Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 11:57 Bu haber 673 kez okundu
 
MİLLETVEKİLİ DR.HABİB EKSİK IĞDIR GÖÇMEN KAMPINDAKİ TÜBERKÜLOZ ŞÜPHESİNİ TBMM'YE TAŞIDI
Halkların Demokratik Partisi Iğdır Milletvekili Habip EKSİK ; İğdır'da Göç İdaresi'ne bağlı Geri Gönderme Merkezi'nde verem salgını şüphesi. 800 kişinin kaldığı kampta 400 verem şüphesinin olduğu iddiaları ve kamptaki son durum hakkında bilgi verilmediğini iddia ederek konuyu TBMM''ne taşıdı
Gündem Haberi
MİLLETVEKİLİ DR.HABİB EKSİK IĞDIR GÖÇMEN KAMPINDAKİ TÜBERKÜLOZ ŞÜPHESİNİ TBMM'YE TAŞIDI

Halkların Demokratik Partisi Iğdır Milletvekili Habip EKSİK ; İğdır'da Göç İdaresi'ne bağlı Geri Gönderme Merkezi'nde verem salgını şüphesi. 800 kişinin kaldığı kampta 400 verem şüphesinin olduğu iddiaları ve kamptaki son durum hakkında bilgi verilmediğini iddia ederek  verdiği soru önergesi ile konuyu TBMM''ye taşıdı

 

                              TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ıncı maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

                                                                                                  Dr. Habip EKSİK                                                                                                Iğdır Milletvekili

   Seçim bölgem Iğdır’da şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Göç İdaresine bağlı Geri Gönderme Merkezinde çok sayıda mültecinin Tüberküloz’a yakalandığı bilgisi bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılmıştır. Barınma, sağlık ve gıda ihtiyaçlarının giderilmediği gerekçesiyle 09.06.2019 tarihinde Geri Gönderme Merkezinde ateş yakan göçmenler olay çıkarmış bu durum basına yansımıştır.

  Çağdışı hastalık olarak bilinen tüberküloz, yetersiz beslenme ve yetersiz temizlik nedeniyle vücut direncinin düşmesine yol açmakta ve uzun süreli ilaç tedavisine ihtiyaç duyulan ve ciddi bir bakım gerektiren hastalıktır.

 Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliğinin belirlediği asgari standartlarına uymayan kamplarda kalan mültecilerin yaşam koşullarının elverişli olmaması, telafisi zor ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına yol açmaktadır.

 

Bu bağlamda;

 

 1. 09.06.2019 tarihinde Geri Gönderme Merkezinde olaylar meydana geldiği basına yansımıştır. Bu esnada yaralanan ve ölen kişi-kişiler var mıdır? Bu esnada ateşli silah veya kesici alet kullanılmış mıdır?
 2. Göçmenler Geri Gönderme Merkezine alınmadan gerekli sağlık taraması yapılmış mıdır?
 3. Geri Gönderme Merkezinin kapasitesi ne kadardır, şuan ne kadar göçmen barınmaktadır? Göçmenlerin kaçı çocuktur, Tüberküloz’a yakalanan çocuk sayısı ne kadardır?
 4. Tüberküloz teşhisi konulan göçmen sayısı ne kadardır ve Tüberküloz şüphesi konulan hasta sayısı ne kadardır?
 5. Hastalığın yayılmaması ve bulaşmasını önlemeye yönelik ne tür önlemler alınmıştır?
 6. Geri Gönderme Merkezinde çalışan personel sayısı ne kadardır? Tüberküloz hastalığına yakalanan personel var mıdır?
 7. Geri Gönderme Merkezinde asgari yaşam koşullarına uygun gıda, barınma ve güvenlik önlemi alınmış mıdır?
 8. Yemek hizmeti veren firma TSE 8985 üretim standartlarına uygun mudur? İpekyol firmasının 4 çeşit yemeği 5 TL gibi bir rakamla verdiği iddiası doğru mudur? Doğru ise bu çağda beslenme yetersizliğinin sebebi nedir? Valiliğin bu konuda bir soruşturması var mıdır, var ise hangi aşamadadır?
 9. Binanın gerekli fiziki yapısı bitirilmeden faaliyete geçirildiği iddiası doğru mudur? Iğdır Valiliği bu konuda bir soruşturma başlatmış mıdır?
 10. Ortaya çıkan tüberküloz ihmali ile ilgili bakanlıklarca açılmış bir soruşturma var mıdır? Var ise hangi aşamadadır?

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: MİLLETVEKİLİ, , DR.HABİB, EKSİK, IĞDIR, GÖÇMEN, KAMPINDAKİ, , TÜBERKÜLOZ, ŞÜPHESİNİ, , TBMM'YE, TAŞIDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı