Elazığ'da ' Engelliliği Görünür Kıl ' projesi hayata geçirildi

Elazığ Şizofreni ve Dayanışma Derneğinin Birliği Başkanlığı mali desteğiyle uygulanan ve 15 ay sürecek olan ''Engelliliği Görünür Kıl!’’ adlı projesi çalışmalarına başlandı.
Yaşam 16.04.2021 11:00:00 0

 

Elazığ Şizofreni ve Dayanışma Derneğinin Birliği Başkanlığı  mali desteğiyle uygulanan ve Sözleşme Makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi olan Sivil Toplum Diyaloğu Programının altıncı dönemi kapsamında hibe desteği alan ve  15 ay sürecek olan ''Engelliliği Görünür Kıl!’’ adlı projesi çalışmalarına başladı.
 
  T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı mali desteğiyle uygulanan ve Sözleşme Makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi olan Sivil Toplum Diyaloğu Programının altıncı dönemi kapsamında hibe desteği alan ve 15 ay sürecek olan proje 1 Nisan 2021 itibariyle Elazığ Şizofreni Dayanışma Derneği ve Portekiz’de bulunan Associaçao de Paralisia Cerebral de Coimbra ortaklığıyla çalışmalarına başladı. Proje ile Türkiye ve Avrupa’da zihinsel engelli bireylerin toplumda görünürlüğünü arttırmayı ve zihinsel engellilerle çalışan sivil toplum örgütleri arasında Avrupa çapında bir dayanışma ağı oluşturmayı hedeflenmektedir. 

  Projenin Türkiye'deki ve AB’deki sivil toplum kuruluşlarını, bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmak ve kalıcı bir diyalog inşa etmek için ortak konular etrafında bir araya getirmeyi hedefleyen bir hibe programı olduğunu aktaran Elazığ Şizofreni Dayanışma Derneği Başkanı Çiçek Tutuş " Projemiz, engellilerin Avrupa ve Türkiye'de kapsayıcı bir şekilde topluma katılımlarını teşvik etmek için geliştirilmiş olup, zihinsel engelli bireylerin eğitim, istihdam ve sosyal alanlarda karşılaştıkları zorluklar konusunda Elazığ ve Coimbra başta olmak üzere görünürlüğü arttırmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda, zihinsel engellilerle çalışan sivil toplum kuruluşları arasında zihinsel engellilerin AB düzeyinde eğitime katılmasını teşvik etmek ve Avrupa çapında bir dayanışma ağı oluşturmayı amaçlıyoruz. Bir diğer yandan, projemizin engellilerin görünürlüğünün az olduğu bölgemizde yürütülüyor olması, hem bölgemizde engelli bireylerin katılımına destek sağlayacak, hem de engellilerin istihdam ve eğitim alanlarında görünürlüğünü doğrudan artıracaktır. Proje kapsamında Elazığ Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile koordinasyon içerisinde çalışmalarımız devam edecektir.” diye konuştu.

  Uygulanmaya başlanan proje kapsamında Türkiye ve Portekiz’e çalışma ziyaretleri, online farkındalık yaratma kampanyası, ailelerle seminerler yapılacağını dile getiren proje koordinatörü Onur Tahmaz; “Proje kapsamında Avrupa Birliği Sivil Toplum Kuruluşları Engellilik Dayanışma Ağı ve Çalıştayı yapılacaktır. Proje süresince yapılacak araştırmalar sonrasında Portekiz ve Türkiye'deki engellilerin sorunları hakkında Karşılaştırmalı Araştırma Raporu geliştirilecek ve ortak ülke dillerinde yayınlanacak. Proje çıktısı olarak, engellilerin AB düzeyinde eğitime dahil edilmesine ilişkin strateji belgesi oluşturulacak. Projenin online kampanyası çerçevesinde, 100 zihinsel engellinin hikayelerinin üç dilde anlatıldığı 10 aylık online kampanya uygulanacak ve farkındalık artırma kampanyaları ile 10 bin kişiye ulaşılacaktır. Projenin sonunda ise AB’den engellilik alanında çalışan 30 farklı sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, sosyal hizmet görevlileri ve eğitimciler Elazığ’da buluşacak ve AB düzeyinde iş birliği için gerekli adımlar atılacaktır. ‘’Sivil Toplum Diyaloğu’’ Türkiye'deki ve AB’deki sivil toplum kuruluşlarını, bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmak ve kalıcı bir diyalog inşa etmek için ortak konular etrafında bir araya getirmeyi hedefleyen bir hibe programıdır. Sivil Toplum Diyaloğu, AB müktesebatı ile ilgili alanlarda Türkiye'deki ve AB’deki sivil toplum kuruluşları arasında geliştirilen işbirliği ve ortaklıklar vasıtasıyla AB normlarının ve iyi uygulama örneklerinin ülkemize kazandırılmasına vesile olmaktadır” diye ifade etti.

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ELAZIĞ

 • BIST 100

  1.418%0,00
 • DOLAR

  8,5345% 0,10
 • EURO

  10,0550% -0,04
 • GRAM ALTIN

  480,66% -1,11
 • Ç. ALTIN

  793,089% -1,11
29.1° / 19.1°