Haber Detayı
08 Temmuz 2013 - Pazartesi 16:21 Bu haber 2012 kez okundu
 
Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi Üniversitesi: ODTÜ
Bilim, Sanayi veTeknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu sene 86 puanla Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin girişimcilik ve yenilikçilik konusunda birinci olduğunu bildirdi.
Resmi İlan Haberi
Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi Üniversitesi: ODTÜ

Bilim, Sanayi veTeknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu sene 86 puanla Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin girişimcilik ve yenilikçilik konusunda birinci olduğunu bildirdi.

Ergün, Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından hazırlanan üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı "Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi"ni açıkladı.

Ünivesitelerin ekonomik hayata çok daha fazla katkı sağlayacağına inandıklarını dile getiren Ergün, geçen sene bu endeksi üniversite tercihlerinden sonra açıkladıklarını, bu sene ise üniversite tercihlerinde öğrencilere yardımcı olması için üniversite tercihlerinden önce açıkladıklarını söyledi.

Ergün, girişimcilik ve yenilikçilik konularının Türkiye'nin hayati gündem maddeleri arasında yer almasını istediklerine dikkati çekerek, dünyada kurulan başarılı firmaların ya yeni üniversite mezunu ya da halen üniversitede okuyan kişiler tarafından kurulduğuna vurgu yaptı. 

Türkiye'nin büyük genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğunun altını çizen Ergün, bu sebeple Türkiye'nin büyük fırsatları olduğunu ifade etti.

Üniversite mezunlarının iş aramasının doğal olduğunu belirten Ergün, "Ama asıl bizim istediğimiz iş kuran, yenilikçi dinamik gençler olmaları" dedi.

Ergün, teknogirişim sermaye desteğinden 3 yıl içerisinde bin 134 kişinin yararlandığını kaydederek, üniversite ve sanayi ikilisini birbirinden ayrılmaz parçalar olarak görmek gerektiğini dile getirdi.

Geçen yıl 10 üniversiteyi teknoloji transfer ofisi kurma yönünde teşvik ettiklerini belirten Ergün, bu sene de çağrıya çıktıklarını, ikinci 10 üniversitenin de teknoloji transfer ofislerini destekleyeceklerini bildirdi. 

En girişimci ve yenilikçi üniversite ODTÜ

Bakan Ergün, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite endeksinin 23 ayrı göstergeye göre sıralandığına dikkati çekerek, endeks oluşturulurken, üniversitelerin bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliğini, patent ve lisansları olup olmadığını, yenilikçilik ve girişimcilik kültürlerini, ekonomik katkı ve ticarileşme gibi temel özelliklerini masaya yatırdıklarını söyledi. 

Ergün, endeksi hazırlarken öğretim üyesi sayısı 50'nin altına olan üniversiteleri endekse dahil etmediklerine işaret ederek, bu sene 136 üniversite arasından ilk 50 üniversiteyi seçtiklerini belirtti.

Yaptıkları bu sıralamanın en başarılı üniversiteleri gösteren bir sıralama olmadığına vurgu yaparak Ergün, bu endeksin üniversitelerin eğitim kalitesini incelemediğini, girişimcilik ve yenilikçilik konusuyla sınırlı tuttuklarını kaydetti.

Ergün, ellerindeki verileri toparlama konusuna çok ilgi göstermeyen üniversitelerin geçen sene endeksin açıklanmasından sonra bu verileri toparlamaya başladıklarını ifade ederek, "Bu seneki endeks sonuçlarına göre yeni bir üniversite daha ilk 10'a girdi. Geçen sene ilk 20'de olmayan 3 üniversite ilk 20'ye girdi. Geçen sene ilk 50'de olmayan 8 üniversitenin de ilk 50'ye girdiğini görüyoruz. Bu da endeksin ne kadar dinamik ve güncel unsurlar içerdiğini göstermektedir" diye konuştu. 

Bu yıl birinci üniversitenin değiştiğini dile getiren Ergün, "Bu sene 86 puanla Orta Doğu Teknik Üniversitesi girişimcilik ve yenilikçilik konusunda birinci oldu" dedi.

Ergün, 85,8 puan ile Sabancı Üniversitesi'nin ikinci, 82,7 puanla İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'nin üçüncü ve 76,3 puanla Boğaziçi Üniversitesi'nin dördüncü olduğunu bildirdi. 

Boğaziçi Üniversitesinin puanını geçen seneye göre 11 puan artırdığına dikkati çeken Ergün,  bu üniversitenin yarışa ciddi anlamda asılan üniversitelerden biri olduğunu kaydetti. 

Özyeğin Üniversitesi'nin ise geçen sene dördüncü sırada olduğunu hatırlatan Ergün, bu sene yedinci sıraya gerilediğini, hem yerini hem de puanını kaybettiğini belirtti. 

Ergün, bazı üniversitelerin sıralamasını çok yukarı çıkardıklarını ifade ederek, Anadolu Üniversitesi'nin 21 puan birden yükseldiğini, 37. sıradan 16. sıraya yükseldiğini dile getirdi. 

Fatih Üniversitesi'nin geçen sene ilk 50 içerisinde yer almazken bu sene 39. sıraya geldiğini, Sütçü İmam Üniversitesi'nin de 8 sıra birden yükseldiğini bildirdi. 

Sıralamada ilk 50 üniversite

Endeks sıralamasındaki 50 üniversite şöyle:

"Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi,  Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Özyeğin Üniversitesi, Koç Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi,  Selçuk Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Ege Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Niğde Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, Melikşah Üniversitesi, Okan Üniversitesi,  Pamukkale Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi."

Toplantının ardından soruları yanıtlayan Ergün, Kahire'de ordunun halka ateş açmasını nasıl değerlendirdiklerinin sorulması üzerine, "Mısır'daki gelişmelerle ilgili herkes şunda hemfikir olmalı ki, hangi ülke olursa olsun askeri darbeler, anti demokratik yollardan yönetime el koyulması veya yönetimin iş başından uzaklaştırılması asla ve asla kabul edilebilecek bir şey değildir" ifadelerini kullandı.

Bunların öngörülemez sonuçlar doğurduğunu belirten Ergün, oradaki insanların kendi iradelerine sahip çıktıklarını ve meydanı terk etmediklerini dile getirdi.

"Şimdi meydanı terk etmeyen başkalarının arzusunu dikkate alarak darbe yapabiliyorsanız,  meydanı terk etmeyen gerçek iradeyle oy vermiş insanların ve seçim yapmış insanların iradesini dikkate alarak darbeyi geri çekmesini de başarabilmelisiniz" ifadesini kullanan Ergün, yanlışın farkına varmak yerine daha büyük yanlışlar yaparak, insanların üzerine ateş açmanın durumu işin içinden çıkılmaz hale getirdiğini vurguladı. 

Ergün, bu durumun Ortadoğu'daki, Kuzey Afrika'daki istikrara olumlu katkı sağlamayacağını vurgulayarak, problemlerin demokrasi içerisinde daha az maliyetlerle çözüleceğini kaydetti.

Darbenin maliyetinin kaldırılabilir bir maliyet olmadığına işaret eden Ergün, dünyadaki herkesin, kime karşı yapılarsa yapılsın, nerede yapılırsa yapılsın, yönetime bir darbeyle gelmeyi asla tasvip etmemesi gerektiğini bildirdi. 

Ateş açma olayının öngörülemez sonuçlardan bir tanesi olduğunun altını çizen Ergün, bunun gibi öngörülemez daha nice sonuçların olabileceğini belirtti. 

Ergün, bu sebeple bir an evvel yapılan yanlışın görülmesi ve yanlıştan vazgeçilmesi gerektiğini dile getirdi.

"Önemli olan çarkların dönmesi"

Bir başka soru üzerine de mayıs ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını da değerlendiren Ergün, makro ekonomik dengelerin, dünyadaki para piyasalarındaki gelişmelere göre daha sağlam şeklide tutulması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin dünyadaki dinamik gelişmeleri takip eden ve adımlarını ona göre atan bir ülke olduğunu belirten Ergün, şunları kaydetti:

"Sektörlerimize de bunu sürekli tavsiye ediyoruz. Sanayi üretimindeki tabloda, bizim beklentilerimiz, kamuoyunun beklentileri biraz daha yüksek olması istikametindeydi ama dünyadaki gelişmeler, Avrupa pazarlarındaki gelişmeler, iç piyasadaki gelişmeler zaman zaman beklentilerin üzerinde veya altında da bir gelişme olmasına imkan veriyor. Önemli olan çarkların dönmesidir. Türkiye'de ekonominin sanayinin çarkları dönmektedir. Üretim ihracat potansiyelimize göre iç tüketim potansiyelimize göre gün gelip azalmakta gün gelip artmaktadır."

Ergün, Türkiye'nin büyümesini devam ettiren bir ülke olduğunu ifade ederek, ülkenin 2012'de AB'ye üye ülkelerin hemen hemen tamamından daha yüksek büyüme gerçekleştirdiğini vurguladı. 

Bakan Ergün, bu sene de Türkiye'nin hedeflediği büyüme rakamı çerçevesinde bir performansa sahip olduğuna dikkati çekti.

Açıklanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sonuçlarına ilişkin soruyu da yanıtlayan Ergün, üniversiteleri devlet veya vakıf diye ayırmadıklarını, girişimcilik ve yenilikçilik konusunda bir yarışa sokmak istediklerini bildirdi.

Ergün, üniversitelerin Türkiye'nin ekonomisinin dönüşümde başrol oynayan unsurlar haline gelmesini istediklerini söyledi.

Endekse yönelik 'özel üniversitelerin reklamı yapılıyor' eleştirilerinin olabileceğine dikkati çeken Ergün, "Biz reklam yapmıyoruz. Bu üniversiteler çok objektif kriterler doğrultusunda belirlendi" dedi.

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA


Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Bilim, Sanayi, veTeknoloji, Bakanı, Nihat, Ergün, sene, 86, puanla, Orta, Doğu,
Yorumlar
Haber Yazılımı