Haber Detayı
12 Aralık 2019 - Perşembe 11:31 Bu haber 2196 kez okundu
 
MARDİN ŞAHTANA KONAĞI TURİZM FAKÜLTESİNE DEVREDİLDİ
Artuklu Üniversitesi tarafından PTT Genel Müdürlüğünden kiralanarak Uygulama Oteli ve Sosyal Tesis olarak kullanılan Şahtana Konağı Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesine devredilerek fakülte öğrencilerine uygulamalı eğitim imkanı sağlandı.
Mardin Haberi
MARDİN ŞAHTANA KONAĞI TURİZM FAKÜLTESİNE DEVREDİLDİ

Artuklu Üniversitesi tarafından  PTT Genel Müdürlüğünden kiralanarak Uygulama Oteli ve Sosyal Tesis olarak kullanılan Şahtana Konağı Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesine devredilerek fakülte öğrencilerine uygulamalı eğitim imkanı sağlandı.

 

Turizm Fakültesi Gastronomi Bölümü öğrencileri tarafından uygulamalı ders niteliğinde ikramların sunulduğu  devir teslim programına;  Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Üniversitemiz Genel Sekreteri Mustafa Öztürk, Genel Sekreter Yardımcısı M. İkbal Saylık, Turizm Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Lokman Toprak, Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Evindar Yeşilbaş’ın  yani sıra  gazeteci yazar Ahmet Tezcan ile  yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

 

Sosyal Tesis işletmesinin Fakülteye devredilmesi ile Turizm ihtisas üniversitesi olma hedefinin ilk adımının atıldığını belirten Özcoşar;

“Bölgenin kadim şehri olan Mardin’in modern turizm uygulamaları ile şahlanacağına inanıyorum. Mardin Turizminde kültür ve inanç bakımından üst düzey bir çizgi yakaladık. 

Kadim kültürümüze ait gün yüzüne çıkarılmamış yemek çeşitleri ile taçlandırılacak olan Otelimizi profesyonel yaklaşımlarla Mardin’in örnek bir tesisi olarak uygulamaya koyacağız.” dedi.

 

Gastronomi alanında Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencilerinin ödül aldığını hatırlatarak konuşmasına devam eden Özcoşar; 

 

“Mardin mutfağının yeni modern yorumlar ile dünyaya tanıtılmasını istiyoruz. Turizm Fakültemizde yer alan Gastronomi Bölümü, Mardin mutfağını zirveye taşıyacak, özgün ve etkin sunum hizmet kalitesine eşlik edecek tarihi mekan ambiyansı ile Osmanlı Saray’ını aratmayacak düzeye taşınacaktır. Enerjik, etkin, dinamik kadromuz, Mardin’in turizm sektörüne akademik bir yorum katarak konaklama inceliklerinin yeniden yapılandırılması sağlayacak ve bölgede  fark yaratacaktır.” şeklinde konuştu.

 

Üniversitemizin Uygulama Oteli ve Sosyal Tesis İşletmesini devralan Turizm Fakültesi Dekan Vekili Lokman Toprak, 19. Yüzyılda Mimarbaşı Sarkoz Lole tarafından yapılan tarihi binanın özgün mimarisinin bozulmadan restore edilerek turizme açık olarak kullanılmasının Mardin için son derece önemli olduğunu belirterek, fakülte olarak işletmenin kısa sürede uluslararası hizmet standartlarına ulaştırılacağını ve gastronomi alanında ödül alan yemeklerin de misafirlere sunulacağını ifade etti.

 

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MARDİN

 
  •  
Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: MARDİN, ŞAHTANA, KONAĞI, TURİZM, FAKÜLTESİNE, DEVREDİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı