GÖZLERİNİZLE KUMAR OYNAMAYIN!

Görme sorunlarında kontak lens kullanan kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Estetik açıdan tercih edilen kontak lensler, doktor reçetesi ile optik mağazadan alındığında ve doğru kullanıldığında kişiye önemli avantajlar sağlıyor.
Sağlık 2.12.2015 10:33:51 0

Görme sorunlarında kontak lens kullanan kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Estetik açıdan tercih edilen kontak lensler, doktor reçetesi ile optik mağazadan alındığında ve doğru kullanıldığında kişiye önemli avantajlar sağlıyor.  Ancak internette satılan kontak lensler toplum sağlığı için büyük tehdit oluşturuyor.

Kullanıcılara sağladığı rahatlık ve avantajlar, günümüzde kontak lenslerin gitgide daha yaygın şekilde kullanılmasını sağlıyor.  Türkiye’de yaklaşık 850 bin kontak lens kullanıcısı mevcut ve bu sayı her geçen gün artmakta.

Yeni lens teknolojilerinin de gelişmesiyle görme sorunlarına çözüm getiren ve bireylerin dinamik yaşam kalitesini yükselten kontak lenslerin doktor muayenesi olmadan kullanılmaması gerekiyor.  5193 Sayılı "Optisyenlik Hakkında Kanun" gereği, doktor reçetesi ile ve yalnızca optisyenlik müesseselerinde satılması gereken kontak lenslerin internet siteleri üzerinden satışının yapılması, beraberinde önemli riskleri de getiriyor. Hiç bir denetimi olmayan internet sitelerinde satılan lensler sahte, kaçak ya da süresi geçmiş olabileceğinden kontak lens kullanıcıları için büyük risk oluşturuyor.

Lens Görsel2.jpg görüntüleniyorLens Görsel2.jpg görüntüleniyorLens Görsel2.jpg görüntüleniyorLens Görsel2.jpg görüntüleniyorOptik mağazalardan alınmadığında ve doğru kullanılmadığında önemli sıkıntılara yol açabilen kontak lenslerle ilgili olarak Opak Lens Yönetim Kurulu Başkanı H. Erol HARBİ önemli bilgiler verdi.

H. Erol HARBİ: “Kontak lens doğrudan korneaya temas eden tıbbi bir cihazdır. Bu bakımdan mutlaka doktor muayenesi gerektirmektedir. Kişinin göz kırma kusuru olmasa bile, kozmetik nedenli kullanılacak olsa dahi gözün kontak lens kullanımı için uygun olup, olmadığı doktor tarafından kontrol edilmeli ve reçetelendirilmelidir. Satışı ve pazarlaması Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu yönetmelikleri kapsamında yapılmaktadır. Bu nedenle sadece bu kuruma bağlı optik mağazalar tarafından reçeteli olarak satılır. Hiç bir denetimi olmayan internetten sadece ucuz diye lens alınması son derece sakıncalıdır. Gözümüz hassas bir organdır ve ucuz diye alınan sahte ya da süresi geçmiş lensler kalıcı hasarlara yol açabilirler.  

 

ARTUKLU HABER AJANSI

 • BIST 100

  2.830%1,59
 • DOLAR

  17,8277% -0,23
 • EURO

  18,4214% 0,04
 • GRAM ALTIN

  1.027,7% -0,20
 • Ç. ALTIN

  1695,705% -0,20
37.2° / 22.9°