Haber Detayı
10 Haziran 2013 - Pazartesi 16:44 Bu haber 1541 kez okundu
 
YANAN TARİHİ TABAKHANE CAMİ RESTORE EDİLECEK
Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulus’un tarihi camilerinden biri olan ancak beş ay önce çıkan yangında büyük hasar gören Tabakhane Camisi’ni restore ettirecek
Sağlık Haberi
YANAN TARİHİ TABAKHANE CAMİ RESTORE EDİLECEK

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulus’un tarihi camilerinden biri olan ancak beş ay önce çıkan yangında büyük hasar gören Tabakhane Camisi’ni restore ettirecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulus Tarihi Kent Merkezi’nden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Balamir Gündoğdu, yangında büyük hasar gören ve mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait  olan Tabakhane Camisi’nin yine Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün gözetiminde Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi tarafından tamamen restore edileceğini bildirdi.

-BAŞKAN GÖKÇEK İSTEDİ…

Balamir Gündoğdu, caminin yeniden ibadete açılmasını sağlayacak sürecin gelişimini anlatırken şunları söyledi.

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek Tabakhane Camisi’nin yanmış olması nedeniyle büyük üzüntü duymuştu. Başkanımızın isteği ve talimatı doğrultusunda gerekli işlemler gerçekleştirilerek bu caminin restorasyonunu Ankara Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Başkanımız mümkün olan en kısa sürede de caminin ibadete açılması talimatını verdi. Bu vesileyle takip eden üç ay içinde Tabakhane Camimiz, vatandaşın hizmetine açılacak. Cami ile ilgili bütün protokoller ve gerekli hukuki altyapı Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile oluşturuldu. Sadece ihalesi kaldı. Caminin yapım sürecini ise Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi sürdürecek ve restorasyon Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kontrolünde gerçekleşecek. Ayrıca, caminin abdest alma mahalli ile birlikte çevre düzenlemesi de yine Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi tarafından yapılacak.”

-ÇEVRE ESNAFI MEMNUN

Tabakhane Camisi yangınına tanıklık eden çevre esnafından Ali Gökçe, caminin yeniden ibadete açılmasını sağlayacak restorasyonu, Büyükşehir Belediyesi’nin üstlenmesini mutlulukla karşıladıklarını kaydetti. Esnaf olarak yanan camiye sahip çıktıklarını kaydeden Ali Gökçe, “Yangın 24 Aralık 2012’de saat 11.00 sıralarında imam odasında çıkmıştı, namaz vakti olmadığı için camide cemaat hazır değildi, eğer olsaydı büyük facia olurdu. İtfaiye kısa sürede geldi ama ahşap döşemeler yeni verniklendiği için alevler kısa sürede büyümüştü ve caminin her tarafının kaplamıştı. Bu nedenle iç kısımlarda büyük hasar meydana gelmiş ve cami kullanılamaz haldeydi, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 5,5 asırlık camimizi restore etme kararı bizi çok mutlu etti” diye konuştu.

-KADI NECMEDDİN TARAFINDAN YAPTIRILDI

 Bentderesi’nde bulunan Tabakhane Camisi yaklaşık 600 yıllık bir tarihe sahip. Çatılı, sade bir yapıdan oluşan caminin duvarları taş temel üstüne kerpiç örgü olup, son cemaat yeri ise bulunmuyor. Halen kuzeydoğu köşede minaresi bulunmakla birlikte, esas minaresinin kaidesi, güney batı köşede yer alan Tabakhane Camisi, Kadı Necmeddin'in 1428 tarihli Vakfiyesine göre, XV. yüzyılın ilk yarısında kendisi tarafından yaptırıldı.

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Ankara, Büyükşehir, Belediyesi, Ulus’un, tarihi, camilerinden, biri, olan, ancak
Yorumlar
Haber Yazılımı