Haber Detayı
11 Haziran 2013 - Salı 09:34 Bu haber 1937 kez okundu
 
YAYLA ŞENLİĞİNDE KARADENİZ COŞKUSU
Sağlık Haberi
YAYLA ŞENLİĞİNDE KARADENİZ COŞKUSU

YAYLA ŞENLİĞİ'NDE KARADENİZ COŞKUSU

22 saat önce güncellendi
Meşeli Dağı Mesire Alanı, Karadenizlilerin coşkusuyla şenlendi. Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı Başar Bal’ın da katıldığı Yayla Şenliği’nde, Karadenizliler tulum ve kemençe eşliğinde horon teperek gönüllerince eğlendiler.

Bir horon iki fıkra

Türkiye’nin dört bir yanından gelen Karadenizliler, geçtiğimiz hafta sonunda KAR-DER’in geleneksel Karadeniz Yayla Şenlikleri’nde buluştu. Çok sayıda sanatçının sahne aldığı şenlikte, Karadenizliler uzun halaylar oluşturarak horon tepti. Karadeniz fıkralarının da anlatıldığı şenlikte, vatandaşlar kahkaha tufanına boğuldu.

Başkent’te yayla yaptılar

Yaklaşık 17 yıldan bu yana faaliyet gösteren KAR-DER’in yayla kültürünü tanıtmak ve Karadenizliler arasında birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla düzenlediği şenliğe, binlerce vatandaş katıldı. Derneğin 100 bin fidan dikerek oluşturduğu KAR-DER Ormanı’nda gerçekleştirilen şenlikte Ankara ilçe belediyeleri de stant kurdu.


Karadeniz  kültürü yaşatılmalı


Şenliğe, derneğe uzun zamandan bu yana destek veren Yenimahalle Belediyesi’ni temsilen Başar Bal katıldı. Horonların tepildiği ve Karadeniz fıkralarının anlatıldığı şenliği keyifle izleyen Bal, “Yayla Şenlikleri’nin Karadeniz kültürünün tanıtılmasında önemli bir yeri var. Bu renkli kültürün yaşatılması için Yenimahalle Belediyesi olarak desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

ABDULLAH ORTAÇ-ANKARA/YENİMAHALLE
Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı