Haber Detayı
29 Haziran 2013 - Cumartesi 10:39 Bu haber 830 kez okundu
 
MARDİN'DE KURAN KURSLARINA YOĞUN İLGİ
Polisiye Haberler Haberi
MARDİN'DE KURAN KURSLARINA YOĞUN İLGİ

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen yaz Kur'an kursları bugün başladı. Üç dönem halinde düzenlenen yaz kursları, 23 Ağustos'ta sona erecek. Her yaştan vatandaş, yaz Kur'an kurslarında Kur'an eğitimi alabilecek.

         Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanlığı bünyesinde gerçekleşen yaz Kur'an kurslarında, Kur'an eğitiminin yanı sıra temel dini bilgiler, siyer ve ahlak dersleri de verilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı, Dinimi Öğreniyorum ve Kur'an öğrenme CD'lerini ücretsiz olarak öğrencilere dağıtıldı. Kurs süresince il spor müdürlükleri işbirliğiyle öğrencilerin çeşitli alanlarda spor yapmalarına imkan sağlanacak.

         Yaz Kur’an kurslarının başlaması sebebiyle Mardin Müftülüğü tarafından Ulu Camii’nde tören düzenlendi. Burada bir konuşma yapan Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Kur’an kurslarının hayırlara vesile olmasını diledi.

         Sıcakların arttığı, tatil anlayışının hakim bir dönemde çocukları Kur’an kurslarına davet ettiklerine değinen Coşkun, “Çerçevesi kesin hatlarla belirlenmiş eğitim anlayışından uzak, biraz oyun, biraz eğlence, biraz tatil havasına da içine dahil ederek Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeye ve öğretmeye, dini bilgilerimizi öğrenmeye hep birlikte gayret edeceğiz. Çünkü geleceğimizin teminatı olarak her zaman dile getirdiğimiz gençler, her yönüyle iyi yetiştirmeli. Geleceğe iyi hazırlanmalı. Çünkü zaman süratli değişiyor ve gelişiyor. Dolaysıyla dünyada şartlar hızla değişiyor ve gelişiyor. Bundan dolayı çocuklarımızı bu geleceğe ayak uydurarak yetiştirmeli ve hazırlamalıyız.” diye konuştu.

         Coşkun, çocukların hem dünya, hem de ahiret ile ilgili bilgileri en iyi şekilde almaları için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti. Müftü Dursun Ali Coşkun, “Gelecekte güzel bilgilerle, donanımlı bilgilerle faydalı hale gelmek, iyi bir insan, iyi bir birey olabilmek için de dinimizin öngördüğü değerleri elde edebilmek için bu tür faaliyetlere şiddetle ve süratle muhtacız. Dolayısıyla bu faaliyetleri el birliği içerisinde gerçekleştireceğiz. Çocuklarımızın bu dönemleri en iyi şekilde geçirmeleri için hepimize önemli görevler düşüyor. Anne ve babalar olarak çocuklarımızın ellerinden tutup camilerimize getirmeliyiz. Eğer güzel sonuçlar elde etmek istiyorsak bu Kur’an kurslarını en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

         Yaz Kur’an kurslarında Kur’an merkezli bir eğitimin söz konusu olduğunu vurgulayan Coşkun, “Çünkü Kur’an-ı Kerim bizim olmazsa olmaz değerimizdir. Onsuz bir hayatı düşünmek mümkün değildir. Çevremize bakalım, Kur’an ile dost olanların hep mutlu olduğunu görürüz. Onların şikâyetleri azdır. Ama eğer Kur’an bizim hayatımızda yer alamazsa huzursuzluklar, bereketsizlikler, sıkıntılar bizi sarmalar. Dolaysıyla hep birlikte Kur’an-ı Kerim'e sarılalım. Dini ve manevi değerlerimizi hep birlikte öğrenip, öğretelim.” dedi.

         Geçene sene il genelinde Kur’an kurslarına 25 bin öğrencinin katıldığını aktaran Coşkun, bu yılki hedefin ise 90 bin öğrenci olduğunu söyledi. Coşkun, merkezde ve ilçelerde bütün din görevlileriyle, Kur’an kursu ve camilerde kursların verileceğini ifade etti. Törene Müftü coşkun,  din görevlileri, öğrenciler ve veliler katıldı.

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MARDİN

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı