``BEN DEYİP GEÇMEYİN!``

İnsan vücudunda bulunan benler bazı durumlarda çok tehlikeli olabiliyor. Genellikle ?malign melanom? adı verilen cilk kanserine sebep olan benler ile ilgili konuşan Özel Mersin Doğuş Hastanesi Dermatoloji Uzman Doktor Zafer Şentut erken teşhisin önemine d
25.05.2016 10:02:42 0

İnsan vücudunda bulunan benler bazı durumlarda çok tehlikeli olabiliyor. Genellikle ‘malign melanom’ adı verilen cilk kanserine sebep olan benler ile ilgili konuşan Özel Mersin Doğuş Hastanesi Dermatoloji Uzman Doktor Zafer Şentut erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Özel Mersin Doğuş Hastanesi Dermatoloji Uzman Doktor Zafer Şentut vücudumuzda bulunan benlerin bazı durumlarda çok tehlikeli olabildiğine dikkat çekti. Hemen hemen herkesin vücudunda bulunan benler hakkında bilgiler veren Türsen, benin kanserli olma ihtimalinin olduğunu söyledi.

TEHLİKELİ OLABİLİYOR

Ben hemen hemen herkeste bulunur. İrili ufaklı olan ve vücudun çeşitli yerlerinde çıkan bu benler, bazı durumlarda çok tehlikeli olabiliyor. Beninizin kanserli olma ihtimali de var. Uzm. Dr. Zafer Şentut “malign melanom" hakkında bilgi verdi. Genellikle ‘malign melanom’ adı verilen cilk kanserine sebep olan benlerin çok tehlikeli olduğunu ifade eden Şentut, “Malign melanom deri kanserleri içinde en ciddi olanıdır ve deriye rengini veren melanosit adı verilen hücrelerden gelişir. Deride doğuştan var olan benler melanoma dönüşebildiği gibi, sonradan ortaya çıkan benler üzerinde de kanser oluşabilir. Vücudu kaplayan derinin herhangi bir yerinde görülebilir” dedi.

GÜNEŞ YANIKLARINA DİKKAT

Ben kanserinin gelişmesinden birinci derecede çocukluk çağında güneş yanığı geçirmenin sorumlu olduğunu da ifade eden Şentut, “Daha önce melanom teşhisi konan bir hastada ikinci bir melanom gelişme riski vardır. Ayrıca yakınlarında melanom tanısı varsa, bu kişinin melanoma yakalanma riski normal insanlara göre yüksektir" ifadelerini kullandı.

YILDA 160 BİN YENİ VAKA

Dünyada her yıl 160 bin yeni vakanın rastlandığına da dikkat çeken Şentut, “Bunların büyüklükleri, kabarıklıkları ve renkleri farklıdır. Benlerde asimetri, sınır düzensizliği, renk değişikliği (benin birden çok renk içermesi), belirgin büyüme, iltihabi reaksiyon ya da kanama cilt kanserine işaret ediyor olabilir. Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre; deri kanserine bağlı ölümlerin büyük bir çoğunluğunu (yüzde 75) melanom oluşturuyor. Dünya genelinde yılda 160 bin yeni melanom vakası tespit ediliyor. Her yıl dünya genelinde 48 bin kişi melanom ile ilişkili nedenlerden dolayı hayatını kaybedebiliyor" diye konuştu.

 BEYAZ TENLİLER RİSK ALTINDA

Deri kanserinde oluşumunda beyaz tenli kişilerin daha çok risk sahibi olduğunu da sözlerine ekleyen Şentut,“Güneş ve ultraviyole ışınları vücuttaki benlerde melanom ve diğer deri kanserlerinin oluşumunu tetikliyor. Özellikle ailesinde deri kanseri olanlar ve beyaz tenli kişiler cilt kanserleri açısından risk altında olduğundan kesinlikle güneş banyosu ve solaryumdan kaçınmalı ve yüksek koruma faktörü içeren güneş ürünlerini yaz, kış kullanmalıdır. Melanom, en sık deride (yüzde 95) rastlanır. Mukozalar, tırnak yatağı, göz ve melanosit bulunan dokularda da ortaya çıkabilir. Erkekte en sık gövdede, kadında en sık bacaklarda gözleniyor. Kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görülüyor" ifadelerini kullandı.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Deri kanseri vakalarında erken teşhisin çok önemli olduğunu da ifade eden Şentut, “Erken tanı konulan melanom hastaları, genelde başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Melanom ilk saptandığında mutlaka cerrahi olarak çıkarılmalı ve sistemik olarak hasta taranmalıdır. Melanomun boyutları değişiklik gösterebilir. Küçük bir leke halindeyken bile birçok organa yayılmış olabilir. Bu yüzden erken tanı, teşhis ve tarama melanom için çok önemlidir. Doku bozuklukları cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra diğer doku tutulumlarına göre tedavi ve takip planı yapılır. Hastalığın seyri çıkarılan kitlenin derinliği ve yayılımı ile yakın ilişkilidir. Ancak kitlenin kalınlığının yanı sıra; kanserin yeri, büyüme hızı, başka dokulara yayılımı yaşam süresini etkileyen faktörlerdendir" şeklinde konuştu.

 
 
ARTUKLU HABER AJANSI-MERSİN
Anahtar Kelimeler: ``BEN DEYİP GEÇMEYİN!``
 • BIST 100

  1.480%1,68
 • DOLAR

  9,6155% 1,21
 • EURO

  11,2278% 1,34
 • GRAM ALTIN

  552,90% 1,41
 • Ç. ALTIN

  912,285% 1,41
25.5° / 13.7°