Haber Detayı
26 Haziran 2013 - Çarşamba 11:15 Bu haber 931 kez okundu
 
''Vatandaş memnuniyeti her zaman ön planda tutuyoruz''
İçişleri Bakanı Muammer Güler, bütün hizmetlerde olduğu gibi güvenlik hizmetlerinde de vatandaş memnuniyetini ön planda tutup, insan hak ve özgürlüklerinin korunmasına özen gösterdiklerini belirtti.
Polisiye Haberler Haberi
''Vatandaş memnuniyeti her zaman ön planda tutuyoruz''

İçişleri Bakanı Muammer Güler, bütün hizmetlerde olduğu gibi güvenlik hizmetlerinde de vatandaş memnuniyetini ön planda tutup, insan hak ve özgürlüklerinin korunmasına özen gösterdiklerini belirtti.

Güler, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinin Gölbaşı yerleşkesindeki mezuniyet töreninde, emniyet teşkilatının iyi eğitilmiş, üstün vasıflı genç mezun 413 polisin katılımıyla yeni bir güç ve dinamizm kazandığını söyledi.

Güvenlik Bilimleri Fakültesinde 16 ülkeden 305 misafir öğrenciden 62'sinin de mezun olduğunu aktaran Güler, mezun polisleri tebrik etti.

Günümüzde terör başta olmak üzere birçok olumsuz gelişmenin insanların can ve mal güvenliğini daha fazla tehdit eder hale geldiğini vurgulayan Bakan Güler, vatandaşların en büyük arzusunun huzur ve güven içinde hayatlarını sürdürmek olduğunu söyledi.

Bakanlık olarak değişen ve gelişen şartlara uygun iç güvenlik hizmetini en iyi şekilde sunmanın gayreti içinde olduklarını bildiren Güler, "Sunduğumuz bütün hizmetlerde olduğu gibi güvenlik hizmetlerinde de vatandaş memnuniyetini ön planda tutuyor, insan hak ve özgürlüklerinin korunmasına özen gösteriyoruz. Ancak hiç kimsenin başkalarının özgürlük alanını yok edecek şekilde hak ve özgürlüklerini kullanamayacaklarını da vurgulamak istiyoruz" diye konuştu.

Sosyal medyanın da başkalarına hakaret, suça teşvik ve toplumsal huzuru bozmaya yönelik şiddet eylemleri için bir imtiyaz alanı olamayacağını da herkesin bilmesi gerektiğini vurgulayan  Güler, demokrasilerde hak aramanın meşru yolları ve kurallarının bulunduğuna dikkati çekti.  

"Biz, güvenliğin olmadığı yerde özgürlüklerin de anlamının kalmayacağı inancı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ne özgürlüğümüzden ne de güvenliğimizden vazgeçemeyiz" diyen Bakan Güler, polisin sokaktaki tavrı ve vatandaşa yaklaşımıyla sadece kendi kurumunun ve şahsının değil, devletin de saygınlığını temsil ettiğini söyledi.

Polisin vatandaşa karşı tutum ve davranışının önem taşıdığına dikkati çeken Bakan Güler, bu nedenle polisin eğitimine büyük önem verdiklerini ve her sene teşkilat mensuplarının en az yarısını hizmet içi eğitime aldıklarını bildirdi.

Mezun polislere tavsiyeler

Bakan Güler, genç mezunlarla güçlenen Türk polis teşkilatının milletin milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerleri ile bütünleşmiş olarak ülkenin huzur ve güvenliği için daima milletin ve devletin emrinde fedakarca görev yapmaya devam edeceğini söyledi.

Mezun polislere seslenen Güler, şöyle konuştu:

"Karşılıklı sevgi ve saygıyı, kardeşlik, dostluk ve yardımlaşmayı öğrendiniz. Sizler Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk vatanının yılmaz bekçileri ve emniyet teşkilatının geleceğisiniz. Dünyadaki yeni gelişmeleri ve değişimleri yakından takip edin ve her zaman daha iyiyi, daha mükemmeli yakalamak için gayret gösterin. Her ne şart altında olursa olsun güler yüzlü ve şefkatli bir şekilde vatandaşın hizmetine koşmayı kendinize şiar edinin."

İçişleri Bakanı Güler, mezunların ailelerini ve polis akademisi görevlilerini de tebrik etti.

Orantısız güç iddialarını inceleteceğiz

Güler, töreninden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Antalya’da polislerin Gezi Parkı eylemlerine katılan 3 genci dövdüğüne yönelik" iddiaları hatırlatması üzerine Güler, "Polis müfettişlerini gönderiyoruz. Olayı inceleteceğiz. Orantısız güç kullanımıyla ilgili tespit yapılırsa hemen kanunun gereğini yapacağız" diye konuştu. 

Görüntüleri izleyip izlemediğinin sorulması üzerine Bakan Güler, şunları kaydetti:

"Ben izlemedim ama bugün haberim oldu. Emniyet Genel Müdürümüze talimat verdim, derhal oraya polis müfettişlerini gönderiyoruz, gerekli incelemeyi yaptıracağız. Bu konuda bizim hiçbir tereddütümüz yok. Orantısız güç kulanan ve bu şekilde tespit edilen arkadaşlarla ilgili kanunun gereğini yaparız. Polisin içinde bu şekilde yanlışları olanlar da olabilir ama bütün bunları teşkilata mal etmemek gerektiğini özellikle ifade etmek isterim."dedi.

 

ABDULLAH ORTAÇ(AHA)ANKARA

 
 


Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: İçişleri, Bakanı, Muammer, Güler, bütün, hizmetlerde, olduğu, güvenlik, hizmetle
Yorumlar
Haber Yazılımı