Haber Detayı
17 Haziran 2013 - Pazartesi 09:57 Bu haber 1196 kez okundu
 
Yurt Dışı Türkler Danışma Kurulu toplanıyor
66 Kişiden oluşan Yurt Dışı Türkler Danışma Kurulu, Bugün Ankara'da toplanıyor.
Teknoloji Haberi
Yurt Dışı Türkler  Danışma Kurulu toplanıyor

66 Kişiden oluşan Yurt Dışı Türkler Danışma Kurulu, Bugün Ankara'da toplanıyor.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yaptığı açıklamada, yurt dışında 6 milyona yakın Türk vatandaşı bulunduğunu ve onlarla daha yakından ilgilenmek için 2010 yılında Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığını kurduklarını anımsatarak, "Bu başkanlık bünyesinde bir danışma kurulu kurduk. Bu danışma kurulu 66 kişiden oluşuyor. Ayrıca bir onur kurulu var. Bu kurulda. Türklerin yoğun yaşadığı her ülkeden üye var" diye konuştu.

Bozdağ, yarın başlayıp iki gün sürecek toplantıya katılacak Kurul üyelerinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edileceğini belirterek, "Bu danışma kurulu, yurt dışındaki Türklerle ilgili Türkiye'nin istişare edeceği en üst organdır. Onların görüşleri önerileri, bizim açımızdan kıymetlidir. Yol göstericidir" değerlendirmesinde bulundu. 

Toplantıda mevcut durumun değerlendirileceğine işaret eden Bozdağ, "Ayrıca gelecekte neler yapacağımız üzerinde karşılıklı görüş alışverişinde bulunacağız. Ve ileriye dönük bir yol haritasını ortaya koyacağız" ifadesini kullandı. 

Danışma Kurulunda kimler var?

Danışma Kurulunda, 10 kişiden oluşan onur üyeleri bulunuyor. Onur üyeleri arasında ABD'yi temsil edenler arasında bulunan Coca Cola'nın CEO'su Muhtar Kent'ten,  Ramsey'in sahibi İngiltere temsilcisi Remzi Gür'e kadar pek çok tanınmış isim yer alıyor. Onur üyelerinin isimleri şöyle:

"Dr. Merve Kavakçı İslam (ABD), Muhtar Kent (ABD), Fuat Mansuroğlu (Almanya), Prof. Dr. Yaşar Bilgin (Almanya), Mehmet Ali Karamemiş (Avustralya), Ayhan Bakan (Avusturya), Prof. Dr. Cafer Özkul (Fransa), Turgut Torunoğulları (Hollanda), Remzi Gür (İngiltere), Prof. Dr. Feridun Hamdullahpur (Kanada)"

Kurulda; ABD'den 8, Almanya'dan 15, Avustralya'dan 3, Avusturya'dan 3, Balkanlardan 4, Belçika'dan 3, Danimarka'dan 1, Finlandiya'dan 1, Fransa'dan 6, Hollanda'dan 4, İngiltere'den (Birleşik Krallık) 3, İsveç'ten 2, İsviçre'den 2, İtalya'dan 1, Kanada'dan 2, K.K.T.C.'den 1, Norveç'ten 1, Orta Doğu ve Afrika'dan 3 ve Orta Asya'dan 3 üye yer alıyor.

 ABDULLAH ORTAÇ(AHA)ANKARA
Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: 66, Kişiden, oluşan, Yurt, Dışı, Türkler, Danışma, Kurulu, Bugün, Ankarada, topl
Yorumlar
Haber Yazılımı