham oldu.

“1974 yılında Ankara'dan İzmir'e geldim. O tarihte İzmir'de opera ve tiyatro olmadığı için Ankara'daki akrabalarım bilet alırlardı, tiyatro, opera seyretmek için Ankara'ya giderdim. Bir seferinde başrolünde Cüneyt Gökçer'in olduğu Kral Oidipus'u tüylerimiz diken diken seyrettikten sonra alkıştan avuçlarımız morarmıştı. Daha sonra Cüneyt Gökçer ve ekibi Fransa'ya gittiler. Paris'te sahneye koydukları Kral Oidipus’un ertesi günü gazetelerde ‘Dün akşam sahneye gökten Oidipus indi zannettik’ diye yazdılar. Bu akşam da bu sahneye gökten 2. Abdülhamid Han inmiş gibi hayal ettim. Öğrencim Ahmet Yenilmez'in ömrüne bereket. İftihar ettim…”

    Sahnede kutladığımda değerli sanatçımızla aramızda geçen konuşma coşkuyla karşılandı.

AY-Söyler misiniz, siz Mardinliler neden bu kadar zarifsiniz?

AD-Artuklu soyundan geliyoruz, ondan. Hoşgörü esaslı bir kültüre sahibiz.

AY-Hah… Evet! Gerçekten Mardin  muhteşem bir şehir…  Yakında oraya gideceğiz.

    Sanatçımızın Mardin hakkındaki görüşlerini, Kudüs ile bağdaştıran yazısını (http://m.gunes.com/yazarlar/ahmet-yenilmez/mardin-kapisi20sen-ola!20-839204) facebooktaki sayfamda paylaştığım için, hemşerilerimin onu coşkuyla karşılayacaklarından eminim. Sergilediği oyunlarla henüz basılmamış eserlerim arasındaki ruh birliğini daha detaylı konuşmak isterdim. Yüreğimde, ilerde bir eserimi sahnelemesi dileğiyle, başarılar temenni edip ayrıldım.

    Fuayedeki sergide II:Abdülhamit Döneminde yapılan, ülkemizin simgesi olan eserlerin sergisini  incelerken, Kız Lisesi ve Saat Kulesi sanatta zarafete verdiği önemi yansıtıyordu. Bugün sıkıntısı çekilen vefa duygusu üzerine bilinmeyen bir Abdülhamid yansıyordu.

    USTA’nın yurtçapında izlenmesini sağlayan Ziraat Bankası Yönetimi ve İzmir 1.Bölge Yöneticisi Süleyman Yalçın Bey ile sanatçımızın yardımcısı Türkan Hanıma yakın ilgileri , Rektörü Erdal Çelik, değerli sanatçımızla tanışmama vesile olan Prof.Adnan Gülerman Hocamız ve zarif eşi Sıdıka Hanıma sonsuz teşekkürler.

*

“Fıtrat değişir sanma, bu kan yine o kandır…”

 
Etiketler: II.ABDÜLHAMİD, HAN, GÖKTEN, İNDİ!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
21 Ocak 2020
GÖZLERİNİZE ÖZÜNÜZ GİBİ BAKINIZ
676 Okunma.
04 Kasım 2019
E-ATIK KONUSUNDA İZKAB’IN ÖRNEK ETKİNLİĞİ
5487 Okunma.
24 Temmuz 2019
M.KEMAL PAŞA, 100 Yıl önce ERZURUM KONGRESİ’nde LİDER SEÇİLDİ
4095 Okunma.
31 Mayıs 2019
KADİR GECESİ ve İBADETİ
446 Okunma.
26 Mayıs 2019
1Y1K: Dr.M.TALAT ŞİMDİ – MARDİN TARİHİ KİMLİĞİ
519 Okunma.
18 Mayıs 2019
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
515 Okunma.
15 Mayıs 2019
15 MAYIS 1919… İZMİR’İN KARA GÜNÜ
415 Okunma.
13 Nisan 2019
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 18 YAŞINDA
542 Okunma.
22 Mart 2019
İZMİR-KARABAĞLAR’DA KENTİN KIYISINDAKİ KADINLAR DEFİLESİ
730 Okunma.
10 Mart 2019
DÖNÜŞÜM MARDİN’İN TARİHİ DOKUSUNU BOZMAMALI
969 Okunma.
02 Mart 2019
KARABAĞLAR PROJE TANITIMINA BAKAN PAKDEMİRLİ DAMGA VURDU
733 Okunma.
07 Ocak 2019
I.DÜNYA SAVAŞI ve KAFKASYA CEPHESİ
5498 Okunma.
29 Aralık 2018
ENGELSİZ YÜREKLER İZMİR’DE MEHMET ÂKİF’İ ANDI
1035 Okunma.
13 Aralık 2018
ADNAN AVUKA’NIN SERGİSİ İZMİR’DE MARDİN VUSLATI YAŞATTI
1853 Okunma.
26 Kasım 2018
İZMİR MARDİNLİ GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ’NİN VEFASI
2767 Okunma.
12 Kasım 2018
UZAYDA YANKILANAN TEK SES E Z A N’ DIR!
2483 Okunma.
22 Ekim 2018
İZMİR’DE YEREL SEÇİMİ MARDİN HOŞGÖRÜSÜ KAZANDIRACAK
3016 Okunma.
28 Eylül 2018
ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NİN 69. YILDÖNÜMÜ İZMİR’DE KUTLANDI
2550 Okunma.
25 Ağustos 2018
MAZİDE KALANLAR
1524 Okunma.
11 Temmuz 2018
EBRU BAYBARA DEMİR'E SOSYAL MEDYADAN DESTEK OLALIM
4444 Okunma.
17 Haziran 2018
B A B A M
1668 Okunma.
09 Haziran 2018
İZMİR’DE BİR ARI KRALİÇE; C E Y D A
1145 Okunma.
05 Haziran 2018
İZMİR’İN HOŞGÖRÜ RENGİ MARDİN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
2036 Okunma.
13 Mayıs 2018
İZMİR KADINLAR BİRLİĞİ DERNEĞİ/İZKAB
1422 Okunma.
12 Mayıs 2018
FRANSIZ, GEÇMİŞE DE FRANSIZ!
776 Okunma.
02 Mayıs 2018
SEÇİM STARTI, NEDEN İZMİR’DE VERİLDİ?
1470 Okunma.
27 Nisan 2018
AFRİN’DE DİRİLİŞ
841 Okunma.
17 Nisan 2018
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 17 YAŞINDA
891 Okunma.
13 Nisan 2018
Mİ’RAÇ
1028 Okunma.
28 Mart 2018
ÇİN’İN ÜNLÜ SOPRANOSU DİLBER YUNUS’U DİNLERKEN
1554 Okunma.
14 Mart 2018
İZMİR KARABAĞLAR’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR
2108 Okunma.
09 Mart 2018
İDÜ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
1448 Okunma.
19 Şubat 2018
ÇİN, YENİ YILI “MUTLU BAHAR BAYRAMI” GÖSTERİSİYLE İZMİR’DE BAŞLATTI
2132 Okunma.
17 Şubat 2018
I.AFRİN SAVAŞI ve ÖNEMİ-1119
1856 Okunma.
05 Şubat 2018
BİNİKİ YÜZ YILDIR ORTADOĞU COĞRAFYASINDAYIZ
1994 Okunma.
22 Aralık 2017
YILBAŞI’NIN TARİHÇESİ VE TÜRKLERDE AĞAÇ-GÜNEŞ KÜLTÜ
3227 Okunma.
29 Kasım 2017
RAVZA’DA YAKARIŞ
932 Okunma.
10 Kasım 2017
ATATÜRK’ÜN YAZDIĞI ŞİİRLER
1358 Okunma.
22 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ – 2 / MEDİNE-İ MÜNEVVERE
1198 Okunma.
03 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ-DAVET
1185 Okunma.
21 Haziran 2017
KADİR GECESİ ve İBADETİ
1100 Okunma.
18 Haziran 2017
BABAMIN MİRASI; ERDEM…
1062 Okunma.
07 Nisan 2017
KÂZIM KARABEKİR MESELESİ
1440 Okunma.
26 Mart 2017
ULUSLARARASI ÇAKA BEY SEMPOZYUMU
1727 Okunma.
21 Mart 2017
NEVRUZ’UN GEÇMİŞİ
1553 Okunma.
15 Mart 2017
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ’NDE TASARIM YILDIZLARI DOĞUYOR
1312 Okunma.
01 Mart 2017
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1195 Okunma.
26 Şubat 2017
Ö.FARUK GÜLTAŞLI ŞEFLİĞİNDEKİ RÜŞTÜ ŞARDAĞ KONSERİ
1659 Okunma.
06 Ocak 2017
İZMİR KURTULUŞUN SEMBOLÜ
1486 Okunma.
05 Ocak 2017
VAZİYET-İ UMUMİYE MİLLÎ BİRLİĞİ GEREKTİRİYOR
1604 Okunma.
19 Aralık 2016
TÜRK YILMAZ
1279 Okunma.
19 Ekim 2016
PAŞAVAT ÇINARININ DÖKÜLEN YAPRAKLARI
5356 Okunma.
01 Ekim 2016
15 TEMMUZ DEMOKRASİ ve ÖZGÜRLÜK TÜRKÜSÜ
1268 Okunma.
11 Eylül 2016
“KUT”LU ÖNDER
1528 Okunma.
06 Ağustos 2016
B İ R O L A L I M
1346 Okunma.
18 Temmuz 2016
ORDU MİLLET NÖBETTE
2455 Okunma.
29 Nisan 2016
100. YILDÖNÜMÜNDE KÛT’ÜL AMARE SAVAŞI
1828 Okunma.
18 Mart 2016
ÇANAKKALE DENİZ SAVAŞI-18 MART 1915
1706 Okunma.
23 Şubat 2016
“MEZOPOTAMYA’DA İHANET EDEN, KUDÜS’TE HANÇERLENİR!”
1848 Okunma.
07 Ocak 2016
ATATÜRK’ÜN KOMŞULARLA İLİŞİKİSİ
2024 Okunma.
22 Aralık 2015
MEVLİD KANDİLİ
2053 Okunma.
03 Aralık 2015
KADIN HAKLARI
1568 Okunma.
26 Kasım 2015
ARTIK KELİMELERDE ŞAPKA ^ KULLANILACAK
1453 Okunma.
17 Kasım 2015
İLK TAMPON DEVLET GÜNEY DOĞU’DA KURULDU
1721 Okunma.
10 Kasım 2015
HATAY’IN DİYETİ ATATÜRK’ÜMÜZ
1942 Okunma.
07 Kasım 2015
ÂRİF MİLLET
1526 Okunma.
14 Eylül 2015
DİKKAT! 5. KOL YOĞUN FAALİYETTE…
1985 Okunma.
09 Eylül 2015
9 EYLÜL RUHU, TARİHİ TEKRARLATMAYACAK!
1266 Okunma.
25 Ağustos 2015
Yüreğim Kışlan
1710 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1438 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1178 Okunma.
18 Temmuz 2015
BİRLİĞİN HARCI BAYRAM
1459 Okunma.
19 Mayıs 2015
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
1898 Okunma.
07 Mayıs 2015
MARDİN’DE HIDRELLEZ YEMEĞİ
1705 Okunma.
01 Mayıs 2015
ÇOCUKLAR ATALARINI TANIDIKÇA, ÖZGÜVENLERİ ARTACAK
2071 Okunma.
25 Mart 2015
ÇANAKKALE SAVAŞLARI KRONOLOJİSİ
2180 Okunma.
24 Şubat 2015
CABER’DEKİ SÜLEYMAN ŞAH KİMDİR?
1895 Okunma.
04 Eylül 2014
BİRLİK ve BERABERLİĞİMİZİN ÇİMENTOSU SİVAS KONGRESİ...
2981 Okunma.
08 Temmuz 2014
I.DÜNYA SAVAŞI’NIN NEDENLERİ Ayten DİRİER
2516 Okunma.
29 Mayıs 2014
İSTANBUL FETHİNİN TÜRK VE DÜNYA TARİHİNDEKİ ÖNEMİ-4
2496 Okunma.
20 Mayıs 2014
ATATÜRK’ÜN BAĞIMSIZLIK HAREKETLERİNDEKİ ÖNCÜLÜĞÜ
2462 Okunma.
17 Nisan 2014
YENİ YAYINLAR - 2014
2335 Okunma.
13 Nisan 2014
147 yıllık İZMİR BELEDİYE BAŞKANLARI
2263 Okunma.
05 Nisan 2014
2014 YEREL SEÇİM MESAJI; BAĞIMSIZLIK KARAKTERİMDİR!
3867 Okunma.
22 Mart 2014
NEVRUZ KİMİN BAYRAMI?
2388 Okunma.
18 Mart 2014
ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ-18 MART 1915
1872 Okunma.
01 Mart 2014
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1917 Okunma.
12 Şubat 2014
ŞEHZADE MUSTAFA NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?
2616 Okunma.
25 Aralık 2013
KANUNÎ, ŞEHZADELERİNİ NEDEN BOĞDURDU?
2461 Okunma.
23 Aralık 2013
TÜRKOVİZYON TÜRK DÜNYASI ŞARKI YARIŞMASI
1778 Okunma.
02 Aralık 2013
İNOVASYON HAFTASI
1967 Okunma.
01 Aralık 2013
DURUN! DURUN BİRAZ…
2314 Okunma.
21 Kasım 2013
MARDİN’İN KURTULUŞU
7484 Okunma.
14 Kasım 2013
KERBEL’NIN AĞIDI, TAHILLARIN TÜRKÜSÜ AŞURE
3405 Okunma.
10 Kasım 2013
ATATÜRK'ÜN DEVRİMCİLİK ANLAYIŞI...
1704 Okunma.
11 Ekim 2013
İZMİR MUTFAĞIMDAN BAYRAM TATLILARI(10 ÇEŞİT)
2053 Okunma.
02 Ekim 2013
SEYYİD MÜKERREMEDDİN EMİR SULTAN
3315 Okunma.
28 Eylül 2013
MARDİN’DE BAHAR ve NERGİZİYE SALATASI
2605 Okunma.
09 Eylül 2013
Dokuz Eylül ve İzmirlilik ruhu
1616 Okunma.
05 Ağustos 2013
ADNAN AVUKA, İZMİR’DE MARDİN RÜZGÂRI ESTİRDİ
4063 Okunma.
30 Temmuz 2013
1 YAZAR * 1 KİTAP Ayten DİRİER
2066 Okunma.
25 Temmuz 2013
Mardin'de Bayram/Paskalya Çöreği : İKLİÇE
2420 Okunma.
Haber Yazılımı