BABALAR GÜNÜ NEZAMAN KUTLANIR?

Her yıl haziran ayının 3. Pazar gününde kutlanan Babalar Günü, ailesi için gece gündüz çalışan kahramanlarımızı bir gün de olsa onurlandırmak için kutlanır.
Yaşam 13.06.2021 09:25:00 0

Her yıl haziran ayının 3. Pazar gününde kutlanan Babalar Günü  ailesi için gece gündüz çalışan kahramanlarımızı bir gün de olsa onurlandırmak için kutlanır. 

 

Her yıl olduğu gibi elbette bu sene de büyük bir sevgi yoğunluğu ile kutlanacak.2021 Babalar Günü 20  Haziran 2021 tarihine denk geliyor ve neredeyse tüm dünyada aynı anda kutlanıyor.

 

Tüm dünyada çocuklar bu günde babalarına kendi tarzlarında teşekkür ediyor. Kimi hediyelerle kimi de farklı aktiviteler ile güne yeni anılar sığdırıyor. Peki Babalar Günü neden bu kadar önemlidir? Fedakarlık denildiği zaman herkesin aklına ilk anneleri gelir. Ancak yeri geldiğinde annelerimizin en büyük destekçisi, yeri geldiğinde ise çok daha fazlası olan, bizi her zaman koruyup kollayan, sert mizacının altında pamuk gibi bir kalp taşıyan babalarımızın da hakkı ödenmez ve emekleri saymakla bitmez.

 

Ateşi düşmeyen evladının başında sabaha kadar bekleyen, işe gitmek zorunda olduğu için gün içerisinde çocuklarının fotoğraflarına bakarak hasret gideren, onlara daha iyi bir gelecek sunabilmek için türlü durumlara katlanan, evladının canı acıyınca içi yanan babalarımız…

 

Hele bazı babalar vardır ki onlar hem anne hem babadır. Bazen kendi seçimleri bu yönde olmuştur ancak bazen de böyle olmaya mecbur kalmışlardır. Evlatlarına her koşulda koşan ve onlara hiçbir eksiklik hissettirmemek için çabalayan babalardır onlar. Bu sorumluluğu güçlü sırtlarına alan ve bir an bile bundan şikayet etmeyen babalar… 

 

Babalar Günü Hikayesi

 

Daha önce de bahsettiğimiz üzere Anneler Günü 1872 yılında ilk kez resmi olarak kutlanıyor. Anna Jarvis isimli bir genç kızın yıllarca süren mücadelesi sonunda vefat eden biricik annesini ve tüm anneleri anacak bir gün ortaya çıkıyor. Aradan 30 seneden fazla zaman geçmesine rağmen babalar ile alakalı herhangi bir özel gün planlamıyor.

 

Babalar Günü’nün tarihçesi ise 1900’lü yıllara dayanıyor. Amerika’nın Washington kentinde yaşayan ve bir Amerikan İç Savaş gazisinin kızı olan Sonoro Smat Dodd, 1909 yılında, 6 kardeşi ile birlikte kendilerini tek başına büyüten babasını mutlu edebilmek için özel bir gün bulmaya çalışır ve bu anlamlı günün temelleri bu düşünce ile atılır.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arkansas eyaletinde dünyaya gelen Todd’un annesinin vefatı ile başlar her şey. En küçük kardeşini doğururken hayatını kaybeden annesinden sonra Anneler Günü‘nü kutlayamayan Dodd, hem annesine olan özlemi ile başa çıkmaya çalışır hem de Babalar Günü’nün neden olmadığını sorgulamaya başlar. 5 Erkek kardeşini ve kendisini bin bir emekle yetiştiren, kendileri için hem anne hem de baba olan babalarını düşünerek, bütün babaların kendilerine has bir günü hak ettiğini düşünür.

 

 

Bunun için çalışmalara başlayan Todd, Anneler Günü kutlanan mayıs ayının hemen ardından gelen haziran ayını seçer. Babasının doğum gününün de olduğu Haziran ayında, Babalar Günü’nün kutlanması için organizasyon düzenleyen Dodd, 1910 yılında bu isteğini gerçekleştirir ve ilk Babalar Günü’nün kutlanmasını sağlar.

 

1924 yılında dönemin ABD Başkanı Calvin Coolidge kutlamalar desteklemiş fakat resmi kutlama için bir açıklama yapmamıştır. Resmi olmadan Babalar Günü kutlaması yapılması bile onun için mutluluk vericidir. Aradan geçen 56 senenin ardından, 1966 yılında Başkan Lyndon Johnson resmi bir bildiri yayınlar. Bu bildiri ile Johnson, her yıl Haziran ayının 3. Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanmasını sağlamıştır. Bu günün resmi tatil olması ise 1972 yılına dayanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: BABALAR NEZAMAN KUTLANIR?
 • BIST 100

  1.419%0,10
 • DOLAR

  8,6605% 1,58
 • EURO

  10,1884% 1,29
 • GRAM ALTIN

  487,74% 1,50
 • Ç. ALTIN

  804,771% 1,50
33.2° / 23.2°