DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ MALİ MÜŞAVİRŞERİ DİYARBAKIR DA BULUŞTU

02 Temmuz 2021 Cuma günü Diyarbakır da gerçekleştirilen 52 nci Doğu ve Güneydoğu Anadolu Odaları Platform toplantısı Diyarbakır SMMMM Odasının ev sahipliğinde yapıldı.
Güneydoğu Bölge Haberleri 3.07.2021 13:49:00 0

 02 Temmuz 2021 Cuma günü Diyarbakır da gerçekleştirilen 52 nci Doğu ve Güneydoğu Anadolu Odaları Platform toplantısı Diyarbakır SMMMM Odasının ev sahipliğinde yapıldı.

 

Platform toplantısının konusu Mesleki Sorunlarımızın Değerlendirilmesi ve Çözüm Önerileri

Konusu olarak ele alındı.

Mardin-Şırnak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Hamit DURGAN’nın Platform toplantısında yapmış olduğu konuşmada:

Mesleki Sorunlarımızın Değerlendirilmesi ve Çözüm Önerileri olarak

1-)Serbest Meslek Faaliyetlerinde, Katma Değer Vergisini doğuran olay tahsilâta bağlanmalıdır. KDV vergi ranı düşürülmelidir. Oran %1 olmalıdır.

2-)Düzeltme amaçlı verilen beyan ve bildirimlerde ceza uygulanmasından vazgeçilmelidir.

3-) 4 ncü dönem geçici vergi beyanı kaldırılmalıdır.

4-)Kanuni düzenleme yapılarak biz meslek mensuplarının mucbir sebep halinin oluşmasında ağır hastalık ve doğum gibi durumlarda beyanname gönderme zorunluluğunun kalınmaması gerekmektedir.

5-)Mali tatilin gerçekçi ve uygulanabilir bir şekle kavuşturulması gerekmektedir.

6-)Kamu kurumlarınca istenen bilgi, beyan ve formların sayısı oldukça artmıştır. Tüm verilerin bir data merkezinde toplanması ve ilgili kurumların bu merkezden bilgileri otomatikman alması sağlanmalıdır.

7-)Meslek mensubu tarafından aracılık ve sorumluluk sözleşmeleri kapsamında mükellefleri adına verilen beyannameler üzerinden tarh edilen verginin %01 (bindebirinin) meslek mensubu gider katılım payı olarak alınması ve meslek mensupları tarafından ödenecek yıllık gelir ve kurumlar vergilerinden indirilmesi yararlı ve vergi tahakkukunun daha da yükselmesine teşvik edilmiş olacaktır.

8-)Devletin sağlamış olduğu teşvik ve destek uygulamalarından meslek mensupları da yararlanmalıdır.

9- )Yapılan incelemelerde meslek mensubunun kasıt ve ihmalinin Kesinleşip kesinleşmediği dikkate lınmadan disiplin cezasından başlayarak hürriyeti bağlayıcı cezaya kadar yaptırım uygulamalarından uzak durulması gerekmektedir.

10- )Vergi müfettişlerinin düzenlemiş oldukları raporda, meslek mensubu aleyhine düzenlemiş oldukları sorumluluk raporlarının mahkemeler tarafından red edilmesi halinde, raporu düzenleyen vergi müfettişlerinin de hukuki ve mali sorumlulukları bulunmalıdır.

11-)YMM.lerin tasdikten SMMM.lerin beyanname ve finansal tablo imzalamaktan doğan sorumlulukları somut kriterlere bağlanarak yeniden düzenlenmelidir.

12-) Haksız rekabetle mücadelede, -Haksız rekabetin oluşmaması noktasında tahsilâtın mutlak

surette banka aracı ve başka alternatif yollarla kayıt altına alınması kontrolünün sağlanılması yararlı olacaktır.

Bizler değerliyiz… Mesleğimiz değerlidir… Mesleğimizi seviyoruz… Mesleğimizi koruyacağız..

Mesleğimizin geçmişini bugünü ve geleceğe dair değerleri Koruduğumuz sürece, bu güzellikler ve değerler hep var olacaktır…''Açıklamasında bulundu.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-DİYARBAKIR

 • BIST 100

  2.830%1,59
 • DOLAR

  17,8473% -0,12
 • EURO

  18,4399% 0,14
 • GRAM ALTIN

  1.026,8% -0,29
 • Ç. ALTIN

  1694,22% -0,29
37.2° / 22.9°