Mardin Büyükşehir Belediyesi, Bilgi, Kültür ve Tanıtım Merkezi Şehrin Tanıtımına Katkı Sağlıyor

Kente gelen misafirlere şehrin tarihi hakkında bilgi vermek için Cumhuriyet Meydanı`nda kurulan merkezde yerli yazılımlar aracılığıyla "Mardin Ar" ismiyle "artırılmış gerçeklik" uygulaması başlatıldı. Uygulama sayesinde şehrin tarih ve kültürünü yansıtan
25.03.2019 08:41:17 0

Kente gelen misafirlere şehrin tarihi hakkında bilgi vermek için Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan merkezde yerli yazılımlar aracılığıyla "Mardin Ar" ismiyle "artırılmış gerçeklik" uygulaması başlatıldı. Uygulama sayesinde şehrin tarih ve kültürünü yansıtan 22 yapı üç boyutlu fotoğraf ve videolarla kadim kente gelen yerli ve yabancı turistlere tanıtılıyor.

 

Masal şehir Mardin’in tanıtımı için birçok çalışmaya imza attıklarını aktaran Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “Dinlerin, dillerin ve kültürlerin yüzyıllardan beridir bir arada ve kardeşçe yaşadığı kadim şehir Mardin’in tarihi güzelliklerini, şehre gelen misafirlerimize tanıtmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi olarak birçok çalışmamız oldu. Bunlardan bir tanesi de, Bilgi Kültür ve Tanıtım Merkezi oldu. Yaklaşık 3 ay önce oluşturduğumuz merkezimizde ziyaretçilerimizi, şehrin kültürü, tarihi ve gelenekleri hakkında bilgilendiriyoruz.”

 

Turizm anlamında bölgede ilk defa artırılmış gerçekliği merkezde kullandıklarını aktaran Yaman, “ Tamamen yerli olan yazılımı merkezimizde kullandık. Bu sayede misafirlerimizde hiç görmedikleri tarihi mekânlar hakkında hem bilgi sahibi oluyor hem de merak uyandırmış oluyoruz. Bu sayede bu tarihi yerli ziyaret edebiliyorlar.” diye belirtti.

 

Huzurun hakim olduğu şehirde turizm artması için bu tür çalışmaların devam edeceğine işaret eden Vali Yaman, “Belediyemizin tüm imkânlarını gençlere, engellilere, kadınlara, öğrencilere ve şehre harcayacağız. Şehrin turizmine harcayacağız.” dedi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MARDİN

 • BIST 100

  1.480%1,68
 • DOLAR

  9,6155% 1,21
 • EURO

  11,2278% 1,34
 • GRAM ALTIN

  552,90% 1,41
 • Ç. ALTIN

  912,285% 1,41
25.5° / 13.7°