Haber Detayı
05 Haziran 2013 - Çarşamba 12:59 Bu haber 1589 kez okundu
 
''Olaylarla,İlgili Tüm İddialar Ciddiyetle Araştırılacak''
çişleri Bakanı Muammer Güler, iki mülkiye ve iki polis müfettişinin İstanbul'daki Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili bütün iddiaları tek tek incelediğini söyledi.
Gündem Haberi
''Olaylarla,İlgili Tüm İddialar Ciddiyetle Araştırılacak''

çişleri Bakanı Muammer Güler, iki mülkiye ve iki polis müfettişinin İstanbul'daki Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili bütün iddiaları tek tek incelediğini söyledi.

Gündemdışı konuşmalara yanıt veren İçişleri Bakanı Muammer Güler, dün Antakya'da hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in ailesine başsağlığı, hastanelerde tedavi görenlere de geçmiş olsun temennisinde bulundu.

İstanbul'da Taksim yayalaştırma projesi kapsamında yapılmakta olan faaliyetleri engellemek amacıyla 28 Mayıs'tan beri süren protesto eylemlerinde, 77 ilde 603'e yakın eylem gerçekleştiğini belirten Güler, "Çok sayıda vatandaş katıldı. Elbette meşru olarak hak arama özgürlüklerine söylenecek bir şey yok. Herkesin kanuni sınırlar içinde hak ve özgürklüklerini kullanması ve kendini ifade etmesi, elbette en temel haklarından bir tanesidir. 28 Mayıs'tan bu yana meydana gelen olaylarda, polisin orantısız güç kullandığı konusunda iddialar oldu, twitterde, internet medyasında" diye konuştu.

İki mülkiye ve iki polis müfettişinin İstanbul'daki olaylarla ilgili bütün iddiaları tek tek incelediğini belirten Güler, "Sayın Işık'ın ifade ettiği iddialar, diğer milletvekillerinin... Sosyal medyadaki, yazılı ve görsel medyada, Twitter veya bize intikal ettirilen değişik görüntülerle suç işlenmişse kesinlikle bunun kanuni gereği yerine getirilecektir. Bundan emin olmanızı istirham ediyorum. Elbette ki bu arada polisin günlerce stres içerisinde görev yaptığını ve kanunsuz eylemleri engellemek için de gayret sarf ettiğini ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Bakan Güler, hak arama özgürlüğünü anlayışla karşıladıklarını ifade ederek, "İllegal eylemlere, hak arama özgürlüğünü aşan eylemlere karşı lütfen bu Meclis olarak, hepimiz, hep birlikte tavır alalım" dedi.

280 işyeri, 6 kamu binası, 103 polis aracı, 207 özel araç, bir konut, bir polis merkezi ve 11 AK Parti hizmet binası ve bunlara verilen zararları ve 70 milyonu aşan zararları da mutlaka görmemiz lazım" diyen Güler, Ankara Kızılay'da geçen cumartesi ve pazar günü saatlerce hak arama özgürlüğü için gerekli iznin verildiğini ve tolerans gösterildiğini söyledi.

Güler, "Ancak grupların Başbakanlık'a, Meclis'e, AK  Parti Genel Merkezi'ne, Babakanlık Konutu'na yönelen saldırgan eylemleri karşısında da polisin güç kullanmak..." sözlerine CHP'li milletvekillerinin "Niye yürüdü?' şeklinde cevap vermesi üzerine, "Bırakalım yürüsün mü, Meclis'i işgal mi etsin? Asla ve asla kanunsuz eyleme göz yummak lüksümüz yoktur, olmayacaktır da" dedi.

Muammer Güler, samimi olarak hak arayan, kendini ifade eden insanlarla, illegal örgütlerin kanunsuz eylemlerini, yakmasını, yıkmasını aynı kefeye koyamayacaklarını söyledi. 

"Türkiye'nin imajına zarar vermemesi için artık son verilsin"

Güler, şöyle konuştu:

"Milletvekillerine şiddet uygulanmasına kesinlikle karşıyım. Ama... Demokrasilerde fikir özgürlüğü ve bunu ifade etmenin yüzlerce meşru yolu vardır.  Hiçbir demokrasi ve hak arama şiddete dönüştürmeyi meşru kılamaz. Hukuk devletinde hak aramanın yolları vardır. Polisle halkımızı karşı karşıya getirdiği izlenimi vermeye çalışanlar, bu organize ve planlı kitlesel şiddet eylemleri hiçbir amaca hizmet etmemektedir. Halkımızın şunu bilmesini istiyoruz ki bu eylemleri kendi ideolojileri adına ranta dönüştürmeye çalışan örgütlü yapılar ülkemizde kaos yaratmaya çalışmışlardır. Masumane hak arama özgürlüğü içinde şiddete başvurmayan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır ancak yakan, yıkan, kamu malına zarar veren insanlara, hep birlikte lütfen biz karşı çıkalım. Bu olay artık siyaset yapma olayı değildir. Bu olayın hepimize zararı vardır. Ben bu devlete yıllarca hizmet ettim. Twitter ve sosyal medya üzerinden,  o kadar kirletilmiş, o kadar yanlış ve tahrik edici çalışmalar yapılıyor ki bunların içerisinde, maalesef bu haberleşme özgürlüğünü de kötüye kullananlar oldu.

Hak arama özgürlüğüne sonuna kadar varız, işte meydanlarda gelsinler, herkes meşru çerçeve içerisinde istediğini söylesin. Cumartesi ve pazar günü yapılan buydu ama yakmaya, yıkmaya gelenlere, Meclis'i basmaya gelenlere asla izin vermemiz mümkün değildir. Bütün vatandaşlarımızdan ve özellikle de gençlerimizden bundan sonra sağduyu ve duyarlı davranmalarını, illegal örgütlerin ve marijinal grupların provokasyonlarına kapılmamalarını istirham ediyorum. Demokratik hak arayışının istismara dönüşmemesine, Türkiye'nin imajına, itibarına ve aydınlık geleceğine zarar vermemesi için bu olaylara ve görüntülere artık son verilmesini istiyorum."

Bakan Güler, sorumluluk anlayışı içerisinde bu olaylara yaklaşan ve halkımızın faaliyetlere kapılmaması, yasadışı eylemlere tevessül etmemesi konusunda onlara olumlu mesaj verenlere teşekkür ederek, "Hepinizden de demokrasinin yaşaması için burada bizim tartışabilmemiz için, meşru zeminin kaybedilmemesi adına birlikte tavır almamız gerektiğini bir kez daha ifade ediyorum" şeklinde konuştu. 

Hak arayışlarının yasadışı yollarla yapılması kabul edilemez

Güler, hak arayışlarının yasadışı yollarla yapılmasının hiçbir demokratik ve hukuk devletinde kabul edilemeyeceğini söyledi.

Bu tür gösterilere hiçbir devletin müsamaha göstermeyeceğini belirten Güler, şöyle konuştu:

"Türkiye'de yaşayan herkesin aynı görüşte ve düşüncede olması beklenemez. Hepimizin farklı görüşleri, siyasi eğilimleri olacaktır ancak hak ve özgürlüklerin kullanımı, şiddet içermeyecek ve başkalarının hak ve özgürlüklerine zarar vermeyecek şekilde olması gerekir. Herkesin birbirini olduğu gibi kabul etmesi, birbirlerine, birbirlerinin inançlarına, düşüncelerine karşı saygılı ve hoşgörülü olması gerekir. Elbette AK Parti Hükümeti olarak bizim görevimiz de bize destek vermeyen, bizim gibi düşünmeyenleri de kucaklamaktır. Ama illegal yöntemlerle, insanları sokaklara dökerek Hükümetimizi devirmeye yönelik girişimlere de müsamaha gösterilmemesini, sizin de normal bulmanız gerekir. Olayların başlangıcından bugüne kadar devam eden eylemlerde iyi niyetli ve masum vatandaşlarımız olduğu gibi maalesef bu gösterileri yanlış yerlere çekmek isteyen, illegal hale getirmek isteyen, saldırgan tutum ve davranışlar içinde bulunanlar da olmuştur, elbette bunları mutlaka ayırt etmemiz lazım."

Bakan Güler, Taksim, İstiklal Caddesi ve Gezi Parkı'ndaki bütün kameraların ilk günden tahrip edildiğini söyledi. Mobese kameraların kurulması için İstanbul Valiliği sırasında çok büyük emeğinin olduğunu belirten Güler, mobese güvenlik sistemini bütün Türkiye'ye yaygınlaştırdıklarını kaydetti. Güler, "Orada mobese kemaraları vasıtasıyla birçok suçu da aydınlatabildik. Keşke arkadaşlarımız bunlara zarar vermeselerdi de eğer yapılmış bir eksiklik varsa onları tespit edebilseydik. Kameralar yerine konulacak" dedi.

 
ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA


Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: çişleri, Bakanı, Muammer, Güler, iki, mülkiye, iki, polis, müfettişinin, İstanbu
Yorumlar
Haber Yazılımı