Haber Detayı
17 Haziran 2013 - Pazartesi 09:11 Bu haber 943 kez okundu
 
Türkiye'nin İlk İtfaiye Lisesi İlk Mezunlarını Verdi
İskitler Endüstri Meslek Lisesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği bölümü ilk mezunlarını verdi. Türkiye’nin ilk itfaiye lisesi itfaiye_lise_mezuniyet_330_16062013.jpgmezunları olma özelliğini de taşıyan 24 itfaiyeci adayının mezuniyet töreni, eğitimlerini büyük kısmını geçirdikleri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda gerçekleşti.
Sağlık Haberi
Türkiye'nin İlk İtfaiye Lisesi İlk  Mezunlarını Verdi

İskitler Endüstri Meslek Lisesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği bölümü ilk mezunlarını verdi. Türkiye’nin ilk itfaiye lisesi mezunları olma özelliğini de taşıyan 24 itfaiyeci adayının mezuniyet töreni, eğitimlerini büyük kısmını geçirdikleri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda gerçekleşti.

Diploma törenine Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ceyhun Tonguç Karakuş, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü öğretmenleri, mezunlar ve aileleri katıldı.  

Genç itfaiyeci adaylarının İtfaiye Dairesi Başkanlığı eğitim alanında gerçekleştirdiği yangın söndürme tatbikatıyla başlayan mezuniyet kutlamalarında, karne ve mezuniyet belgelerinin verilmesi ile artan coşku, baretlerin havaya fırlatılması ile doruğa ulaştı.

İskitler Endüstri Meslek Lisesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği bölümü mezunlarına karne ve diplomalarını veren Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ceyhun Tonguç Karakuş,  gençleri ve ailelerini başarıları nedeniyle kutladı.

Karakuş şunları söyledi:

“Çocuklarımızın mezuniyetleri bizleri çok heyecanlandırdı.

İlk mezunlarımız olan çocuklarımızı itfaiyecilik teşkilatlarımıza kazandırmak birinci hedefimiz. Bu yöndeki gayretlerimizi ara vermeden sürdürüyoruz. Bundan sonraki eğitim hayatınızda ve daha sonra mesleki hayatınızda sizlerle sürekli iletişim halinde olmayı planlıyoruz, lütfen bağları koparmayalım. Meslek hayatınızı emek verdiğiniz doğrultuda itfaiye teşkilatlarında değerlendirmeye gayret ediniz” dedi.  

-LİSELERDE İTFAİYECİLİK EĞİTİMİ 

2009-2010 öğretim yılında, 24 öğrenci ile eğitime başlayan İskitler Endüstri Meslek Lisesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü, 2010- 2011 eğitim ve öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı arasında imzalanan protokol uyarınca Akköprü’deki İtfaiye Daire Başkanlığı Merkezi’nde teorik ve uygulamalı mesleki eğitimi uygulamasını sürdürdü.   

Türkiye’de İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Alanı, 2009 – 2010 öğretim yılında mesleki liselerde branş eğitimi olarak örgün eğitim içerisinde yer almaya başladı.

2009-2010 öğretim yılında, İskitler Endüstri Meslek Lisesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği bölümü de bu program kapsamında, İstanbul, İzmir, Bursa ve Kocaeli olmak üzere Türkiye’de 5 ilde başlatılan bu yeni uygulamanın Başkent’teki tek temsilcisi.

 

ABDULLAH ORTAÇ(AHA)ANKARA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: İskitler, Endüstri, Meslek, Lisesi, İtfaiyecilik, Yangın, Güvenliği, bölümü, ilk
Yorumlar
Haber Yazılımı