Haber Detayı
08 Ekim 2014 - Çarşamba 22:08 Bu haber 2143 kez okundu
 
Özgür Suriye Ordusu’na Türkiye’de üs kurma yolu açıldı
2003’te Irak’ın işgali öncesinde AKP Hükümeti’nin getirdiği ve 4 oyla reddedilen 1 Mart Tezkeresi’nin tutanakları hâlâ kamuya açılmazken, 2 Ekim’deki oylamada kabul edilen Irak-Suriye Tezkeresi’nin şifreleri çözülmeye başladı.
Dünya Haberi
Özgür Suriye Ordusu’na Türkiye’de üs kurma yolu açıldı

2003’te Irak’ın işgali öncesinde AKP Hükümeti’nin getirdiği ve 4 oyla reddedilen 1 Mart Tezkeresi’nin tutanakları hâlâ kamuya açılmazken, 2 Ekim’deki oylamada kabul edilen Irak-Suriye Tezkeresi’nin şifreleri çözülmeye başladı.

Aksiyon’un dergisinde yer alan haberde yeni tezkere 1 Mart’ı aratmıyor, yeni ‘Çekiç Güç’e kapı aralıyor. 1 Mart tezkeresinin geçerlilik süreci 6 aydı ancak yeni tezkere 1 yıllık. Ayrıca 1 Mart tezkeresinde kabul edilecek yabancı ülke asker sayısı 62 bin, konuşlanma süresi 6 ay ile sınırlandırılırken yeni tezkerede yabancı askerler için sayı, süre kısıtlaması bulunmuyor. Keza yabancı birlikler için askerî araç, ekipman miktarının çerçevesi de çizilmiyor. Sadece “Yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması” ifadesi geçiyor. Hâlbuki 1 Mart tezkeresinde ülkeye girecek olan uçak sayısı 255, helikopter sayısı da 65 olarak belirlenmişti. Hatta yabancı askerlerin ülke içinde nasıl hareket edeceği açıkça belirlenmişti.
12 YIL SONRA ÜLKEDEN ZORLA ÇIKARABİLMİŞTİK
Yabancı kuvvetlerin ucu açık şekilde ülkeye kabul edilmesi tezkereye destek veren çevrelerce de eleştiriliyor! Ucu açık tezkerenin ikinci ‘Çekiç Güç’ krizine kapı aralamasından endişe ediliyor. Türkiye, 1991’de Kuzey Iraklı Kürtleri Saddam rejiminden korumak üzere İncirlik ve Pirinçlik’ekonuşlanmalarına izin verdiği Amerikan, İngiliz ve Fransızlardan oluşan 1862 kişilik koalisyon gücünü 12 yıl sonra ülkeden zorla çıkarabilmişti!
MÜLTECİLER İÇİN GELİP KÜRT DEVLETİ KURACAKLARDI
Genelkurmay Başkanlığı 'nca hazırlanan raporlar Kuzey Irak 'taki mülteci olayını önlemek için konuşlandırılan Çekiç Güç'ün amacından saptığını 1995 yılında belgelemişti. Çekiç Güç’ün, Kuzey Irak 'ta bir Kürt devleti kurduğunun yazılı olduğu belgeleri ele geçiren Aksiyon, bu vahim gerçeği 19 yıl önce 47. sayısında kapağına taşımıştı.
24 SAATTE OHAL’E DÖNDÜK
Derginin yayına hazırlandığı saatlerde özellikle HDP grubu tezkerenin hayata geçirilmeye çalışılması durumunda Türkiye’de ciddi eylemler yaşanacağına işaret ediyordu.Bayramın son günü söylenenler gerçek oldu. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye karıştı. Çıkan olaylarda en az 10 kişinin öldüğü bildirildi.Diyarbakır başta olmak üzere birçok ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
ÖSO TÜRKİYE’DE KONUŞLANABİLECEK
Tezkere ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği Suriye’deki muhalif unsurları ‘eğit-donat’ formülüne de imkân veriyor. Tezkerede yabancı askerlerle ilgili bölümde ‘ülke’ tabirinin kullanılmayıp ‘yabancı kuvvetler’ ifadesinin tercih edilmesi Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gibi devlet dışı aktörlerin Türkiye’de konuşlanmasına imkân veriyor.Tezkerede 15 defa ‘Esed Rejimi/Yönetimi’ne atıf yapılırken, ‘IŞİD’in sadece bir defa geçmesi dikkat çekiyor!
Aksiyon Dergisi’nin son sayısında Irak-Suriye Tezkeresi’nin şifreleri geniş bir şekilde anlatılıyor.ARTUKLU HABER AJANSI

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: 2003’te, Irak’ın, işgali, öncesinde, AKP, Hükümeti’nin, getirdiği, 4, oyla, redd
Yorumlar
Haber Yazılımı