Haber Detayı
09 Haziran 2013 - Pazar 15:56 Bu haber 1698 kez okundu
 
Tarihte Yolculuk Yaptılar
Keçiören Belediyesi Eğitime Destek Merkezi’nin(KEDEM) “Tarihe Yolculuk” adlı etkinliğinin bu seferki durağı Frigya Krallığı’nın başkenti Gordion şehriydi.
Belediye Haberleri Haberi
Tarihte Yolculuk Yaptılar

Keçiören Belediyesi Eğitime Destek Merkezi’nin(KEDEM) “Tarihe Yolculuk” adlı etkinliğinin bu seferki durağı Frigya Krallığı’nın başkenti Gordion şehriydi.

KEDEM, “Tarihe Yolculuk” adı altında düzenlediği tarihi ve kültürel geziler ile öğrencilerinin gelişimlerine katkı sağlamaya devam ediyor. Tarih yolcuları bu defa, Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunan Frigya Krallığı’nın başkenti ünlü Gordion şehrinin kalıntılarını gezdiler. Bölgede bulunan Gordion Müzesi’ni de ziyaret eden KEDEM öğrencileri, Eski Tunç Devri eserlerini, Kral Midas ile son bulan Erken Frig Dönemi’ne ait eserleri yakından görme imkânı buldular. Müzede yer alan Erken Demir Çağı’na ait el yapımı çanak-çömlekler, Erken Frig Çağı’na ait demir aletler, tekstil üretim aletleri, Yunan seramiği, Helenistik Çağ ve Roma Dönemi’ne ait malzemeler, Gordion’da ele geçen mühür ve sikke örnekleri öğrencilerin büyük ilgisini çekti. 

ÜÇ BOYUTLU MİDAS EFSANESİ 

Müze gezisi sırasında yapılan Midas efsanelerinin üç boyutlu gösterimi de öğrencilerin beğenisini kazandı. Gezinin ardından öğrenciler Frig Kralı Midas’ın mezarı olarak bilinen Tümülüs’ü de ziyaret etme imkânı buldular; mezarın yapısı ve gösterişi karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler.

KEDEM gezisi Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir rolü olan Alagöz Karargah Müzesi’ni ziyaret ile devam etti. Savaş döneminde çiftlik evi olan müze, Sakarya Meydan Muharebesi’nde düşmanın Polatlı yakınlarına kadar ilerlemesi üzerine karargâh evi olarak da kullanılmıştı. Öğrenciler müzede savaş esnasında Mustafa Kemal Atatürk’ün önemli kararlar aldığı, haberleşmenin yapıldığı ve istirahat ettiği odayı, kullandığı eşyaları yakından gördüler.

Tarihe Yolculuk gezisi ile, tarih hakkındaki önemli bilgileri yerinde öğrenme şansı bulan öğrenciler, kendilerine bu imkânları sunan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a teşekkür ettiler.


ARTUKLU HABER AJANSI

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Keçiören, Belediyesi, Eğitime, Destek, Merkezi’nin(KEDEM), “Tarihe, Yolculuk”, a
Yorumlar
Haber Yazılımı