Haber Detayı
18 Ocak 2020 - Cumartesi 16:49 Bu haber 4734 kez okundu
 
ROJDA’nın yeni albümü BAZIN Çıktı
Kürt müziğinin ünlü ismi Rojda “Bazın” isimli yeni bir albümle sevenlerinin karşısına çıktı.
Magazin Haberi
ROJDA’nın yeni albümü BAZIN Çıktı

İSTANBUL - Kürt müziğinin ünlü ismi Rojda “Bazın” isimli yeni bir albümle sevenlerinin karşısına çıktı.

 

Albümlerde müziğini çoğunlukla toplumsal sorunlar ve hikâyeleri üzerine kuran Rojda, 2020 yılının ilk albümünü “Bazın”ı da kadınlara adadı.

 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Rojda yeni albümünden ötürü büyük heyecan duyduğunu belirterek, “Bu albümde birçok eser benim kendi bestelerimden oluşuyor. Albümde toplam 10 stran yer alıyor. Bu stranların yedisinin beste ve müzikleri bana ait. Üç stranda otantik. Çok büyük emek verdik. Umarım dinleyicilerimiz beğenir.” dedi.

 

Rojda son albümün geçmişten geleceğe uzanan bir köprü niteliği taşıdığını ifade ederek, “Yeni albümünün ismi ise BAZIN. Bazın bilezik-bileklik anlamına geliyor. Bu albümün benim için hem tarihsel hem de felsefik anlamı büyük. Bestelerim yine kadın ve yaşam teması ağırlıklı. Her şarkı ve stranın kendi içinde ayrı bir hikâyesi var.” değerlendirmesinde bulundu.

 

“Bazın” sözcüğünün tarihçesi ve albüme isim olma sürecine de değinen Rojda şunları kaydetti:

 

“Yazının sözün kayıtlara geçmediği dönemlerde sanat, ya da zanaat icracılarının kollarında ahşap, tunç ya da benzeri metallerden oyulmuş halkalarla statüleri, toplum içindeki rolleri belirlenirdi. Günümüzde bilezik, ya da bileklik dediğimiz o halkalara tarihi rölyeflerde, kabartmalarda, heykellerde karşımıza çıkıyor. Mezopotamya’da kola takılarak statü belirten o halka Kürtler’de ‘bazın’dır. Gerçek anlamıyla süs eşyası olarak kullanılan bileziğin bir de mecazi anlamı vardı. Kürtler’de ‘Di milê wê/wî de bazina zêrin heye’ denir. Onun kolunda altın bilezik var anlamında. Yani o kişi bir sanata sahiptir, üretkendir denilmek istenirdi. Biz de hem bu metafora hem de kadının emek boyutuna dikkat çekmek istedik.”

 

Rojda, sevenlerinin ROJDA OFFICIAL youtube kanalına abone olarak şarkıları isterlerse ücretsiz de dinleyebileceklerini sözlerine ekledi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-İSTANBUL 

 

 

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: ROJDA’nın, yeni, albümü, BAZIN, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı