MİLLETVEKİLİ CİHANGİR İSLAM:``İNTİHARLAR İKTİDARIN MANEN YOK ETMENİN DAYATTIĞI SONUÇLARDIR``

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam, Meclis`te düzenlediği basın toplantısında, İstanbul ve Antalya`da yaşanan intihar olaylarına değinerek "Bu sadece ekonomik problemlerin bir sonucu değil aynı zamanda bu duyarsız iktidarın, insanla
Siyaset 14.11.2019 17:19:11 0

Cihangir İslam, "Venezuela'dan sonra Bolivya'da Evo Morales'e darbe yapıldı. Morales, hakkında da çok olumsuz bilgiler ortada dolaşmakla birlikte yine de gelişmekte olan demokrasilerin önünün açılması ve darbelerin desteklenmemesi kanaatindeyiz. Bu darbeyi kınıyoruz." dedi.

 

İstanbul’da ve Antalya’da yaşanan toplu intiharlar toplumda yaşanan çözülmenin ve ekonomik sıkıntıların boyutunu gözler önüne seriyor. Toplumun yok sayılanları akıl almaz bir karar verip hayattan kopmayı seçiyor. Toplumun vicdanını köşeye sıkıştırarak hükümete mesaj vermek istiyorlar. Çok üzücü bir yol. Oysa yaşayarak itiraz edilir. Tepki göstermek için yaşamak gerek. Facia olansa bir intihar diğerini tetikliyor. Harman yakan kıvılcım gibi. Bütün bunlar olurken iktidar partisinin etkili ve yetkili isimleri kıyıda köşede kıkır kıkır gülüyor. Yaşanan felaket umurlarında bile değil. Kendi müreffeh hayatlarına bakıp Türkiye'nin güllük gülistanlık olduğunu anlatıyorlar. Ülkeyi yangın yerine, hatta cehenneme çevirdiklerinin farkında bile değiller. Fark edenlerse elindeki statüye kaybetmemek için gerçeği inkar ediyor.Giresun'un Eynesil ilçesinde geçen yıl hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan'ın ölümünü araştırmak isteyen gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl'ın gözaltına alındığını, daha sonra Vatan'ın babası Şaban Vatan'ın gözaltı haberini duyduklarını dile getiren İslam, "Bunlar Türkiye'de hukuk devletinin içine düştüğü facia olarak adlandırabileceğimiz olaylardır." dedi. İslam, Rabia Naz Vatan ve Nadira Kadirova'ya ilişkin süreçlerin takipçisi olacaklarını vurguladı.

HDP'li 20 belediyeye kayyum atandığını ifade eden Saadet Parti'li İslam, "Seçilmiş insanların hukuk gözetilmeksizin bakanlık kararı ile görevlerinden alınmaları hukuk devletinin sonu anlamına gelir." diye konuştu.

Bolivya'da yaşanan darbeye değinen İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, "Venezuela'dan sonra Bolivya'da Evo Morales'e darbe yapıldı. Morales, hakkında da çok olumsuz bilgiler ortada dolaşmakla birlikte yine de gelişmekte olan demokrasilerin önünün açılması ve darbelerin desteklenmemesi kanaatindeyiz. Bu darbeyi kınıyoruz." dedi.

Basın mensuplarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD temaslarını ve MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Faruk Aksu'nun heyette yer almasına ilişkin sorularını yanıtlayan İslam, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Cumhurbaşkanımız ne zaman ABD, Almanya'ya gitse bir tahliye vakası oluyor. Bu yönüyle ben seviniyorum. Sık sık gönderelim ki bütün cezaevleri kısa bir zaman içinde boşalsın. Ben de basından haberdar oldum masada MHP'li bir siyasetçi oturuyor. Bence iki eksik var. Bir BBP'li ve Vatan Partili heyette olmalıydı. Çünkü koalisyon AKP, MHP, BBP ve Vatan Partisi koalisyonudur. Bence eksik bile gitmişler."

ABD Başkanı Donald Trump tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazılan mektubun anımsatılması üzerine İslam, "O mektup takdim edilmez başka bir şekilde geri gönderilir. Öyle yapılması lazımdı. Genel değerlendirmeye gelince Trump'ın aşağı yukarı bütün istediklerini aldığını görüyoruz. Keyfi yerinde." dedi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

 • BIST 100

  1.418%0,00
 • DOLAR

  8,5275% 0,02
 • EURO

  10,0570% -0,02
 • GRAM ALTIN

  480,66% -1,11
 • Ç. ALTIN

  793,089% -1,11
29.1° / 19.1°