Yazı Detayı
30 Temmuz 2013 - Salı 17:07 Bu yazı 2064 kez okundu
 
1 YAZAR * 1 KİTAP Ayten DİRİER
AYTEN DİRİER
mardintoplumsaldayanisma@hotmail.com
 
 

 


*YAZAR : GÖKMEN KÜÇÜKTAŞDEMİR
1977’de Ankara doğdu. İlk, orta ve liseyi Ankara’da okudu. Dokuz Eylül Üniversitesi MYO Elektrik Bölümü’nü kazanınca İzmir’e yerleşti. Ardından Anadolu Üniversitesi AÖF İşletme Bölümü’nü bitirdi. Elektrik Bölümünde okuduğu yıllar ve sonrasında çok sevdiği basın kuruluşlarında çalıştı. İlk yıllarda radyo programları hazırlayıp sundu. SKY TV’de bir televizyon programının hem sunuculuğunu, hem yapımcılığını üstlendi. TRT’de belgesel ve çizgi film seslendirmelerinde görev aldı. Yeni Asır ve Haber Ekspres Gazetesi’nde de toplam dört yıl muhabirlik yaptı. On yıldır çalışmakta olduğu Sabah Gazetesi’nde bir süre editörlük yaptı. Görevini Sabah Gazetesi Yazı İşleri Müdürü olarak sürdürmektedir. Radyo Ege'de cuma günleri “Gel Bak Ne Söyliycem” adlı programı sunarken ayda bir kez de Radyo1 TRT'de de "Gecenin İçinden" programına konuk oluyor.

*ROMAN : ÇOBAN YILDIZI
Yazarın ilk romanı Çoban Yıldızı, Türkiye’nin genel durumu ile Orta Doğu üzerinde oynanan oyunların günümüz belgesel romanı sayılır. Aktif subay ve bilge çoban dinginliğinde süren olaylar, okuyucuyu bir dizi izler gibi hemen sarar. Geçmiş ve geleceğin kısa bölümler halinde paralel işlendiği roman TV dizisi olmaya aday… Batılı örgütlerin kalleş bölücü çalışmalarına karşılık; bölgedeki dostluk, dayanışma ve erdemin akıcı bir dil, kısa cümlelerle senaryo tekniğiyle yansıtılması dizi olmasını kolaylaştırıyor.
Romanın kahramanları:
*Sinan: Uzun, kuvvetli, az konuşan, duygusal bir subay. 43 yaşında, ordunun istihbarat bölümünde çalışıyor. Başarılı sicile sahip, çok iyi Arapça, Kürtçe, İngilizce biliyor. MİT’le bilgi alışverişinde olup, lâkabı altınbilek. Uzak Doğu dövüş sporunda ödül sahibi. Eşini suikastle düşürülen, Toryum Fizikçilerinin bulunduğu, 50 kişinin öldüğü uçak kazasında kaybetmiş. Kübik resimden hoşlanıyor. Doktor Canan Akdeniz ile flört ediyor. Özge adında bir kızı var.
MİT ve Özel Harp Dairesi üst düzey yönetici ve komutanlarının özel çıkarları doğrultusunda çalışmalarından rahatsız. PKK’nın yurtdışı bağlantılarını izliyor. CIA’den aldığı bilgileri komutanlarına iletip, dış harekâtlara katkıda bulunurken, bazı çatışmalara da katılıyor. Özgür Irak’ın Cihadı(JIM) örgütü ile bağlantıda. Üç ay sonra evleneceği Canan’a, Irak’a Savunma Sanayi İletişim Sistemleri hakkında ABD eğitimi için altı aylığına gideceğini söyler. Asıl görevi PKK ile bağlantılarının arasını açmaktır.
*Çoban Yahya: Yedi yıldır Diyarbakır’ın Alaca köyünde, Atak adlı köpeği ve Dilber adlı atıyla Birkleyn mağarasında yaşıyor. Sakin, babacan, karın tokluğuna çalışıp, kazancıyla çocukları sevindiriyor. Her işi yaparak, takasla ihtiyaçlarını karşılıyor. Bilge konuşmalarına hayran olan çevredekiler geçmişini bilmiyor. Çocukluğu Paşabahçe’de cam ustaları ve cambazlar arasında geçtiğinden, işsizlere cam sanatını öğretiyor. Yahya, iki gencin evliliğini Dicle ve Fırat’ın kavuşmasına benzetiyor. Orta Doğu hakkında geniş bilgi ve tecrübeye sahip.
*Canan: İzmirli, sarışın, ela gözlü, Hacettepe Tıp mezunu, aynı zamanda ressam. Annesini kanserden yitirmiş. Gazeteci kardeşi Meral, babasıyla İstanbul’a yerleşmiş.
*Tuna: Eski gazeteci, eşinden ayrıldıktan sonra ABD’ne gidip Maden Şirketi Yöneticisi olmuş. ABD’nin Türkiye’deki bor madenleri ile ilgili planlarını bozar, ODTÜ’nin davetiyle vatana döner.
*Sinan’ın kızı Özge ve üniversiteden arkadaşları Emre, Yaren, Kardelen, Yaşar ile Diyarbakırlı Ahmet yan karakterleri oluşturur. İçlerinden biri CİA ajanı.
Olaylar kurgusu:
Olaylar Türkiye-Irak-İsrail üçgeninde geçer. Petrolün keşfiyle İngilizler, Araplara özgürlük vaat ederek, Osmanlıyı OD’dan çıkardıktan sonra bölgeyi parçalara bölüp, bir araya gelmelerini hep engeller. Petrolün yanısıra silah sevkiyatı için Ürdün’ü Batı’nın kalesi, laboratuvarı yaparlar. Filistinlileri oraya yerleştirerek, Büyük ve Birleşik Ürdün Devleti kurup; Lübnan’dan Pakistan’a kadar uzanan Şiî hilâline karşı, Sünnileri(Türkiye-Ürdün-S.Arabistan-Mısır) kışkırtarak, İsrail’i rahatlatırlar. Bunun için a-b-c plânları hazır. Bölgedeki olaylar, patlamalar terör gruplarına yüklense de gerçekte hepsinin gerisinde Batılı ve İsrailli ajanlar var.
Amman’a giden Sinan, Lazkiye’deki bağlantılarla temas kurup, dondurulmuş etler içindeki silahlarla yüklü tırı alıp, Bağdat’a yönelir. Bu gelişmeler sırasında İstanbul’da Üniversiteli Özge, Emre, Yaren ve Kardelen’in bulunduğu kafedeki A4 kaynaklı patlamadan, 5 ölü 6 ağır yaralının yardımına koşan Yaşar gruba katılır. Patlama terörün Türkiye’yi iç savaşa sürükleme planlarından biridir. Bunlar sığ, çıkarına düşkün kukla partilerin kötü icraatlarının bedelidir. A4 Irakta kullanılmak üzere yollanmış, otorite boşluğundan PKK’nın eline geçmiştir. ABD, Türkiye’yi İran’a karşı cepheye almak için patlamayı Hizbullah’a havale eder! Kafenin bomba faili yakalandığında PKK’lı olduğunu söylese de, Komiser Ceyhun inanmaz ve MTU.Gönüllüleri Derneği üyesi bir yabancı olduğunu saptar.
Ahmet, küçük bir tarla almaya kalkışınca Ağaların kötü yönüyle karşılaşır. Ağalar toprak yetmezmiş gibi kaçakçılığa da bulaşmış ve onlarla çalışan bürokrasi kötülüklerine göz yummakta. PKK onlara diş geçiremeyince halka tebelleş olur. İşbirliği yapmayanların çocuklarını dağa kaçırır. Çoban Yahya, halka toprak dağıtılıp, tarım ve hayvancılıkla işsizlik önlenirse; PKK sorununun çözüleceğini söyler. Ama hükûmetler toprak reformu yerine işin kolayına kaçtığından sorun ortada kalır. Yahya, tarla alamayan Ahmet’e sabır isteyen cambazlık sanatını öğreteceğini söyler. Bu yol göstericiliği Yahya’ya “Çoban Yıldızı” ünvanını kazandırır.
Tuna’nın gözüyle Ankara’nın dünü ve bugünü betimlenir. Eski sokağında çocuklar görmeyince tuhafına gider. Nedenini sorduğunda; “O çocuklar sizdiniz! Siz gidince sokaklar sessiz kaldı…” karşılığını alır. Çocuk sesleri mahallenin en güzel tarafıydı. Şimdikiler bilgisayar başında, ya da yarış atı gibi sınav hazırlığında. Tuna ABD’de çocuk bakıcılığıyla başladığı hayata kısa sürede sivrilir. Ankara’da çalıştığı gazetenin yöntem değiştirmesi ve işten çıkarılışının hayrına olduğunu hatırlar. Dil öğrenmenin yanı sıra kapitalizmi iyi öğrenmek için ABD’ne gider, ama aslı neden işten çıkarıldığında sevgilisinin onu terk etmesiydi. ABD’ne dönen Tuna şirketi CEMMOX tarafından tekrar Orta Doğu’ya gönderilir. Petrol naklinin yanı sıra, uyuşturucu taşındığını MOSSAD tesbit edince araştırma için onu görevlendirirler. Kudüs’e giden Tuna araştırma yaparken, Necef çölü kıyısındaki şehrin çiçek tutkusu dikkatini çeker. Uyuşturucu olayında polislerin önemli rolünü saptayıp Bağdat’a gider.
Sinan, silahları kaçıranların kendisine yardım eden Yasin’e sıktıkları kurşunun kovanına donmuş sığır etinden karıldığını ve kafasına girdikten sonra eriyerek ortama uyduğunu anlar. Bulduğu kanıtlara göre silahları çalan Amerikalıları bulup konuşturur. Aralarındaki köstebeğin, evinde kaldığı ve çevreye göre bolluk içindeki yaşamından kuşkulandığı Abdullah Abidin olduğunu saptar. Silahları saklandığı karakolda ele geçiren Sinan, kendisinden kuşkulanan JIM’in gözüne girer. Asıl görevi JIM ile PKK’nın arasını açmak için ilk olarak uyuşturucu sevkiyatı yolunu değiştirmeye çalışır. Araştırmaları onu ABD’li şirket CEMMOX’a ulaştırır. Çabaları hem PKK ile JIM, hem de ABD ile İsrail arasında gerginliğe yol açar.
Özge ve yaren son sınava girmeye hazırlanırken, hocaları tüm sınıfa sınav yerine bir proje hazırlamalarını söyler. “Türkiye’nin Uluslar arası arenada uğradığı bir haksızlığa karşı verilecek hukuk mücdelesini” projelendirmelerini ister. Özge, Yaren ve Kardelen’in grubu, bitki ve tohum kaçakçılığını kardelen simgesiyle “Çiçeklerimiz elden gitmesin” başlığıyla proje olarak seçerler.
Sinan çölde dolunayın yakınlığına hayran kalırken, Halil Cibran’ın deyişi aklına gelir: “Çöl ermişin bahçesidir ve bu bahçede çiçek kumda değil, gönüllerde yeşerir.” Bu deyiş rotasını belirler. Suriye-Irak güzergahıyla silahları Bağdat’a ulaştırır. İlk işi Canan’ı arayıp, güvenlik nedeniyle artık sadece kendisinin arayacağını söyler. Bağdat’ta sık sık patlayan bombaların olağan karşılanmasını yadırgar. Son patlamada Lazkiye’den getirdiği silahları koruyan JİM Bşk.Yrd. oğlu Yasin’in öldürülmesi ve silahların kaçırılması üzerine şüphelerin üzerinde yoğunlaştığını duyunca sarsılır. Canan’la konuştuğu saptanınca serbest bırakılıp, depoya götürülür. Bulduğu iz ve kanıtlar Amerikalılara aittir.
Batı’nın OD’dan sonra Kafkasya’yı da karıştırmaya başladığını Yaren arkadaşlarına anlatır. Atatürk’ün İran’dan parayla aldığı 11 km’lik Nahcivan, Türkiye-Azerbaycan arasında bir köprü olup, iki ülke burada el ele tutuşmuş gibiler. Batı burayı da enerji kaynakları nedeniyle karıştırmaya, kardeş ülkelerin arasını açmaya başlar.
Endemik bitkiler peşindeyken yakınlaşan, ajanlarca kaçırılan gençler; Ahmet’in PKK tarafından kaçırılan karısını bulan Yahya’nın iz bırakan telkin ve mistik öğütleri; Amerikalıların planlarını bozan Sinan, Bağdat’a giden Tuna ile Sinan’ın peşinde giden Canan’ın geçmişleri ile ABD-İsrail ajanlarla soluk kesen serüvenleriyle roman ilerler. Olayların geçmiş ve gelecek paralelinde ustaca kurgulandığı, bol aksiyonlu romanın sonunda okuyucuyu hoş bir sürpriz bekliyor… 24 dizisi gibi aksiyon yüklü, bilgilendirici, ufuk açıcı bir dizi olabilir. Televizyoncuların dikkatine!
Barışa katkıda bulunmak amacıyla yazdığı ilk romanıyla cesur bir tarz başlatan, okuyucuyu saran duru anlatımıyla birikimini yansıtan Gökmen Küçüktaşdemir’i kutlar, nice esere imza atmasını dilerim.
*
Bağlantı: www.gokmenkucuktasdemir.com / www.yalinayakyayinları.com

 
Etiketler: 1, YAZAR, *, 1, KİTAP, , , Ayten, DİRİER
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
21 Ocak 2020
GÖZLERİNİZE ÖZÜNÜZ GİBİ BAKINIZ
523 Okunma.
04 Kasım 2019
E-ATIK KONUSUNDA İZKAB’IN ÖRNEK ETKİNLİĞİ
5483 Okunma.
24 Temmuz 2019
M.KEMAL PAŞA, 100 Yıl önce ERZURUM KONGRESİ’nde LİDER SEÇİLDİ
4084 Okunma.
31 Mayıs 2019
KADİR GECESİ ve İBADETİ
444 Okunma.
26 Mayıs 2019
1Y1K: Dr.M.TALAT ŞİMDİ – MARDİN TARİHİ KİMLİĞİ
514 Okunma.
18 Mayıs 2019
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
512 Okunma.
15 Mayıs 2019
15 MAYIS 1919… İZMİR’İN KARA GÜNÜ
410 Okunma.
13 Nisan 2019
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 18 YAŞINDA
540 Okunma.
22 Mart 2019
İZMİR-KARABAĞLAR’DA KENTİN KIYISINDAKİ KADINLAR DEFİLESİ
726 Okunma.
10 Mart 2019
DÖNÜŞÜM MARDİN’İN TARİHİ DOKUSUNU BOZMAMALI
962 Okunma.
02 Mart 2019
KARABAĞLAR PROJE TANITIMINA BAKAN PAKDEMİRLİ DAMGA VURDU
730 Okunma.
07 Ocak 2019
I.DÜNYA SAVAŞI ve KAFKASYA CEPHESİ
5493 Okunma.
29 Aralık 2018
ENGELSİZ YÜREKLER İZMİR’DE MEHMET ÂKİF’İ ANDI
1030 Okunma.
13 Aralık 2018
ADNAN AVUKA’NIN SERGİSİ İZMİR’DE MARDİN VUSLATI YAŞATTI
1850 Okunma.
26 Kasım 2018
İZMİR MARDİNLİ GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ’NİN VEFASI
2759 Okunma.
12 Kasım 2018
UZAYDA YANKILANAN TEK SES E Z A N’ DIR!
2478 Okunma.
22 Ekim 2018
İZMİR’DE YEREL SEÇİMİ MARDİN HOŞGÖRÜSÜ KAZANDIRACAK
3014 Okunma.
28 Eylül 2018
ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NİN 69. YILDÖNÜMÜ İZMİR’DE KUTLANDI
2546 Okunma.
25 Ağustos 2018
MAZİDE KALANLAR
1520 Okunma.
11 Temmuz 2018
EBRU BAYBARA DEMİR'E SOSYAL MEDYADAN DESTEK OLALIM
4430 Okunma.
17 Haziran 2018
B A B A M
1666 Okunma.
09 Haziran 2018
İZMİR’DE BİR ARI KRALİÇE; C E Y D A
1142 Okunma.
05 Haziran 2018
İZMİR’İN HOŞGÖRÜ RENGİ MARDİN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
2028 Okunma.
13 Mayıs 2018
İZMİR KADINLAR BİRLİĞİ DERNEĞİ/İZKAB
1414 Okunma.
12 Mayıs 2018
FRANSIZ, GEÇMİŞE DE FRANSIZ!
771 Okunma.
02 Mayıs 2018
SEÇİM STARTI, NEDEN İZMİR’DE VERİLDİ?
1465 Okunma.
27 Nisan 2018
AFRİN’DE DİRİLİŞ
837 Okunma.
17 Nisan 2018
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ 17 YAŞINDA
888 Okunma.
13 Nisan 2018
Mİ’RAÇ
1023 Okunma.
28 Mart 2018
ÇİN’İN ÜNLÜ SOPRANOSU DİLBER YUNUS’U DİNLERKEN
1549 Okunma.
14 Mart 2018
İZMİR KARABAĞLAR’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR
2103 Okunma.
09 Mart 2018
İDÜ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
1445 Okunma.
28 Şubat 2018
II.ABDÜLHAMİD HAN GÖKTEN İNDİ!
1513 Okunma.
19 Şubat 2018
ÇİN, YENİ YILI “MUTLU BAHAR BAYRAMI” GÖSTERİSİYLE İZMİR’DE BAŞLATTI
2128 Okunma.
17 Şubat 2018
I.AFRİN SAVAŞI ve ÖNEMİ-1119
1843 Okunma.
05 Şubat 2018
BİNİKİ YÜZ YILDIR ORTADOĞU COĞRAFYASINDAYIZ
1992 Okunma.
22 Aralık 2017
YILBAŞI’NIN TARİHÇESİ VE TÜRKLERDE AĞAÇ-GÜNEŞ KÜLTÜ
3214 Okunma.
29 Kasım 2017
RAVZA’DA YAKARIŞ
929 Okunma.
10 Kasım 2017
ATATÜRK’ÜN YAZDIĞI ŞİİRLER
1355 Okunma.
22 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ – 2 / MEDİNE-İ MÜNEVVERE
1196 Okunma.
03 Ekim 2017
HAC GÜNCESİ-DAVET
1181 Okunma.
21 Haziran 2017
KADİR GECESİ ve İBADETİ
1096 Okunma.
18 Haziran 2017
BABAMIN MİRASI; ERDEM…
1060 Okunma.
07 Nisan 2017
KÂZIM KARABEKİR MESELESİ
1437 Okunma.
26 Mart 2017
ULUSLARARASI ÇAKA BEY SEMPOZYUMU
1724 Okunma.
21 Mart 2017
NEVRUZ’UN GEÇMİŞİ
1550 Okunma.
15 Mart 2017
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ’NDE TASARIM YILDIZLARI DOĞUYOR
1304 Okunma.
01 Mart 2017
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1192 Okunma.
26 Şubat 2017
Ö.FARUK GÜLTAŞLI ŞEFLİĞİNDEKİ RÜŞTÜ ŞARDAĞ KONSERİ
1654 Okunma.
06 Ocak 2017
İZMİR KURTULUŞUN SEMBOLÜ
1482 Okunma.
05 Ocak 2017
VAZİYET-İ UMUMİYE MİLLÎ BİRLİĞİ GEREKTİRİYOR
1601 Okunma.
19 Aralık 2016
TÜRK YILMAZ
1277 Okunma.
19 Ekim 2016
PAŞAVAT ÇINARININ DÖKÜLEN YAPRAKLARI
5350 Okunma.
01 Ekim 2016
15 TEMMUZ DEMOKRASİ ve ÖZGÜRLÜK TÜRKÜSÜ
1264 Okunma.
11 Eylül 2016
“KUT”LU ÖNDER
1525 Okunma.
06 Ağustos 2016
B İ R O L A L I M
1343 Okunma.
18 Temmuz 2016
ORDU MİLLET NÖBETTE
2453 Okunma.
29 Nisan 2016
100. YILDÖNÜMÜNDE KÛT’ÜL AMARE SAVAŞI
1825 Okunma.
18 Mart 2016
ÇANAKKALE DENİZ SAVAŞI-18 MART 1915
1700 Okunma.
23 Şubat 2016
“MEZOPOTAMYA’DA İHANET EDEN, KUDÜS’TE HANÇERLENİR!”
1846 Okunma.
07 Ocak 2016
ATATÜRK’ÜN KOMŞULARLA İLİŞİKİSİ
2019 Okunma.
22 Aralık 2015
MEVLİD KANDİLİ
2047 Okunma.
03 Aralık 2015
KADIN HAKLARI
1564 Okunma.
26 Kasım 2015
ARTIK KELİMELERDE ŞAPKA ^ KULLANILACAK
1448 Okunma.
17 Kasım 2015
İLK TAMPON DEVLET GÜNEY DOĞU’DA KURULDU
1716 Okunma.
10 Kasım 2015
HATAY’IN DİYETİ ATATÜRK’ÜMÜZ
1938 Okunma.
07 Kasım 2015
ÂRİF MİLLET
1523 Okunma.
14 Eylül 2015
DİKKAT! 5. KOL YOĞUN FAALİYETTE…
1982 Okunma.
09 Eylül 2015
9 EYLÜL RUHU, TARİHİ TEKRARLATMAYACAK!
1263 Okunma.
25 Ağustos 2015
Yüreğim Kışlan
1706 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1435 Okunma.
03 Ağustos 2015
Güneş yanığına önlem.
1172 Okunma.
18 Temmuz 2015
BİRLİĞİN HARCI BAYRAM
1455 Okunma.
19 Mayıs 2015
19 MAYIS’IN ÖNEMİ
1896 Okunma.
07 Mayıs 2015
MARDİN’DE HIDRELLEZ YEMEĞİ
1701 Okunma.
01 Mayıs 2015
ÇOCUKLAR ATALARINI TANIDIKÇA, ÖZGÜVENLERİ ARTACAK
2069 Okunma.
25 Mart 2015
ÇANAKKALE SAVAŞLARI KRONOLOJİSİ
2178 Okunma.
24 Şubat 2015
CABER’DEKİ SÜLEYMAN ŞAH KİMDİR?
1890 Okunma.
04 Eylül 2014
BİRLİK ve BERABERLİĞİMİZİN ÇİMENTOSU SİVAS KONGRESİ...
2979 Okunma.
08 Temmuz 2014
I.DÜNYA SAVAŞI’NIN NEDENLERİ Ayten DİRİER
2513 Okunma.
29 Mayıs 2014
İSTANBUL FETHİNİN TÜRK VE DÜNYA TARİHİNDEKİ ÖNEMİ-4
2493 Okunma.
20 Mayıs 2014
ATATÜRK’ÜN BAĞIMSIZLIK HAREKETLERİNDEKİ ÖNCÜLÜĞÜ
2458 Okunma.
17 Nisan 2014
YENİ YAYINLAR - 2014
2332 Okunma.
13 Nisan 2014
147 yıllık İZMİR BELEDİYE BAŞKANLARI
2261 Okunma.
05 Nisan 2014
2014 YEREL SEÇİM MESAJI; BAĞIMSIZLIK KARAKTERİMDİR!
3863 Okunma.
22 Mart 2014
NEVRUZ KİMİN BAYRAMI?
2384 Okunma.
18 Mart 2014
ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ-18 MART 1915
1869 Okunma.
01 Mart 2014
HOCALI KATLİAMI, AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIĞININ DİYETİ,,,
1914 Okunma.
12 Şubat 2014
ŞEHZADE MUSTAFA NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?
2610 Okunma.
25 Aralık 2013
KANUNÎ, ŞEHZADELERİNİ NEDEN BOĞDURDU?
2458 Okunma.
23 Aralık 2013
TÜRKOVİZYON TÜRK DÜNYASI ŞARKI YARIŞMASI
1776 Okunma.
02 Aralık 2013
İNOVASYON HAFTASI
1965 Okunma.
01 Aralık 2013
DURUN! DURUN BİRAZ…
2309 Okunma.
21 Kasım 2013
MARDİN’İN KURTULUŞU
7448 Okunma.
14 Kasım 2013
KERBEL’NIN AĞIDI, TAHILLARIN TÜRKÜSÜ AŞURE
3401 Okunma.
10 Kasım 2013
ATATÜRK'ÜN DEVRİMCİLİK ANLAYIŞI...
1702 Okunma.
11 Ekim 2013
İZMİR MUTFAĞIMDAN BAYRAM TATLILARI(10 ÇEŞİT)
2049 Okunma.
02 Ekim 2013
SEYYİD MÜKERREMEDDİN EMİR SULTAN
3309 Okunma.
28 Eylül 2013
MARDİN’DE BAHAR ve NERGİZİYE SALATASI
2600 Okunma.
09 Eylül 2013
Dokuz Eylül ve İzmirlilik ruhu
1611 Okunma.
05 Ağustos 2013
ADNAN AVUKA, İZMİR’DE MARDİN RÜZGÂRI ESTİRDİ
4059 Okunma.
25 Temmuz 2013
Mardin'de Bayram/Paskalya Çöreği : İKLİÇE
2414 Okunma.
Haber Yazılımı