Haber Detayı
03 Temmuz 2013 - Çarşamba 00:10 Bu haber 2075 kez okundu
 
MISIRDA ASKERİ DARBE
Mısırda Seçimle gelen Mursi devrildi, ordu yönetime el koydu.
Dünya Haberi
MISIRDA ASKERİ DARBE

Mısırda Seçimle gelen Mursi devrildi, ordu yönetime el koydu.

Mısır'da Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Sisi, ülkedeki durumla ilgili beklenen açıklamayı yaptı.

 "Silahlı kuvvetler gereken çağrıyı yaptı ama çağrımıza cevap gelmedi" diyen Sisi, Anayasanın askıya alındığını, geçici teknokratlar hükümeti kurulacağını açıkladı. 

Mısır Genelkurmay Başkanı Sisi, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın, seçim yapılana kadar Cumhurbaşkanlığı görevini yürüteceğini söyledi.

El Ezher Din Alimleri, cumhurbaşkanlığı için erken seçim çağrısında bulundu, ordunun yol haritasını destekledi.

Ordunun açıklamasından sonra bir açıklama da Kıpti lider Tawadros’tan geldi. Tawadros, “Ordunun yol haritasının tüm Mısırlılar için emniyet temin ediyor” diye konuştu.

Muhalif lider El-Baradey de,”Yol haritası Mısırlıların erken seçim talebini karşılamaktadır” şeklinde konuştu.

Sürenin dolmasına çok az bir süre kala, Cumhurbaşkanı Mursi, uzlaşı hükümeti önerisini tekrarladı.

Ve Türkiye saatiyle 18.00 gibi süre doldu. Ardından beklenen açıklama bir türlü gelmedi. Mursi karşıtlarının Tahrir Meydanı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde, Mursi'yi destekleyenlerin de, Kahire Üniversitesi önündeki Nahda meydanında bekleyişleri sürdü.

Sosyal medya Facebook ve Twitter üzerinden gelen haberlere göre, sürenin dolmasından sonra, askerler özellikle Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile göstericilerin bulunduğu meydanları tanklarla çevirdi.

Yine sosyal medyadan duyurulan bir iddiaya göre, Mursi ile üst düzey bazı yöneticilere ülkeden çıkış yasağı getirildi.

Bu süreçte, Cumhurbaşkanı Mursi, destekçilerine askeri darbeye karşı şiddete başvurmadan mücadele etmeleri çağrısı yaptı.

Askeri zırhlı araçların, Mursi taraftarlarının gösteri yaptığı bölgeye doğru ilerledikleri, askerlerin göstericileri kordon içine aldığı bildirildi.

Ordu ise, Mursi taraftarlarına yönelik saldırılar haberlerine ilişkin açıklama yaptı, sadece bölgede güvenlik için hareket edildiğini duyurdu.

Müslüman Kardeşler, Mısır'da yaşananları, askeri darbe olarak niteledi, bazı üyelerinin tutuklandığını öne sürdü. Hatta bazı noktalarda, askerlerin araçlarından inerek, muhaliflerle çatıştığı bilgisi geldi.

Amerikan Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın da, Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah El Sisi ile defalarca görüştüğü belirtiliyor. Görüşmeyi duyuran Amerikan Savunma Bakanlığı ayrıntı vermekten kaçınırken, Washington'un Mısır'da demokratik sürece bağlılığını vurguladığı haber veriliyor. 

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, Cumhurbaşkanlığı Muhafızlığına ait Salah Salim'de bulunan misafirhanede kaldığı bildirildi.

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından Cumhurbaşkanı Mursi'den ilk açıklama geldi.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Muhammed Mursi'nin söz konusu askeri darbeyi kabul etmediği ve Mısırlıları darbeye karşı durmaya çağırdığı bildirildi.

Açıklamada Mursi'nin "Şu anda Cumhurbaşkanıyım, aynı zamanda ordunun komutanıyım" dediği ifade edildi.

Mursi, "Mısırlılar, darbeye barışçıl şekilde direnmelidir" diye konuştu.

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Mısırda, Seçimle, gelen, Mursi, devrildi, ordu, yönetime, el, koydu,
Yorumlar
Haber Yazılımı