Haber Detayı
08 Temmuz 2013 - Pazartesi 21:30 Bu haber 2294 kez okundu
 
Şehit Irak Türkmenleri Hollanda’da Anıldı
Hollanda’nın Beverwijk kentinde geçtiğimiz ay Irak’ın Salahattin iline bağlı Tuzhurumatu ilçesinde peşmerge’nin düzenlediği öğrenilen vahşi saldırı sonucu şehit düşen başta Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu ve Salahattin ili Vali Yardımcısı Ahmet Koca olmak üzere tüm şehitler için anma programı düzenlendi.
Teknoloji Haberi
Şehit  Irak Türkmenleri Hollanda’da Anıldı

Hollanda’nın Beverwijk kentinde geçtiğimiz ay Irak’ın Salahattin iline bağlı Tuzhurumatu ilçesinde peşmerge’nin düzenlediği öğrenilen vahşi saldırı sonucu şehit düşen başta Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu ve Salahattin ili Vali Yardımcısı Ahmet Koca olmak üzere tüm şehitler için anma programı düzenlendi.

 Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) Gençlik Kolları Türkmeneli Öğrenci ve Gençler Birliği (TÖGB) Hollanda ve İngiltere Şubelerinin düzenledikleri buluşmada; Avrupa Irak Türkmenleri Birliği Genel Başkanı Eşref Kerküklü ve TÖGB İngiltere Şube Başkanı Emir Mali panelist olarak konuştular. Türkmen şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu, sonra ise Türkmeneli milli marşı okundu ve patlamada Can veren Türkmen önderlerinin ruhları için Kuranı Kerim okundu.

 Konuşma yapan Beverwijk Türk Kültür Merkezi Başkanı Nazim Öztürk, kapılarının Irak Türkmenlerine sonuna kadar açtıklarını belirtti. Öztürk, her türlü maddi ve manevi desteklerini verdiklerini belirtti. Konuşmacılardan Avrupa Irak Türkmenleri Birliği Genel Başkanı Eşref Kerküklü, şehit olan Ali Haşim Muhtaroğlu’nun özgeçmişini anlatı ve ardından Türkmen şehitleri için sinevizyon sunumuna geçildi.  Kerküklü şöyle konuştu; “Ali Haşim Muhtaroğlu’nun daha önce bombalı saldırıdan yara alarak kurtulduğunu ancak ölümünün onu sürekli takip ettiğini biliyordu. Tıpkı 1980’de şehit edilen Nejdet Koçak gibi o da 2 hafta önce gözaltına alınmış sonra serbest bırakılarak öldürülmüştü. 16 Ocak 1980’de idam edilen ve davasını hakkıyla yapan inanmış birisiydi.” dedi. TÖGB İngiltere Şube Başkanı Emir Mali konuşmasında; “Bugüne kadar Tuzhurmatu’da her türlü insanlık-dışı olaylarla karşılaşılmıştır. Beklentimiz Türkiye Cumhuriyetinde iktidar olanlardan değil artık Türk halkındandır.” dedi.

 Buluşmaya katılan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Hollanda Danışma Kurulu Üyesi Avukat Ejder Köşe, bundan sonra sık sık buluşmadaki STK’larla beraber olacağını ve meseleleri hakkında kendileriyle ayrıca görüşeceklerini, Irak Türkmenlerini sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini sözünü verdi. Hollanda’daki Türkmen işadamlarından Ahmet Türkmen ise Türkmen gençliği için halkımızın kaynaşabileceği bir kültür merkezinin olması gerektiğine değindi. Türkmen, bu noktada yapılacaklara destek ve katkı sunacağını sözlerine ekledi. Buluşmaya katılanlar arasında öğretmen Halil Ortakçı, araştırmacı Serdar Koçak ve Hollanda Türk Federasyon kurucu üyesi Emir Koçak’ta hazır bulundular. Bunun yanında programa davetli olup katılamayan Hollanda Türk Gençlik Kuruluşları Federasyonu Genel Başkanı Oğuzhan Kılıç’ta buluşmaya bir mesaj gönderdi; “Türkmen kardeşlerimizin, soydaşlarımızın acısı bizim acımızdır. Büyük Atatürk'ün dediği gibi Türklerin yaşadığı heryerle ilgilenmek sorumlulumuzdadır.Geçmişimiz ortak geleceğimiz de ortaktır. Kol kol yürümeye devam edeceğiz.” şeklindeki mesajı okundu.

  ARTUKLU HABER AJANSI-HOLLANDA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Hollanda’nın, Beverwijk, kentinde, geçtiğimiz, ay, Irak’ın, Salahattin, iline, b
Yorumlar
Haber Yazılımı