SAKARYA KAYNARCA BELEDİYESİNDEN ÖRNEK UYGULAMA

Özel İnsanlara Özel projesi Sakarya Kaynarca Belediyesinde uygulanmaya başlandı. Belediye Başkani, Murat kefli AKES-DER Genel Başkanı Hasan kansızoğlu kendi elleri ile engelli yönlendirme levhalarını astı.
Belediye Haberleri 7.07.2021 11:51:00 0

Özel İnsanlara Özel projesi Sakarya Kaynarca Belediyesinde  uygulanmaya başlandı. Belediye Başkani, Murat kefli AKES-DER Genel Başkanı Hasan kansızoğlu kendi elleri ile engelli yönlendirme levhalarını astı.

Bir şunu diyen bir yazı 'ALIMIBIA 1960 KAYNARCA BELEDİYESİ YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ BASIN YAYIN- HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ' görseli olabilir

Belediye Başkanı  Murat Kefli, işitme engellilerin yönlendirme levhalar sayesinde artık hiçbir sıkıntı yaşamadan kurumlara girerek sorunlari  dile getirebileceklerini belirtti.

  Anadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği işitme Engellilerin toplumda yaşadıkları iletişim problemine özelliklede kamu Kuruluşlarındaki sıkıntılarına çözüm sunmak için çalışmalari  başlattı.

İşitme engelli vatandaşların yansıra proje, okuma yazma bilmeyen vatandaşların da aynı uygulama üzerinden yardımcı olmaktadır. İşitme engelli vatandaşların iletişim sıkıntısı gidermektir. Yaşamaları toplumsal yaşam haklarında eşitsizlik problemini ortaya çıkarmaktadır.

Bir yazı görseli olabilir

 

Anadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği projesi ile ortaya çıkan bu eşitsizlik problemini öncelikle kamu binasında ve sağlık alanında ortadan kaldırmak ve toplumsal yaşam haklarında eşitliği sağlamak olduğu belirtildi.
  Anadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği (AKES) Genel Başkanı Hasan Kansızoğlu, Anadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği Proje konusu ile ilgili Türk işaret dili ile ilgili görsel ve basılı kaynaklardan faydalanıldığını söyledi.

Bir 1 kişi, iç mekan ve şunu diyen bir yazı 'GİRİŞ S' görseli olabilir

 

Kansızoğlu,” İşitme engellilerin iletişimi işaret dili ile rahatça sağladıklarını dilin eğitmenleri ile detaylar görüşüldü. Anadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği Projesinin asıl hedefi işitme engelli vatandaşlarımızın Belediye binasına geldiklerinde yanlarında tercüman veya bağımlı kaldıkları bir kişi olmadan, gidecekleri birime ulaşabilmeleri sağlamaktır.

Bu program ile ekrandan işaret dili ile yön göstergesinin çevirisi, alt yazı ve görsel belediye binası yön tabelalari takip ederek belediye binası içerisindeki işlerini kolayca sıkıntı yaşamadan yapabilmeleridir. Uygulamaya başladıklarında verilen hizmetin ne kadar anlamlı olduğunu ve kalaylık sağladığını mutlukla takip etmekteyiz.

“Projenin uygulanmasında öncelikle işaret dili uzmanlarıyla ve işitme engelli vatandaşlarla görüşüldü. Kamu kurumlarında, belediye binasına ilk girdikleri andan itibaren hangi konuların sıkıntı olduğu, bu sıkıntıların neden kaynaklandığı belirlendi. Bu doğrultuda öncelik hedefleri saptandı.


Belirlenen belediye binası girişinden başlayarak bütün kapı, oda koridor, katlar ve bloklar metin halinde yazıldı. Sonrasında işaret dili uzmanı ile birlikte belediye binası metni işaret dili ile anlatıldı. İşaret dili ile anlatılan bölümler görsel bir şekilde ekrandan yansıtılarak kelebek sistemi denilen alt kare ekrandan aynı anda işaret dili ile çevirisi, ses yanıt sistemi ve ekran alt yazı sistemi ile birleştirildi. Başkan Kansızoğlu Belediye Başkani Sn  Murat kefli'ye Destek lerınden Dolayi Teşekkür lerini iletti

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-SAKARYA

 • BIST 100

  1.418%0,00
 • DOLAR

  8,5277% 0,02
 • EURO

  10,0577% -0,01
 • GRAM ALTIN

  480,66% -1,11
 • Ç. ALTIN

  793,089% -1,11
29.1° / 19.1°