Haber Detayı
09 Haziran 2013 - Pazar 09:22 Bu haber 886 kez okundu
 
Suriyeli Muhalif Komutan Silah Yardımı İstedi
Özgür Suriye Ordusu Komutanı Tümgeneral Selim İdris, Suriye'nin Hizbullah ve İran güçlerinin işgali altında olduğunu ifade ederek, Suriye'nin dostlarından silah desteği istedi. İdris, "Biz sizden ne gıda nede ilaç yardımı istemiyoruz. Bize sadece tanksavar ve uçaksavar gibi ağır silahlar verin." dedi.
Gündem Haberi
Suriyeli Muhalif Komutan Silah Yardımı İstedi

Özgür Suriye Ordusu Komutanı Tümgeneral Selim İdris, Suriye'nin Hizbullah ve İran güçlerinin işgali altında olduğunu ifade ederek, Suriye'nin dostlarından silah desteği istedi. İdris, "Biz sizden ne gıda nede ilaç yardımı istemiyoruz. Bize sadece tanksavar ve uçaksavar gibi ağır silahlar verin." dedi.

Suriye'de Hizbullah ve Esed'e bağlı ordunun 3 hafta süren çatışmaların ardında stratejik Kuseyr kasabasını ele geçirmesinin ardından ülke içindeki ilerleyişi sürüyor.

Muhalifler ise yeterli silah elde edemediklerini belirlterek, silah talebinde bulundu.

El Arabiya televizyonuna bağlanan muhalif komutan Tümgeneral İdris, Suriye'de Esed ordusunun esas unsurunu Hizbullah'ın oluşturduğunu ifade ederek, ülkede Hizbullah ve Irak'tan gelen mezhepsi grupların yanı sıra İranlı askeri uzmanlar ile mücadele ettiklerini söyledi.

SURİYE YABANCI GÜÇLERİN İŞGALİ ALTINDA

Özgür Suriye Ordusu Komutanı Tümgeneral Selim İdris , "Suriye'de Esed'in yanında savaşan Suriyeli asker yok. Hepsi yabancı"Açıklamsında bulunarak,Acil olarak Ağır Silah Yardımında bulunulması gerektiğini ifade etti

Suriye'de savaşan Hizbullah milislerinin son derece eğitimli ve her türlü silahla donatılmış olduklarını ifade eden Tümgeneral İdris, Suriye dostları ülkelerden silah desteği istedi. İdris, "Biz sizden ne gıda ne de ilaç yardımı istemiyoruz. Bize sadece tansavar ve uçaksavar gibi ağır silahlar verin." çağırısında bulundu.

Hizbullah militanlarının artık Suriye'nin her yerinde savaştığını iddia eden İdris, "Muhalifler, sadece Esed güçleriyle değil onun İran'daki efendileriyle de savaşmak zorunda kaldı. Bu nedenle muhaliflerin silahlandırılması tüm ülkeler için kaçınılmaz hale gelmiştir" ifadelerini kullandı.

Suriye'de muhaliflerin yanında savaşan yabancı Asker sayısının çok az olduğunu ifade eden Tümgeneral İdris, "Bizim askerlere ihtiyacımız yok. Bize sadece acilen Ağır silah desteği verilsin yeter" dedi.

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ORTADOĞU MASASI

  

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Özgür, Suriye, Ordusu, Komutanı, Tümgeneral, Selim, İdris, Suriyenin, Hizbullah,
Yorumlar
Haber Yazılımı