Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 12:41 Bu haber 4719 kez okundu
 
MARDİN TARIMI AKDENİZ İKLİMİNE ÖZGÜ ÜRÜNLERİ DE BAŞARIYLA YETİŞTİRMEYE BAŞLADI
Mardin'de Akdeniz iklimine özgü bitki türü olan; muz, greyfurt, limon ve portakal yetiştiriciliği yapılmaya başlandı.
Mardin Haberi
MARDİN TARIMI AKDENİZ İKLİMİNE ÖZGÜ ÜRÜNLERİ  DE BAŞARIYLA  YETİŞTİRMEYE BAŞLADI

Mardin'de   Akdeniz iklimine özgü bitki türü olan; muz, greyfurt, limon ve portakal yetiştiriciliği yapılmaya başlandı.

 

Mardin arazi büyüklüğü bakımından Ülkemizde 30'uncu sırada yer alırken, tarla tarımında 17'inci meyvecilikte 27'inci ve sebzecilikte 28'inci sırada yer almakta olup,tarla bitkileri ve sebzecilik tarımsal faaliyetlerinin yanı sıra Meyvecilikte de, 15-20 yerli çeşitle ve ülkemizde alan bakımından 3.sırada bulunan bağcılık başta olmak üzere, badem ve kiraz yetiştiriciliği ön planda yer alıyor.

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin mikro klima etkisine sahip tek bölgesi olan Mardin ilimiz birçok bitki türünün yetiştirilmesine imkan sağlamaktadır. Öyle ki, İlimizde artık Akdeniz iklimine özgü bitki türü olan; muz, greyfurt, limon ve portakal yetiştiriciliği yapılmaya başlandı.

 

    Mardin iline bağlı  Kızıltepe İlçesi Örencik Köyünde muz, greyfurt, limon ve portakal üretimi yapan   Tahir ERKAN kendi imkanlarıyla kuruduğu koleksiyon bahçenin geliştirilmesini için Mardin il Tarım ve Orman müdürü   Menduh DİNLER ile görüştü. İl Müdürü Menduh DİNLER " İlimizin bize sunduğu, iklim ve bereketli toprak yapısı, üretici ve personellerimizin özverili çalışmaları ile ürün desenimizi ve çiftçi gelirlerini arttırmak için her türlü çalışmayı yapacaklarını" ifade etti.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MARDİN

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: MARDİN, TARIMI, AKDENİZ, İKLİMİNE, ÖZGÜ, ÜRÜNLERİ, , DE, BAŞARIYLA, , YETİŞTİRMEYE, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı