İYİ PARTİ KURUCUSUNDAN AKŞENER YÖNETİMİNE SERT ELEŞTİRİ

İYİ Parti yeni genel başkanını ve yönetimini seçeceği kurultaya hazırlanıyor. Yarın Ankara’da yapılacak kurultay öncesi, adaylara destek açıklamaları ve eleştirel çıkışlar birbirini izliyor.

Siyaset 26.04.2024 16:50:00 0
İYİ PARTİ KURUCUSUNDAN AKŞENER YÖNETİMİNE SERT ELEŞTİRİ

İYİ Parti yeni genel başkanını ve yönetimini seçeceği kurultaya hazırlanıyor. Yarın Ankara’da yapılacak kurultay öncesi, adaylara destek açıklamaları ve eleştirel çıkışlar birbirini izliyor. Bir açıklama da İYİ Parti Kurucular Kurulu üyesi ve partinin Gençlik Kolları’nın kurucu genel başkanı olan Osman Ertürk Özel’den geldi. Özel, desteğini Koray Aydın’dan yana açıkladı, nedenini de detaylarıyla anlattı.

 

 

Adaylar arasındaki yaş farkına değinen Özel, “Deniyor ki yani parti lideri genç olursa parti genç olur, parti lideri yaşlı olursa parti yaşlı olur. O zaman aynı kitlelere şunu sormak gerekiyor. Mesela İYİ Parti’nin lideri kadındı ama parti kadın olmadı. Lider kadındı. Parti, kadın temsilinin en yüksek olduğu parti olmadı. Hatta en düşük olduğu parti oldu. İkincisi genç kim? Ben 34 yaşındayım, 13-14 yaşından beri siyasete alaka gösteriyorum. Dört yaşında kızım var. İşim var, gücüm var. Ben miyim genç yoksa İYİ Parti’nin diğerlerine göre görece daha genç olan 50 yaşındaki adayı mı genç” diye sordu. Bu tartışmaya CHP’den bir örnek veren Özel, “Bakın CHP’ye… Liderleri yine benim genç tanımıma girmiyor ama gerçekten belediye başkanlarına baktığınız zaman, parti yönetimine baktığınız zaman bu nesil değişimini görüyorsunuz. Nesil değişimi benim nazarımda olmazsa olmaz bir mesele. Değiştirilmiyor mu? O zaman zaten İYİ Parti'nin sürüklenmeye başladığı nokta belli. Kimse onun önünde duramaz, yok olur gider” dedi.

 

‘DESTEĞİM KORAY AYDIN’A’

 

İYİ Parti’nin yeniden makul bir siyasi zemine oturması gerektiğine, çünkü parti teşkilatlarının dağıldığına, savrulduğuna vurgu yapan Osman Ertürk Özel, “Gençliği çok ciddi sıkıntı yaşıyor, kadınlar partide siyaset yapamıyor. Milletle inatlaşılmış, bir güvensizlik sergilenmiş. Bunun çözülmesi gerekiyor. İşte ben bu tespiti yaptıktan sonra dönüp adaylara baktığımda diyorum ki birinin itibarlı bir şekilde önemli bir

tecrübeyle gelip bu işe bir el atması lazım ve o birinin tanınırlığını yeterli olması lazım” ifadelerini kullandı. O kişiden beklentinin ilk seçimde partiyi iktidar yapması değil

teşkilatı derleyip toplaması olması gerektiğini belirten Osman Ertürk Özel “Kim 3-4 sene içerisinde bir dahaki seçime kadar partisini derli toplu halde tutar? Kim gençlerin ve kadınların önünü açar ve sonraki nesillere siyaset yaptırır diye baktığımda bu yekünün cevabını ben aslında Sayın Koray Aydın'da buluyorum” diye konuştu.

 

AKŞENER YÖNETİMİNE SERT ELEŞTİRİ

 

Osmanlı’da Zadeganlık denilen usulden örnek veren Özel “Ağa-paşa torunusundur, örneğin Harbiye’den mezun olursun. Teğmen olarak atanman beklenir ama sen yüzbaşı olursun. Herkesin alması gereken bir rütbe sırası vardır ama sen üçer beşer rütbe atlamışsın. Yani neden? Sırf birilerinin oğlu, damadı veya kızı olduğu için. Aynı şey ulemada da geçerlidir. İYİ Parti bence biraz böyle idare edildi. Yani ben özellikle gençlik teşkilatlarına baktığım zaman bunu net gördüm. Bunu ana kademede de fark etmek mümkündü” dedi.

Bu gibi sinir uçlarında önemli müdahaleler yapıldığında meselenin toparlanacağını düşündüğünü belirten Özel, “Özellikle de kendi neslimize güveniyorum ben. Kendi neslimize bir ön açıldığında sadece Türk milliyetçileri açısından değil diğer siyasi hareketlerde siyaset yapan veya onlara sempati duyan gençlere de baktığımda kendi neslimizi daha kabiliyetli buluyorum meselelere daha uyanık görüyorum” değerlendirmesini yaptı.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA


38° / 24.1°
 • BIST 100

  11064,85%0,37
 • DOLAR

  33,03% 0,65
 • EURO

  35,95% 0,40
 • GRAM ALTIN

  2559,28% 0,40
 • Ç. ALTIN

  4095,92% 0,61