Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 10:37 Bu haber 3773 kez okundu
 
Türkiye’nin Akademisyen İhtiyacı Mardin Artuklu Üniversitesinden Karşılanacak
Türkiye’de ilk kez Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından yürürlüğe konan ‘Artuklu Akademisyen Yetiştirme Programı(AYP)’ için düğmeye basıldı.
Mardin Haberi
Türkiye’nin Akademisyen İhtiyacı Mardin Artuklu Üniversitesinden Karşılanacak

Türkiye’de ilk kez Mardin Artuklu  Üniversitesi tarafından yürürlüğe konan ‘Artuklu Akademisyen Yetiştirme Programı(AYP)’  için düğmeye basıldı.

 

Mardin coğrafyasını modern ötesi bir yaklaşımla değerlendirerek inceleyebilecek ve coğrafyanın gerçeklerini ortaya koyabilecek  bir sosyal bilimler zihni oluşturmaya yönelik strateji ile yola çıkan Üniversitemiz; özgür, özgün ve özne akademisyenler yetiştirmek amacıyla Artuklu AYP  Programını devreye alarak  Türkiye’deki tüm üniversitelere örnek olacak bir çalışmaya imza attı.

 

‘Artuklu Akademisyen Yetiştirme Programı’nın, üniversitemizin lisans öğrencilerinden istekli olanlara akademik açıdan rehberlik etmek, düşünme, araştırma, konuşma ve yazma becerilerini geliştirerek onların disiplinler arası bir yaklaşımla kendi alanlarında nitelikli birer akademisyen olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla oluşturulduğunu ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar;


“Artuklu (AYP) ile  lisans düzeyinde eğitim gören  gençlerimizi, entelektüel ve kendi coğrafyasını bütün bağlamlardan kopmuş özgün ve özgür bir şekilde değerlendirebilecek ileri düzey bir  sosyal bilimci olarak  yetiştirmeyi hedefliyoruz. Program, öğrencilerin kendi lisans alanlarında yaptıkları çalışmaların ötesine geçerek 3 yıllık bir süreci kapsayan, yabancı dil yetkinliğini geliştirme noktasında doğu ve batı dillerinden en az iki yabancı dil öğrenimini hedef alan, temel teorik bağlamları olabildiğince derinlemesine inceleyerek araştırmalarına imkân sunan özel bir eğitimi kapsamaktadır.” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Emperyal bir yanı olan Modern düşüncenin ötesine geçebilecek kendi tanımlarını ve sosyal teorilerini yeniden üretebilecek ve bu bağlamda kendi coğrafyasının gelişmesine katkı sunabilecek entelektüel zihinlere sahip genç akademisyenler yetiştirmeyi planladıklarını belirten Özcoşar, program ile birlikte akademisyen ithal eden bir üniversiteden, akademisyen ihraç eden bir üniversiteye doğru adım atıldığını ifade etti. 

 

‘Artuklu AYP’nin, tüm bölümlere açık olmakla birlikte felsefe, tarih, sosyoloji, antropoloji, psikoloji, siyaset bilim, İslami ilimler (İslam tarihi ve sanatları, felsefe ve din bilimleri, temel İslam bilimleri) alanlarında yoğunlaştığı ve 1. ve 2. sınıf öğrencilerinden not ortalamalarının 70’in üstünde olanların aday olabilecekleri bildirildi. 

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MARDİN

 

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Türkiye’nin, Akademisyen, İhtiyacı, Mardin, Artuklu, Üniversitesinden, Karşılanacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı