Haber Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 22:35 Bu haber 50096 kez okundu
 
UKRAYNA’YA TÜRK DAMGASI
Azovbudlift Ltd. CEO’su İsmail Hacıoğlu “Etkili projelere İmza atıyoruz. Türk iş gücü ve sermayesi yurt dışında da ses getiriyor” diyor
Türk Dünyasından Haberler Haberi
UKRAYNA’YA TÜRK DAMGASI

 

Azovbudlift Ltd. CEO’su İsmail Hacıoğlu “Etkili projelere İmza atıyoruz. Türk iş gücü ve sermayesi yurt dışında da ses getiriyor” diyor

Türk iş adamlarının yurt dışı yatırım ve iş gücüne Ukrayna’da katıldı. Yurt dışında çeşitli yatırımlara imza atan Türk iş adamlarının her alandaki başarıları aynı zamanda Türkiye’nin tanıtımına da katkı sağlıyor.

Mariupol’da, 12 işletmeden oluşacak ve beş yıl içinde tamamen faaliyette olacak bir organize sanayi bölgesinin yapımına hazırlık için aktif çalışmalar sürdürülmekte olup, projenin yıllık cirosu 78 milyon dolar olacak.

Azovbudlift Ltd. CEO’su İsmail Hacıoğlu yapılan proje ve çalışmalar hakkında şu bilgileri veriyor:

“Mariupol’da güçlü bir organize sanayi bölgesinin inşaatı başlıyor, sanayi bölgesinde 12 farklı işletme kurulacak. Yeni yılın ardından ihale yapılacak. İlk aşamada 4 tesis açılacak, inşaatlarının 2021 yılında tamamlanması planlanıyor. 4’er fabrikalık ikinci ve üçüncü aşama tamamlandıktan sonra beş yıl içinde, organize sanayi tam potansiyelinde çalışacak. 12 fabrikadan 10’u Türk sermayesi, biri Alman, biri de Ukraynalı. İşadamları beklemek istemiyor; para yatırmak ve hızlıca kâr etmek istiyorlar, bu nedenle projenin birkaç aşamaya ayrılmasına karar verildi. Türkiye’nin bu konuda deneyimine bakarsanız, zaten çok sayıda sanayi bölgesi ve sanayi parkının kurulu olduğunu görürsünüz ve bunlar çok etkili projeler oldu. Devletin bu gibi oluşumlara destek de bulunması önemli.”

Toplamda, sanayi parkında yaklaşık 1,500 bin kişi çalışacak ve projenin yıllık cirosu 78 milyon dolar olacak. Hacıoğlu’na göre; ilk aşamada asansör, mobilya tertibatı, metal kapı üreten fabrikalar faaliyete geçecek, bir diğeri de ihracat için ambalajı üretecek. Ağustos ayında, bu girişimler organize sanayi alanında yerlerini satın aldılar.

İsmail Hacıoğlu’nun kendi şirketi ise asansör üretimi ile ilgilenecek.

Ayrıca, Hacıoğlu Türk işadamlarının bir organize sanayi projesinin bir parçası olarak işletmelerini burada kurma konusundaki yoğun ilgisine dikkat çekti.

Mariupol’daki mevcut yerel yönetim projeyi aktif olarak tanıtıyor ve geliştirilmesine katkıda bulunuyor.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: UKRAYNA’YA, TÜRK, DAMGASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı