Haber Detayı
06 Haziran 2016 - Pazartesi 00:10 Bu haber 2333 kez okundu
 
PROF.DR.KADİRCAN KESKİNBORA ALDIĞI ÖDÜL'Ü ANLATTI
ibni Sina ile ilgili yaptığı başarılı çalışmaları araştırmaları ile dünya çapında takdir edilen Prof Dr Kadircan Keskinbora, Fransa'da "Prix International Avicenna (İbni Sina)" layık görüldüğü Ödülün hikayesini anlattı.
Gündem Haberi
PROF.DR.KADİRCAN KESKİNBORA ALDIĞI ÖDÜL'Ü ANLATTI

ibni Sina ile ilgili yaptığı başarılı çalışmaları araştırmaları ile dünya çapında takdir edilen Prof Dr Kadircan Keskinbora, Fransa'da "Prix International Avicenna (İbni Sina)"  layık görüldüğü Ödülün hikayesini anlattı.

Prof.Dr.Kadircan Keskinbora Şöyle konuştu;

''Ben bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, bir Türk, bir Müslüman olarak, bir Mardinli olarak, bir Akademisyen olarak ait olduğum millete, ülkeye, kuruma ve şehire karşı vazifelerimi yerine getirmek için, vefa gereği üzerime düşeni yaptım. 
Ortam her zaman lehimde olmadı, kimi zaman oldu ki, acımasız saldırıya da uğradım, iftiraya da. Destek alabildiğim zamanlarda, düzenli ve devamlı bir destek alamadım. Ama şikayetçi olmadım, elimden gelen en üst düzeyde gayrete, çalışmaya, araştırmaya ve okumaya devam ettim.
Ekmeğini yediğim vatanıma, gözlerindeki minnet ve teşekkür bakışlarıyla beni ödüllendiren sevgili/kıymetli hastalarıma karşı ödevim olarak sadakat ve özeni gösterme gayretimi kesmedim. 
Üst ve daha üst mertebeleri aldığım zamanlarda bile daha fazlasını öğrenmek için kurs almaktan çekinmedim. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, tecrübelerimi -kıskanmadan- öğrencilerimle, asistanlarımla, uzmanlarımla paylaşmaya devam ettim ve edeceğim.
İbn Sina'nın torunu olarak, onun koyu bir hayranı olarak, dar ve az zamanımın da elverdiği kadarıyla çalıştım, yazdım, ürettim, paylaştım. TAKDİR EDENLERE, TEBRİK EDENLERE PEK ÇOK TEŞEKKÜRLER EDERİM. 
Her hekimin İbn Sina'yı, onu ve yazdıklarını anlaması gerektiğini, -kesinlikle kolay değil ama- kitaplarını okuması gerektiğini düşünüyorum. Ne mutlu bize ki, o ve onun gibi pek çok sayıda, yolunda gidebileceğimiz, bütün dünyaya mal olmuş çok büyük bilginlerimiz var.
Çalışmalarım için ve İbn Sina'nın çok az bilinen Küçük Tıp Kanunu (Kanûn-u Sagîr) kitabını da Türkçeye ve İngilizceye tercüme ederek bilim dünyasına ve dünyanın hizmetine sunabildiğim için takdir edildim.

Müsaadenizle, özellikle teşekkür etmek istediğim kurum ve kişileri vefa gereği aşağıya yazmak isterim:
1) Huzur ve güven hissederek çalışma ortamı bulduğum üniversiteme, Mütevelli Heyet Başkanı Sn.Enver Yücel'e, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Şenay Yalçın'a, 
2) Verimli çalışmalar yapabilme ortamı sağladığı için Bahçeşehir Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Türker Kilic 'a
Bana verilen Uluslararası İbn Sina Ödülü Jürisini oluşturan:
A) Association Avicenne France (Fransa İbn Sina Vakfı) Başkanı Dr. Marc Bonnel ( Président de l’Association Avicenne-France) e 
B) Fransa Ulusal Tıp Akademisi Başkanı Prof. Pierre Begue (Président de l’Académie Nationale de Médecine) e 
C) MED 21 Programı Başkanı Prof. Mohamed Nadir Aziza (Président du Programme MED21) 'ya
D) IBN SINO (AVICENNA) International Foundation. Tashkent, Republic of Uzbekistan Başkanı Prof.Dr. Şirzad Zakirhocayev'e 
E) Özbekistan Bilimler Akademisi Başkanı Salihov Şevket İsmailoviç' e (President of The Academy of Sciences of Uzbekistan)

Ödül Töreninde T.C. Paris Büyükelçiliği de beni yalnız bırakmadı. Büyükelçilik Müsteşarı Sn. Ceyda Karakaya Hanımefendi, Türkiye Cumhuriyetini temsilen bizlerle beraberdi. Büyükelçiliğimize de teşekkür ederim.
Ve siz çok kıymetli arkadaşlarıma, dostlarıma, büyüklerime, küçüklerime, 
Vatandaşı olmaktan onur duyduğum Türkiye Cumhuriyetime ve vatandaşlarıma, 
Mensubu olmaktan kıvanç duyduğum Yüce Türk Milletime teşekkürlerimi, saygılarımı ve samimi muhabbetlerimi arz ederim.''Dedi

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-İSTANBUL

 

 

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: PROF.DR.KADİRCAN, KESKİNBORA, ALDIĞI, ÖDÜL'Ü, ANLATTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı