Haber Detayı
22 Haziran 2013 - Cumartesi 00:31 Bu haber 1537 kez okundu
 
TÜRK DÜNYASI’NDAN KAZAN’A GÖNÜL KÖPRÜSÜ
Başkent Ankara’nın Kazan İlçesi Belediyesi bir ilki gerçekleştiriyor. “Yedi Cihan Kazan” adı altındaki proje kapsamında Azerbaycan, Bosna-Hersek, Kazakistan, KKTC, Tataristan (Rusya Federasyonu) ,Ukrayna ve Türkiye’den 7 fotoğraf sanatçısı Kazan’da konuk ediliyor.
Belediye Haberleri Haberi
TÜRK DÜNYASI’NDAN KAZAN’A  GÖNÜL KÖPRÜSÜ

Başkent Ankara’nın Kazan İlçesi Belediyesi bir ilki gerçekleştiriyor. “Yedi Cihan Kazan” adı altındaki proje kapsamında Azerbaycan, Bosna-Hersek, Kazakistan, KKTC, Tataristan (Rusya Federasyonu) ,Ukrayna ve Türkiye’den 7 fotoğraf sanatçısı Kazan’da konuk ediliyor.

                                                    Tarihi çok eskilere dayanan Kazan’ın gerek yurt içi, gerekse yurt dışında tanıtılması amacı ile bugüne kadar birçok kültürel ve sanatsal etkinliklere imza atan Kazan Belediyesi, şimdi de Türk Dünyası’ndan Kazan’a bir dostluk köprüsü kurdu. Tarihi İpekyolu’nda bir teknoloji vadisi olarak da bilinen Kazan’ın bu tarihsel yapısının da ortaya çıkarılıp kamuoyu ile paylaşılması hedefleniyor.

                                                  24 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasındaki program çerçevesinde Azerbaycan, Bosna-Hersek, Kazakistan, KKTC. Tataristan, Ukrayna ve Türkiye’den konuk edilen fotoğraf sanatçıları 7 gün boyunca Kazan’da gezip gördükleri yerleri, tattıkları lezzetleri, tarihi ve doğayı fotoğraflayarak ölümsüzleştirecekler. Etkinliğin başladığı saatte ilk fotoğrafı Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk çekecek. Fotoğraflar 1 Temmuz 2013 tarihinde Kızılay Metro İstasyonu’ndaki sanat galerisinde Başkentlilerle buluşacak.

                                                Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Kazan ilçesinin geleceğin eğitim, sanayi, tarım, ticaret, turizm ve kültür kenti yapmak için yoğun çaba gösterdiklerini söylüyor. Ertürk “Milli kültürümüzü, geleneksel değerlerimizi yaşatmaya ve bu değerlerimizi uluslar arası arenada tanıtmaya çalışıyoruz.”diyor. Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün etkinlikle ilgili açıklaması da şöyle:

 

                                                                       Geçmişini bilen, geleceğe güvenle bakan bir gençliğin yetişmesi, tarihi ve kültürel birikimi kadar teknoloji alanında üstlendiği misyon ile de önemi gün geçtikçe artan ilçemizi tüm dünyaya tanıtmak için gerçekleştireceğimiz bu proje kapsamında dünyanın farklı yerlerinden yedi fotoğraf sanatçısı yedi gün boyunca Kazan’da konuğumuz olacak. Yedi farklı göz ilçemizi fotoğraflayacak. Sadece fotoğraf mı çekecekler? Elbette hayır… İlçemizde hala sürdürülen gelenek ve göreneklerimizi yakından tanıma fırsatı bulacaklar, zengin mutfak kültürümüz ile tanışacaklar.“ şeklinde açıklama yapan Ertürk, “Başta bu projenin hayata geçmesinde bizlere katkı sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ANFA, TAİ, Ankara Lojistik Üssü, Mim Mühendislik, EkoAvrasya, TÜRKSOY ve Kanal Avrupa’ya çok teşekkür ediyorum. Hikayesi İpekyolu’nda başlayıp bir teknoloji vadisinde devam eden ilçemizi tanıtmak için başlattığımız “Yedi Cihan Kazan” projemizin Kazanlılara hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

24 Haziran 2013 Pazartesi Günü Saat 14:00'da Kazan Belediyesi Köprübaşı Tesislerinde Açılışı ve Tanıtımı Yapılacak Olan 7 Cihan Kazan Projesi Kapsamında 1 Hafta Boyunca Kazan Fotoğraf ve Video kayıtları altına alınacaktır. Azerbaycan, Bosna-Hersek, Ukrayna, KKTC, Tataristan ve Ülkemizden 7 uluslararası fotoğrafçılarının eserleri 01-10 Temmuz 2013 Tarihleri arasında Ankara Kızılay Metro Sanat Galerisinde Sergilenecek.

 

NECDET BULUZ-ANKARA(AHA)

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Başkent, Ankara’nın, Kazan, İlçesi, Belediyesi, bir, ilki, gerçekleştiriyor, “Ye
Yorumlar
Haber Yazılımı