Haber Detayı
05 Mart 2016 - Cumartesi 11:57 Bu haber 1994 kez okundu
 
SELÇUK'TA SİM SIRMA SANATINA YOĞUN İLGİ
Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı’nın törenle açılışını gerçekleştirdiği Kadın Danışma Merkezi ve Kadın Akademisi’nde uzman eğitmenler tarafından verilen kurslar yoğun ilgi görüyor.Sim Sırma Sanatçısı Arzu Lal,Sanatın Gelecek nesillere aktarımı için önemli görev üstleniyor.
- Haberi
SELÇUK'TA SİM SIRMA SANATINA YOĞUN İLGİ

Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı’nın törenle açılışını gerçekleştirdiği Kadın Danışma Merkezi ve Kadın Akademisi’nde uzman eğitmenler tarafından verilen kurslar yoğun ilgi görüyor.Sim Sırma Sanatçısıı Arzu Lal,Sanatın Gelecek nesillere aktarımı için önemli görev üstleniyor.

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel El Sanatları Eğitim Görevlisi Arzu Lal tarafından verilen Sim Sırma Sanatı kursu 2 ay devam edecek. Sim Sırma kursunda hazırlanacak ürünler, 8 Mart Dünya Kadınlar gününde açılacak olan Kadın Emeği Pazarı’nda satışa çıkarılacağını belirten Kurs Öğretmeni Arzu Lal, bu kapsamda kadınlar kendi ürettikleri ürünlerden gelir de elde edebilecek.

Sım Sırma sanatının Gelecek nesillere aktarılması için misyon Üstlenen Sim Sırma Sanatçısı Arzu Lal,Sim Sırma Sanatının genç nesiller tarafından öğrenilmesi için büyük katkı sağlmaya devam ediyor.

Sim Sırma Sanatının eğitimini alan kadınlar, ürettikleri el emeklerini 8 Martta açılacak Kadın Emeği Pazarı’nda satışa sunacak. Selçuk’ta kadınlar için ilk kez böyle kurslar planlandığını ve çok mutlu olduklarını belirten

kadın kursiyerler, bu tür ‘kadın öncelikli’ projeleri hayata geçiren Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı’ya teşekkür ettiklerini söyledi.

UNESCO’ya aday Selçuk’ta Sim Sırma önemli

Kursiyerin katıldığı Sim Sırma Sanatını Selçuklularla tanıştırmaktan son derece memnuniyet duyduğunu belirten Kurs Öğretmeni Arzu Lal, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday olan Selçuk Efes Antik kentinde Sim Sırma Sanatının mutlaka olması gerektiğine dikkat çekti. Sim Sırma sanatının Selçuklu dönemine kadar dayanan Dulkadiroğulları Beyliği’ne dayandığını ve ne yazık ki kaybolmaya yüz tutan bir el sanatı olduğuna dikkat çeken Lal, “Geleneksel el sanatımızı yaymak yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak üzere İzmir il Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde resim heykel Müze ve Galerisindeki çalışmalarımız devam ediyor. Selçuk ilçemizde de bu hizmeti vermeye başladık. Benim amacım buradaki kadınlarımızı bu konuda eğitmek ve Selçuk’ta bundan sonra eğitim yapabilecek kalitede adaylar yetiştirebilmek, bu sanatımızı yaşatmak ve diğer nesirlere aktarabilmek” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-İZMİR/SELÇUK

 

 

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: SELÇUK'TA, SİM, SIRMA, SANATINA, YOĞUN, İLGİ,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı