Haber Detayı
22 Kasım 2018 - Perşembe 11:33 Bu haber 4975 kez okundu
 
MEHMET ULUĞTÜRKAN ''MADALYASIZ'' ROMANI İLE MERSİN'DE...
Mehmet Uluğtürkan, tamamen gerçek ve emsalsiz bir kahramanlığın anlatıldığı Madalyasız’ı, 24 Kasım Cumartesi günü Kitap Fuarı’nda Mersinli okuyucuları için imzalayacak.
- Haberi
MEHMET ULUĞTÜRKAN ''MADALYASIZ'' ROMANI İLE MERSİN'DE...

Mehmet Uluğtürkan, tamamen gerçek ve emsalsiz bir kahramanlığın anlatıldığı Madalyasız’ı, 24 Kasım Cumartesi günü Kitap Fuarı’nda Mersinli okuyucuları için imzalayacak.

 

 

Benzeri görülmemiş bir söz vererek kendisi ve oğlu dahil 120 kişilik çetesiyle, Mustafa Kemal Paşa’nın emri üzerine Maraş’ın Fransız işgaline karşı direniş mücadelesine katılan Mehmet Ağa’nın gerçek yaşam öyküsünü anlatan Madalyasız, Mersinli okuyucularla buluşuyor. 4 baskı yapan romanın yazarı Mehmet Uluğtürkan, 24 Kasım Cumartesi günü saat 14.00’de Mersin Kitap Fuarı’nda Doğan Kitap standında imza etkinliğine katılıyor.

 

GERÇEKLERE BAĞLI BİR ROMAN

 

Gazeteci Mehmet Uluğtürkan’ın 3 yıllık bir araştırma sonucu yazdığı Madalyasız, çetesine katılan gönüllü savaşçılara emsalsiz bir taahhütte bulunan, kendisi ve ölümünden sonra ailesi tarafından bu sözü yerine getirilen Mehmet Ağa’nın (1864-1937) başından geçen çarpıcı olayları, tarihi gerçeklere bağlı kalarak okuyucuya aktarıyor. Doğan Kitap’tan çıkan romanda Kurtuluş Savaşı’na hazırlanan Anadolu’daki ilk önemli direniş olan Maraş Savunması tüm çarpıcı boyutlarıyla ve sürükleyici bir dille anlatılıyor. Romanda, Maraşlıların ezanı susturmamak, bayrağı indirmemek için yaptığı kahramanlıklara geniş bir yer verilirken, çarpıcı olaylar duygusal boyutlarıyla satırlar arasında göze çarpıyor.

 

 

ROMANDAN BİR BÖLÜM

 

... Önce Yeniceli Mehmet Ağa’ya öptürdü elini. Yanı başındaki su dolu tasa parmağını batırdı. Islanan parmağını, Yeniceli Mehmet’in dudaklarına sürdü. Sonra bir bir diğer erlere el öptürdü, sırtlarını sıvazlayıp dua etti. Her öpenin dudağına elini batırdığı tastan su sürdü. “Ölümlük kalımlık bir tas zemzemim vardı, nasip sizeymiş” deyiverdi. Gülsuyuyla çoğalttığı bir tas zemzem suyu, yüz yirmi ere yetti. Kalan son damlaları da kendi avuçlarına döktü, oğlu Kâzım’ın yüzüne sürdü. Öptü, kokladı, bir daha çekti içine…

“Hadi, durmayın gidin şimdi. Buralara düşman ayağı değdirmeyin sakın. Haklarımızın hepsi helal size...”

Tek tek Gülcihan Ana elini öpen, “Allah razı olsun” diyen yüz yirmi silahlı, Elbistan’a giden keçi yolunda atlarını dörtnala koşturdu.

Gülcihan Ana’nın yanaklarından iki damla yaş süzüldü. Savaşın sonunu görecek kadar ömrü olursa bu yiğitlerin çoğunu bir daha göremeyeceğini iyi biliyordu. Hatta belki de… Boğazına bir yumru oturdu… “Allahım beni onlardan sonraya bırakma!” dedi. Toz bulutu gözden kaybolana kadar öylece bakakaldı arkalarından....

 

MEHMET ULUĞTÜRKAN KİMDİR?

 

1972’de Darende’de doğdu. Halkla ilişkiler üzerine ön lisans, işletme üzerine lisans eğtimi aldı. Yüksek lisansını, Çukurova Üniversitesi’nde yönetim ve organizasyon üzerine yaptı. Gazetecilik hayatına 1989 yılında muhabir olarak başladı. 1998-2004 yılları arasında Adana Sanayi Odası basın danışmanlığı görevini yürüttü. 2008’de ortağı Esra Özden’le birlikte Türkiye’nin ilk bölgesel ekonomi yayını Refleks gazetesini kurdu. 2009 yılında yaptığı bir haberle, Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen yarışmada araştırma dalında Türkiye birincisi oldu. Onlarca kuruluştan mesleki ödüller aldı. Hürriyet gazetesi Çukurova GAP yayınında bir yıl kadar köşe yazarlığı yaptı. Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak Ekonomi Gazeteciliği dersi verdi. Ekonomi Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. Selma Uluğtürkan’la evli olan Mehmet Uluğtürkan’ın, Türkan ve Nadiye isimli iki kızı vardır.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MERSİN

 

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: MEHMET, ULUĞTÜRKAN, ''MADALYASIZ'', ROMANI, İLE, MERSİN'DE...,
Yorumlar
Haber Yazılımı